Oldalak: [1] 2 3 4   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Erdélyi kopó  (Megtekintve 203028 alkalommal)
banshee
kutyapecér :-)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 216


WWW
« Dátum: 2009. Január 08. - 16:27:47 »

Az egyetlen magyar kopófajta. Két változata van, a hosszú és a rövidlábú. A jagdos topicban leírtam már, hogy disznóhajtáson való alkalmazása nem indokolt, de vannak olyan feladatok (pl. utánkeresés, különös tekintettel az őzre), ahol jól használható.
Naplózva

A kutya jobb ,mint egy feleség, kevesebbet eszik, kevesebbet iszik, nem beszél vissza és már bundája is van.
Hudák
Rügy
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2


« Új üzenet #1 Dátum: 2009. Január 09. - 16:54:55 »

Hát az igaz hogy egyetlen  magyar kopó fajt  de hogy őzre lenne a legjobb az kizárt. Saját tapasztalatom hogy után keresésben  majdnem a vérebek szintjén van!! De én nem javasolom az őzre való után keresést mer elégg el lehet szerintem rontani vele a kutyát!! Disznó hajtásban is vannak olyan jók mint a jagdok!!!!!!
Naplózva
Viktor
Vendég
« Új üzenet #2 Dátum: 2009. Január 09. - 16:57:45 »

Hát az igaz hogy egyetlen  magyar kopó fajt  de hogy őzre lenne a legjobb az kizárt. Saját tapasztalatom hogy után keresésben  majdnem a vérebek szintjén van!! De én nem javasolom az őzre való után keresést mer elégg el lehet szerintem rontani vele a kutyát!

 Igen

Üdv a fórumon!
Naplózva
banshee
kutyapecér :-)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 216


WWW
« Új üzenet #3 Dátum: 2009. Január 10. - 10:09:59 »

Hát az igaz hogy egyetlen  magyar kopó fajt  de hogy őzre lenne a legjobb az kizárt. Saját tapasztalatom hogy után keresésben  majdnem a vérebek szintjén van!! De én nem javasolom az őzre való után keresést mer elégg el lehet szerintem rontani vele a kutyát!! Disznó hajtásban is vannak olyan jók mint a jagdok!!!!!!

Csak az a helyzet, hogy az erdélyi kopót olyan területeken való alkamazásra tenyésztették ki, ami hegyes-völgyes és nincs nagy vadsűrűség. Ergo az volt a dolga, hogy nagy területről szedje össze a vadat és hajtsa a gazda elé. Erre alkalmas a testfelépítése, habitusa, stb.

Nálunk nincsenek nagy hegyek-völgyek, nagy a vadsűrűség, nem kell a szarvast-őzet hajtani, nincsenek megyényi területek, hozzánk hajtókutyának mondhatni túl sok...másrészt a nagy aljnövényzet miatt jóval sérülékenyebb, mint a jagdok.
Naplózva

A kutya jobb ,mint egy feleség, kevesebbet eszik, kevesebbet iszik, nem beszél vissza és már bundája is van.
Bandi
Vendég
« Új üzenet #4 Dátum: 2009. Január 10. - 10:44:06 »

Üdv mindenkinek!
A rövid lábú erdélyi kopó méretben kb mekkora?Mint a szlovák?
Naplózva
banshee
kutyapecér :-)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 216


WWW
« Új üzenet #5 Dátum: 2009. Január 10. - 12:05:59 »

Kb. akkora, csak találj...nagyon kevés van belőle.
Naplózva

A kutya jobb ,mint egy feleség, kevesebbet eszik, kevesebbet iszik, nem beszél vissza és már bundája is van.
Hudák
Rügy
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2


« Új üzenet #6 Dátum: 2009. Január 11. - 13:19:03 »

Nekem saját tapasztalataim vannak az Erdélyi kopó val való vadászatban úgy hogy el tudom mondani hogy vannak olyan jók a hajtásban mint a jagdok!!!  És a sűrű cserje se fogja meg!!!!!

Nem tudom neked van Erdélyi kopód?
Mer nekem úgy tűnik mint ha erdélyi kopó leírásokból írnád nem saját tapasztalatokat írsz le?
Naplózva
Bandi
Vendég
« Új üzenet #7 Dátum: 2009. Január 11. - 14:14:03 »

Nekem saját tapasztalataim vannak az Erdélyi kopó val való vadászatban úgy hogy el tudom mondani hogy vannak olyan jók a hajtásban mint a jagdok!!!  És a sűrű cserje se fogja meg!!!!!

Nem tudom neked van Erdélyi kopód?
Mer nekem úgy tűnik mint ha erdélyi kopó leírásokból írnád nem saját tapasztalatokat írsz le?
Szia Hudák!
Engem nagyon érdelek ez a kutyafajta,csak sajnos sem nekem nincs,sem a környezetemben nem használ senki.
Ha van kedved bővebben írni a tapasztalataidról,örülnék neki.
Üdv:Bandi
Naplózva
banshee
kutyapecér :-)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 216


WWW
« Új üzenet #8 Dátum: 2009. Január 11. - 19:02:05 »

Nekem saját tapasztalataim vannak az Erdélyi kopó val való vadászatban úgy hogy el tudom mondani hogy vannak olyan jók a hajtásban mint a jagdok!!!  És a sűrű cserje se fogja meg!!!!!

Nem tudom neked van Erdélyi kopód?
Mer nekem úgy tűnik mint ha erdélyi kopó leírásokból írnád nem saját tapasztalatokat írsz le?

Nincs, de már én is láttam kopót hajtásban. Láttam jagdot is meg több fajtát is, keverékeket is már.

Hol láttál te kopót hajtásban?
Naplózva

A kutya jobb ,mint egy feleség, kevesebbet eszik, kevesebbet iszik, nem beszél vissza és már bundája is van.
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #9 Dátum: 2009. Január 11. - 20:20:11 »

No, mivel ebből a fajtából írtam az ebtenyésztés szakdogámat, így ehhez azért már merek ezt-azt írni, a többi kutyáról nincs tapasztalatom. (szép lassan azért a német vizslával kezdek tisztában lenni  Bion)

Teljesen egyet értek Hudákkal.
Én magam is jártam puskás hajtóként disznóhajtásba, ahol volt 3 erdélyi kopó.
Az ég világon nem volt azokkal semmi gond...csak a fegyelemmel.  Bion
Átmentek azok mindenen, sűrűben, iszalagosban, szedresben.
(azt viszont szintén óvatosan jegyezném meg, hogy a társaságba - ahová jártam - a legjobb disznós kutya egy drótos német vizsla volt mindenki szerint.)

Szóval jó kutya az erdélyi kopó hajtásban is, ha jól fegyelmezett...és mellesleg - szerintem - az egyik legszebb kutyafajta.
Naplózva
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #10 Dátum: 2009. Január 11. - 21:01:14 »

Régebben sokat jártam különféle rendezvényekre a magyar agaraimmal, és eléggé haverkodtam az erdélyi kopósokkal. Állitólag méretükhöz képest rendkívül sokat esznek ezek a kutyák.
Egyébként én nagyon szimpatizálok ezzel a fajtával. Ha egyszer már nem lesz agaram, lehet hogy beállok a kopósok közé.
Naplózva
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #11 Dátum: 2009. Január 11. - 21:11:00 »

Régebben sokat jártam különféle rendezvényekre a magyar agaraimmal, és eléggé haverkodtam az erdélyi kopósokkal. Állitólag méretükhöz képest rendkívül sokat esznek ezek a kutyák.
Egyébként én nagyon szimpatizálok ezzel a fajtával. Ha egyszer már nem lesz agaram, lehet hogy beállok a kopósok közé.


...hogy mi eszik sokat az relatív, mert az én borjú nagyságú német vizslám mint egy sáskahad úgy zabál.  Bion Bion Bion Bion
Persze ha "kedveskedni" akar és hozhatnékja van a 5 l-es vízzel teli műanyag kannát is szépen apportírozza!  Bion Bion Bion Bion
Naplózva
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #12 Dátum: 2009. Január 11. - 21:24:09 »

...hogy mi eszik sokat az relatív, mert az én borjú nagyságú német vizslám mint egy sáskahad úgy zabál.  Bion Bion Bion Bion
Persze ha "kedveskedni" akar és hozhatnékja van a 5 l-es vízzel teli műanyag kannát is szépen apportírozza!  Bion Bion Bion Bion

Igaz, relatív! Bion
Akkoriban (8-10 éve) egy baromfitelepről hordtam az elhullott csirkéket a kutyáknak. Volt olyan kanom, amelyik szemrebbenés nélkül eltüntetett egy egészet, pedig volt köztük 1,5 kilós is.
Naplózva
Bandi
Vendég
« Új üzenet #13 Dátum: 2009. Január 11. - 21:54:55 »

Igaz, relatív! Bion
Akkoriban (8-10 éve) egy baromfitelepről hordtam az elhullott csirkéket a kutyáknak. Volt olyan kanom, amelyik szemrebbenés nélkül eltüntetett egy egészet, pedig volt köztük 1,5 kilós is.
Ezek ilyen hülyék   Vigyorog   Vigyorog Az én vizslám is annyit zabál amennyit elé raksz.Az anyjáról mesélte a gazdája,hogy egyszer megtalált egy zsák tápot a garázsban,és addig evett a hülye amíg  Hány
Naplózva
fabrigo
erdész
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 313



« Új üzenet #14 Dátum: 2009. Január 12. - 00:18:20 »

Üdv mindenkinek!

Erdélyi kopóval, párszor volt eddig tapasztalatom hajtásba! Nagyon tud menni, főleg ha felveszi a konda csapáját, de az a baj vele, hogy a szarvas, őz  nagyon elviszi!
Hajtás végén nagy meglepetésemre, hol a gazdája mellett jött ki vagy pedig, az éppen felvett sebzésen ment végig! Ez az esett többször is előfordult, és nagyon jól forgatta a sebzett disznót! Na persze, nem annyira mint egy jaki Bibíí!

Több tapasztalatom volt szlovák kopóval! 3 éve az itteni erdész lehozott nálunk, egy kis szukát! Kollegájától kapta, de nem tudta hová rakni ezért én nevelgettem, mennyire az időm engedte! Folyamatosan hordtam neki a disznóbört, ugatta is, de fogni annyira nem akarta! Aztán két év alatt közel másfél tucat hajtásban vett részt! Folyamatosan nevelődött bele a munkakörébe, számomra kicsit lassan a jakikhoz képest! Az utolsó évben mikor nálam volt már egész jól hajtotta a disznót, és 5 sikeres utánkeresésem volt vele! Pedig nagyon keveset képeztem e téren!

Sajnos én elkerültem Sopronba, a kutya meg Harsányba, egy hajtócsoporthoz! Sajnos az idei szezonba egyetemi tanulmányaim miatt nem volt lehetőségem látni!
Van valakinek tapasztalata a szlovák kopókkal kapcsolatba?

Üdvözlettel: Fábián Ferenc
Naplózva

Olyan a békéért harcolni, mint a szüzességért dugni.
Oldalak: [1] 2 3 4   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: