Szavazás
Kérdés: Kívánja-e, hogy Hazánkban az utántöltés engedélyezett legyen?
Nem - 12 (7.2%)
Igen, tanfolyam elvégzéséhez kötve - 118 (71.1%)
Igen, korlátozás nélkül - 36 (21.7%)
Összes szavazó: 148

Oldalak: 1 ... 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 [142] 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Golyós lőszer újratöltés  (Megtekintve 307493 alkalommal)
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7947


Generalbakter


« Új üzenet #2115 Dátum: 2020. Június 14. - 00:11:53 »

Úgy látszik a kapcsolati tőke már akkor sokat ért, mert  voltak nála sokkal jobb kortársai, amik nem kaptak akkora szerepet: Mannlicher M 1903, Roth-Steyr, M 1907, Frommer M 1910 stb stb Ördög

Aztán van két olyan későbbi szerkezet, igaz már echte teuton ami fogalom még ma is: Mauser M 1898 öntöltő fa táska tussal, és a Luger Artillery M1917 csigatárral.

Ajaj,a C96vagy a klasszikus  nullacht (Luger 08)  voltak  a dobnivaló vasnak ellenlábasai a javából....ahogy mondod. Azok máig pisztolyok. Persze bele lehet szeretni egy ilyen öreg  cuccba, főleg ha jó állapotú. Fogtam már ilyet, mármint Gassert,öreg ház bontasánál került elő, megszemléztem és  bevitték a yardra. Gondolom bezúzták. Rííí Rííí
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
Zoli2
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 107


« Új üzenet #2116 Dátum: 2020. Július 03. - 17:42:21 »

Sziasztok!

A kereskedelemben legálisan vásárolható lőporokat használva feltűnt, hogy a töltött lőszerek sokkal jobban kormolnak, mint a gyáriak.
Vajon ennek mi lehet az oka? Tapasztalt még valaki hasonlót?
(Nem titkolt szándékkal szeretnék itt erről egy kis diskurzust elindítani.)
Naplózva
vegeza
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3061



« Új üzenet #2117 Dátum: 2020. Július 03. - 18:36:08 »

Sziasztok!

A kereskedelemben legálisan vásárolható lőporokat használva feltűnt, hogy a töltött lőszerek sokkal jobban kormolnak, mint a gyáriak.
Vajon ennek mi lehet az oka? Tapasztalt még valaki hasonlót?
(Nem titkolt szándékkal szeretnék itt erről egy kis diskurzust elindítani.)

Égesd el a lőpor minimum 98%-át és megszűnik ez a probléma.
Naplózva

"Sors bona, nihil aliud"
Az optimista angolul tanul, a pesszimista héberül.....
A realista meg lőni!
Zoli2
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 107


« Új üzenet #2118 Dátum: 2020. Július 03. - 18:43:39 »

Égesd el a lőpor minimum 98%-át és megszűnik ez a probléma.

Jelenleg 98-98,7 az elégett lőpor százalék.
Naplózva
vegeza
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3061



« Új üzenet #2119 Dátum: 2020. Július 03. - 19:01:44 »

Jelenleg 98-98,7 az elégett lőpor százalék.
Jelenleg S065, S070, S071, N165, N560, Norma MRP lőport használok és nem tapasztaltam durva módon ezt a jelenséget.
Kivételt képez a 6,5x57, Lovex-el töltöttem, ott maradt el nem égett szemcse és méteres volt a torkolat tűz.
Viszont így tudta 100-on a 2 cm-et.
Naplózva

"Sors bona, nihil aliud"
Az optimista angolul tanul, a pesszimista héberül.....
A realista meg lőni!
Lorka
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1671


Koma


« Új üzenet #2120 Dátum: 2020. Július 03. - 21:49:49 »

A ballisztikás kollégám javaslata alapján én úgy igyekszem hogy:
-100%-ban elégessem a port.
-a legalacsonyabb csőtorkolati nyomáshoz a legjobb sebesség párosuljon
-92-95 legyen a töltés
-z1, pmax kvazi egy pontba legyen

Ha minden stimmel ezek közül akkor az a jo kombináció. Ebbe még a COL is bele szükségeltetik korrigálni.

Így a cső is tartósabb lesz. nade ez azert már erősen hülyebogaras...


Naplózva

Nem az a lényeg, hogy mire vadászik az ember hanem hogy kivel.
Yonas
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 259


« Új üzenet #2121 Dátum: 2020. Július 03. - 22:45:56 »


-92-95 legyen a töltés
-z1, pmax kvazi egy pontba legyen

Így a cső is tartósabb lesz. nade ez azert már erősen hülyebogaras...

Erről tudnál esetleg bővebben írni, ez egy elég érdekes dolog ? Több helyen olvastam, hogy egy lassabb lőpor jobban kíméli a csövet mert kisebb a hőterhelés de ez magasabb torkolati nyomást eredményez (ugyan úgy 100% lőporégést figyelembe véve a csőben). Ugyanakkor a nyomásgörbe laposabb és ugyanazt a Pmax-t feltételezve a görbe alatti terület nagyobb vagyis az átlagos nyomás a csőben is magasabb (és csőhosszra nézve is igaz ez)  ami gyanítom jobban terheli a huzagolást.  Szóval erről szívesen olvasnék kicsit bővebben.

Illetve ha már úgy is pötyögök és szóba került a C.O.L. Ha az átmeneti kúp miatt nem lehet elég hosszú lőszert tölteni mert az nem fér be a tárba (vagy nem ér a mag a hüvelybe) és a tárhosszra lehet emiatt beállítani a teljes hosszt akkor mi a fontosabb a lehető legkisebb szabad repülés vagy a beültetési mélység? Beültetésnél van valami minimum érték? Itt olvastam, hogy minimum lövedékátmérővel megegyező mélység ajánlott de ilyen esetbe mi a súlyozás?

 Emelem

Naplózva

“Mond, miért hiszed, hogy nincs más csak az ember?
És értelmetlen, minthogy másként él,
Ha lábnyomába lépsz egy idegennek,
Látod azt, mit nem hittél, hogy nem hittél”
Lorka
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1671


Koma


« Új üzenet #2122 Dátum: 2020. Július 04. - 23:25:29 »

 A z1 érték ahol a lőpor égése már nem eredményez további nyomásnövekedést, és ekkor kellene lennie a maximális nyomásnak is.
Az alacsonyabb csőtorkolati nyomás kedvez a fegyver visszarugásának pl, meg a fülének is. A magasabb hőmérsékleten (és nyomáson) a lőporgázban található CO a Fe-vel karbidokat képez ami a fegyver csövében mechanikai errodálódást végez. Ugyanakkor nem tesz jót értelemszerűen a magas(abb) hőmérséklet úgy egyáltalán a csőbe hosszabb távon.
 De ez azért a mi kis vadászias lövöldözgetésünkbe nem jelenik meg sztem problemaként.

A col-t én nagyon egyszerüen határoztam meg. Próbával Mosolyog
Mer a gyári értékek nálam szart sem értek.
És Drága Szlávik Ati tanácsára a formázott csapizás előtti hüvelyeket mind próbázom a puskába, ahogy a töltöttet is. Mindíg akad egy-kettő x aktás ami minden lépés ellenére baszik jonak lennei. Ezeket egy kalapács gondos mozgásával azonnal kukázom.
Naplózva

Nem az a lényeg, hogy mire vadászik az ember hanem hogy kivel.
Yonas
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 259


« Új üzenet #2123 Dátum: 2020. Július 05. - 09:59:42 »

A z1 érték ahol a lőpor égése már nem eredményez további nyomásnövekedést, és ekkor kellene lennie a maximális nyomásnak is.
Az alacsonyabb csőtorkolati nyomás kedvez a fegyver visszarugásának pl, meg a fülének is.

Köszönöm szépen! Persze én sem gondolom, hogy ennek a vadászati célú utántöltésnél nagy jelentősége lenne de szeretem megérteni a folyamatokat bizonyos szintig aztán, hogy az mennyire hasznos az más kérdés Mosolyog

A C.O.L-l nekem az a gondom mint a legtöbb 9,3-hoz töltőnek. Ha lemérem akkor olyan hosszú lőszerek lesz ami nem megy bele a tárba és a nyakba is minimális mélységben van a mag (1-2mm) így így max a tárhoz tudom alakítani ami viszont nálam 85,5mm-t eredményez. Ez lapua megat feltételezve ~6,5mm beültetési mélységet ad az Attila által is javasolt minimum lövedékátmérőnyi beültetési mélység helyett (9,3mm). Tuggal valamivel jobb a helyzet de az meg csónakfarú... szóval azon gondolkodom mi a fontosabb, hogy 9,3mm körülre ültessem és ezzel rövidítsem a teljes hossz ami a szabadrepülést is növeli vagy inkább a szabadrepülés legyen kevesebb mert elég az a ~6,5mm a nyakban?
 Emelem
Naplózva

“Mond, miért hiszed, hogy nincs más csak az ember?
És értelmetlen, minthogy másként él,
Ha lábnyomába lépsz egy idegennek,
Látod azt, mit nem hittél, hogy nem hittél”
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #2124 Dátum: 2020. Július 05. - 10:23:22 »

A z1 érték ahol a lőpor égése már nem eredményez további nyomásnövekedést, és ekkor kellene lennie a maximális nyomásnak is.

A z1 érték a csőben megtett távolság volna? A mondat további része nekem kicsit nehezen áll össze. A "maximális nyomás" mindig pont ott van, ahol már nem növekszik tovább. Ettől maximális. Vagy mit értek félre?
Naplózva
Yonas
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 259


« Új üzenet #2125 Dátum: 2020. Július 05. - 12:06:46 »

A z1 érték a csőben megtett távolság volna? A mondat további része nekem kicsit nehezen áll össze. A "maximális nyomás" mindig pont ott van, ahol már nem növekszik tovább. Ettől maximális. Vagy mit értek félre?
Szia, úgy gondolom én értem mit irt Lorka de majd kijavít ha nem így van. Jogos a kérdésed a Z1 nem az a pont ami már nem eredményez nagyobb nyomást hanem amikor a lőpor égése eléri a maximális értéket vagyis még nem fejeződik be maga az égés de ettől hevesebb már nem lesz (ha jól tudom ezt nevezik a progresszív égés maximumának de ez nem biztos) ez után is folytatódik még a lőpor égése de már csak a lecsengő sávban vagyis a nyomás ez után még növekedhet.

Sajnos nagyon még nem tudtam belemélyedni de az biztos hogy a Z1 érték és a lőpor égési sebessége valamilyen módon összefügg de még azt nem értettem meg eléggé, hogy a Z1 és Pmax értéket a COL és a lövedéktömeg, töltési sűrűség hogyan befolyásolja mert azt látom, hogy minden paraméter módosítja viszonyokat de ez egyenlőre még homályos .

 Emelem
Naplózva

“Mond, miért hiszed, hogy nincs más csak az ember?
És értelmetlen, minthogy másként él,
Ha lábnyomába lépsz egy idegennek,
Látod azt, mit nem hittél, hogy nem hittél”
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #2126 Dátum: 2020. Július 05. - 15:21:29 »

Szia, úgy gondolom én értem mit irt Lorka de majd kijavít ha nem így van. Jogos a kérdésed a Z1 nem az a pont ami már nem eredményez nagyobb nyomást hanem amikor a lőpor égése eléri a maximális értéket vagyis még nem fejeződik be maga az égés de ettől hevesebb már nem lesz (ha jól tudom ezt nevezik a progresszív égés maximumának de ez nem biztos) ez után is folytatódik még a lőpor égése de már csak a lecsengő sávban vagyis a nyomás ez után még növekedhet.

Sajnos nagyon még nem tudtam belemélyedni de az biztos hogy a Z1 érték és a lőpor égési sebessége valamilyen módon összefügg de még azt nem értettem meg eléggé, hogy a Z1 és Pmax értéket a COL és a lövedéktömeg, töltési sűrűség hogyan befolyásolja mert azt látom, hogy minden paraméter módosítja viszonyokat de ez egyenlőre még homályos .

 Emelem

Ha Te érted, akkor a z1 pont térben vagy időben értendő?
Naplózva
Yonas
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 259


« Új üzenet #2127 Dátum: 2020. Július 05. - 16:24:18 »

Ha Te érted, akkor a z1 pont térben vagy időben értendő?
Alapesetben az idő függvényében, de a csappantyú működésbe lépésétől a hüvelyben megnövő nyomás miatt a mag is megmozdul így térben is értelmezhető ahogyan a nyomás is (amennyire sikerült eddig megértenem) mert a Pmax egy adott összeállításnál jelenti egyszerre azt hogy a lövedék valamennyi utat tett meg a csőben és azt is, hogy ez egy bizonyos időpontban következik be. De ez ahogy írtam is még nem teljesen világos mert a korábban említett paraméterek mind-mind befolyásolják (és még ki tudja mennyi minden ). Így inkább azt mondanám, hogy van olyan része a folyamatnak amit mintha értenék Mosolyog ezért is kérdeztem eredetileg hátha megvilágosodom.  Mosolyog
 Emelem
Naplózva

“Mond, miért hiszed, hogy nincs más csak az ember?
És értelmetlen, minthogy másként él,
Ha lábnyomába lépsz egy idegennek,
Látod azt, mit nem hittél, hogy nem hittél”
vegeza
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3061



« Új üzenet #2128 Dátum: 2020. Július 05. - 18:11:31 »

Mi az a z1?
Naplózva

"Sors bona, nihil aliud"
Az optimista angolul tanul, a pesszimista héberül.....
A realista meg lőni!
galoscsabus
Vadász
*****
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #2129 Dátum: 2020. Július 06. - 07:16:34 »

Mi az a z1?
Géza!
Ne izgasd fel magad....nem akarod te azt tudni Ördög
Csak töltögesd, aztán lődözd el mindet, szanaszéjjel.
A többit hagyd meg a fiataloknak Angyal Vigyorog
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
Oldalak: 1 ... 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 [142] 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: