Oldalak: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... 42   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Vadszalámi, kolbász, sonka, füstölés.  (Megtekintve 215391 alkalommal)
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7947


Generalbakter


« Dátum: 2008. Október 21. - 14:32:41 »

Hűvösre fordul az ősz, kezd időszerű lenni a téma. Ki, hogyan, milyet, mennyiből? Biztos vannak titkos, vagy nem annyira titkos receptúrák a birtokunkban. Ide jöhetnek, had elemezzük ki.

Egy kérdés a részemről: Vadkolbász-szalámi általában szarvashúsból készül, de mi van az őzzel? Csinál valaki szalámit, kolbit őzből, vagy őzhússal kevertet?
Nem igazán hallani róla felénk.
 
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
P.Zoli
Vendég
« Új üzenet #1 Dátum: 2008. Október 21. - 14:39:57 »

Hűvösre fordul az ősz, kezd időszerű lenni a téma. Ki, hogyan, milyet, mennyiből? Biztos vannak titkos, vagy nem annyira titkos receptúrák a birtokunkban. Ide jöhetnek, had elemezzük ki.

Egy kérdés a részemről: Vadkolbász-szalámi általában szarvashúsból készül, de mi van az őzzel? Csinál valaki szalámit, kolbit őzből, vagy őzhússal kevertet?
Nem igazán hallani róla felénk.
 

Én már kóstoltam őzhússal kevert szarvaskolbászt, nem ízlett. Az őz erőteljes íze kiérzett nagyon.
Őzböl én fasírtot szoktam csinálni, ugyan úgy mint a disznóból, csak egy picit erősebb fűszerezéssel. Na az nagyon finom.
Naplózva
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #2 Dátum: 2008. Október 21. - 17:04:39 »

Szarvasszalámi űberállesz. Bion

A szarvaskolbászt kizárólag szarvashúsból keverjük, a fűszereken kívül csak sertés zsírszalonnát teszünk hozzá, de nyárra így is gumibot keménységű lesz (ha marad addig).

A szalámit 2/3 szarvashús, 1/3 sertéshús arányban keverjük, plusz a fűszerek és a zsírszalonna. De a szalámiba nem keverünk annyi zsírszalonnát mint a kolbászba, mert a benne levő sertéshús miatt amúgy sem szárad ki annyira. Azonkívül a szalámit 2 fajta vastagságú műbélbe töltjük. A fogyasztást a vékonyabbal kezdjük, és mire az elfogy, a vastag pont tökéletesen összeérik de még nem kemény.
Ezeket a dolgokat egy szintén vadászó hentes cimborával szoktuk csinálni, mindent az ő utasításai szerint, és eddig nagyon bevált.

A füstölést csakis saját kezűleg végzem, gatterból származó finom fűrészpor vagy bükk tuskó felhasználásával. Hogy hány füstöt kap, az mindig változó. Függ az anyag mennyiségétől, azzal hogy mivel füstölök, és persze a kinti hőmérséklettől is. Egyik évben pont a november végi melegrekord idején került a füstölőbe a cucc, akkor csak éjszaka füstöltem, emiatt tovább is tartott.
Ideális esetben a kolbász 3-4 füstöt kap, a vékony szalámi kettővel többet, a vastag még egy-kettővel többet.
Egyébként szerintem a füstölés kényes dolog, mert a legjobban fűszerezett tölteléket is tönkre lehet vágni a rossz füstöléssel. Pl ha fenyővel vagy más gyantás fával, vagy motorfűrész forgácsával füstölnek (ami ugye olajos), vagy túl meleg a füst és lecsöpög a szalámi, vagy túl sok a füst és kátrányos izű lesz a cucc stb stb... szóval észnél kell lenni.  Kacsint

Naplózva
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #3 Dátum: 2008. Október 22. - 09:15:20 »

Mi így csináljuk. Dícsérik Vállat von

Szalámi - kolbász:

10 kg húshoz
(6kg disznó - 4 kg szarvas; ebben a disznóhúsban már benne van a zsíradék is. Jó zsíros lehet, ill. ha nem, lehet hozzá tenni kemény zsíradékot - tokaszalonna, vagy pl. a lapockáról lejövő zsír)
24 dkg só
3 dkg fehérbors
1 dkg feketebors
13-14 dkg paprika (édes + csípős)
1-2 dkg őrölt kömény
4-5 evőkanál porcukor
6 dkg fokhagyma
esetleg 1 dkg őrölt szerecsendió

A húst felszelni és 24 órát hidegen lecsurgatni. Ledarálni, majd a fűszerekkel bekeverni, jól átgyúrni. A húsos ládában légmentesre letömni. 2-3 nap pihentetés után lehet tölteni (szalámi 50-es műbélbe).

Frissen történő fogyasztásra (nem füstölve, hanem sütve) csak 1 dkg bors kell a 10 kg húshoz.

Még talán annyit hozzá, hogy a vadhúst elég sokat szoktuk vízben áztatni. Tehát nyúzás után a "fődarabok" már vízbe kerülnek, és ott áznak addig míg sorra kerülnek a csontozáshoz. A csontozás után a hús visszakerül egy másik edénybe szintén vízbe. Ha megvan a csontozás le szoktuk cserélni a vizet, és egy éjszakát még pluszban szokott ázni. Utána jön a csurgatás és a többi a fentiek szerint.
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
Steve
Vendég
« Új üzenet #4 Dátum: 2008. Október 22. - 09:35:35 »

A toka szalonnával óvatosan!

Hőkezelés nélkül fogyasztani nagy rizikó! Nem véletlen, hogy az abáltszalonna abált.... Vigyorog
Inkább gyártás szalonnát ajánlanék!
Naplózva
Tamás
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 830



« Új üzenet #5 Dátum: 2008. Október 22. - 09:36:42 »

A toka szalonnával óvatosan!

Hőkezelés nélkül fogyasztani nagy rizikó! Nem véletlen, hogy az abáltszalonna abált.... Vigyorog
Inkább gyártás szalonnát ajánlanék!

Ez nem is tudtam!
Miért?
Naplózva

"Nem az a lényeg, hogy hol vadászik az ember, hanem hogy kivel."
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #6 Dátum: 2008. Október 22. - 09:42:12 »

Inkább gyártás szalonnát ajánlanék!

Az mi?
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
Steve
Vendég
« Új üzenet #7 Dátum: 2008. Október 22. - 09:48:50 »

Húsboltokban lehet kapni bőrözött szalonna táblákaban.
Naplózva
Bandi
Vendég
« Új üzenet #8 Dátum: 2008. Október 22. - 18:10:04 »

Inkább gyártás szalonnát ajánlanék!

Az mi?
Más néven ipari szalonna.
Naplózva
Steve
Vendég
« Új üzenet #9 Dátum: 2008. Október 22. - 18:47:01 »

Inkább gyártás szalonnát ajánlanék!

Az mi?
Más néven ipari szalonna.
Igen
Naplózva
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #10 Dátum: 2008. Október 22. - 20:53:08 »

Mi nem vacakolunk, ipari szalonna és szarvashús felesben...a receptúrát a haverom meg az apja tudja...titkos...de cefetül finom.  Kacsint
Naplózva
Sanyooo
Vendég
« Új üzenet #11 Dátum: 2008. Október 22. - 21:18:15 »


"A toka szalonnával óvatosan!
Hőkezelés nélkül fogyasztani nagy rizikó!" --Miért?
Naplózva
Viktor
Vendég
« Új üzenet #12 Dátum: 2009. Január 15. - 18:54:34 »

Semmi nóvum? Hát senki nem töltött mostanság? Vállat von
Naplózva
P.Zoli
Vendég
« Új üzenet #13 Dátum: 2009. Január 15. - 18:56:20 »

Semmi nóvum? Hát senki nem töltött mostanság? Vállat von

Nem sikerült elejtenem, különben töltöttem volna. Szomorú
Naplózva
Rzoli
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1600



« Új üzenet #14 Dátum: 2009. Január 15. - 20:41:51 »

Nem sikerült elejtenem, különben töltöttem volna. Szomorú
Sziasztok !
Én hasaalja szalonnával csináltam , azt is dicsérik .
Naplózva
Oldalak: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... 42   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: