Oldalak: 1 ... 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 [722] 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 ... 981   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Golyós fegyverekről általában  (Megtekintve 1764842 alkalommal)
tuff74
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 298


« Új üzenet #10815 Dátum: 2016. Március 29. - 14:43:29 »

Ha már 300 méter és "lőnikell", akkor szeretném kérdezni tapasztaltaktól, hogy:
ASV torony vagy
ballisztikai szálkereszt a jobb megoldás?

pl 243-nál 6gr körüli lőszer 300 méteren 25-30cm eséssel rendelkezik.
érdemes erre "tekergetni" ASV-t, vagy ismerve alapszintű matematikát, fölé tartani a ballisztikai szálkereszttel
kellő gyakorlással?
Az ASV-vel nem prémium lőszer esetén, kinek milyen tapasztalata van doboz váltás alkalmával?
Ugyebár ezeket a beállításokat nem lehet a területen elvégezni,/nem szabályos/, és azért teljes bizonyságot a
beállítások és a próbalövések adnának 100 200 300 méter vonatkozásában.
Lehet, csak én gondolom úgy, de ilyen szinten már lövészklubba is járni kellene a vadászat mellett.
Naplózva
puffadtpocok
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 660


« Új üzenet #10816 Dátum: 2016. Március 29. - 14:52:20 »

vagy ezt...igaz már elkelt  Vigyorog
http://www.egun.de/market/item.php?id=5733982

Mindig meglepsz valamivel, még jó, hogy nem cellatársként mondom!  Vigyorog
Naplózva
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3151



« Új üzenet #10817 Dátum: 2016. Március 29. - 15:47:22 »

Korrekt, válasz!   Igen

- Volt aki ajánlotta a 22-250-est, de igen, szerintem is picike a mag, nem teljesen felel meg annak, amit én írtam.
- 243-ast azt láttam sokan használják és van itt a fórumon ügyes kezű vadász, aki igen biztosan kezeli disznóra is ésszel.
- 6,5x55 is van jó pár, azt is szeretik, bár nagyobb csülkös vadra többen gyengének tartják, nyilván őzig, süldőig tökéletes.
- 6,5x68 talán amivel sokszor találkoztam, hogy tőlünk nyugatabbra igen kedvelt.
- Az amcsik nagyon elkezdték tolni a 6.5 mm Creedmoor-t, több hozzáfűznivalóm nincs.
- Ezen felül még a 25-06 Remington és 257 Weatherby és a 264 Winchester Magnum kaliberű csővel szerelt fegyverek szerezhetőek be itthon, ha jól láttam.


Innentől kezdve ha azt mondom, hogy tölti az ember a lőszert, akkor lövedék típusoktól függetlenül, ami amúgy nem elhanyagolható szempont, most a grauwolfon ez van nagyságrendileg a beszerezhető kategóriában:

.243-ban, kb 3,5-6,8 gramm közötti lövedékeket kapni.
.257-ben, kb 4,9-7,6 gramm közötti lövedékeket kapni.
.264-ben, kb 6,5-10 gramm közötti lövedékeket kapni.

Nem sokat olvastam a 257 Weatherbyről, de a töltéshez szükséges lövedékválaszték első ránézésre szűkös, a 243-nál és a 264-nél szélesebb körű lehet, valamint a „kicsi mag mögött nagy palack” elve alapján nem hiszem, hogy a rövidebb lövéseknél leadja kellően az energiáját.
7 mm felettit pedig már nem vennék a 8 mm-es mellé sosem, ugyanúgy, ahogy 9 mm-est sem, az ott már csak szimplán hülyebogár effektus.  Emelem


Én személy szerint teljességgel feleslegesnek gondolok bármiféle "egzotikusnak" mondott kalibert. Eleink egyszer már kitalálták a "kereket", értsd: minden magátmérőt, szerintem teljesen felesleges újból kitalálni, új elnevezéssel. Nem hoz újat, max. új költségeket hosszú távon. Kicsit inkább ezt is pöcshosszabbítónak tartom, a tábortűz körül ülve, ahogyan a magnum kalibert is am block.

Az, hogy "leadja-e az energiáját", az - szerintem - megint egy urbánus legenda, amiről szeretünk okoskodni, lehet is, de bármelyik kaliberhez és lőtávhoz, illetve konkrétan adott becsapódási sebességhez lehet találni keményebb és puhább magot egyaránt, persze ezt még ennél is jobban befolyásolja az, hogy puhább vagy keményebb részt ér a mag épp adott lövésnél. De ezt az "energialeadás vagy sem" dolgot bármelyik magra ex katedra kijelenteni, "minden szituációra", szerintem teljesen alaptalan. Az olyan kijelentéseken, hogy a "magnum kalibernek nincs IDEJE leadni az energiát, mert túl gyors", háát,... legyen úgy felőlem, de az egyszerű fizika alapján adott mag minél nagyobb sebességgel csapódik be, annál jobban expandál, HA(!) ér annyira kemény részt, amin tud. Ha nem expandál, akkor nem volt min expandáljon, és nem a sebesség volt "túl nagy"(?). De akkor ugyanebben a szituban kisebb sebességnél sem expandált volna ugyanaz a mag, ha ugyanolyan puha részt ért csak.

Ez persze mind mind csak az én egyéni véleményem, elejétől a végéig. Lehet nyugodtan kommentálni, vagy lesz@rni...  Wave
Naplózva
táborilelkész
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3509



« Új üzenet #10818 Dátum: 2016. Március 29. - 15:53:42 »

Én személy szerint teljességgel feleslegesnek gondolok bármiféle "egzotikusnak" mondott kalibert. Eleink egyszer már kitalálták a "kereket", értsd: minden magátmérőt, szerintem teljesen felesleges újból kitalálni, új elnevezéssel. Nem hoz újat, max. új költségeket hosszú távon. Kicsit inkább ezt is pöcshosszabbítónak tartom, a tábortűz körül ülve, ahogyan a magnum kalibert is am block.

Az, hogy "leadja-e az energiáját", az - szerintem - megint egy urbánus legenda, amiről szeretünk okoskodni, lehet is, de bármelyik kaliberhez és lőtávhoz, illetve konkrétan adott becsapódási sebességhez lehet találni keményebb és puhább magot egyaránt, persze ezt még ennél is jobban befolyásolja az, hogy puhább vagy keményebb részt ér a mag épp adott lö :OKOvésnél. De ezt az "energialeadás vagy sem" dolgot bármelyik magra ex katedra kijelenteni, "minden szituációra", szerintem teljesen alaptalan. Az olyan kijelentéseken, hogy a "magnum kalibernek nincs IDEJE leadni az energiát, mert túl gyors", háát,... legyen úgy felőlem, de az egyszerű fizika alapján adott mag minél nagyobb sebességgel csapódik be, annál jobban expandál, HA(!) ér annyira kemény részt, amin tud. Ha nem expandál, akkor nem volt min expandáljon, és nem a sebesség volt "túl nagy"(?). De akkor ugyanebben a szituban kisebb sebességnél sem expandált volna ugyanaz a mag, ha ugyanolyan puha részt ért csak.

Ez persze mind mind csak az én egyéni véleményem, elejétől a végéig. Lehet nyugodtan kommentálni, vagy lesz@rni...  Wave

 Igen Emelem



Naplózva

Engedd Uram,hogy tisztán lőjek, tisztán öljek és,ha nem lőnék tisztán, engedd Uram,hogy tisztán hibázzak.
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16606



« Új üzenet #10819 Dátum: 2016. Március 29. - 16:04:53 »

Mivel qrvajóvadászlövész vagyok és megtehetem, veszek egy qrvajótávlövőpuskát hozzávaló qrvanagynagyítású távcsővel és a haverom majd okosba tölt hozzá qrvajólőszert. Vagyunk ilyenek még hárman a társaságban, mi lőjük az őz teríték kilencven százalékát ötszáz méterről mert a többiek bénák meg ruppótlanok és a szar nullaharminchatossal vagy miatököm nem tudnak ilyen messze lőni. Nem
Igaz, a végén már nem engedtek az őzek hatszáz méternél közelebb de nem gond, jövőre majd a zentai hoz mégjobb puskát meg távcsövet... Angyal
Vagy valami ilyesmi... Fejvakarás
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3151



« Új üzenet #10820 Dátum: 2016. Március 29. - 16:07:41 »

Mivel qrvajóvadászlövész vagyok és megtehetem, veszek egy qrvajótávlövőpuskát hozzávaló qrvanagynagyítású távcsővel és a haverom majd okosba tölt hozzá qrvajólőszert. Vagyunk ilyenek még hárman a társaságban, mi lőjük az őz teríték kilencven százalékát ötszáz méterről mert a többiek bénák meg ruppótlanok és a szar nullaharminchatossal vagy miatököm nem tudnak ilyen messze lőni. Nem
Igaz, a végén már nem engedtek az őzek hatszáz méternél közelebb de nem gond, jövőre majd a zentai hoz mégjobb puskát meg távcsövet... Angyal
Vagy valami ilyesmi... Fejvakarás

Én "nulla-hat-harmincas"-nak hallottam legutóbb... de lehet, hogy az öreg összekeverte a mobilszolgáltatójával...  Stoel
Naplózva
bull
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1222


« Új üzenet #10821 Dátum: 2016. Március 29. - 16:10:20 »

Szeretném jelezni az uraknak, hogy elvi síkon folyik a fűrészelés! Mosolyog
Természetesen a távcsőre azért sem tértem ki, mert erre szerintem is már külső tornyos kéne. Mellékesen egy ilyen lövésre csak az vállalkozzék, akinek anyagi lehetőségei engedik a felszerelést, muníciót, kellő mennyiségű gyakorlásra, hosszútávlövészetre meghirdetett tanfolyamra, mert van ilyen is, s ezek alól magamat sem vonnám ki, úgyhogy az eredeti kérdésem még áll a kaliber vonatkozásában, hogy:

"középkaliberek közül, megfelelő gyakorlás és táblázat használata mellett mely kalibert tartjátok alkalmasnak maximum 300 méteres távolságig őzezni + tiszta (nem susnyásba való), közelebbi lövésekre, nem mozdony méretű disznóig (nem fültőlövéssel kalkulálva.)"

Boar ajánlása              taktikai atombomba (bár nem tudom abból hány megatonnás egy "közepes")
Hosszupuska ajánlása:  243 (szélmentes időben)


u.i.: mint írtam a kérdés feltevésének alapja nem youtubeos videónézegetés, ott inkább a twerkelős videókra megyek rá!   Ördög
   


6,5x55   Swedish               http://www.egun.de/market/item.php?id=5857103  
Naplózva
bull
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1222


« Új üzenet #10822 Dátum: 2016. Március 29. - 16:15:12 »


6,5x55   Swedish               http://www.egun.de/market/item.php?id=5857103  
 

vagy ez     https://www.tradeexcanada.com/category/product-category/schultz-larsen-m69-target-rifles?page=5 
Naplózva
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3607


« Új üzenet #10823 Dátum: 2016. Március 29. - 16:16:29 »

mi lenne alkalmas a 8x57JS mellé, turizotya megfogalmazásában „nyári puskának”?
Alapból a 6 mm-es középkaliberekre voksolnék, ami szerintem alkalmas lehet távolabbi lövésekre őzezni + tiszta (nem susnyásba való), közelebbi lövésekre, nem mozdony méretű disznóig. (És nem fültőlövéssel kalkulálva.) 

Ezt a "nyáripuska" dolgot nem értem...
Nem ugyanazt a disznót akarod nyáron is lőni, mint télen?

Ha télen kell a 8 mm, akkor nyáron miért elég a 6?  Fejvakarás Vállat von
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
uzbence
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2149



« Új üzenet #10824 Dátum: 2016. Március 29. - 16:21:02 »

Én "nulla-hat-harmincas"-nak hallottam legutóbb... de lehet, hogy az öreg összekeverte a mobilszolgáltatójával...  Stoel

én "harminchetvenhat"-ost...
Naplózva
puffadtpocok
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 660


« Új üzenet #10825 Dátum: 2016. Március 29. - 16:29:02 »

Én személy szerint teljességgel feleslegesnek gondolok bármiféle "egzotikusnak" mondott kalibert. Eleink egyszer már kitalálták a "kereket", értsd: minden magátmérőt, szerintem teljesen felesleges újból kitalálni, új elnevezéssel. Nem hoz újat, max. új költségeket hosszú távon. Kicsit inkább ezt is pöcshosszabbítónak tartom, a tábortűz körül ülve, ahogyan a magnum kalibert is am block.

Az, hogy "leadja-e az energiáját", az - szerintem - megint egy urbánus legenda, amiről szeretünk okoskodni, lehet is, de bármelyik kaliberhez és lőtávhoz, illetve konkrétan adott becsapódási sebességhez lehet találni keményebb és puhább magot egyaránt, persze ezt még ennél is jobban befolyásolja az, hogy puhább vagy keményebb részt ér a mag épp adott lövésnél. De ezt az "energialeadás vagy sem" dolgot bármelyik magra ex katedra kijelenteni, "minden szituációra", szerintem teljesen alaptalan. Az olyan kijelentéseken, hogy a "magnum kalibernek nincs IDEJE leadni az energiát, mert túl gyors", háát,... legyen úgy felőlem, de az egyszerű fizika alapján adott mag minél nagyobb sebességgel csapódik be, annál jobban expandál, HA(!) ér annyira kemény részt, amin tud. Ha nem expandál, akkor nem volt min expandáljon, és nem a sebesség volt "túl nagy"(?). De akkor ugyanebben a szituban kisebb sebességnél sem expandált volna ugyanaz a mag, ha ugyanolyan puha részt ért csak.

Ez persze mind mind csak az én egyéni véleményem, elejétől a végéig. Lehet nyugodtan kommentálni, vagy lesz@rni...  Wave

Én sem vagyok magnum rajongó, de valaki meg kiemelten ezeket keresi, ízlések és pofonok.
Azért most már kíváncsiságból ránéztem youtubeon az előbb a 257 weatherbyre, 104 yardon, 94 méteren, saját töltésű 100 graines Barnes TSX lövedékkel földhöz szögezték a fehérfarkú szarvast. Nyilván ennyiből még nem tudjuk meg a házi töltésű lőszer adatait, nem vonhatunk le általános következtetéseket, de valószínűleg nem történt Isteni csoda…
Persze, igazad van, sok mindentől függ, hogy milyen a mag, a szituáció, stb… stb…, de ha eleink is tudtak magnum nélkül élni, akkor meg józan ésszel minek… Ettől függetlenül nekem a 257 a maga módján szimpi. Ha amcsi lennék biztos lenne a többi mellett, bár gondolom, hogy nem egy csőkímélő fajta.  
Naplózva
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16606



« Új üzenet #10826 Dátum: 2016. Március 29. - 16:31:02 »


Nem ugyanazt a disznót akarod nyáron is lőni, mint télen?

Amelyiket télen már meglőttem, azt nem akarnám nyáron mégeccer...
(Na jó, kivéve azt a szegényt amelyiknek pár hete ellőttem a lábát oszt kutyával se lett meg Rííí )

Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16606



« Új üzenet #10827 Dátum: 2016. Március 29. - 16:33:46 »


Azért most már kíváncsiságból ránéztem youtubeon az előbb a 257 weatherbyre, 104 yardon, 94 méteren, saját töltésű 100 graines Barnes TSX lövedékkel földhöz szögezték a fehérfarkú szarvast. Nyilván ennyiből még nem tudjuk meg a házi töltésű lőszer adatait, nem vonhatunk le általános következtetéseket, de valószínűleg nem történt Isteni csoda…


Alkalmasint egy 222-essel is "földhöz szögezték" volna és az sem lenne Isteni csoda.
Azok a felvételek meg nem szoktak felkerülni a youtube-ra amelyiken a gyomron lőtt vad kimegy a világból.
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
puffadtpocok
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 660


« Új üzenet #10828 Dátum: 2016. Március 29. - 16:49:05 »

Mivel qrvajóvadászlövész vagyok és megtehetem, veszek egy qrvajótávlövőpuskát hozzávaló qrvanagynagyítású távcsővel és a haverom majd okosba tölt hozzá qrvajólőszert. Vagyunk ilyenek még hárman a társaságban, mi lőjük az őz teríték kilencven százalékát ötszáz méterről mert a többiek bénák meg ruppótlanok és a szar nullaharminchatossal vagy miatököm nem tudnak ilyen messze lőni. Nem
Igaz, a végén már nem engedtek az őzek hatszáz méternél közelebb de nem gond, jövőre majd a zentai hoz mégjobb puskát meg távcsövet... Angyal
Vagy valami ilyesmi... Fejvakarás


Amúgy az említett közösségi térben feltett kérdésnél volt egy említése a márciusi Nimródnak, melyben a legelső cikk „Őztarvadvadászat az Alföldön” címmel jelent meg. Utána én is elolvastam, idéznék belőle:

„Három éve norvég vendégvadászok három nap alatt terítékre hozták a tervünk 70%-át. Az elmúlt év novemberében két norvég vadász három nap alatt 187 őzet ejtett el. Lőkészségük kimagasló volt! A vadászatot megelőzően 11 hónapot gyakorolnak a lőtéren azért, hogy minél eredményesebbek legyenek a vadászat során. Nagyon komoly felszerelésük van, távolságmérés nélkül nem lőnek. 20x-os nagyítású távcsövet, 6,5-284 kaliberű puskát, maguk töltötte lőszert használnak, és hihetetlenül biztos kézzel lőnek. Számomra bizonyítottan 600 m-s tiszta lövéseik vannak. Sebzésük gyakorlatilag nincs is! Már a májlövés sem elfogadható számukra. 200 m-en belül vagy fejbe, vagy nyakon lövik az őzet.
Sokak számára ez amolyan termelővadászatnak tűnik. Viszont ha belegondolunk abba, hogy nem kell hetekig kergetni a határban az őzet, hanem három nap alatt végzünk a terv nagy részével, akkor már más a dolog megítélése. Így nagyobb nyugalmat tudunk biztosítani az állománynak, nem lesz hónapokig motorzúgástól és lövésektől hangos a határ. De talán még fontosabb, hogy nem szenved! Hogy vadászias-e ez a módszer? Szerintem igen. Nem lehet egy lapon említeni sem a ládás nevelt fácánnal vagy a röptetett récével.”



Nem kívánok sem véleményt, sem kommentárt fűzni, de mielőtt bárki kérdezné, nem kívánok 600 méterre lőni és a 6 mm körüli kalibereket nem ezen cikk alapján dobtam be a kérdezésbe.
Naplózva
bull
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1222


« Új üzenet #10829 Dátum: 2016. Március 29. - 16:51:41 »

Mindig meglepsz valamivel, még jó, hogy nem cellatársként mondom!  Vigyorog
 

Még egy meglepi   http://www.egun.de/market/item.php?id=5874636  


szerintem,  ha hosszabb ideig  használnál egy ilyet,    8ast el is adnád    
Naplózva
Oldalak: 1 ... 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 [722] 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 ... 981   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: