Oldalak: 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Régi idők kaliberei...  (Megtekintve 58863 alkalommal)
Viktor
Vendég
« Új üzenet #15 Dátum: 2008. December 15. - 10:41:28 »

Na igen...
Vajon megérné, illetve lehetséges lenne egy ilyen fegyvert feldörzsárazni 74-es hüvelyhez? Talán a (ha jól emlékszem) négyszeres reteszelésű zár kibírná a nyomásnövekedést. Mindjárt használhatóbb fegyver lenne.

Péter! Köszi az infókat!

A 9,3x72R-nek tudomásom szerint más a lövedékátmérője, mint a 74R-nek.... de lehet hogy tévedek...
Naplózva
U.Péter
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3461



« Új üzenet #16 Dátum: 2008. December 15. - 10:44:26 »

Talán egyszer majd fényképeket is tudok küldeni róla! Wave
Naplózva

"Az olvasás súlyosan károsíthatja a tudatlanságot!"
M98
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 212


« Új üzenet #17 Dátum: 2008. December 15. - 12:40:21 »

Na igen...
Vajon megérné, illetve lehetséges lenne egy ilyen fegyvert feldörzsárazni 74-es hüvelyhez? Talán a (ha jól emlékszem) négyszeres reteszelésű zár kibírná a nyomásnövekedést. Mindjárt használhatóbb fegyver lenne.

Az egyik barátomnak ilyen sauer drillingje van, rengeteg disznót lőtt vele, az OBT-je 115m!
Csak a hivatalos teljesítménye nagyon kicsi eredetileg a századelőn elterjedt őzlövő kaliber volt, annak is lett kifejlesztve!!!!
Naplózva
M98
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 212


« Új üzenet #18 Dátum: 2008. December 15. - 12:42:14 »

Ja és próbálta a felfúratást, de a huzagolás nem a 74-hez lett kifejlesztve, azt nem bírná!
Naplózva
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7947


Generalbakter


« Új üzenet #19 Dátum: 2008. December 15. - 12:44:24 »


Csak a hivatalos teljesítménye nagyon kicsi eredetileg a századelőn elterjedt őzlövő kaliber volt, annak is lett kifejlesztve!!!!

Hát ez így nem igaz... OOO A Försterpatrone egy remek szarvaspatron volt a maga idejében. A preháborús időszakban ezzel lőtték a legtöbb gímszarvast... Wave Wave
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
Viktor
Vendég
« Új üzenet #20 Dátum: 2008. December 15. - 12:48:46 »

Ja és próbálta a felfúratást, de a huzagolás nem a 74-hez lett kifejlesztve, azt nem bírná!

Igen, más a huzagemelkedés is...
Naplózva
M98
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 212


« Új üzenet #21 Dátum: 2008. December 15. - 12:52:44 »

Hát ez így nem igaz... OOO A Försterpatrone egy remek szarvaspatron volt a maga idejében. A preháborús időszakban ezzel lőtték a legtöbb gímszarvast... Wave Wave

Szakirodalomban olvastam, ha nem igy van akkor bocs. Egyébként a 2000J körüli energiájával nam tartom valószínűnek a szarvasos mivoltát, bár ez nem zárja ki azt,hogy sok szarvast lőttek vele!!!
Naplózva
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7947


Generalbakter


« Új üzenet #22 Dátum: 2008. December 15. - 12:53:47 »

Ja és próbálta a felfúratást, de a huzagolás nem a 74-hez lett kifejlesztve, azt nem bírná!
Azok a mély huzagok tulképpen ólomlövedékekhez vagy gyengeköpenyű lövedékekhez készültek.
 A mai modern lövedékeknél ez inkább hátrány.
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
U.Péter
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3461



« Új üzenet #23 Dátum: 2008. December 15. - 15:54:03 »

Én is úgy olvastam, hogy sok-sok nagyvadat (szarvast, disznót) lőttek ezzel a kaliberrel, de most már csak őzre tartják megfelelőnek.
Naplózva

"Az olvasás súlyosan károsíthatja a tudatlanságot!"
Viktor
Vendég
« Új üzenet #24 Dátum: 2008. December 15. - 16:06:20 »

Én is úgy olvastam, hogy sok-sok nagyvadat (szarvast, disznót) lőttek ezzel a kaliberrel, de most már csak őzre tartják megfelelőnek.


Hát nem tudom, biztosan azóta sokat erősödött a vad... Vállat von Mosolyog vagy csak akkoriban még nem voltak olyan kényelmesek a vadászurak és nem a fűtött lesen ücsörögve éjszaka kívánták terítékre a vadat 200 méterről...

Ja és még valami:

Bár engem az Impala nem győzött meg, de a katalógusadatok azért nem rosszak:

715 m/s, 2981 J a csőtorkolatnál 11,7 g-os kulóval. Ez azért megfelelőnek tűnik ha jó a szóráskép.

Naplózva
M98
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 212


« Új üzenet #25 Dátum: 2008. December 15. - 16:26:32 »

Hát nem tudom, biztosan azóta sokat erősödött a vad... Vállat von Mosolyog vagy csak akkoriban még nem voltak olyan kényelmesek a vadászurak és nem a fűtött lesen ücsörögve éjszaka kívánták terítékre a vadat 200 méterről...



Nagyon egyszerű magyarázata van ,ennek.
Abban az időszakban tervezték ezt a kalibert amikor a nagy átmérőjő kisebb energiájú lőszerek,lövedékek divatosak voltak, mondhatjuk azt, hogy a lőszer és kaliber fejlesztés hajnalán!
Ez egy modern kaliber volt a maga idejében az elődeihez képest!
Nem vontam kétségbe a tudását, már csak azért sem mert a barátommal számtalanszor vadásztam együtt amikor ez a fegyver volt nála!
Csak hát, ezek szerint a szakirodalom másként látja! Kacsint
« Utoljára szerkesztve: 2008. December 15. - 16:35:51 írta Viktor » Naplózva
Viktor
Vendég
« Új üzenet #26 Dátum: 2008. December 15. - 16:38:07 »


Csak hát, ezek szerint a szakirodalom másként látja! Kacsint

No igen... és a szakirodalomhoz képest a kismillió e kaliberrel terítékre hozott vad is másként látja... Mosolyog
Naplózva
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #27 Dátum: 2008. December 15. - 17:24:34 »

Hát nem tudom, biztosan azóta sokat erősödött a vad... Vállat von Mosolyog vagy csak akkoriban még nem voltak olyan kényelmesek a vadászurak és nem a fűtött lesen ücsörögve éjszaka kívánták terítékre a vadat 200 méterről...

Ja és még valami:

Bár engem az Impala nem győzött meg, de a katalógusadatok azért nem rosszak:

715 m/s, 2981 J a csőtorkolatnál 11,7 g-os kulóval. Ez azért megfelelőnek tűnik ha jó a szóráskép.



Ahogyan azt Horrido tczimbora is írta, ezt a kalibert a régi ólom és sprőd köpenyes SP lövedékekhez tervezték/csövezték/huzagolták, ami erő van benne, azt ezekkel adja ki...az Impala meg teljesen más hatásmechanizmusú lövedék.
Naplózva
Juszuph
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 333


« Új üzenet #28 Dátum: 2008. December 15. - 17:33:14 »

Sziasztok,
9,3 x 72 R  8,75 / 9,25 mm  ormózat / barázda huzagemelkedés 420 mm, gáznyomás 2000 bar. Lövedékátmérő. .364  Zoll.
A régi 360 Expressből alakult ki, eleinte feketeporos, majd gyérfüstű porral készült. Népszerű töltény volt, a mai köpenyes lövedék vékonyfalú, és az alacsony sebesség miatt lapos elejű.
9,3 x 74 R  9,00 / 9,26 mm  ormózat / barázda huzagemelkedés 360 mm, gáznyomás 3400 bar. Lövedékátmérő .366 Zoll.
Ez  volt a német válasz  a 400 / 360 NE-re, hornyos változata a 9,3 x 62.
Elvileg lehetséges a 72-ből 74-re az átkamrázás, de mint látható az ormózat magassága a 72-nél ólomra vagy vékony falvastagságú  rövid lövedékre készült. A mai modern nagy sebességű hosszú lövedéket valószínűleg nem lőné jól az új kamrából, arról nem is beszélve, hogy egy gyári széria töltény az erős  és hosszú köpeny miatt nagyon megemelné a gáznyomást.( újratöltés ilyen esetben megoldást kínál, ahol csak a kicsi eredeti lövedékkel szerelve viszont hibátlan  )
A 9,3 x 72 R a törvényben meghatározott energiaszintet nem éri el, ezért nagyvadra nem használható, de az új IMPALA lövedékkel szerelve már megfelel a törvényi előírásoknak. A KJG erre vonatkozó adatait nem ismerem. A törvény rendelkezései sok esetben érthetetlenek ami az energiákat illeti. Ilyen rendelkezés áldozata lett az 5,6 x 57 / R is, ahol az energia elégséges, viszont nem éri el a 6,5 mm lövedékátmérőt, így nagvadra nem használható, zergére sem, pedig arra fejlesztették ki. A GECO ismétlőnek mostanság kellene megérkeznie.
Üdv : Juszuph  Wave
Naplózva

Üdv : Juszuph
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #29 Dátum: 2008. December 15. - 17:36:53 »

Juszuph!

Volt egy kérdésem korábban feléd, legalábbis ha jl emlékszem te szemeztél egy ilyen puskával...
Szóval mi lett a 9,3x57-es "project"-tel?
Naplózva
Oldalak: 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: