Oldalak: [1] 2 3 4 5   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Pézsmázás  (Megtekintve 49758 alkalommal)
KerteszGabor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 92


vadász


« Dátum: 2008. December 28. - 21:01:15 »

Sziasztok!

Ahogy végignéztem a topikokat, azt vettem észre, hogy egy érdekes vadászati módról nem olvashatok.

Eddig sajnos csak néhány alkalommal jutottam pézsmázási lehetőséghez, de az nagyon megfogott. A tavaszi hajnalok, alkonyok hangulata megigézett.

Ezért, gondoltam megnyitom ezt az oldalt, írjuk le az élményeinket, tapasztalatainkat a pézsmapocok vadászatáról is!
Naplózva

Vadászüdvözlettel: Gábor
Viktor
Vendég
« Új üzenet #1 Dátum: 2008. December 28. - 21:07:59 »

Sziasztok!

Ahogy végignéztem a topikokat, azt vettem észre, hogy egy érdekes vadászati módról nem olvashatok.

Eddig sajnos csak néhány alkalommal jutottam pézsmázási lehetőséghez, de az nagyon megfogott. A tavaszi hajnalok, alkonyok hangulata megigézett.

Ezért, gondoltam megnyitom ezt az oldalt, írjuk le az élményeinket, tapasztalatainkat a pézsmapocok vadászatáról is!

A téma nagyon jó! Igen

Szólunk Voldinak, hogy tegye át, mert itt a gímszarvasosban nincs jó helye...
Naplózva
KerteszGabor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 92


vadász


« Új üzenet #2 Dátum: 2008. December 28. - 21:26:06 »

Igen megköszönöm a segítséget valahogyan rossz helyre ment... bocsi
Naplózva

Vadászüdvözlettel: Gábor
KerteszGabor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 92


vadász


« Új üzenet #3 Dátum: 2008. December 28. - 21:43:22 »

Köszi!  Igen
Naplózva

Vadászüdvözlettel: Gábor
KerteszGabor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 92


vadász


« Új üzenet #4 Dátum: 2008. December 28. - 22:11:02 »

A pézsmapocok vagy fakó pézsmapocok (Ondatra zibethicus) az emlősök (Mammalia) osztályának a rágcsálók (Rodentia) rendjéhez, ezen belül az egérfélék (Muridae) családjához és a pocokformák (Arvicolinae) alcsaládjához tartozó Ondatra nem egyetlen faja.
Elterjedése - Eredeti élőhelye Észak-Amerika, de sok állat elszabadult Európában és Oroszországban levő prémfarmokról. Emiatt Franciaországban, Közép-Európában, Észak-Svédországban, Finnországban és Oroszországban széles körben elterjedt.
Megjelenése - Az állat fej-törzs-hossza 25-36 centiméter, farkán nincs szőr, barnásfekete pikkelyes, kétoldalt összenyomott és majdnem olyan hosszú, mint a teste. Testtömege 900-1800 gramm. Bundája szürkés-barna, vöröses árnyalattal, hasi része világosabb. A nemek között nincs nagy eltérés. Hátulsó lábainak ujjai között úszóhártya van. Lágyéktáján pézsmamirigy található.
Életmódja vízhez köti. Az állatok egymáshoz közel élnek föld alatti odúikban, ezeken belül pedig családi csoportokra oszlanak. A pézsmapocok a töltések mentén a sekély vizekben építi odúját. Ehhez kákát, sást és nádat harap le és halmoz fel. Az építmény akár 1.1 méter magas, átmérője 1,8 méter széles is lehet. A lakóodú (katlan) a lakóvárban félmagasságban helyezkedik el. A pézsmapocok általában víz alatti kijáratokat épít. A fészek télen meleg. Ha kevés az élelem, egyszerűen a belső falakból falatozik, és tavasszal kijavítja a károkat. Nyáron pedig a lakóvár tetején napozik. Tápláléka szinte kizárólag vízinövények; esetleg kagylók, békák és halak; ha lehetőség van rá, állati dögöket is fogyaszt. A pézsmapocok 1-2 évig él.Leginkább éjjel, vagy az esthajnali szürkületben mozog. Legszívesebben a nagyobb álló vagy lassú lefolyású vizek mentén tartózkodik. A vízi növényzettel dúsan benőtt partokat, mocsaras helyeket kedveli. A legkisebb neszre a víz alá bukik.
Állati ellensége a róka, a görény, a kutya, a macska, esetenként a szárnyas ragadozók, föleg a baglyok, fiókáit azonban csuka és a harcsa is elfogyasztja.
Szaporodása - Az ivarérettséget általában csak egy évvel a születés éve után éri el. A párzási időszak Magyarországon március tájékán van. Ebben az időben gyakrabban látni a hajnali és késődélutáni órákban a vízben úszó pézsmákat. A vemhesség 25-30 napig tart, ennek végén általában 5-6, de akár 11 utód is jöhet a világra. Az elválasztás 4 hét után történik meg.

Tilalmi ideje nincs, egész évben megkötöttség nélkül vadászható.
Naplózva

Vadászüdvözlettel: Gábor
KerteszGabor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 92


vadász


« Új üzenet #5 Dátum: 2008. December 28. - 22:56:34 »

A pézsma vadászatában nincs nagy tapasztalatom, ezidáig a néhány hajnali és esti cserkelésen 1 pézsmát sikerült elejtenem, igaz azt íjjal. (puskával sokkal több esélyem volt)

A Vadászíjász Egyesület 2007. évi tavaszi találkozóján ismertem meg ezt a számomra nagyon szórakoztató vadászati módot Cegléden, mikoris az első este sikerült becserkelnem egyet 2 méterre és onnan meglőni.


Egy lassú folyású, sással sűrűn benőtt kis csatorna két partján állították fel az íjászokat a vendéglátók. Mindenkire jutott kb. egy 150-200 méteres partszakasz, ahol álcaruháinkban vagy egy ígéretes helyen lesbe ültünk, vagy óvatosan lopakodva kémleltük a vizet, vajon hol fodrozódik a felszín, hol látjuk meg a pézsma által húzott jellegzetes v alakú hullámokat.

Nekem szerencsém volt és olyan rész jutott, ahol a sűrű sásos szakaszok között nagyobb nyilt víz isvolt, ahol hamar megláttam az első pézsmapockot. Bár előtte csak fényképen láttam és könyvekben olvastam róla, egyből megismertem. Óvatosan próbáltam megközelíteni a nyugodtan úszkáló vadat, de mire lőtávolba kerültem volna, eltünt a szemem elől. Még néhányszor lezajlott az előbbi jelenet, majd egyszer szerencsém volt, mert arrra az oldalra mészott ki az akkor sarjadó sás friss hajtását rágcsálni, ahol én is voltam. Ha hátrébb léptem a csatorna partján, akkor az előttem lévő partszegélyt ugyan nem láttam, így viszont az éles pézsmaszemek elől én is láthatatlan voltam. Megjegyeztem azt a részt ahol partot ért és lassan odaosontam. Az íjat megfeszítve centiről centire dugtam ki a fejem, amikor is megláttam a még mindig nyugodtan rágcsáló pockot. Megcéloztam a körülbelül két méterre alattam eszegető állatot és odalőttem. A vessző a nyakán keresztül érte a pézsmát, aki még utolsó erejével bevetette magát a vízbe és a vesszőmmel a nyakában vergődött még néhány másodpercig, majd elcsendesedett. A sodrás lassan az első nádtorlaszig vitte ahol felakadt és ahonnan egy hosszú bottal piszkáltam ki.
A másnap hajnal csupán élményekkel gazdagított, újabb gerezna már nem került a birtokomba.


Naplózva

Vadászüdvözlettel: Gábor
Marksman
Aladdin
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4220



« Új üzenet #6 Dátum: 2008. December 28. - 23:39:03 »

Gábor, nagyon szép írás!  Igen Emelem
A kikészített gereznáról esetleg nincs fotód?
Naplózva

"és hosszan kígyózó libasorban - útra kél a szafári"
Viktor
Vendég
« Új üzenet #7 Dátum: 2008. December 29. - 00:03:33 »

Gábor! Emelem
Naplózva
Simi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 270



« Új üzenet #8 Dátum: 2008. December 29. - 13:13:26 »

 Taps Emelem
Naplózva

"Úgy tűnik, az emberek nem szeretik az igazságot, de én igen; szeretem, mert sokakat felidegesít.
Ha elég sokszor mutatsz rá, hogy az érveik faszságok, akkor talán egyszer valamelyik közülük azt mondja végre: várjunk csak egy kicsit, tényleg rosszul gondoltam!
Én ezért a pillanatért élek."
BErik
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1812



« Új üzenet #9 Dátum: 2008. December 29. - 13:25:34 »

Örülök ennek a témának, mert a pézsmáról, és vadászatáról nem sokat tudok. Jó ötlet volt Igen

Gábor a pézsmához  Emelem
Naplózva

"Amit csinálunk, ahhoz érteni kell. Amit mondunk, abban hinni kell. És akivel beszélünk -akit tanítunk- azt egyrészt szeretni kell, másrészt komolyan kell venni." Sz.L.
KerteszGabor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 92


vadász


« Új üzenet #10 Dátum: 2008. December 29. - 14:50:18 »

Köszi fiúk!

A fotót még keresem, mert a régi számítógépem meghalt és abban voltak az elmúlt néhány évben készített fotóim, még nem volt időm kimenteni belőle a dógaimat. :'(
Naplózva

Vadászüdvözlettel: Gábor
kisvador
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 631


« Új üzenet #11 Dátum: 2008. December 29. - 16:30:02 »

Eddig egy pézsmát sikerült elejtenem,igaz azt teljesen véletlenül.Jó pár éve kora tavasszal egy hajnalon terület ellenőrzésen voltam.Egy zsombékos partú patak mentén cserkelgettem,amikor felfigyeltem a motoszkálásra.Pár percig gondolkodnom kellet mit is látok,de aztán felismertem.A sörétes csővel meg tudtam lőni.(Áldom is a vegyescsövű fegyvereket!)Mindez a Dunától viszonylag távol,kb. 1,5-2 Km-re történt.Pézsmát sem előtte,sem utána nem láttam a környékünkön,még a Duna és az Ipoly partján sem.
Naplózva
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #12 Dátum: 2008. December 29. - 18:52:24 »

 Igen

(ugyanakkor tisztelettel jegyezném/kérdezném meg, hogy az íjászok szándékosan "felejtik benne" ezeket a - mitagadás a vadban meglehetősen otrombán mutató - "színpompás" vesszőket? Mi "puskások" igyekszünk a vadat úgy fotózni, hogy legkevésbé legyen látható a véres lövésnyom, vagy legalábbis a legminimálisabbra csökkentve a "véres-technikai" jeleneteket...persze a lehetőségekhez képest.)
« Utoljára szerkesztve: 2008. December 29. - 19:07:55 írta wetzlar » Naplózva
KerteszGabor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 92


vadász


« Új üzenet #13 Dátum: 2008. December 29. - 20:27:05 »

Wetzlar,
nem általánosítanék... azt, hogy az íjászok mit miért csinálnak nem tudom, csak a saját nevemben tudom leírni, a vesszőket szándékosan hagyom benne a vadban az első fotókon, ugyanis a hozzáértőnek, érdeklődőnek sok információt közvetítenek. Az őz tarvad topicban feltett bakgida képen is azért vannak a vesszők még a testben, mert a gerinclövés után kegyelemlövésre volt szükség, jól látható a vesszők behatolásának mélysége...stb. Itt a pézsma topicban pedig azért tettem ezt a képet fel, mert a nyaklövés látszik jól.
(És sajnos technikai okai is vannak, hogy ezek a képek kerültek fel. Nincs most más képem, utaltam korábban rá, elszált a régi gépem a fotóimmal együtt, ezek pedig megvoltak máshol.)
Azért természetesen olyan terítékfotók is készülnek, ahol a vesszők már nem a vadban vannak...  Mosolyog

Naplózva

Vadászüdvözlettel: Gábor
Taser
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2149

"“ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ”"


« Új üzenet #14 Dátum: 2008. December 29. - 20:34:14 »

Wetzlar Igen
Jogos.!!!
Nem tudom, honnan terjedt el mert a még a nagy víz másik oldalán sem láttam ezt Tasli  Nem szeretem és ahol csak lehet szóvá is teszem ezzel kapcsolatos kifogásaimat. Woest
Én is lefotózom a vadat a magtaláláskori állapotában és a terítéken is, de CSAK a terítékfotókat teszem közzé. Ami meg nem az max. a célballisztika topic témája lehet.
Naplózva

A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem.
Nem gondolkodunk. Nincs mivel. Lövünk. Van mivel.
Oldalak: [1] 2 3 4 5   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: