Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Magyar agár  (Megtekintve 200552 alkalommal)
Snoopy
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 267


WWW
« Új üzenet #105 Dátum: 2009. Március 11. - 11:19:06 »

Én is úgy tudom, hogy tilos.
Magánvélemény: az nem teljesen tiszta, hogy mitől kerül más megítélés alá, mint a sólymászat, (amit ugye szabad), holott itt a ritka és értékes ragadozó madarak illegális befogásának és tartásának veszélye nem áll fenn.


A megitéles talán a multrenszeri eszmékbem rejlik: Nemesi -úri passzió tüzzel- vassal irtani kell.
Naplózva

"Adja a magyarok Istene, hogy ősi, nemes
      kedvtelésünk: az agarászat újra felviruljon!"
                       (Csanádi Jenő)
Viktor
Vendég
« Új üzenet #106 Dátum: 2009. Március 11. - 11:47:33 »

Akárhol is keresendő az ok, az agarászat ma nem engedélyezett vadászati mód. Éppen ezért az aki agarászik, az egyrészt vadvédelmi bírsággal sújtható.

Másrészt van egy másik vetület is, éspedig büntetőjogi. Aló igaz, hogy az agár nem tiltott vadászati eszköz és az agarászat nem tiltott vadászati mód, így a Btk. 266/B. § (2) bekezdése szerinti állatkínzás vétsége sem követhető el..

.. Nem úgy Ba tk. 266/B. § (1) bekezdésének a) pontja szerinti állatkínzás vétsége, eszerint ugyanis "aki gerinces állatot indokolatlanul oly módon bántalmaz, vagy gerinces állattal szemben olyan bánásmódot alkalmaz, amely alkalmas arra, hogy annak maradandó egészségkárosodását vagy pusztulását okozza,vétséget követ el, és két évig terjedő szabadságvesztéssel, közérdekű munkával vagy pénzbüntetéssel büntetendő."
   
Az állatkínzás bűncselekménye mögött háttérjogszabályként a Vtv. és az állatvédelmi törvény áll 


A Vtv. 67. § (5) bekezdése szerint "A vadászat alkalmával - az azt alkalmazó felelősségére - a vad keresésére, felkutatására csak olyan vadászkutya alkalmazható, amelyet igazoltan vadászatra képeztek. A vadászkutya fajtacsoport tenyésztésének, nyilvántartásának, teljesítményvizsgálatának és használatának részletes szabályait a miniszter rendeletben állapítja meg."

Vhr. 63. § (1) bekezdés: "A vadászaton - a vaddisznó hajtóvadászata kivételével - az alkalmazott vadászati módnak megfelelő, vadászati alkalmassági vizsgát igazoltan teljesített vadászkutya használható. A vadászat során a vadászkutya vezetője a VAV igazolványt, illetve az ezzel egyenértékű munkavizsga bizonyítványt köteles magánál tartani, és azt a vadászat ellenőrzésére feljogosított személy felhívására bemutatni."
   
A fenti jogszabályi rendelkezésekből egyértelmű, hogy a vadászkutya csak a vad keresésére, felkutatására alkalmazható, az alkalmazott vadászati módnak megfelelően (mondanom sem kell, az agarászat nem ilyen). Éppen ezért az agarászatra nem kerülhet sor jogszerűen, ezzel pedig kimerítjük az állatvédelmi törvényben foglalt állatra uszítás tilalmának megfelelő magatartást is:

Az állatok védelméről és kíméletéről szóló 1998. évi XXVIII. törvény 6. § (1) bekezdése alapján "az állatnak tilos indokolatlan vagy elkerülhető fájdalmat, szenvedést vagy sérülést okozni, így különösen az állatot nem szabad:
(...)
b) emberre vagy állatra uszítani, illetőleg állatviadalra idomítani,"

(3) bekezdés: "Az (1) bekezdésben foglalt tilalom nem vonatkozik a vadászatra alkalmazott állatnak külön jogszabály alapján történő kiképzésére, vadászaton való alkalmazására."   

A kör bezárult. Az agarász nem jogszerű vadászaton alkalmazza az agarat és így uszítja a vadra. Ezzel pedig elköveti az állatkínzást. Ehhez általában - mivel a jogosultak nem nagyon szokták ezt engedélyezni - a lopás bűncselekménye, vagy tulajdon elleni szabálysértés szokott halmazatban társulni.

Kérem ezt mindenki vegye figyelembe.

   
Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #107 Dátum: 2009. Március 11. - 12:36:08 »

Ok, Viktor, köszönjük a jogszabályértelmezést.
A tiltás indokát nem értem csupán, bár ezt Rajtad úgyis hiába kérném számon, mert gondolom, nem Te alkottad ezt a jogszabályt(sem).
Na mindegy, nem is kell Kovács Pistikének mindent értenie.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Viktor
Vendég
« Új üzenet #108 Dátum: 2009. Március 11. - 12:38:33 »

Ok, Viktor, köszönjük a jogszabályértelmezést.
A tiltás indokát nem értem csupán, bár ezt Rajtad úgyis hiába kérném számon, mert gondolom, nem Te alkottad ezt a jogszabályt(sem).
Na mindegy, nem is kell Kovács Pistikének mindent értenie.

Meg a Viktorkának sem... ez van, nekem ebből kell dolgoznom.
Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #109 Dátum: 2009. Március 11. - 12:44:19 »

Meg a Viktorkának sem... ez van, nekem ebből kell dolgoznom.

Hozott anyagbú'... ahogy egy mesterember mondaná.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Snoopy
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 267


WWW
« Új üzenet #110 Dátum: 2009. Március 11. - 12:49:33 »

A jogi részéhez abszolut nem értek! OOO
Köszönöm a felvilágositást. Mosolyog
Naplózva

"Adja a magyarok Istene, hogy ősi, nemes
      kedvtelésünk: az agarászat újra felviruljon!"
                       (Csanádi Jenő)
Viktor
Vendég
« Új üzenet #111 Dátum: 2009. Március 11. - 12:56:01 »

A jogi részéhez abszolut nem értek! OOO
Köszönöm a felvilágositást. Mosolyog

  Igen Wave
Naplózva
Vétek
Rügy
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2


Természetjáró agarász


« Új üzenet #112 Dátum: 2009. Március 11. - 14:08:45 »

Meghívtak erre a fórumra, hát bejelentkeztem.
Üdv mindenkinek!  Wave
Naplózva
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7947


Generalbakter


« Új üzenet #113 Dátum: 2009. Március 11. - 14:35:08 »

Légy üdvözölve köztünk! Wave
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #114 Dátum: 2009. Március 11. - 14:39:10 »

Meghívtak erre a fórumra, hát bejelentkeztem.
Üdv mindenkinek!  Wave

Üdvözlet Néked is!
Érezd magad  jól közöttünk! Emelem
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Urr Antal
Vendég
« Új üzenet #115 Dátum: 2009. Március 11. - 15:42:55 »

Üdvözletem!

Petz Ágitól és egy volt kollegámtól (Nagy Sándortól), Aki szintén voltak Kicsit több, mint egy éve Göllén egy teljesítményvizsgán, "sokat" hallottam az agarakról, az agarászat NEMES szenvedélyéről! Azóta én is jobban figyelem az agárral kapcsolatos híreket. Ági nemrég publikált a Vadászkutyában is.

Ahogy itt olvasom a hozzászólásokat bennem is az a kérdés fogalmazódott meg, hogy vajon tényleg miért nem lehet vadászni agárral Magyarországon?

A fent említettektől hallottam, hogy agarászat előtt lovasok el szokták terelni az őzeket a kinézett területről, aztán kezdődik a vadászat.

Szerintem semmivel sem zavarja jobban a területet, mint egy 50-60 fős apróvadvadászat, pár kutyával, melyek között akad alkalomadtán olyan is, amelyik agár módjára az egészséges nyúlat próbálja elkapni...

Van valamilyen kezdeményezés az agarasok részéről, hogy hivatalosan, valamiféle "nyomásgyakorlással" próbálják az illetékes helyen elérni, hogy lehessen agárral vadászni, módosítsák a vadászati törvényt?

Azért egy nemzeti kutyafajta megérdemelne annyit, hogy legyen esélye változatlan (sőt javuló) állapotban megmaradnia az utókornak! Vadászat nélkül ez lehetetlen!
Naplózva
Viktor
Vendég
« Új üzenet #116 Dátum: 2009. Március 11. - 16:09:01 »


Ahogy itt olvasom a hozzászólásokat bennem is az a kérdés fogalmazódott meg, hogy vajon tényleg miért nem lehet vadászni agárral Magyarországon?


A harmatos lelkű sötétzöldek által keresztülvitt állatvédelmi törvény és EU-s társai miatt.. de húst azt esznek, a vágóállat aaaz persze kivétel...
Naplózva
P.Zoli
Vendég
« Új üzenet #117 Dátum: 2009. Március 11. - 16:10:36 »

A harmatos lelkű sötétzöldek által keresztülvitt állatvédelmi törvény és EU-s társai miatt.. de húst azt esznek, a vágóállat aaaz persze kivétel...
Ahogy a nagy hagyományokkal bíró angol falkavadászatot is megszüntették! Pedig az nem lehetett semmi mutatvány.
Naplózva
Urr Antal
Vendég
« Új üzenet #118 Dátum: 2009. Március 11. - 16:47:59 »

A harmatos lelkű sötétzöldek által keresztülvitt állatvédelmi törvény és EU-s társai miatt.. de húst azt esznek, a vágóállat aaaz persze kivétel...

Mindig a zöldek...hihetetlen!

Tudod Viktor, ha én egy kanálfülű nyúl lennék, és választhatnék az apróvadvadászaton vagy agarászaton való (kötelező  Bion) részvétel között, ezerszer inkább az agarászatot választanám. Szerintem az tényleg olyan "Ki a jobb?" dolog! Több esélye van a nyúlnak!

Ja..., hogy az a fránya eb , ha sikerül, megharapja a nyulat...ILYEN AZ ÉLET! A farkasok is megfogják, ha tudják. Legalább TÉNYLEG a gyengébb nyúl esne áldozatul a természet rendje szerint. A fertőző betegségben szenvedő, kezdődő vagy kifejlett "lankadtságot" mutató nyulak kivétele nagyon hasznos lenne állategészségügyi okokból.

Az elfogultan zöld vegetáriánusoknak pedig azt üzenem, hogy ne felejtsék el, hogy életformájuk egyedül ebben az agyoncivilizált, KÖRNYEZETROMBOLÓ mesterséges világunkban életképes ezen az égövön (jó nagy ökológiai lábnyommal!)! Egy természetközeli, hazai növényféleségeket fogyasztó életforma esetén hamar elkapnák az udvarban kapirgáló rántanivaló csirkét alacsony vércukorszint okozta remegő kezekkel...

Bocs az off-ért! Nem szól szám
Naplózva
Viktor
Vendég
« Új üzenet #119 Dátum: 2009. Március 11. - 16:55:58 »

Mindig a zöldek...hihetetlen!

Tudod Viktor, ha én egy kanálfülű nyúl lennék, és választhatnék az apróvadvadászaton vagy agarászaton való (kötelező  Bion) részvétel között, ezerszer inkább az agarászatot választanám. Szerintem az tényleg olyan "Ki a jobb?" dolog! Több esélye van a nyúlnak!

Ja..., hogy az a fránya eb , ha sikerül, megharapja a nyulat...ILYEN AZ ÉLET! A farkasok is megfogják, ha tudják. Legalább TÉNYLEG a gyengébb nyúl esne áldozatul a természet rendje szerint. A fertőző betegségben szenvedő, kezdődő vagy kifejlett "lankadtságot" mutató nyulak kivétele nagyon hasznos lenne állategészségügyi okokból.

Az elfogultan zöld vegetáriánusoknak pedig azt üzenem, hogy ne felejtsék el, hogy életformájuk egyedül ebben az agyoncivilizált, KÖRNYEZETROMBOLÓ mesterséges világunkban életképes ezen az égövön (jó nagy ökológiai lábnyommal!)! Egy természetközeli, hazai növényféleségeket fogyasztó életforma esetén hamar elkapnák az udvarban kapirgáló rántanivaló csirkét alacsony vércukorszint okozta remegő kezekkel...

Bocs az off-ért! Nem szól szám

 Igen
Naplózva
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: