Oldalak: 1 ... 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 [121] 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 ... 981   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Golyós fegyverekről általában  (Megtekintve 1764909 alkalommal)
Hunter87
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 63



« Új üzenet #1800 Dátum: 2009. Május 14. - 15:59:06 »

 
  Szevasztok. Segítsetek nekem légyszives. Nem tudom ,hogy kell feszmentesíteni az IZS 18 ast.
   Előlre is köszönöm a segítséget.
Naplózva

"Ősi örökség ez, amit egyik ember örököl, a másik nem.
Ősi harc ez, kutatási vágy, megfigyelés, tudásszomj, kalandkeresés, gyűjtési szenvedély,
erdők, mezők, nádasok szeretete."
(Fekete István)
Csk777
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 361



« Új üzenet #1801 Dátum: 2009. Május 14. - 16:02:34 »


  Szevasztok. Segítsetek nekem légyszives. Nem tudom ,hogy kell feszmentesíteni az IZS 18 ast.
   Előlre is köszönöm a segítséget.

Pufferpatron?
Naplózva

Ha örökké a lábam elé nézek, előbb-utóbb beverem a fejem.
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #1802 Dátum: 2009. Május 14. - 16:05:32 »

"Mert a puskával lősz, a távcsővel látsz, a szerelék meg talál..."

Node Endrém "a puska lő a TUSA talál..." Kacsint
Naplózva
Forend
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3728



« Új üzenet #1803 Dátum: 2009. Május 14. - 16:28:20 »

"Mert a puskával lősz, a távcsővel látsz, a szerelék meg talál..."

Node Endrém "a puska lő a TUSA talál..." Kacsint

Ilent is lehet mondani Kacsint
Naplózva

Üdv End
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #1804 Dátum: 2009. Május 14. - 17:41:58 »


  Szevasztok. Segítsetek nekem légyszives. Nem tudom ,hogy kell feszmentesíteni az IZS 18 ast.
   Előlre is köszönöm a segítséget.

Kinyitod, a kulcsot felhúzva tartod, billentyűt elhúzod, és így összecsukod.
Naplózva
Tamás
Vadász
*****
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 830



« Új üzenet #1805 Dátum: 2009. Május 14. - 18:04:11 »


  Szevasztok. Segítsetek nekem légyszives. Nem tudom ,hogy kell feszmentesíteni az IZS 18 ast.
   Előlre is köszönöm a segítséget.

A kulcsot felhúzva tartod, billentyűt elhúzod, a kulcsot leengeded és így összecsukod. -előtte biztosítsd ki!
Naplózva

"Nem az a lényeg, hogy hol vadászik az ember, hanem hogy kivel."
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #1806 Dátum: 2009. Május 14. - 18:58:57 »

Sikerült a méhkast felbuzdítanom.  Bion
...

Én is minden puskámat úgy vettem, hogy egy életre lesz, aztán csak elment a háztól egy-egy. :Mosolyog

A kivehető tárnak szerintem ne tulajdonits túl nagy jelentőséget, mert én csak bosszankodok vele a 223-as CZ-nél. Szokatlan, csattog kifelé, csattog befelé, és különben is minek? A 9,3-as ZKK-ba mindig 3 lőszert teszek, ha sikerül a vadászat akkor kettőt kiveszek, ha nem akkor hármat. Egy pár éve már koptatom ezt a puskát, de -egyet kivéve- nem kerültem olyan helyzetbe, hogy a 3 lőszer ne lett volna elég. Az is a tapasztalatlanságom, ha úgy tetszik hülyeségem miatt volt.
Meg különben is, de őszintén, hányan vannak a fórumozók között, akik kilőtték az ötös tárat vadra, és még kellett volna lőszer... Még vd hajtásban is igen-igen ritka, hogy az elálló 4-5 célzott lövést adna le egyhuzamban, és utána még lenne mire lőni.

A biztosítás lényeges kérdés, de szerintem a forgó-tolózáras puskák 90%-a vagy az ütőszeget fogja, vagy mindent. (ütőszeget és elsütőszerkezetet is) A billentyű biztosítása inkább néhány sörétesen jellemző, meg az IZS 18-ason.

Ami magát a fegyver kérdést illeti, én a környezetemben több példát látok a különféle gondolkodásmódokra. Ott van az idős vadőrünk, aki 8x57JS M98 Mauserével vadászta végig az életét. Ugyanaz a kis Zeiss volt rajta mindig, 800-nál több disznó, és nem sokkal kevesebb tarvad elejtését tudja felhozni érvként, ha megkérdik hogy miért ilyen puska-kaliber-céltávcső kell neki.
Másik kollégámnak egyszerű .30-06-os ZKK-ja van, de egy nagy variábel Swaro van rajta. Szerinte lehet akármilyen puskád, semmit sem ér, ha nem látod a vadat. Szintén nem kevés elejtéssel tudná alátámasztani a véleményét.
Mindamellett olyan embereket is ismerek, akik drága puskával és csúcs optikával vadásznak eredményesen. És persze ellenpélda is van.

Úgy gondolom, hogy valaki mennyire eredményesen vadászik, az nem elsősorban a puskán múlik. Sok tényező szerencsés együttállása szükséges hozzá, ezek közül egy -a leglátványosabb, de nem a legfontosabb- a puska.
Magam is próbálgattam többféle fegyvert, kalibert, és azt mondhatom, hogy ami vadat elejtettem pl a 9,3x62-es ismétlővel, azokat el tudtam volna ejteni a 308-as egylövetűvel is, és fordítva. Elsősorban nem a puskán múlik. Szerintem.

Naplózva
Pyrus
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4591



« Új üzenet #1807 Dátum: 2009. Május 14. - 20:21:40 »


Én is azt mondom, hogy legyen egy megbízhatóan jó szórásképű bármilyen puskád (akár Zastava, ZKK vagy IZS-18), tanulj meg vele lőni és kész.
Onnantól szebb, "puccosabb", kényelmesebb fogású puskád lehet, de jobban használható aligha.
Persze, azt nem mondom, hogy az ember nem vágyik szebb, "puccosabb", kényelmesebb puskára!

Eleinte én is mindig 3 db lőszert raktam bele, mostanában 2-t.
És rövid vadászmúltamban egyszer lőttem ki egymás után 2-t. Ezért is tetszenek a gavallérok.
Naplózva
Hunter87
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 63



« Új üzenet #1808 Dátum: 2009. Május 14. - 21:06:45 »

    Köszönöm szépen a segítséget
Naplózva

"Ősi örökség ez, amit egyik ember örököl, a másik nem.
Ősi harc ez, kutatási vágy, megfigyelés, tudásszomj, kalandkeresés, gyűjtési szenvedély,
erdők, mezők, nádasok szeretete."
(Fekete István)
Hazelwood
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 233



« Új üzenet #1809 Dátum: 2009. Május 14. - 21:57:26 »

"Úgy gondolom, hogy valaki mennyire eredményesen vadászik, az nem elsősorban a puskán múlik."

Háááát, azt gondolom, hogy a puska még csak nem is másod vagy harmad vonal, hanem a sokadik. Az eredményes vadászathoz talán ez kell legkevésbbé.
A puska - kevés kivételtől eltekintve - lik iránt lő.
Kellene ugyebár először is az, hogy a vadász ott legyen, ahol a vad van. (Csak zárójelben, hogy ehhez, kitartás, terület és vadismeret, no meg sok-sok szerencse is kell.) Aztán kell elég fény, vagy legalábbis annyi, amennyi átfér az aktuális jó vagy rossz távcsövön, aztán meg annyi higgadság, hogy a szálkeresztet jó helyen tartsuk arra a pillanatra, amikor görbül az újj.
A puska csak ezek után jön, és mint tudjuk marhára nem ezen múlik, hanem az előbbieken.

Csak az a helyzet, hogy a vadász hülye - finomabban fogalmazva szerelmes széplelkű - és azt hiszi, hogy a szebb, meg jobb puska eredményesebbé teszi. Pedig csak a lelkének használ a dolog és nem a terítéknek. 
Naplózva

A városi élet egy aberráció!
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14843



« Új üzenet #1810 Dátum: 2009. Május 15. - 08:53:26 »

"Úgy gondolom, hogy valaki mennyire eredményesen vadászik, az nem elsősorban a puskán múlik."

Háááát, azt gondolom, hogy a puska még csak nem is másod vagy harmad vonal, hanem a sokadik. Az eredményes vadászathoz talán ez kell legkevésbbé.
A puska - kevés kivételtől eltekintve - lik iránt lő.
Kellene ugyebár először is az, hogy a vadász ott legyen, ahol a vad van. (Csak zárójelben, hogy ehhez, kitartás, terület és vadismeret, no meg sok-sok szerencse is kell.) Aztán kell elég fény, vagy legalábbis annyi, amennyi átfér az aktuális jó vagy rossz távcsövön, aztán meg annyi higgadság, hogy a szálkeresztet jó helyen tartsuk arra a pillanatra, amikor görbül az újj.
A puska csak ezek után jön, és mint tudjuk marhára nem ezen múlik, hanem az előbbieken.

Csak az a helyzet, hogy a vadász hülye - finomabban fogalmazva szerelmes széplelkű - és azt hiszi, hogy a szebb, meg jobb puska eredményesebbé teszi. Pedig csak a lelkének használ a dolog és nem a terítéknek. 

És mind ehhez, még nagyon jól jön egy csók Dianától! Vigyorog
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Karcsi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 650



« Új üzenet #1811 Dátum: 2009. Május 15. - 09:23:30 »

"Úgy gondolom, hogy valaki mennyire eredményesen vadászik, az nem elsősorban a puskán múlik."

Háááát, azt gondolom, hogy a puska még csak nem is másod vagy harmad vonal, hanem a sokadik. Az eredményes vadászathoz talán ez kell legkevésbbé.
A puska - kevés kivételtől eltekintve - lik iránt lő.
Kellene ugyebár először is az, hogy a vadász ott legyen, ahol a vad van. (Csak zárójelben, hogy ehhez, kitartás, terület és vadismeret, no meg sok-sok szerencse is kell.) Aztán kell elég fény, vagy legalábbis annyi, amennyi átfér az aktuális jó vagy rossz távcsövön, aztán meg annyi higgadság, hogy a szálkeresztet jó helyen tartsuk arra a pillanatra, amikor görbül az újj.
A puska csak ezek után jön, és mint tudjuk marhára nem ezen múlik, hanem az előbbieken.

Csak az a helyzet, hogy a vadász hülye - finomabban fogalmazva szerelmes széplelkű - és azt hiszi, hogy a szebb, meg jobb puska eredményesebbé teszi. Pedig csak a lelkének használ a dolog és nem a terítéknek. 
Igen
De sok vadat lőttem már "rossz" puskával. Bion.Főleg apróvad vadászaton.Jönnek,hogy szar a puska,ezzel nem lehet lőni semmit.Aztán két kör után visszakapja és utána csöndben van.
Sok szerencse is kell a vadászathoz,de azért tenni is kell,hogy megtaláljon.Úgy gondolom erre születni kell.Lehet sok tapasztalatot szerezni évek alatt,de az ösztönöket nem pótolja semmi.Van aki néz és van aki lát.A csendről is mindenkinek más a fogalma.Van aki éveken keresztül nem látott disznót és rókát lesről.Aztán kiderült,hogy viszi a kis vacsoráját alufóliába,tea,kávé termoszba.Lehet,hogy még fülhallgatós rádió is van.A telefonról nem is beszélve.
Nagyon sok vadászt kisértem már,de az első tiz perc cserkelés után megmondom,hogy kit fog megtalálni a "szerencse"
Soha nem volt szuper puskám,de azért a "szerencse" már sokszor megtalált. Vigyorog/de nem elégszer/
Naplózva

A sikeres ember az, aki reggel felkel, este lefekszik, és közben azt csinálja, amihez kedve van. (Bob Dylen)
nagysas
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4147


TSP


« Új üzenet #1812 Dátum: 2009. Május 15. - 09:54:10 »

Igen
De sok vadat lőttem már "rossz" puskával. Bion.Főleg apróvad vadászaton.Jönnek,hogy szar a puska,ezzel nem lehet lőni semmit.Aztán két kör után visszakapja és utána csöndben van.
Sok szerencse is kell a vadászathoz,de azért tenni is kell,hogy megtaláljon.Úgy gondolom erre születni kell.Lehet sok tapasztalatot szerezni évek alatt,de az ösztönöket nem pótolja semmi.Van aki néz és van aki lát.A csendről is mindenkinek más a fogalma.Van aki éveken keresztül nem látott disznót és rókát lesről.Aztán kiderült,hogy viszi a kis vacsoráját alufóliába,tea,kávé termoszba.Lehet,hogy még fülhallgatós rádió is van.A telefonról nem is beszélve.
Nagyon sok vadászt kisértem már,de az első tiz perc cserkelés után megmondom,hogy kit fog megtalálni a "szerencse"
Soha nem volt szuper puskám,de azért a "szerencse" már sokszor megtalált. Vigyorog/de nem elégszer/

És akkor a "kezdők szerencséjéről" még nem is beszéltél. Amikor a les mellett 8 méterrel lép ki a sertevad, és elékanyarodik a lesnek  Táncol, onnan szép a történet, főleg amikor sikerül megmenteni az életét  Okos. No de ez már azt hiszem off egy kicsit. 
Naplózva

Ó Sunny... a tyúkok előtt mindig legyen víz!!
在我赤裸的身上牺牲一只山羊
Hazelwood
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 233



« Új üzenet #1813 Dátum: 2009. Május 15. - 10:13:41 »

Úgy, ahogy mondjátok!

Vannak technikai sportok. Mint például az autóverseny, ahol a jobb eszköz győzelemhez segít(het).
A vadászat nem ilyen. A pénzen vehető legjobb kereső vagy céltávcső, vagy puska fabatkát sem ér. Önmagában semmit nem segít.
Ha - nem kis munka, tudás és szerencse árán - oda kerülsz, hogy a vad vadászias lőtávon belül került, akkor már szinte mindegy mi van a kezedben.
Korábban írtam már, hogy ha hazánkban egy fajta fegyver, egy fajta céltávcsővel, egy kaliberben, egy fajta lőszer lenne kapható, akkor is sokat beszélgetnénk a vadászatról, nem lenne kisebb a teríték, csak megfosztottak lennénk attól a kedves témától, hogy milyen fegyvert, milyen lőszert és kalibert használunk.

Tudom, hogy lehet ezzel vitatkozni, hisz van az az 5-10 perc alkonyat és pirkadat körül, amikor egy jobb kereső vagy céltávcső lövéshez segíti vagy akadályozza meg a vadászt, tudom, hogy van az a puska, és céltávcső, ami nem engedi meg a 250 m körüli lövéseket etc.etc. No de az éves terítéknek hány százaléka esik el abban a 10 percben, vagy 250 m-es táv fölött?  És ha ez a százalék magasnak bizonyúlna, akkor már szomorúak vagyunk mi vadászok? Szomorúak azért mert a felszerlésünk megakdályozta, hogy abban a 10 percben hozzunk terítékre vadat? Vagy szomorúak azért mert nem lőhettünk 250 fölé? Nem hinném.
Naplózva

A városi élet egy aberráció!
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7953


Generalbakter


« Új üzenet #1814 Dátum: 2009. Május 20. - 12:18:12 »


Áttettem a Célballisztikából:

Idézetet írta: BErik - Tegnap - 19:16:44
No de ne terheljük tovább ezt a topicot ilyenekkel! 



De igen, végül is a különböző lőszerek hatásárol beszélgetünk, az meg célballisztika. (Persze ha a modik átrakják az se baj)


Szóval én az  ország különböző tájain járva társaságonként elég érdekes véleményeket hallok. Valahol a 30-06-ost is "leágyúzzák", ott max. a 7x64-es az ideális. Máshol a 30-06 csak "pockozó" 8mm-nél kezdődik a nagyvadas kaliber. (Ezek a vélemények persze szerintem jó adag tudatlansággal füszerezettek.)
Én több különböző kalibert használok páhuzamosan már évek óta.  Sajnos(?) nem lövök évente több száz nagyvadat  de összehasonlítási alapom van.
 A 9,3x62-vel meglőtt vadban jóval kisebb roncsolás, eldobandó hús keletkezik, mint pl. a .270 win-nél, vagy akár a .223-nál (őznél). Jóval több vér és nagyobb ölőhatás mellett.
A 9,3-ast lelet túl nagynak, soknak nevezni hátrarúgás vagy lőszerár szempontjából, de hatásában semmiképpen.
Ha a cél a vad "vadászias" elejtése és a vadhús minél  jobb hasznosíthatósága (akár a malactól a bikáig) többet ér mint a kisebb - gyorsabb kaliberek. -szerintem-
 
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
Oldalak: 1 ... 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 [121] 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 ... 981   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: