Oldalak: 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Magyar agár  (Megtekintve 200531 alkalommal)
Grey
Levél
**
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14


« Új üzenet #45 Dátum: 2009. Január 21. - 00:02:49 »

Meglátszik hogy kikerültem a vérkeringésből, ezt a R tkv-t nem is tudtam. Szomorú A Csibésznek még B törzskönyve volt, és a kölykei nem felülbélyegzettet kaptak. (2002-ben)

Egyébkét az a probléma amit emlitesz nem új keletű, a 90-es évek végén is állandó téma volt. Talán emlékszel Kv. Éliásra, óriási méretű kan volt, HCH meg minden, de abban a Józsi is egyetértett, hogy egy 40kg fölötti kutya -már csak a mérete miatt is- nem igazán alkalmas nyulászásra, még ha a hajlam benne is van.
Ugyanakkor jártam Nagyharsányba is kutyát nézni meg fotózni, ott voltam a legelső VAV-on is. Nos az ottani kutyák, bár köztudottan aktívan nyulásztak, nekem nem tetszettek.
Az én favoritjaim a Szittyahoni tenyészetből származó kutyák voltak. Az első kanom is onnan került ki, Szittyahoni Táltos. Mokány kis kutya volt, benne volt a ragadozó vér. Bár pletykálták a rossz nyelvek hogy abba a vonalba keveredett egy kis sloughi vér is... hát én nem tudhatom, de jó agarai voltak a srácnak.

Hogy melyik az igazi magyar agár? Hát a pályakutyák biztosan nem. Azok a jó agarak amelyekben benne van a vér, de küllemük is kifogástalan, nem?

  Igen, emlékszem Éliásra, valóban nem volt kis darab, de a szuka testvére Emili is jó rámás példány volt igen erős csontozattal.
 A nagyharsányi agarak némelyikét én sem tartanám "házam díszéül" de az eredményeik elvitathatatlanok, és sokan velük alapították meg állományukat és kerültek ki rájuk alapozva később tetszetősebb agarak is. Összességében tisztelem T. Józsi munkáját.
 Érdekes, de Szittyahoni agarat vajmi keveset láttam élőben, annál több kiváló közvetlen utódot. ( Pl Ánizsod anyja Sz. Iram, Kvadász alom is volt néhány Szittyahoni szülőtől stb.)
  Amúgy a hozzáértők szerint a sloughi vér legalább annyit javít a magyar agáron, mint amennyit az angol ront (kitartás, szívósság, akarat, egyszóval győzősség). :Mosolyog
 Abban maximálisan egyetértek, hogy a jó vér alapkövetelmény. Csak sajnos a kifogástalan, vagy egyáltalán típusos küllem szinte mindenkinél mást jelent. Annyit tapasztaltam, hogy csupán küllem alapján necces megítélni az agarat, mert láttam drabálisnak, durva felépítésűnek tűnő kutyát, amely röptében fogta a lefagyott szántásban az "öreg veres" baknyulat, míg a könnyű, agarasabb, nyulászó típus egyszerűen elfogyott a nyúl után.
 Tehát jelen állás szerint bizonytalan vagyok, milyen is az eszményi magyar agár, legalábbis számomra. Nyilván az lenne a legtutibb, ami a munkájával és a küllemével egyaránt gyönyörködtet. Ilyen reményekre jogosító kölyköt szeretnék egyszer nevelni...
 
Naplózva
banshee
kutyapecér :-)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 216


WWW
« Új üzenet #46 Dátum: 2009. Január 21. - 09:24:01 »

Amúgy a hozzáértők szerint a sloughi vér legalább annyit javít a magyar agáron, mint amennyit az angol ront (kitartás, szívósság, akarat, egyszóval győzősség). :Mosolyog

Attól függ. Ha az kell, hogy gyorsan lesprintelje a vadat, akkor az angolnak nincs párja. Valamint: vannak olyan angolok is, akiket már generációk óta vadászatra szelektáltak, azok simán felveszik a magokkal a versenyt. Írtam korábban a rabsicagarakról. Azok voltaképpen longdogok. (Longdog: különböző agárfajták mixe, kurcher: agár és más fajták, jellemzően valami terrier vagy border collie mixe). A rabsicnak nem számít a tiszta vér, csak a vér: fogjon a kutya, mint a ződ fösték, ha nem fog, akkor nem tartja.

Abban maximálisan egyetértek, hogy a jó vér alapkövetelmény. Csak sajnos a kifogástalan, vagy egyáltalán típusos küllem szinte mindenkinél mást jelent. Annyit tapasztaltam, hogy csupán küllem alapján necces megítélni az agarat, mert láttam drabálisnak, durva felépítésűnek tűnő kutyát, amely röptében fogta a lefagyott szántásban az "öreg veres" baknyulat, míg a könnyű, agarasabb, nyulászó típus egyszerűen elfogyott a nyúl után.

A pályára meg a küllemre tenyésztés pont ezt a vért rontja le. Láttam a göllei napon a coursingen pályaangolokat elfutni a műnyúl után, nagy sebességet vettek, futottak, nyulat vesztettek, futottak tovább, egyszer csak megálltak és néztek, mint a homályökör, hogy most mi van.

Az alkatról. V. Józsinak van egy elmélete, hogy a drabálisabb agarak a nagyvadfogó agarak leszármazottai, a finomabb felépítésűek meg az apróvadasoké. Bár mostanra ez is elég szépen keveredett... Ő mesélte egyszer, hogy felhívta egy bácsi, aki azt mesélte neki, hogy a II. vh. előtt voltak a családjának a Kárpátalján juhnyájai, amelyeket a farkasok ellen nem csak kuvaszokkal és komondorokkal védtek, hanem volt nekik négy nagy, erős magyar agaruk, akikkel farkasra vadásztak.
Naplózva

A kutya jobb ,mint egy feleség, kevesebbet eszik, kevesebbet iszik, nem beszél vissza és már bundája is van.
Grey
Levél
**
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14


« Új üzenet #47 Dátum: 2009. Január 21. - 12:08:05 »

Attól függ. Ha az kell, hogy gyorsan lesprintelje a vadat, akkor az angolnak nincs párja. Valamint: vannak olyan angolok is, akiket már generációk óta vadászatra szelektáltak, azok simán felveszik a magokkal a versenyt. Írtam korábban a rabsicagarakról. Azok voltaképpen longdogok. (Longdog: különböző agárfajták mixe, kurcher: agár és más fajták, jellemzően valami terrier vagy border collie mixe). A rabsicnak nem számít a tiszta vér, csak a vér: fogjon a kutya, mint a ződ fösték, ha nem fog, akkor nem tartja.

A pályára meg a küllemre tenyésztés pont ezt a vért rontja le. Láttam a göllei napon a coursingen pályaangolokat elfutni a műnyúl után, nagy sebességet vettek, futottak, nyulat vesztettek, futottak tovább, egyszer csak megálltak és néztek, mint a homályökör, hogy most mi van.

Az alkatról. V. Józsinak van egy elmélete, hogy a drabálisabb agarak a nagyvadfogó agarak leszármazottai, a finomabb felépítésűek meg az apróvadasoké. Bár mostanra ez is elég szépen keveredett... Ő mesélte egyszer, hogy felhívta egy bácsi, aki azt mesélte neki, hogy a II. vh. előtt voltak a családjának a Kárpátalján juhnyájai, amelyeket a farkasok ellen nem csak kuvaszokkal és komondorokkal védtek, hanem volt nekik négy nagy, erős magyar agaruk, akikkel farkasra vadásztak.

   Én úgy vagyok vele, hogy elméletekkel, hitbéli meggyőződésekkel nem szeretek és nem is akarok vitatkozni, még ha én másképp gondolom is. Van aki mixel, van aki próbál tisztavérben tenyészteni, van aki szenvedélyesen nyulászik, van aki arra büszke, hogy őt úgy imádja a kutyusa, hogy nem fut el mellőle a nyuszi után, van aki a BIS-nek örül és van aki annak, hogy az agara 31mp környékén abszolválja a 480-at.
 Tehát virágozzék minden virág (aztán majd elválik, mindez hová vezet  :Mosolyog). A magam részéről örömmel elbeszélgetek a dombóvári rabsiccal, a kiállítás orientált tenyésztővel, a pályafanatikussal, vagy a MATOE-funkcionáriussal. És szégyen, nem szégyen, mindegyiktől tanulok valami hasznosat...
  Aztán egyszer, ha rájövök, hogy mi is SZÁMOMRA a MAGYAR AGÁR, és ha a körülmények egybevágnak, újra szerzek egyet (vagy többet). Ha.
  Most van elég kutya a ház körül  OOO  Mosolyog
Naplózva
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7947


Generalbakter


« Új üzenet #48 Dátum: 2009. Január 21. - 13:11:30 »

   Én úgy vagyok vele, hogy elméletekkel, hitbéli meggyőződésekkel nem szeretek és nem is akarok vitatkozni, még ha én másképp gondolom is. Van aki mixel, van aki próbál tisztavérben tenyészteni, van aki szenvedélyesen nyulászik, van aki arra büszke, hogy őt úgy imádja a kutyusa, hogy nem fut el mellőle a nyuszi után, van aki a BIS-nek örül és van aki annak, hogy az agara 31mp környékén abszolválja a 480-at.
 Tehát virágozzék minden virág (aztán majd elválik, mindez hová vezet  :Mosolyog). A magam részéről örömmel elbeszélgetek a dombóvári rabsiccal, a kiállítás orientált tenyésztővel, a pályafanatikussal, vagy a MATOE-funkcionáriussal. És szégyen, nem szégyen, mindegyiktől tanulok valami hasznosat...
  Aztán egyszer, ha rájövök, hogy mi is SZÁMOMRA a MAGYAR AGÁR, és ha a körülmények egybevágnak, újra szerzek egyet (vagy többet). Ha.
  Most van elég kutya a ház körül  OOO  Mosolyog
Ez tetszett! Igen
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #49 Dátum: 2009. Január 21. - 21:43:48 »

Attól függ. Ha az kell, hogy gyorsan lesprintelje a vadat, akkor az angolnak nincs párja. Valamint: vannak olyan angolok is, akiket már generációk óta vadászatra szelektáltak, azok simán felveszik a magokkal a versenyt. Írtam korábban a rabsicagarakról. Azok voltaképpen longdogok. (Longdog: különböző agárfajták mixe, kurcher: agár és más fajták, jellemzően valami terrier vagy border collie mixe). A rabsicnak nem számít a tiszta vér, csak a vér: fogjon a kutya, mint a ződ fösték, ha nem fog, akkor nem tartja.

...

Az alkatról. V. Józsinak van egy elmélete, hogy a drabálisabb agarak a nagyvadfogó agarak leszármazottai, a finomabb felépítésűek meg az apróvadasoké. Bár mostanra ez is elég szépen keveredett... Ő mesélte egyszer, hogy felhívta egy bácsi, aki azt mesélte neki, hogy a II. vh. előtt voltak a családjának a Kárpátalján juhnyájai, amelyeket a farkasok ellen nem csak kuvaszokkal és komondorokkal védtek, hanem volt nekik négy nagy, erős magyar agaruk, akikkel farkasra vadásztak.

Erről megvan a különvéleményem: az angol, még ha vadászatra is van szelektálva, nem alkalmas Mo.-i vadászatra. Hiába sprinteli le a zsákmányt, nem elég kemény. Az angol agár az angliai körülményekre lett kitenyésztve, azaz óceáni éghajlat, enyhébb tél, hűvösebb nyár, stb stb... Az angol nem arra való hogy csonttá fagyott szántáson vagy tarlón fusson, forduljon, nem jó neki a hó, a -15 fokos magyar tél. Talppárnák sebesedése, körmök sérülése, szakadása, megcsúszásból adódó sérülés nem olyan ritka dolog a télen futtatott greynél. M.agárnál az ilyen nagyon ritka. Előfordul, de nagyon ritka. Mert az a kutya az itteni körülményekre szelektálódott évszázadokon át, neki ez a normális.

Az alkatról, testnagyságról sokat beszélgettem Józsival, ő mindig szerette a nagy, látványos kutyákat, de azért a Csibészt nem véletlenül vette meg a romáktól... Bion

Talán hallottad tőle azt a csúnya történetet, amikor egy mag és egy grey egyszerre vettek űzőbe valamit, (macskát vagy nyulat?) ami berohant egy gazos foltba. A két agár teljes sebességgel bezúdult utána a gazba, ami egy régi villanyoszlop kiálló betontuskóját rejtette. Sajnos későn vették észre, és a nagy sebesség miatt már nem tudták kikerülni, mindkettő nekiszaladt. A mag is megsérült, de saját lábán tért haza, a másik a helyszinen elpusztult, olyan súlyos töréseket szenvedett.  Ez csúnya dolog, de valós. Az angol gyorsabb, de jóval sérülékenyebb a magyarnál, és ez vadászatnál, éles helyzetben óriási hátrány.
Respektálom az angol agarat is, tökéletes arra amire kitenyésztették, de az nem a magyar körülmények közötti vadászat!
Naplózva
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #50 Dátum: 2009. Január 21. - 22:16:09 »

  Igen, emlékszem Éliásra, valóban nem volt kis darab, de a szuka testvére Emili is jó rámás példány volt igen erős csontozattal.
 A nagyharsányi agarak némelyikét én sem tartanám "házam díszéül" de az eredményeik elvitathatatlanok, és sokan velük alapították meg állományukat és kerültek ki rájuk alapozva később tetszetősebb agarak is. Összességében tisztelem T. Józsi munkáját.
 Érdekes, de Szittyahoni agarat vajmi keveset láttam élőben, annál több kiváló közvetlen utódot. ( Pl Ánizsod anyja Sz. Iram, Kvadász alom is volt néhány Szittyahoni szülőtől stb.)
  Amúgy a hozzáértők szerint a sloughi vér legalább annyit javít a magyar agáron, mint amennyit az angol ront (kitartás, szívósság, akarat, egyszóval győzősség). :Mosolyog
 Abban maximálisan egyetértek, hogy a jó vér alapkövetelmény. Csak sajnos a kifogástalan, vagy egyáltalán típusos küllem szinte mindenkinél mást jelent. Annyit tapasztaltam, hogy csupán küllem alapján necces megítélni az agarat, mert láttam drabálisnak, durva felépítésűnek tűnő kutyát, amely röptében fogta a lefagyott szántásban az "öreg veres" baknyulat, míg a könnyű, agarasabb, nyulászó típus egyszerűen elfogyott a nyúl után.
 Tehát jelen állás szerint bizonytalan vagyok, milyen is az eszményi magyar agár, legalábbis számomra. Nyilván az lenne a legtutibb, ami a munkájával és a küllemével egyaránt gyönyörködtet. Ilyen reményekre jogosító kölyköt szeretnék egyszer nevelni...
 

Az ám, Emili sem volt az a cingár kutya Kacsint
T.Józsi tevékenységét én is elismerem, és abszolút tisztelem őt az elhivatottsága miatt, de volt olyan amikor lefotóztam nála 10-15 kutyát, és abból 1-2 volt olyan, amire azt mondtam hogy szívesen elfogadnám. De a ő agár iránti elkötelezettségét nem lehet megkérdőjelezni, az biztos.

Szittyahoni Zsandár egy jó közepes méretű, de nagyon izmos kan volt, zsemlesárga - fekete maszkkal. Kanok közt nekem ő volt az etalon. Testfelépítésre, színre mindenképp, bár természetét tekintve kicsit keménynek tartottam. Nála pedzegették a sloughit, a harapóssága miatt. Volt ugyanott egy öreg szuka, (Akác nevű) ugyanilyen sárga-maszkos színű, az rendesen meg is csípett mikor a kölykeit mutatta a tenyésztő. Meghallotta a kölykök vinnyogását, vágtázva jött előre nekem meg pont a kezemben volt az egyik kicsi. Hátulról elkapta a combomat, a farmert átharapta, és még jól meg is rángatott...   Nem tudom hogy ki ijedt meg jobban, a tenyésztő-e vagy én, de sürgősen leraktam a kicsit, az Akác pedig elégedett pofával beterelte a többi közé.  Bion Bion

Az eszményi magyar agár nem tudom másnak milyen lehet, de nekem megvan az elképzelésem. Megvan a fejemben hogy annak a kutyának hogy kellene kinéznie, mekkorának, milyen szinűnek, milyen viselkedésűnek kellene lennie. Gondolom a legtöbb agarásznak ugyanigy megvan az elképzelése, csak az a baj hogy ezek nem túlzottan hasonlitanak egymásra. Vállat von
Naplózva
banshee
kutyapecér :-)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 216


WWW
« Új üzenet #51 Dátum: 2009. Január 21. - 22:40:00 »


Talán hallottad tőle azt a csúnya történetet, amikor egy mag és egy grey egyszerre vettek űzőbe valamit, (macskát vagy nyulat?) ami berohant egy gazos foltba. A két agár teljes sebességgel bezúdult utána a gazba, ami egy régi villanyoszlop kiálló betontuskóját rejtette. Sajnos későn vették észre, és a nagy sebesség miatt már nem tudták kikerülni, mindkettő nekiszaladt. A mag is megsérült, de saját lábán tért haza, a másik a helyszinen elpusztult, olyan súlyos töréseket szenvedett.  Ez csúnya dolog, de valós. Az angol gyorsabb, de jóval sérülékenyebb a magyarnál, és ez vadászatnál, éles helyzetben óriási hátrány.
Respektálom az angol agarat is, tökéletes arra amire kitenyésztették, de az nem a magyar körülmények közötti vadászat!

Hallottam, persze.

De gondolom neked is mesélt a Megiről...
Naplózva

A kutya jobb ,mint egy feleség, kevesebbet eszik, kevesebbet iszik, nem beszél vissza és már bundája is van.
fabrigo
erdész
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 313



« Új üzenet #52 Dátum: 2009. Január 21. - 22:41:49 »

Üdv Mindenkinek!

Nagy érdeklődéssel olvasgatom a fórumot! Sajna, nem vagyok otthon az agarak terén pedig nagyon felkeltették az érdeklődésemet eme nemes ebek Vigyorog!
Azt szeretném megkérdezni, hogy mit jelentenek ezek a kifejezések:-mag, -grey?


Üdvözlettel: Fábián Ferenc
Naplózva

Olyan a békéért harcolni, mint a szüzességért dugni.
Grey
Levél
**
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14


« Új üzenet #53 Dátum: 2009. Január 21. - 22:57:50 »

Üdv Mindenkinek!

Nagy érdeklődéssel olvasgatom a fórumot! Sajna, nem vagyok otthon az agarak terén pedig nagyon felkeltették az érdeklődésemet eme nemes ebek Vigyorog!
Azt szeretném megkérdezni, hogy mit jelentenek ezek a kifejezések:-mag, -grey?


Üdvözlettel: Fábián Ferenc

   Mag= Magyar AGár, a törzskönyvezésben is így rövidítik a fajta nevét (pl: MET.Mag 100/08, itt a MET a Magyar EbTörzskönyvet jelenti, a "mag a fajtát jelzi, a 100 az egyed törzskönyvi száma, 08 pedig a születési évét mutatja)
  Grey= greyhound, azaz angol agár. A világon egyébként ezt is több típusban tenyésztik.
Naplózva
fabrigo
erdész
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 313



« Új üzenet #54 Dátum: 2009. Január 21. - 23:03:05 »

Üdv!

Grey Igen Nagyon szépen köszönöm a válaszodat!
Legalább ezzel is okosabb lettem Vigyorog

Üdv: Fábián Ferenc
Naplózva

Olyan a békéért harcolni, mint a szüzességért dugni.
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7947


Generalbakter


« Új üzenet #55 Dátum: 2009. Január 21. - 23:23:43 »

   Mag= Magyar AGár, a törzskönyvezésben is így rövidítik a fajta nevét (pl: MET.Mag 100/08, itt a MET a Magyar EbTörzskönyvet jelenti, a "mag a fajtát jelzi, a 100 az egyed törzskönyvi száma, 08 pedig a születési évét mutatja)
  Grey= greyhound, azaz angol agár. A világon egyébként ezt is több típusban tenyésztik.
Na ez megint külön szakma! Igen
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
banshee
kutyapecér :-)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 216


WWW
« Új üzenet #56 Dátum: 2009. Január 22. - 08:26:41 »


Az eszményi magyar agár nem tudom másnak milyen lehet, de nekem megvan az elképzelésem. Megvan a fejemben hogy annak a kutyának hogy kellene kinéznie, mekkorának, milyen szinűnek, milyen viselkedésűnek kellene lennie. Gondolom a legtöbb agarásznak ugyanigy megvan az elképzelése, csak az a baj hogy ezek nem túlzottan hasonlitanak egymásra. Vállat von

Szukák közül nekem Kv Ancsa tetszik nagyon, Csibész és Ancsa (mentett kutya volt ő is) lánya.
Naplózva

A kutya jobb ,mint egy feleség, kevesebbet eszik, kevesebbet iszik, nem beszél vissza és már bundája is van.
Forend
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3728



« Új üzenet #57 Dátum: 2009. Január 22. - 15:22:28 »

Ezért jó a fórum, mert mindig tud tanúlni az ember valami érdekeset...
 Wave Táncol
Naplózva

Üdv End
norbica
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 77


csak leendő VADÁSZ...


« Új üzenet #58 Dátum: 2009. Január 22. - 16:44:32 »

"Az angol gyorsabb, (de jóval sérülékenyebb) a magyarnál"-Rövid távon mindenféleképp...Hosszabb távon már nem vagyok benne biztos!Abban meg pláne nem,hogy végigcsinálna velünk egy 3-4 napos lovasturát a Vértesben...A MAG-jaim többször megtették.
Naplózva

A valóság azoknak való,akik nem bírják az alkoholt!
banshee
kutyapecér :-)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 216


WWW
« Új üzenet #59 Dátum: 2009. Január 22. - 17:08:04 »

Elhiszem.

Nyúlmancs vs. macskamancs. Többek között...

Egyébként a mostani A vadászkutya magazinban elég sokat foglalkoznak az agarakkal.

Korábban volt szó a T. Józsiról. Itt a kennelének a honlapja:

http://agar.dynamicweb.hu/
Naplózva

A kutya jobb ,mint egy feleség, kevesebbet eszik, kevesebbet iszik, nem beszél vissza és már bundája is van.
Oldalak: 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: