Szavazás
Kérdés: Kívánja-e, hogy Hazánkban az utántöltés engedélyezett legyen?
Nem - 12 (7.2%)
Igen, tanfolyam elvégzéséhez kötve - 118 (71.1%)
Igen, korlátozás nélkül - 36 (21.7%)
Összes szavazó: 148

Oldalak: 1 ... 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 [119] 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 ... 154   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Golyós lőszer újratöltés  (Megtekintve 307722 alkalommal)
vegeza
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3061



« Új üzenet #1770 Dátum: 2018. December 25. - 15:25:38 »

Sziasztok!

Azt szeretném megtudni, hogy van-e számottevő, /tehát vadászati szempontból/ jelentősége a különböző gyártók által forgalmazott hüvelyek között?
Tehát egy töltés, egy fajta hüvely, vagy keverhetők?

Van, mégpedig nagyon jelentős
Az igazi profik, az azonos gyártó hüvelyeit is leköbözik.
Pl. a 300 WinMag-nál a Quick Load is különbséget tesz.
Azonos gyártó többször felhasznált hüvelyeis se ildomos keverni!
 Emelem
Naplózva

"Sors bona, nihil aliud"
Az optimista angolul tanul, a pesszimista héberül.....
A realista meg lőni!
Anti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2681



« Új üzenet #1771 Dátum: 2018. December 25. - 15:47:06 »

Sziasztok!

Azt szeretném megtudni, hogy van-e számottevő, /tehát vadászati szempontból/ jelentősége a különböző gyártók által forgalmazott hüvelyek között?
Tehát egy töltés, egy fajta hüvely, vagy keverhetők?

Emelem
Van.
Szerintem alapvető, hogy egy adagot egyféle hüvelybe töltünk.
Még egy gyártón belül is lehetnek eltérések a különböző időpontban készült hüvelyek között. Sok lőszergyáró nem  is saját maga készíti a hüvelyeket, hanem megrendeli valahonnan és nem biztos, hogy mindig ugyanonnan.
A hüvelykapacitáson kívúl még eltérés lehet az anyag keménysége, ami pl. a kihúzási erőt így a nyomást és a sebességet is befolyásolja.
Érdemes szétválogatni és lemérni a hüvelyeket. Igen

 Wave
Naplózva

"kilenc és fölötte"
I shot the sheriff, but I did not shoot the deputy...
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #1772 Dátum: 2018. December 25. - 16:05:09 »

Nem akarnék beleszólni a felnőttek dolgába, mert nem értek hozzá, de én legtöbbször kimegyek a lőtérre, aztán amilyen hüvelyt épp találok a vödörben, ha a régiek (amit addig használtam) tovább már nem játszanak valami miatt. De a régiek is teljesen vegyesek, csak azt mindig összeszedem magam után és hazaviszem. Ahhoz a szintű precizitáshoz, ahol már ez is valóban számít, szerintem már a komplett utántöltő készlet is meglehetősen prémium kategóriás kell, hogy legyen. Meg utána a lőtudás is...

Persze egyéni szocpol probléma, hogy kinek mi a valós célja az utántöltéssel, de ha valaki nem akar Robert Furlong II., vagy akár csak a Szakma Ifjú Mestere lenni, csak "hétköznapi" vadászati célra tölt, szerintem ...  Vállat von  Stoel
Naplózva
Anti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2681



« Új üzenet #1773 Dátum: 2018. December 25. - 16:33:21 »

Nem akarnék beleszólni a felnőttek dolgába, mert nem értek hozzá, de én legtöbbször kimegyek a lőtérre, aztán amilyen hüvelyt épp találok a vödörben, ha a régiek (amit addig használtam) tovább már nem játszanak valami miatt. De a régiek is teljesen vegyesek, csak azt mindig összeszedem magam után és hazaviszem. Ahhoz a szintű precizitáshoz, ahol már ez is valóban számít, szerintem már a komplett utántöltő készlet is meglehetősen prémium kategóriás kell, hogy legyen. Meg utána a lőtudás is...

Persze egyéni szocpol probléma, hogy kinek mi a valós célja az utántöltéssel, de ha valaki nem akar Robert Furlong II., vagy akár csak a Szakma Ifjú Mestere lenni, csak "hétköznapi" vadászati célra tölt, szerintem ...  Vállat von  Stoel

 Emelem

Nem mondom, hogy egy "átlagos vadász szórásképbe" nem fér bele a vegyes hüvely  - ha szerencséd van.
Ha meg nincs, úgy jársz mint nemrég egy barátom,  akinél a hüvely váltás (összes többi tényező ugyanaz marad) jelentős túlnyomást okozott.  Vállat von

 Wave
Naplózva

"kilenc és fölötte"
I shot the sheriff, but I did not shoot the deputy...
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #1774 Dátum: 2018. December 25. - 16:40:52 »

Emelem

Nem mondom, hogy egy "átlagos vadász szórásképbe" nem fér bele a vegyes hüvely  - ha szerencséd van.
Ha meg nincs, úgy jársz mint nemrég egy barátom,  akinél a hüvely váltás (összes többi tényező ugyanaz marad) jelentős túlnyomást okozott.  Vállat von

 Wave


És kiderült, mi volt konkrétan az oka? Mennyivel volt végül kisebb az új hüvely térfogata? Az eredeti nyomás mennyire volt eleve közel a kritikushoz?

Kijön az öreg székely a Csillagok háborúja vetítésről, megáll, hátratolja a kucsmáját, és (lassan) így szól: "Hát én ezt nem hiszem el... "  Röhög
Naplózva
vegeza
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3061



« Új üzenet #1775 Dátum: 2018. December 25. - 17:13:46 »

És kiderült, mi volt konkrétan az oka? Mennyivel volt végül kisebb az új hüvely térfogata? Az eredeti nyomás mennyire volt eleve közel a kritikushoz?

Kijön az öreg székely a Csillagok háborúja vetítésről, megáll, hátratolja a kucsmáját, és (lassan) így szól: "Hát én ezt nem hiszem el... "  Röhög
Roland!
A Norma és a S&B hüvelyek H2O kapacitása között a különbség 6-7%.
Végezz elméleti kísérletet a QuickLoad-al!
Tervezz lőszert a határérték közelébe (az RWS és a Hornady pl. ilyeneket gyárt).
Aztán tóld be a löedéket úgy hogy a hüvelytérfogat 6-7%-al csökkenjen. ( Nem hinném hogy ez Neked matematikailag problémát okoz).
Aztán vizsgáld meg a nyomásértékeket.
Meg fogsz lepődni.
Naplózva

"Sors bona, nihil aliud"
Az optimista angolul tanul, a pesszimista héberül.....
A realista meg lőni!
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #1776 Dátum: 2018. December 25. - 17:20:33 »

Roland!
A Norma és a S&B hüvelyek H2O kapacitása között a különbség 6-7%.
Végezz elméleti kísérletet a QuickLoad-al!
Tervezz lőszert a határérték közelébe (az RWS és a Hornady pl. ilyeneket gyárt).
Aztán tóld be a löedéket úgy hogy a hüvelytérfogat 6-7%-al csökkenjen. ( Nem hinném hogy ez Neked matematikailag problémát okoz).
Aztán vizsgáld meg a nyomásértékeket.
Meg fogsz lepődni.

Ezért kérdeztem, mennyi volt eredetileg a nyomás. Ha valaki eleve a határérték közelire fújja a lőszerét, az nyilván baromira figyeljen oda a hüvelytérfogatra, mert annak akár 1% is számíthat, de ugyan miért kellene egy lőszert feltétlenül alapból a plafonig hegyezni? Legtöbbször pont nem a max nyomáshoz tartozik a legjobb szóráskép, max. a leglaposabb röppálya. Persze lehet nem értek hozzá...  Mosolyog
Naplózva
vegeza
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3061



« Új üzenet #1777 Dátum: 2018. December 25. - 17:24:11 »

Ezért kérdeztem, mennyi volt eredetileg a nyomás. Ha valaki eleve a határérték közelire fújja a lőszerét, az nyilván baromira figyeljen oda a hüvelytérfogatra, mert annak akár 1% is számíthat, de ugyan miért kellene egy lőszert feltétlenül alapból a plafonig hegyezni? Legtöbbször pont nem a max nyomáshoz tartozik a legjobb szóráskép, max. a leglaposabb röppálya. Persze lehet nem értek hozzá...  Mosolyog
Azért vizsgáld meg!
Tervezz a sárga tetejére.
Naplózva

"Sors bona, nihil aliud"
Az optimista angolul tanul, a pesszimista héberül.....
A realista meg lőni!
Anti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2681



« Új üzenet #1778 Dátum: 2018. December 25. - 17:56:14 »

És kiderült, mi volt konkrétan az oka? Mennyivel volt végül kisebb az új hüvely térfogata? Az eredeti nyomás mennyire volt eleve közel a kritikushoz?

Kijön az öreg székely a Csillagok háborúja vetítésről, megáll, hátratolja a kucsmáját, és (lassan) így szól: "Hát én ezt nem hiszem el... "  Röhög

Azért mindenre én sem emlékszem. Fejvakarás
Még a hüvelykapacitásban se volt nagy eltérés, csak az RWS hüvely nyaka jóval keményebb.
A kilőtt hüvelyeket viszont láttam, nagyon durván vasalta a csappantyút, míg korábban egyáltalán nem.
Naplózva

"kilenc és fölötte"
I shot the sheriff, but I did not shoot the deputy...
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #1779 Dátum: 2018. December 25. - 18:39:51 »

Azért vizsgáld meg!
Tervezz a sárga tetejére.

Gézám, szélsőséges példákat nyilván fel lehet hozni elrettentésként bármilyen témában, amit a QL nyilván igazolna is, ezt Neked látatlanban is elhiszem, de miért a szélsőségből akarjunk kiindulni? Senkinek nem tartanak pisztolyt a fejéhez, hogy márpedig minden áron a maximumhoz közeli nyomásértékre tapossa fel a saját lőszerét. Szerintem az utántöltő képzésen sem azt oktatják (?). Véletlenül sem személyesen Neked címezve a dolgot, de ha odakünn a nagyvilágban valakinek ettől áll a cerkája, az majd külön tartsa ezt mindig szem előtt, oszt ennek fényében játsszon a QL-al, meg a saját életével is egy picit. Bocsánat, de Anti kollégája is mintha egy picit ebbe a csoportba tartozna, mert ha nem eleve a plafonig töltött volna, ott sem lett volna szabad, hogy gond legyen volna akármelyik új hüvellyel is. Aki meg nem a lövésenkénti oroszrulett kedvéért tölt újra lőszert mindig a maximum nyomásra, annak meg pont nem fog problémát okozni akár 6-7% hüvelytérfogat eltérés sem, és még annak is elenyésző esélye csupán, hogy épp őnála kerülne össze egyazon hobbitöltési sorozatba az általad leírt merészebb gyártók hüvelye a konzervatívabbakéval. De ha alapból nem max-olunk, nincs gond. Gondolom ezért is tilos átadni másnak utántöltött lőszert, játsszon mindenki a "sajátjával". Viszont én az eredeti kérdésfeltevés alapján inkább látok hétköznapi felhasználót a kérdés mögött, ezért próbáltam kevésbé "vájtfülű", hétköznapibb választ adni. Minek bárkit rögtön elküldeni a nem annyira kívánatos szakmai irányba?...  Wave
Naplózva
Anti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2681



« Új üzenet #1780 Dátum: 2018. December 25. - 19:43:15 »

Gézám, szélsőséges példákat nyilván fel lehet hozni elrettentésként bármilyen témában, amit a QL nyilván igazolna is, ezt Neked látatlanban is elhiszem, de miért a szélsőségből akarjunk kiindulni? Senkinek nem tartanak pisztolyt a fejéhez, hogy márpedig minden áron a maximumhoz közeli nyomásértékre tapossa fel a saját lőszerét. Szerintem az utántöltő képzésen sem azt oktatják (?). Véletlenül sem személyesen Neked címezve a dolgot, de ha odakünn a nagyvilágban valakinek ettől áll a cerkája, az majd külön tartsa ezt mindig szem előtt, oszt ennek fényében játsszon a QL-al, meg a saját életével is egy picit. Bocsánat, de Anti kollégája is mintha egy picit ebbe a csoportba tartozna, mert ha nem eleve a plafonig töltött volna, ott sem lett volna szabad, hogy gond legyen volna akármelyik új hüvellyel is. Aki meg nem a lövésenkénti oroszrulett kedvéért tölt újra lőszert mindig a maximum nyomásra, annak meg pont nem fog problémát okozni akár 6-7% hüvelytérfogat eltérés sem, és még annak is elenyésző esélye csupán, hogy épp őnála kerülne össze egyazon hobbitöltési sorozatba az általad leírt merészebb gyártók hüvelye a konzervatívabbakéval. De ha alapból nem max-olunk, nincs gond. Gondolom ezért is tilos átadni másnak utántöltött lőszert, játsszon mindenki a "sajátjával". Viszont én az eredeti kérdésfeltevés alapján inkább látok hétköznapi felhasználót a kérdés mögött, ezért próbáltam kevésbé "vájtfülű", hétköznapibb választ adni. Minek bárkit rögtön elküldeni a nem annyira kívánatos szakmai irányba?...  Wave

 Igen
De a történet nem csak a túlnyomásról szól.
Ha az eredeti töltetet nagyon "lájtosra" tölti, a keményebb hüvelynél ugyanúgy nagyobb lesz a nyomás, legfeljebb nem látja a túlnyomás jeleit. A sebesség viszont magasabb lesz, a találati pont változik.
Egyébként a vizsgára is azt kellett megtanulni, hogy lehetőleg egyféle hüvelybe töltünk. Bow
Ha valaki ezt nem tartja be az ő dolga, csak a saját munkáját nehezíti.
 Wave
Naplózva

"kilenc és fölötte"
I shot the sheriff, but I did not shoot the deputy...
Anti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2681



« Új üzenet #1781 Dátum: 2018. December 25. - 20:00:10 »

De most jut eszembe, hogy saját magam is tapasztaltam ilyet.
Egyik 9,3x62-es puskámhoz töltöttem két adag lőszert különböző időpontokban ugyanazokkal az adatokkal (lövedék, lőpor stb.) csak a hüvely volt más. Nem használtam felváltva őket, csak már elfelejtetem melyikhez volt belőve. Lőtéren ellenőrizve 7-8cm volt 100m-en a találati pontok eltérése. - Csak a hüvely volt más!
Naplózva

"kilenc és fölötte"
I shot the sheriff, but I did not shoot the deputy...
vegeza
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3061



« Új üzenet #1782 Dátum: 2018. December 25. - 20:01:09 »

Gézám, szélsőséges példákat nyilván fel lehet hozni elrettentésként bármilyen témában, amit a QL nyilván igazolna is, ezt Neked látatlanban is elhiszem, de miért a szélsőségből akarjunk kiindulni? Senkinek nem tartanak pisztolyt a fejéhez, hogy márpedig minden áron a maximumhoz közeli nyomásértékre tapossa fel a saját lőszerét. Szerintem az utántöltő képzésen sem azt oktatják (?). Véletlenül sem személyesen Neked címezve a dolgot, de ha odakünn a nagyvilágban valakinek ettől áll a cerkája, az majd külön tartsa ezt mindig szem előtt, oszt ennek fényében játsszon a QL-al, meg a saját életével is egy picit. Bocsánat, de Anti kollégája is mintha egy picit ebbe a csoportba tartozna, mert ha nem eleve a plafonig töltött volna, ott sem lett volna szabad, hogy gond legyen volna akármelyik új hüvellyel is. Aki meg nem a lövésenkénti oroszrulett kedvéért tölt újra lőszert mindig a maximum nyomásra, annak meg pont nem fog problémát okozni akár 6-7% hüvelytérfogat eltérés sem, és még annak is elenyésző esélye csupán, hogy épp őnála kerülne össze egyazon hobbitöltési sorozatba az általad leírt merészebb gyártók hüvelye a konzervatívabbakéval. De ha alapból nem max-olunk, nincs gond. Gondolom ezért is tilos átadni másnak utántöltött lőszert, játsszon mindenki a "sajátjával". Viszont én az eredeti kérdésfeltevés alapján inkább látok hétköznapi felhasználót a kérdés mögött, ezért próbáltam kevésbé "vájtfülű", hétköznapibb választ adni. Minek bárkit rögtön elküldeni a nem annyira kívánatos szakmai irányba?...  Wave
Térjünk vissza az eredeti kérdéshez.
Már a lőszertöltő tanfolyamok kezdetén elmondják, hogy saját puskábók kilőtt, azonos gyártótól származó hüvelyt töltünk újra, egy szérián belül.
A már többször felhasznált hüvelyeket is a felhasználás száma szerint szortírozzuk.
Lőtéren nem kukázunk hüvelyt, mer az számtalan problémát okoz. (Pl. a vastag kemény anyagból késült RWS hüvelyeknél 10-ből 2-3 esetben, eggszeri formázás után nem lehet zárolni a puskát)
Persze, ez így nem igaz, mert mi, akik kretén kalibereket használunk, kapjuk a hüvelyt a barátainktól vagy vesszük, végső esetben kukázzuk, sőt, néha még az is előfordul hogy más kaliberekből alakítjuk ki. Én ezt az utóbbit még nem csináltam, de Huszlavika barátom (Isten nyugosztalja) megtanított rá.
A tanfolyamokon azt is elmondják, hogy utántöltésnél mérünk, csinálunk valamit, mérünk, aztán megint csinálunk valamit és mérünk, mérünk és mérünk.
Miből gondolod hogy eltérő gyártó, eltérő anyagminőségü, eltérő lőporkapacitásu hüvelyeiből (ezt ritkán mérjük), ha minden más paraméter meg is egyezik, azonos ballisztikáju lőszert lehet készíteni.
Nem lehet!

Naplózva

"Sors bona, nihil aliud"
Az optimista angolul tanul, a pesszimista héberül.....
A realista meg lőni!
uzbence
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2149



« Új üzenet #1783 Dátum: 2018. December 26. - 08:00:04 »

Gézám amit írsz az az elmélet, és ezt lenne ildomos követnie mindenkinek. Kicsit elbeszéltek azért egymás mellett úgy érzem. A kérdés úgy szólt, hogy vadászati szempontból van e jelentőség. Kalibert nem említ a kollega. Profizmusról kár beszélni, aki úgy tölt az vagy megszállott (mint én is kb. mármint nem profi, de minden istennyilát megmér, és válogat...), vagy precíziós lövő. De pont a megszállottság miatt mondhatom, hogy STANDARD kaliberben, VADÁSZATI felhasználásra semmi jelentősége nincs. A legnagyobb problémát az okozza, amit említettél is, a zárolás. Az viszont elég kritikus és agyfelb@szó tud lenni. Emellett eltörpül a hüvelytérfogatok szórása. 6-7%ról beszéltetek. 3006osban ez kb 4-5 grain. Az mennyi? 30 m/s? Két ugyanabból a dobozból származó gyári lőszer között is lehet ekkora különbség (mértem is ekkorát 6,5x55ben, az öreg guszti csöve 20 forintossal letakarható lőképet tudott ennek ellenére...). De még azt is megkockáztatom, hogy csak egyféle gyártótól származó hüvelyeket ha összeszedsz x darabot lőtéren a két szélsőérték között lesz 5% eltérés. Ha valaki a sárga/lila határára tölt, akkor standard kaliberben nem tud hibázni, főleg nem akkorát, hogy a saját életét veszélyeztesse...természetesen a megfelelő port használva  Ördög

A töltögetés elég költséges dolog. Vadászati szempontból kb. soha napján térül meg. Nem is ezért csináljuk. Szerintem az elején nem azt az elenyésző tételt kéne megspórolni, hogy vesz az ember 100 db új hüvelyt. Főleg standard kaliberben. Az a tiszta, elsőre sem és később sem lesz gond a zárolással. Meg a térfogattal sem. Mindannyian szedtünk már össze lőtéren hüvelyt tölteni...Megtanultuk, hogy nem érdemes. De azt is, hogy vadászati szempontból semmi jelentősége. Ez a válasz a kérdésre. Hangsúlyozom, hogy standard kaliberben, nem agyatlanul, nem a határokat feszegetve töltve...A szélsőséges kaliberekben meg pont azért töltünk, mert nincs választék. Pl. 8x68asban nem nagy gond a hüvelyek gyártó szerinti szelektálása  Ördög
Naplózva
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #1784 Dátum: 2018. December 26. - 09:45:53 »

Mindannyian szedtünk már össze lőtéren hüvelyt tölteni...Megtanultuk, hogy nem érdemes. De azt is, hogy vadászati szempontból semmi jelentősége. Ez a válasz a kérdésre. Hangsúlyozom, hogy standard kaliberben, nem agyatlanul, nem a határokat feszegetve töltve...A szélsőséges kaliberekben meg pont azért töltünk, mert nincs választék. Pl. 8x68asban nem nagy gond a hüvelyek gyártó szerinti szelektálása  Ördög
Szlávik Mester kb. ugyan ezeket tolta a hónom alá útravalóul, mikor elkezdtem önállóan tölteni.
Kezdésnek minden esetben a sárga/lila határát veszem alapul, aztán vizsgálom a hüvelyt, sebességet mérek, és ezeket, illetvd a szórást is figyelembe véve lépek tovább, vagy nem.
Először minden hüvelyt kimértem vízzel.
Gyártó szerint, felhasználási alkalom szerint, ezen belül kapacitás szerint válogattam szét őket.....aztán ezt szépen lassan elhagytam.
Mert pl. a 308 Win. esetében, normál lőtéri körülmények, és vadászat közben, semmilyen hatása sem látszott az időrabló maszatolásnak.
A kis meggymagos erre egyáltalán nem volt allergiás.
Maradtam az egy sorozat-egy gyártó rendszernél, aztán 1-2 próbalövés, és irány vadászni.
A 300 WinMag már kicsit más tészta, ott nagyok az eltérések gyártók között, amjt a QL kezel is, de ezzel a sárga/lila alapról indítással az is biztonságosan működik.
És igen, a 8x68 megszabadít minden problémától és dilemmától Ördög
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
Oldalak: 1 ... 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 [119] 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 ... 154   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: