Oldalak: 1 ... 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 [61] 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: VADÁSZBALESET  (Megtekintve 177091 alkalommal)
Fegbock
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1487


« Új üzenet #900 Dátum: 2018. Május 30. - 12:04:26 »

Igazán dicséretes, hogy Te ilyen kemény legény vagy, és Neked pusztán a holdfény elég a zsigereléshez, de szerintem jóval kevesebben zsigerelnek csak a holdvilágra hagyatkozva, mint ahányan fejlámpát használnak, számomra egyébként teljesen érthető módon. A lámpa azért van, hogy jobban láss, tán még annál is, mint ahogy Te látsz holdfénynél. Megjegyzem ha ez a szerencsétlen jóember is használt volna fejlámpát épp e sajnálatosan konkrét esetben, jó eséllyel pont nem lőtték volna meg. Egyébként ő még a lővilág végén lőtt meg valamit, HA jól tudom(!), majd lement zsigerelni. Fejlámpa nélkül (minden bizonnyal legalábbis, mert azt már végképp nehezen hinném, hogy valaki még egy fejlámpás foltra is rálőne), és holdvilágnál, pont ahogy Te szoktad, ügyesen. Evidenciákat sorolsz fel, csak ha mindenkinek ilyen magától értetődő volna mindaz, amit leírtál, nem volnának balesetek.
Ha valaki nem úgy csinálja, mint te, akkor az mindjárt kemény legény! ( Rengetegen vannak, akik nálam sokkal jobban zsigerelnek, de jóval több mint ezer nagyvad zsigerelése után már csak elboldogulok valahogy!) Nálunk van olyan, aki még a szegycsontot sem nyitja fel, csak kikapja, amit kell.
Tudok én is olyant, aki egy kis dombocskán álló szarvasra nyugodt szívvel rálőtt, holott mögötte -ugyan távol-, de volt egy falu!!! El is hibázta a szarvast, mégis nyugodtan aludt utána! Tudod én hány hasonló, vagy kevésbé necces helyzetben engedtem el a vadat?
Naplózva

Minden lövésem, amely talál, azonnal öljön! De ha nem öl, akkor ne ejtsen sebet!
Fegbock
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1487


« Új üzenet #901 Dátum: 2018. Május 30. - 12:13:56 »

Csak a miheztartás végett!
A törvény:
(4) *  Vaddisznó, aranysakál, borz és róka éjszakai vadászatán a vadász köteles magánál tartani és használni keresőtávcsövet, céltávcsövet, valamint kézilámpát, továbbá - ha a vadászati hatóság az eseti használatát külön engedélyezte - a fegyverlámpát.
Azért arra is kíváncsi lennék, lámpa nélkül hogyan tudsz félholdnál utánkeresni?
 Emelem
Fejlámpáról volt szó! Kicsi, erős fényű kézilámpa mindig van a zsebemben, de azzal nem tudok zsigerelni, hacsak egy fára nem tudom felrakni a közelben. Az UAZ-omban pedig mindig ott a mágneses szerelékű fegyverlámpa és ha disznó után kell menni, akkor szépen visszasétálok érte. Ennyi!
Pont két napja kerestünk egy szarvast, több mint 2 órát, de nekem fejlámpával ez sosem ment. Főleg, ha nálam van a puska is!
Naplózva

Minden lövésem, amely talál, azonnal öljön! De ha nem öl, akkor ne ejtsen sebet!
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #902 Dátum: 2018. Május 30. - 13:23:58 »

Ha valaki nem úgy csinálja, mint te, akkor az mindjárt kemény legény! ( Rengetegen vannak, akik nálam sokkal jobban zsigerelnek, de jóval több mint ezer nagyvad zsigerelése után már csak elboldogulok valahogy!) Nálunk van olyan, aki még a szegycsontot sem nyitja fel, csak kikapja, amit kell.
Tudok én is olyant, aki egy kis dombocskán álló szarvasra nyugodt szívvel rálőtt, holott mögötte -ugyan távol-, de volt egy falu!!! El is hibázta a szarvast, mégis nyugodtan aludt utána! Tudod én hány hasonló, vagy kevésbé necces helyzetben engedtem el a vadat?

Ezennel nyilvánosan megkövetlek ország világ színe előtt a meggondolatlanságomért, amiért keménynek tituláltalak. Semmi okom nem volt rá. Segíts viszont légy szíves, milyen kifejezéssel nem sértelek halálra, ha néhány nappal egy olyan halálos vadász baleset után, ami az áldozat részéről fejlámpa használata esetén szinte biztosan elkerülhető lett volna (persze ez a lövő felelősségén mit sem csökkent, mielőtt megint teljesen más irányba terelődne a szó), elkezdesz arról beszélni, hogy a fejlámpa mennyire felesleges, zsigereléshez amúgy is elég a Hold, meg ahol Te vadászol, ott úgysem lesz más, aki rád lőjön? Szerintem a "kemény legény" kifejezés mindezek fényében még ugyan az udvariasabbak közül való, de akkor javasolj nekem számodra elfogadhatóbbat.

Egyébként nem épp Te kifogásoltad ezzel azt, ha valaki nem úgy csinálja, mint Te?  Vállat von Vállat von
Naplózva
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #903 Dátum: 2018. Május 30. - 13:44:21 »

Szerintem kár még a "paradicsomot" passzírozgatni, igazából semmi lényegeset nem tudunk.
Nem tudom elképzelni, hogy János, ha zsigerelt volna, ne használt volna lámpát. Még ha sebész is volt, gondolom ő sem a holdfénye  mellett matatott.  Azt viszont tudom, hogy egy kis lámpa fénye, ha azt letesszük a földre, egy ilyen magas gabonában már nem igazán látszik messziről. Főleg ha még egy széles vállú ember elé is guggol.   Azért ne felejtsük el, nem helyszín megvilágítókat, nem reflektorokat hurcolunk magunkkal, és mivel nem egyedül volt kint az adott területen, valószínűleg csak annyit akart zavarni amennyit feltétlenül szükségesnek látott.   Azt is el tudom képzelni, hogy nem zsigerelt, csak egy kislámpával vizsgálta a lövését.  De, remélhetőleg hamarosan többet tudunk.  Szomorú


Nekem is vannak elképzeléseim a balesetről, olyan is ami még itt el sem hangzott, de amíg az igazságot nem tudom nem találgatok.  A fejlámpáról pedig csak annyit, hogy én kimondottan utálom vadászat közben, azt csak horgászathoz használom amikor nem hordok kalapot.  Lámpát használok, és hiába nevettek rajtam már sokan, még piros villogót is a kalapomon, sötétben. A vad, ha megzavarom majd visszajön, de nem szeretnék idő előtt előremenni az örök vadászmezőre! 

Egy viszont biztos. Itt is a szabálytalanságok sorozata okozta Barátunk halálát!  
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Fegbock
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1487


« Új üzenet #904 Dátum: 2018. Május 30. - 14:11:09 »

Ezennel nyilvánosan megkövetlek ország világ színe előtt a meggondolatlanságomért, amiért keménynek tituláltalak. Semmi okom nem volt rá. Segíts viszont légy szíves, milyen kifejezéssel nem sértelek halálra, ha néhány nappal egy olyan halálos vadász baleset után, ami az áldozat részéről fejlámpa használata esetén szinte biztosan elkerülhető lett volna (persze ez a lövő felelősségén mit sem csökkent, mielőtt megint teljesen más irányba terelődne a szó), elkezdesz arról beszélni, hogy a fejlámpa mennyire felesleges, zsigereléshez amúgy is elég a Hold, meg ahol Te vadászol, ott úgysem lesz más, aki rád lőjön? Szerintem a "kemény legény" kifejezés mindezek fényében még ugyan az udvariasabbak közül való, de akkor javasolj nekem számodra elfogadhatóbbat.

Egyébként nem épp Te kifogásoltad ezzel azt, ha valaki nem úgy csinálja, mint Te?  Vállat von Vállat von
Írd nyugodtan, hogy f.szkalap, nem fogok megsértődni!  Wave  (Egyébként nagyon kisarkítod, ami neked nem tetszik!)
Most képzeld el, hogy a holdvilágnál -mondjuk- éjfélig kerülgetek egy vadkáros részt. Ez több óra! Ha villogok közben, akkor elég kis eséllyel ejtek el valamit! Ha nem világítok és lövök egy disznót, az egy nagy durranással jár, amire felfigyelhet az oda tévedt orvvadász, hogy esetleg mégsincs egyedül. Ha megvan a disznó, odamegyek, kislámpával megnézem, aztán mindent lepakolok és a holdfénynél zsigerelek, ami legyen mondjuk 5 perc. Pont azalatt téved oda valaki és disznónak nézve agyonlő? Az esély rá megvan, de igen kicsi!

Egyébként sokan egy teljes hátizsákkal mennek ki lesre. Nekem az állandó felszerelésem -akár lesre ülök, akár cserkelek-:puska, lőbot, keresőtávcső, távolságmérő, kés és egy kis keresőlámpa, lesre télen + egy párna.
Naplózva

Minden lövésem, amely talál, azonnal öljön! De ha nem öl, akkor ne ejtsen sebet!
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #905 Dátum: 2018. Május 30. - 14:28:53 »

Írd nyugodtan, hogy f.szkalap, nem fogok megsértődni!  Wave  (Egyébként nagyon kisarkítod, ami neked nem tetszik!)
Most képzeld el, hogy a holdvilágnál -mondjuk- éjfélig kerülgetek egy vadkáros részt. Ez több óra! Ha villogok közben, akkor elég kis eséllyel ejtek el valamit! Ha nem világítok és lövök egy disznót, az egy nagy durranással jár, amire felfigyelhet az oda tévedt orvvadász, hogy esetleg mégsincs egyedül. Ha megvan a disznó, odamegyek, kislámpával megnézem, aztán mindent lepakolok és a holdfénynél zsigerelek, ami legyen mondjuk 5 perc. Pont azalatt téved oda valaki és disznónak nézve agyonlő? Az esély rá megvan, de igen kicsi!

Egyébként sokan egy teljes hátizsákkal mennek ki lesre. Nekem az állandó felszerelésem -akár lesre ülök, akár cserkelek-:puska, lőbot, keresőtávcső, távolságmérő, kés és egy kis keresőlámpa, lesre télen + egy párna.

Megint csak ne haragudj, de komoly szövegértési problémákat sejtek, a magad által leírtakkal kapcsolatban is. Nem lehet, hogy Te egy másik fórumot olvasol? Ebből a verzióból indultunk el, mint "esetleges", vagy "állítólagos" változat:

http://vadaszforum.net/forum/index.php/topic,258.msg340805.html#msg340805

Ezt követően hol olvastál olyat, hogy cserkelés közben kellene fejlámpáznod? Még Te magad is a zsigerelés közbeni fejlámpázásról beszéltél, ill. annak a jaj de nagyon felesleges mivoltáról, mert hogy Te látsz holdfényben is. Csak látszani nem látszol. Ezek után most elmondod ugyanazt még egyszer, másképp. Hogy Te milyen minimalista felszereléssel vágsz neki, mert lám neked ennyi is elég hozzá. Akkor most hova kéred a hőspecsétet?

És hogy milyen kicsi a baleset esélye? MINDEN megtörtént balesetnek kurva kicsi az esélye előzetesen. Aztán mégiscsak megtörténik. És mindig sokkal jobb tenni ellene előre (inkább feleslegesen), mint utólag bizonygatni, mennyire kicsi (volt) az esélye.
Naplózva
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16591



« Új üzenet #906 Dátum: 2018. Május 30. - 17:28:39 »

Ha nem világítok és lövök egy disznót, az egy nagy durranással jár, amire felfigyelhet az oda tévedt orvvadász, hogy esetleg mégsincs egyedül. Ha megvan a disznó, odamegyek, kislámpával megnézem, aztán mindent lepakolok és a holdfénynél zsigerelek, ami legyen mondjuk 5 perc. Pont azalatt téved oda valaki és disznónak nézve agyonlő?
Lősz egy disznót amit keresni kell, lámpa nélkül ez nem megy. De mégis van lámpád, megkeresed, leoltod a lámpát mert jobban szeretsz tapogatva zsigerelni, a lövés óta eltelt fél óra, akit ebben a félórában evett arra a fene, az vagy látta a lámpázásod, vagy nem... Zsigereléshez lehajolsz, leguggolsz, nem egyértelműen felismerhető a sziluetted.
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
vegeza
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3061



« Új üzenet #907 Dátum: 2018. Május 30. - 19:35:42 »

Lősz egy disznót amit keresni kell, lámpa nélkül ez nem megy. De mégis van lámpád, megkeresed, leoltod a lámpát mert jobban szeretsz tapogatva zsigerelni, a lövés óta eltelt fél óra, akit ebben a félórában evett arra a fene, az vagy látta a lámpázásod, vagy nem... Zsigereléshez lehajolsz, leguggolsz, nem egyértelműen felismerhető a sziluetted.
Amiről Fegbock ír, azt a művelt latin úgy hívja: orosz rulett.
  sargalap
Naplózva

"Sors bona, nihil aliud"
Az optimista angolul tanul, a pesszimista héberül.....
A realista meg lőni!
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #908 Dátum: 2018. Május 30. - 21:34:59 »

Csak ámulok és bámulok a kialakult diskurzuson Meglepődött
Ha van a közlekedésen kívül még tevékenység, ahol a "Látni és Látszani" elvnek a lehető leginkább érvényesülnie kell, az pont az éjszakai vadászat.
Természetesen a vadászat eredményéhez szükséges módon és mértékben a "Látszani" oldalon vannak kompromisszumok, de amikor
már nincs tétje a dolognak, megvan az áhított zsákmány, vagy csak egyébként vége van a tevékeny vadászatnak, akkor nagyon felelőtlennek gondolom azt,
aki az éjszaka sötétjében továbbra is álcázva marad, ezzel lehetőséget adva arra, hogy valaki más, akár sima tévedésből, meggondolatlanságból, irigységből, lődühből,
vagy egyéb hibából kifolyólag életveszélyes helyzetet teremthessen.
Ez éppen úgy az okozó fél, mint a szenvedő alany felelőssége is.

Ilyenkor mindig az jut eszembe, amikor két vadásztársunk azzal a patenttal állt elő, hogy a kukorica vetéseken egy farostlemezből
kivágott és feketére festett kétmázsás disznó-sziluettel fogják éjszaka belopni a tábla közepén turkáló kondákat.
Mikor rákérdeztem, hogy ha a félvak és háromnegyed idióta Feribá, vagy a néha nem annyira szomjas Jencike éppen akkor hagyja ott a szomszéd beírókörzetet
amikor ők éppen a fantomdisznó mögött lapulva kúsznak-másznak, aztán elfeledkezve a szabályokról, meg az illemről jól odapörzsöl nekik, akkor vajon mi lesz?
Mert belőlük lesz jó eséllyel csak egy kurva szabályos hulla, de az már senkin nem fog segíteni, hogy igazuk volt.
Mert én is úgy vagyok ezzel, hogy mindig a legjobbra számítok, de a legrosszabbra készülök.
És ezek az ostoba balesetek szinte mindig úgy jönnek össze, hogy egy kis szabálytalanság itt, egy kis könnyelműség ott, egy kis balszerencse amott...aztán lehet temetni Stoel

Sokat foglalkoztam vadászati biztonságtechnikával, több előadásom is volt a témában.
Többször megkaptam már, hogy túl óvatos vagyok.
Lehet.....
De talán ennek is köszönhetem (a szerencse mellett), hogy sok száz disznóhajtást levezényeltem úgy, hogy (bár voltak igen nagy terítékű napok
ezer körüli lövéssel is) soha nem történt baleset.
És engem csak ez érdekelt, semmi más, de ebből a szemléletből az egyéni vadászataim során sem engedek.
  Emelem
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
vadasz75
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1813


« Új üzenet #909 Dátum: 2018. Május 30. - 21:57:33 »


Többször megkaptam már, hogy túl óvatos vagyok.
Lehet.....
De talán ennek is köszönhetem (a szerencse mellett), hogy sok száz disznóhajtást levezényeltem úgy, hogy (bár voltak igen nagy terítékű napok
ezer körüli lövéssel is) soha nem történt baleset.
És engem csak ez érdekelt, semmi más, de ebből a szemléletből az egyéni vadászataim során sem engedek.
  Emelem
Na, mióta sima vadőr vagy, kezdesz alakulni, ott csak tanulgattál.Alakul az csak, csinnyáni kőő.... Emelem
Naplózva
Fegbock
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1487


« Új üzenet #910 Dátum: 2018. Május 31. - 12:42:42 »

Hogy Te milyen minimalista felszereléssel vágsz neki, mert lám neked ennyi is elég hozzá. Akkor most hova kéred a hőspecsétet?

Jó pár vadászcimborám van más-más társaságoknál és a többség nem visz magával több felszerelést -vagy még annyit sem- mint én, ha vadászni megy! Jópáran még lőbotot sem hordanak magukkal, mert cipelni kell!
Te mennyivel viszel többet? (Egy szendviccsel, meg három sörrel?)  Vigyorog

Gáloscsabustól, meg Boartól elfogadom a kritikát, mert személyesen már találkoztunk és van mögöttük elég vadászati tapasztalat ahhoz, hogy tudjam, van igazság abban, amit mondanak! Nálad ezt nem tudom, mert nem ismerlek és Te sem engem! 10 éve fórumozunk és én az összes hozzászólásodat olvastam, de abból azt szűrtem le, hogy Te mindenhez (is) értesz. Lehet, hogy ez így van a való életben is, de lehetsz akár "Nethuszár" is! A témáról leszálltam, további szép napot!
Naplózva

Minden lövésem, amely talál, azonnal öljön! De ha nem öl, akkor ne ejtsen sebet!
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #911 Dátum: 2018. Május 31. - 12:57:04 »

Jó pár vadászcimborám van más-más társaságoknál és a többség nem visz magával több felszerelést -vagy még annyit sem- mint én, ha vadászni megy! Jópáran még lőbotot sem hordanak magukkal, mert cipelni kell!
Te mennyivel viszel többet? (Egy szendviccsel, meg három sörrel?)  Vigyorog

Gáloscsabustól, meg Boartól elfogadom a kritikát, mert személyesen már találkoztunk és van mögöttük elég vadászati tapasztalat ahhoz, hogy tudjam, van igazság abban, amit mondanak! Nálad ezt nem tudom, mert nem ismerlek és Te sem engem! 10 éve fórumozunk és én az összes hozzászólásodat olvastam, de abból azt szűrtem le, hogy Te mindenhez (is) értesz. Lehet, hogy ez így van a való életben is, de lehetsz akár "Nethuszár" is! A témáról leszálltam, további szép napot!

Mindig kisstílű dolog a személyeskedés, miután az érvek elfogynak. Az említett urak ugyanazt írták le az eredeti kérdésről, mint én: inkább fejlámpában kellene zsigerelni. De ha Te jobb híján még mindig abba kötsz bele, hogy amit én írok, az nem lehet igaz/helyes, mert nem ismersz, és nem tudod, mióta vadászom, aztán a válaszból kikeresel egyetlen mondatot, amibe belekötsz, a többi meg nem érdekel, akkor tulajdonképp nem értem, egyáltalán minek írtál választ arra, amit írtam. Hány fórumtagról tudod a 4081-ből, hogy mennyi tapasztalata van? Vagy ilyen alapon kérdőjelezze meg mindenki mindenki hozzászólását meg hozzáértését itt a fórumon, akit nem ismer? No akkor csak hajrá...
Naplózva
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #912 Dátum: 2018. Június 02. - 20:09:02 »

Na, hogy véget vehessünk a fingreszelésnek, tájékoztatlak benneteket a múlt heti vadászbaleset tudomásunkra jutott részleteiről:

Jani Barátunk egy barátja meghívására ment Bokodra vadászni.  A vendéglátójával egy magaslesre ültek fel.  A lővilág határán Jani lőtt egy borjút, ezért mind a ketten lementek a lesről, és elkezdtek zsigerelni.  Az biztos, hogy Jánoson volt fejlámpa!  Kis idő múlva egy másik magaslesen ülő helybeli vadász telefonált, hogy feléjük mennek a disznók a gabonában.  János maradt zsigerelni, a vendéglátó pedig visszamászott a lesre.  Ahogy felment lőtt is, és ekkor érte Barátunkat a hátán a lövés.  Annyi ideje még volt, hogy felhívta a fiát,  és elmondta neki, hogy   "meglőttek"!  Ma egy társasági összejövetelen vadásztársaim - akik régóta vadásztak vele együtt- elmesélték, hogy egy olyan vadász volt aki 4-5 lámpát hurcolt magával, és már szürkületben is csak lámpával ment vadászni, még a lesig is!  Nem érdekelte soha, hogy akivel volt morgott, hogy elzavarja a vadat.  Dr. Bende János egy igazi törvénytisztelő
 jó Vadász és Barát volt! Szomorú
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
zajandras
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 940


« Új üzenet #913 Dátum: 2018. Június 02. - 20:13:22 »

Na, hogy véget vehessünk a fingreszelésnek, tájékoztatlak benneteket a múlt heti vadászbaleset tudomásunkra jutott részleteiről:

Jani Barátunk egy barátja meghívására ment Bokodra vadászni.  A vendéglátójával egy magaslesre ültek fel.  A lővilág határán Jani lőtt egy borjút, ezért mind a ketten lementek a lesről, és elkezdtek zsigerelni.  Az biztos, hogy Jánoson volt fejlámpa!  Kis idő múlva egy másik magaslesen ülő helybeli vadász telefonált, hogy feléjük mennek a disznók a gabonában.  János maradt zsigerelni, a vendéglátó pedig visszamászott a lesre.  Ahogy felment lőtt is, és ekkor érte Barátunkat a hátán a lövés.  Annyi ideje még volt, hogy felhívta a fiát,  és elmondta neki, hogy   "meglőttek"!  Ma egy társasági összejövetelen vadásztársaim - akik régóta vadásztak vele együtt- elmesélték, hogy egy olyan vadász volt aki 4-5 lámpát hurcolt magával, és már szürkületben is csak lámpával ment vadászni, még a lesig is!  Nem érdekelte soha, hogy akivel volt morgott, hogy elzavarja a vadat.  Dr. Bende János egy igazi törvénytisztelő
 jó Vadász és Barát volt! Szomorú

 Emelem Részvétem.
Naplózva

"Már az is megérte, hogy sétáltunk egy jót..."
J.vadász
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2891


« Új üzenet #914 Dátum: 2018. Június 02. - 20:32:07 »

  Dr. Bende János egy igazi törvénytisztelő
 jó Vadász és Barát volt! Szomorú

Nyugodjék békében!
 Emelem
Naplózva

" ...A megbízható embert még az ellensége is tiszteli...A többi szemét, amit elfúj a szél... " (Wass Albert)
Oldalak: 1 ... 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 [61] 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: