Oldalak: 1 ... 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 [36] 37 38 39 40 41 42   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Ahol a nagyvad jól érzi magát - dagonyák, szórók és társaik  (Megtekintve 186478 alkalommal)
Dudás
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 142


Erdő hallgató


« Új üzenet #525 Dátum: 2017. Június 04. - 14:48:52 »

Szervusztok!

Tanácsot kérek!
Van egy hely, ahol szórót próbálok beindítani. Északról egy erdős sűrüségekkel teli erdő van, amit kb 400 méterre egy út autóút szel át, az a társaság határa, de a túl oldalon is van bőven erdő, ezen a szakaszon szoktak vad balesetek is lenni. Déli irányban van egy négyzet alakú kitüremkedése az erdőnek, ennek a délkeleti sarkán áll egy öreg les. Innen kaptam az engedélyt egy nyiladékot vágni ( 3-4 csenevész gyomfát és kökény, vadrózsa bokrokkat kellet eltüntetni sajnos), hogy szórót csinálhassak.
A lestől 35 méternyire tudok csak szórni, aztán tölgy állja az utat, amit nem bántok, mindez egy óriás tölgy hagyásfa alatt van, ami remélhetőleg majd makkal is besegít. A les vonalától délre pedig gigantikus búzatábla van méteres búzával. (Tarlón jó lesz sakálra...)
Szórtam ki kukoricát, savanyított kukoricát 2 vödör faepret, zöldség maradékot, a közelbe tömb só híjján egy gyomfa földön hármas elágazású, abba az elágazásba és köré 5kg sót.
Egyenlőre még érintetlen a szóró. Tegnap hajnalban hazafelé néztem utoljára.
Gondoltam, hogy bükkfakátránnyal bekenek egy kissé bentebb levő fát.
Nem minden négyzetméterét az erdőnek, de óvatosan körbejártam és disznót, vagy rá utaló nyomot elsőre nem találtam. De szarvas fekszik az erdőben, egy rudli konkrétan a les rövében rágja tarra a keletre levő napraforgót. (Tegnap 5 tehenet és 1 borjút láttam ott, a pofátlanok szinte bevártak...)
De zöldkártyásként, bár van rájuk engedélye a társaságnak én nem lőhetem őket.
Szóval disznót szeretnék ide csábítani.
Ebben a körzetben sok estén voltam kinn, hogy szinte minden este látok is, de minimum hallom, hogy délebbre randalíroznak, de az 1-2 kilómétetrel lentebb van és a mozgásuk inkább kelet-nyugati. Az északabbi állományt nem ismerem.
A kiváráson túl mit tegyek még?
Dagonyán gondolkodtam, mert patak nincs is és a keréknyomok kevés tócsáin kivül nem találtam vizet.
Ha azt csinálom a következő a dilemma: ki az erdőben szélre? De abból a gazdákkal lehet baj, mert ha odaszoktatom közel a disznót... Ha bentebb csinálom nem tudok vizet hordani bele.
Terepjáróm nincs és vizet kihordani ide a széléhez sem egyszerű. Olvastam, hogy a són majd ők csinálnak 1-2éven belül, de hát türelmetlenség is van a világon...  Stoel
Mit javasoltok?
Naplózva

"Apának háta van!"
Balkóbátya
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 11248


Lábonlőtt Akác törzsfőnök


« Új üzenet #526 Dátum: 2017. Június 04. - 15:06:54 »

Sok só és víz. Egy fostalicska helyre is tudtam disznót csalogatni így. Áss egy térdig érő gödröt. Agyagozd ki az alját,ha nem tartja a vizet. Ha nincs más,akkor 25-30 literes kannákban hordj ki vizet. 100-150 litert vittem kétnaponta. Időnként 5 kiló sóval kibélelheted. Ilyenkor nem túl esélyes a szóró,de dobjon fel a tudat,hogy télre /őszre valami még lehet belőle. 35 méter az kevés szerintem.
Naplózva

„ Ha el tudnánk adni a tapasztalatainkat annyiért, amennyibe nekünk kerültek: milliomosok lennénk. ”

Abigail Van Buren
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7947


Generalbakter


« Új üzenet #527 Dátum: 2017. Június 04. - 18:13:53 »

Szia!
Türelem. Kukorica, kukorica. A faeper ( gondolom ez az eper/szederfa termése?)
is remek! Minden zamatos gyümölcs mehet.
Ánizsolaj-kivonat is jó csalogató.
Figyelembe véve az út és a gazdák hatásait most kell a szórót
bejáratni, amikor ott a disznó a terményen, novemberben amikor nem járnak arra nehézkes.
Üdv, H
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9986



« Új üzenet #528 Dátum: 2017. Június 04. - 18:49:05 »

Mit javasoltok?

Én azt, hogy ahelyett, hogy összeszednéd a szedret, ülj ki a fa alá. A szeder (fehér eper) összeszedése az a disznók dolga.  Vigyorog
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Dudás
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 142


Erdő hallgató


« Új üzenet #529 Dátum: 2017. Június 04. - 19:07:56 »

Én azt, hogy ahelyett, hogy összeszednéd a szedret, ülj ki a fa alá. A szeder (fehér eper) összeszedése az a disznók dolga.  Vigyorog

A faeper a vendégházunk udvarán terem, tavaly lett 130 liter az egy fáról, amit sokat szarakodva összeszedtem és igazi közmunkásba való (ihatatlan) pálinka lett belőle. Idén is lefóliáztam , de inkább rendes pálinkát csinálok, (pl. vadcsresznye), az epret meg kiviszem. Mert ha be is jönne és ott enné a disznó a település legmagasabb részén lakóövezt felett nem jó állítólag lőni. Még a városka lelkészének sem...
Naplózva

"Apának háta van!"
Dudás
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 142


Erdő hallgató


« Új üzenet #530 Dátum: 2017. Június 04. - 19:31:30 »

Sok só és víz. Egy fostalicska helyre is tudtam disznót csalogatni így. Áss egy térdig érő gödröt. Agyagozd ki az alját,ha nem tartja a vizet. Ha nincs más,akkor 25-30 literes kannákban hordj ki vizet. 100-150 litert vittem kétnaponta. Időnként 5 kiló sóval kibélelheted. Ilyenkor nem túl esélyes a szóró,de dobjon fel a tudat,hogy télre /őszre valami még lehet belőle. 35 méter az kevés szerintem.

A só, a víz, a bükkfakátrány mennyire legyenek a szórótól, egymástól?

A 35 métert én is kevesellem, de a vadászmester ezt a helyet mutatta. Akkor az erdőből nem látszott a les, olyan volt az erdő széli sűrűség. Amikor kintről befelé elkezdtem kiírtani a sávot derült ki, hogy ez rövíd. (Legalább is nekem is úgy tűnik.)
Mint írtam egy tölgy az útban áll, de egy 40 centis tölgy nem 2 nap alatt nő ekkorára, Isten elleni vétek volna bántani.
Jobbra erdőszél és nagy tölgy is takar, balra a közép felé lehetne menni, de akkorára kellene tágítani a bejáratot, hogy félek egy ilyen 6-8 méteres nyillás a gazdák szemén túl a vadat is zavarná.
Viszont a les legalább viszonylag magas, a helyi viszonylatban 3méter felett van. Hacsak nem dél-keleti szél jön, ami lenyomja elém a szagomat még talán jó is...
Bár tény, hogy ennyiről a sneller és a kibisztosítás is hallható lehet.
Tágítsak, írtsak?
Naplózva

"Apának háta van!"
Stefi
Vendég
« Új üzenet #531 Dátum: 2017. Június 04. - 20:16:45 »

A só, a víz, a bükkfakátrány mennyire legyenek a szórótól, egymástól?

A 35 métert én is kevesellem, de a vadászmester ezt a helyet mutatta. Akkor az erdőből nem látszott a les, olyan volt az erdő széli sűrűség. Amikor kintről befelé elkezdtem kiírtani a sávot derült ki, hogy ez rövíd. (Legalább is nekem is úgy tűnik.)
Mint írtam egy tölgy az útban áll, de egy 40 centis tölgy nem 2 nap alatt nő ekkorára, Isten elleni vétek volna bántani.
Jobbra erdőszél és nagy tölgy is takar, balra a közép felé lehetne menni, de akkorára kellene tágítani a bejáratot, hogy félek egy ilyen 6-8 méteres nyillás a gazdák szemén túl a vadat is zavarná.
Viszont a les legalább viszonylag magas, a helyi viszonylatban 3méter felett van. Hacsak nem dél-keleti szél jön, ami lenyomja elém a szagomat még talán jó is...
Bár tény, hogy ennyiről a sneller és a kibisztosítás is hallható lehet.
Tágítsak, írtsak?

A távolságokkal ugyan ez volt a gondom mert itt meg a sörétes - gyöngygolyó korszakból maradtak rövid szórók és ugyan úgy az erdő kímélése miatt se lehet nagyon belemenni .
Lehet azon is vadászni , szerintem egy jó helyet e miatt feladni pláne gazdákkal összeveszni nem szabad . Mondjuk snellert ezen a távon elég felesleges használni a biztosítást meg meg lehet oldani . Jó hely lesz az csak folyamatosan legyen rajta kukorica, só és ha van gyümölcsök . Nézd meg azokat a fákat amiken kence nélkül is szívesen dörgölőzik a disznó és olyant kenjél a szóró - dagonya közelében . ( Pl. görbetörzsű fenyő ) lesz majd ott  szántón később kukorica is és esetleg más vaddisznó mágnes .     Emelem
Naplózva
Dudás
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 142


Erdő hallgató


« Új üzenet #532 Dátum: 2017. Június 04. - 21:37:28 »

Nézd meg azokat a fákat amiken kence nélkül is szívesen dörgölőzik a disznó és olyant kenjél a szóró - dagonya közelében . ( Pl. görbetörzsű fenyő ) lesz majd ott  szántón később kukorica is és esetleg más vaddisznó mágnes .     Emelem

Most jutott eszembe, hogy még egy gidás sutát is láttam, ami szerintem, ha sok disznó volna, nem itt gidázott volna. Sajnos disznó "még" nem sok van itt, ezért kaptam én a zöldkártyás a próba évben...
Szóval ebből kéne valamit kihozni!
A következő vödör kukorica már meg is erjedt, holnap ki is szórom, hátha az a szag elcsábít valami csülköst.
Fenyő ezen a homokos, ormánsági talajon magától nem terem, így keresek mást.

Viszont a talaj másik gond!
Nem tudok agyagról, bár nem lehetetlen, hogy van, de én csak a homokot látom.
Ezért a következő elképzeléshez mit szóltok?
Van két műanyag vízköves, de amúgy tuti zuhany függönyöm by. Ikea. Ások egy kb. 1,5x2 méteres 1 méter mély gödröt, persze a falait ferdére, letaposom, ahogy tudom, majd fólia és újabb taposás, döngöléssel 70-80centi föld bele, a partján nem marad föld, az esővíz is ide csurogjon, míg gazdái nem lesznek.
A kérdés, hogy ha, sikeres gímék nem mennek-e bele? Az a disznót zavarja-e?
Naplózva

"Apának háta van!"
Balkóbátya
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 11248


Lábonlőtt Akác törzsfőnök


« Új üzenet #533 Dátum: 2017. Június 04. - 21:49:24 »

Most jutott eszembe, hogy még egy gidás sutát is láttam, ami szerintem, ha sok disznó volna, nem itt gidázott volna. Sajnos disznó "még" nem sok van itt, ezért kaptam én a zöldkártyás a próba évben...
Szóval ebből kéne valamit kihozni!
A következő vödör kukorica már meg is erjedt, holnap ki is szórom, hátha az a szag elcsábít valami csülköst.
Fenyő ezen a homokos, ormánsági talajon magától nem terem, így keresek mást.

Viszont a talaj másik gond!
Nem tudok agyagról, bár nem lehetetlen, hogy van, de én csak a homokot látom.
Ezért a következő elképzeléshez mit szóltok?
Van két műanyag vízköves, de amúgy tuti zuhany függönyöm by. Ikea. Ások egy kb. 1,5x2 méteres 1 méter mély gödröt, persze a falait ferdére, letaposom, ahogy tudom, majd fólia és újabb taposás, döngöléssel 70-80centi föld bele, a partján nem marad föld, az esővíz is ide csurogjon, míg gazdái nem lesznek.
A kérdés, hogy ha, sikeres gímék nem mennek-e bele? Az a disznót zavarja-e?
Ennek a dagonya dolognak olvass utána. Ha nincs agyag,vigyél bele. Pl.  vályogtéglát,macskaalmot. Még több sót. Ugyanilyen fos feltételekkel küszködtem. 2 hónapon belül alkalmi vendég volt a disznó. A dagonyához közel tedd az agyarfát. Láss rá. Cinglavitet ajánlom rá.
Naplózva

„ Ha el tudnánk adni a tapasztalatainkat annyiért, amennyibe nekünk kerültek: milliomosok lennénk. ”

Abigail Van Buren
Dudás
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 142


Erdő hallgató


« Új üzenet #534 Dátum: 2017. Június 04. - 22:13:24 »

Ennek a dagonya dolognak olvass utána. Ha nincs agyag,vigyél bele. Pl.  vályogtéglát,macskaalmot. Még több sót. Ugyanilyen fos feltételekkel küszködtem. 2 hónapon belül alkalmi vendég volt a disznó. A dagonyához közel tedd az agyarfát. Láss rá. Cinglavitet ajánlom rá.

Sajnos tavaly előtt bontattam el egy házat és elvitettem téglát...
A macskalmot talán pont te feszegetted 1-2 éve, de hogy hogyan azt nem emlékszem, hogy írtátok volna. Gondolom, hogy nem a kristályos kell, hanem a szürke. Kinti macskánk van, itt nem használunk ilyet...
Szóval úgy szemesen, vagy összetörve?
Milyen mélységben, mennyi földet rá? Az arányra, ha kól emlékszem 30% alom, a többi föld, vagy,az más volt?
Naplózva

"Apának háta van!"
Balkóbátya
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 11248


Lábonlőtt Akác törzsfőnök


« Új üzenet #535 Dátum: 2017. Június 04. - 22:27:11 »

Szerintem van ott is összedőlt ház,vagy melléképület,de ha macskaalom,akkor a szürke. Tengeri folyamatosan. A cinglavit nagyon jól működik. Kenj belőle hetente egy kicsit. Hamar lesz ott cucu,ha van a környéken.
Naplózva

„ Ha el tudnánk adni a tapasztalatainkat annyiért, amennyibe nekünk kerültek: milliomosok lennénk. ”

Abigail Van Buren
Dudás
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 142


Erdő hallgató


« Új üzenet #536 Dátum: 2017. Június 04. - 23:56:22 »

Köszönöm a tanácsokat!
Majd beszámolok, ha eredmény is van. Emelem
Naplózva

"Apának háta van!"
Stefi
Vendég
« Új üzenet #537 Dátum: 2017. Június 05. - 07:59:14 »

Köszönöm a tanácsokat!
Majd beszámolok, ha eredmény is van. Emelem

Macskaalmon kóbor cicust biztos fogsz lőni !    Röhög     

Én is egy "félsivatagos" területen vagyok de vannak olyan helyek - foltokban - ahol jó minőségű agyagot találok . Nem kell aprózni , egy utánfutóval kell vinni és egy időre le van a gond. ( Só ,víz, agyag egy helyre )   Emelem
Naplózva
Stefi
Vendég
« Új üzenet #538 Dátum: 2017. Június 05. - 13:15:13 »

Ma délelőtt körülnézés során egy dagonya közelében találtam . Ilyesmire gondoltam de 10 méterrel odébb egy egyenes fa is meg volt jelölve.
Csodálom hogy nálatok a homokon nincs fekete fenyő . Nálunk a homokos részeken csak az van meg szerencsére akác is .





Naplózva
vegeza
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3061



« Új üzenet #539 Dátum: 2017. Június 05. - 17:34:34 »

Türelem, türelem, türelem!
Sajnos a legrosszabb időszak a mostani, szóró létesítésére.
Azért nem reménytelen.
Én semmi mást nem használnák csak kukoricát, esetleg áztatottat, azt is egy kupacba leszórva hogy könnyen össze lehessen szedni, mert egy idő után elkezd penészesedni.
Egy zsák kukorica harmadát a szóróra tenném koncentráltan, a többit méteres csíkokban szétszórnám akár 100-150 méteres körzetben.
Kilehet próbálni a boltba kapható vaddisznó csalianyagokat, de nekem pl. az őrölt fahéj is nagyon bevált.
Bükkfa kátrányból én a szprét használom, drága de gazdaságos. Egy két fánál többet nem szabad befújni.
Első körben nem vesződnék dagonyával, főleg homokon nem, az elkészítése és a bejáratása túl nagy zavarással jár.
Egy bejáratott szórón viszont már nagyon eredményes lehet.
Mindez, persze csak szerintem.
 Emelem
Naplózva

"Sors bona, nihil aliud"
Az optimista angolul tanul, a pesszimista héberül.....
A realista meg lőni!
Oldalak: 1 ... 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 [36] 37 38 39 40 41 42   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: