Szavazás
Kérdés: Kívánja-e, hogy Hazánkban az utántöltés engedélyezett legyen?
Nem - 12 (7.2%)
Igen, tanfolyam elvégzéséhez kötve - 118 (71.1%)
Igen, korlátozás nélkül - 36 (21.7%)
Összes szavazó: 148

Oldalak: 1 ... 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 [78] 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 ... 154   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Golyós lőszer újratöltés  (Megtekintve 307498 alkalommal)
Sanyooo
Vendég
« Új üzenet #1155 Dátum: 2015. November 06. - 16:47:52 »

Ebben teljesen igazad van, aki a maximális pontosságra törekszik, így kell tennie.
 Emelem
Naplózva
galoscsabus
Vadász
*****
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #1156 Dátum: 2015. November 06. - 16:50:26 »

... Ezért érdemes mindig a saját puskát meg a saját magot konkrétan "összepászítani". A teljes hosszra meg épp a NP Spitzer a "rossz példa" a maga vékony, hegyes ólomcsúcsával, ami kurva könnyen elkenődhet, és akkor máris oda van a teljes hossz elmélet. Persze ez nyilván csak a konkrét darabokra érvényes, sosem egy doboznyi magra...
Ez rendben is lenne.
De hogyan mérsz hosszot a lövedék hengerpalástján?
Ahhoz kellene egy etalon idomszer célszerszámnak, ráadásul minden lövedékhez más és más.

Én kizárólag teljes hosszal foglalkozom.
Készítek egy próbadarabot (csak hüvely és lövedék) olyan hosszúra, hogy ne lehessen rácsukni a zárat.
Aztán aprónként összébb préselem, közben minden alkalommal újra belepróbálva a puskába.
Kb. 1/4 mm "ugrásokkal" haladok.
Amikor elérem a "már éppen rá lehet zárni" állapotot, akkor onnan rövidítek 1 mm-t és kész a teljes hosszom.
A lövedék beültető nem a bogyó csúcsánál támasztja meg a kuglit, így az esetleg elnyalt végű NP Spitzer magokkal sem lesz semmi baj.
A lényeg, hogy a próbához és méretmeghatározáshoz, valamint a beültető első beállításához szereléskor ép magot használjak.
Az egész folyamat nem telik többe, mint 2-3 perc és ennél pontosabban otthoni körülmények között nem igen lehet mérni.
Egy ideig Huszlavika olvtárs tanácsára b@szakodtam vesszővel, meg jelöléssel, de már nem csinálom. Vigyorog
 Wave
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #1157 Dátum: 2015. November 06. - 17:37:04 »

Ez rendben is lenne.
De hogyan mérsz hosszot a lövedék hengerpalástján?
Ahhoz kellene egy etalon idomszer célszerszámnak, ráadásul minden lövedékhez más és más.

Én kizárólag teljes hosszal foglalkozom.
Készítek egy próbadarabot (csak hüvely és lövedék) olyan hosszúra, hogy ne lehessen rácsukni a zárat.
Aztán aprónként összébb préselem, közben minden alkalommal újra belepróbálva a puskába.
Kb. 1/4 mm "ugrásokkal" haladok.
Amikor elérem a "már éppen rá lehet zárni" állapotot, akkor onnan rövidítek 1 mm-t és kész a teljes hosszom.
A lövedék beültető nem a bogyó csúcsánál támasztja meg a kuglit, így az esetleg elnyalt végű NP Spitzer magokkal sem lesz semmi baj.
A lényeg, hogy a próbához és méretmeghatározáshoz, valamint a beültető első beállításához szereléskor ép magot használjak.
Az egész folyamat nem telik többe, mint 2-3 perc és ennél pontosabban otthoni körülmények között nem igen lehet mérni.
Egy ideig Huszlavika olvtárs tanácsára b@szakodtam vesszővel, meg jelöléssel, de már nem csinálom. Vigyorog
 Wave

Rövid válasz az első kérdésedre: pontosan, idomszer kell hozzá, én pont most csináltatok egyet, nem akartam a Hornady comparator teljes készletét kifizetni, nekem úgyis csak .308-as kaliberhez kell. Némi böngészéssel kifötörtem kinti fórumokról, hogy ahhoz 7,5 mm (0,295") átmérőjű idomszer (meg persze tolómérő) használatos. Ha érdekel, átküldöm a rajzot, nem nagy show, tulajdonképp egy valamirevaló esztergályos pikk-pakk összedobja, nyilván felszereltség kérdése, aztán lehet tovább "édesíteni" igény esetén hőkezeléssel, esetleg dörzsárazással, rovátkolással, miegymással... Kacsint

Kicsit bővítve: a Te módszered is teljesen használható, de a 7,5 mm közelítőleg az az átmérő, amelyik bármilyen alakú (.308-as) mag palástján hozzáér majd épp a huzagoláshoz.
Naplózva
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #1158 Dátum: 2015. November 06. - 20:15:58 »

Elmondtam Csabának is, mind a két max lőszerhossz mérési módszer jó, mindegyiknek van előnye-hátránya. Én a pálcásra esküszöm, az NP dobozból kivéve nagyon ritkán van elkenve, és értelemszerűen a láthatóan jó formájú lövedéket használom erre a célra. A laza nyakú hüvelybe csőre töltésnél megfoghatja a huzag a lövedéket és "benn foghatja" kicsit, fals eredményt adva. A pálcás módszer pedig nem az ogiv (az, ami igazán érintkezik ) részét méri, hanem a teljes hosszt, ami megint lehet csalós, ha nem egyformák a lövedékek. Tehát az a tuti, ha mindkét módszerrel kontrolláljuk az eredményt.
Én igazából nem is nagyon értem Makkmarci idomszere használatának az okát, értelmét sem látom, de hát lehet, hogy nem értem a lényegét.
Szerintem felesleges, 4 féle gyártmányú matricával bütykölgettem eddig, mindegyik tölcsérhez hasonló résszel fog a lövedékekre, volt olyan amit polírozni kellett, hogy ne hagyjon felületi bevágódésos gyűrűt a lövedéken, de még a 120 ejrós Fosters is hagy rajta kis nyomot.... Mindegyik, ha a jól meg vannak a csavarok húzva, nem tud különböző hosszúságú lőszert ültetni.. egyszerűen nincs instabil rész a rendszerben, ha jó a prés és koppig húzod a kart.

Ami inkább fura, ha valaki nem méri az újrahúzott hüvelyt, figyelmen kívül hagyja a max hüvelyhosszt. Nem véletlen adnak a legalapabb cucchoz is trimmelő készletet.
Számtalan esetben tapasztaltam, hogy a gyári lőszer kilövése és újrahúzása után hosszabb lett a teljes hossz, mint a CIP maximum.
Ez megint kamrafüggő, de megszorulhat a túl hosszú hüvely, ismét túlnyomást okozva. Vállat von
Ha egyforma(!) lőszert akarunk csinálni, akkor triviális a hüvely hossz egyformasága is. Azon túl, hogy nem egyforma hosszban, ezáltal nem egyforma erővel fogja a nyak a lövedékeket (persze ez függ még a nyak anyag vastagságától is, de egy olyan dolog ami befolyásolja még a dolgot, így legalább ki van lőve..), teljesen lehetetlen nem azonos hüvelyhossznál egalizált súlyú csoportokat válogatni a hüvelyekből..... ha már valaki az egyenletességre törekszik. Vállat von

 Emelem
Naplózva
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16590



« Új üzenet #1159 Dátum: 2015. November 06. - 20:49:31 »

A teljes hosszra meg épp a NP Spitzer a "rossz példa" a maga vékony, hegyes ólomcsúcsával, ami kurva könnyen elkenődhet, és akkor máris oda van a teljes hossz elmélet. Persze ez nyilván csak a konkrét darabokra érvényes, sosem egy doboznyi magra...
A vastagon szedettben van a lényeg. Az ember nem egy lőszert csinál ha nekiáll, hanem egy sorozatot. A dobozból kiveszel egy ép hegyű magot, azzal csinálod a kamrahossz mérést(egyszer),szépen felírod aztán amikor azzal a maggal töltesz, megintcsak kiveszel a dobozból egy ép hegyűt és ahhoz állítod be a matricát. Hogy aztán a többi húszból hánynak van a hegye elkenődve, a lőtéri kutyán nem érdekli, nem érintkezik semmivel, a beültetési mélységed meg adott.
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #1160 Dátum: 2015. November 09. - 18:54:39 »

A vastagon szedettben van a lényeg. Az ember nem egy lőszert csinál ha nekiáll, hanem egy sorozatot. A dobozból kiveszel egy ép hegyű magot, azzal csinálod a kamrahossz mérést(egyszer),szépen felírod aztán amikor azzal a maggal töltesz, megintcsak kiveszel a dobozból egy ép hegyűt és ahhoz állítod be a matricát. Hogy aztán a többi húszból hánynak van a hegye elkenődve, a lőtéri kutyán nem érdekli, nem érintkezik semmivel, a beültetési mélységed meg adott.

Állítottam én valahol, hogy ezt minden egyes maggal végig kell csinálni?...  Vállat von  Mosolyog
Naplózva
galoscsabus
Vadász
*****
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #1161 Dátum: 2015. November 09. - 20:24:06 »

Állítottam én valahol, hogy ezt minden egyes maggal végig kell csinálni?...  Vállat von  Mosolyog
Nem, de szerintem nem is erről volt szó.
Ferivel arra próbáltunk kilikadni, hogy nincs értelme megbonyolítani a mérést.
Mert ha van ép lövedéked és azzal be tudod mérni a teljes lőszer hosszot, akkor utána minden szerelt lőszered kúpos része egyforma távolságra fog esni
a huzag kezdetétől, attól teljesen függetlenül, hogy sérült-e a hegye, vagy sem.
Mert a beültető szerszám nem a bogyó hegyénél támasztja meg azt a besajtoláskor, hanem a palástjánál, valahol lejjebb.
Persze ahhoz semmi közünk ha te magadnak kicsit túlcsavarod a történetet, attól még jó lőszereket fogsz csinálni, de nem lesz jobb, mint a teljes hosszban mért.
Akkor meg mi értelme? Vállat von
De demokrácija van és mindenki úgy érzi jól magát, ahogy neki éppen jól esik Vigyorog
Ez a szép az egészben Igen
 Wave
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16590



« Új üzenet #1162 Dátum: 2015. November 09. - 20:59:39 »

Állítottam én valahol, hogy ezt minden egyes maggal végig kell csinálni?...  Vállat von  Mosolyog
Azt nem, de hivatkoztál méretbeli szórásra a hegy elkenődése miatt, én meg azt próbálom megértetni veled, hogy ennek a beültetési mélység/figyelembe veendő lőszerhossz szempontjából nincs jelentősége.
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
U.Péter
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3461



« Új üzenet #1163 Dátum: 2015. November 22. - 10:28:47 »

Múltkor volt rá igény, meg is ígértem, hogy felteszem. A témában profik olvassák kellő elnézéssel:

Gyárit vagy házit?
Néhány gondolat az otthoni lőszertöltésről

Vendéget kísérek, egy jó bakot szeretne lőni. Már a negyedik alkalommal próbálkozunk, mérsékelt szerencsével. Eddig csak három süldőrókánk van, igazán kedvünkre való bakot még nem láttunk. Az időnk pedig erősen fogy…
Benézünk egy keskeny völgybe. Közepes, de igen szépen gyöngyözött agancsú bak kísérgeti, közben többször be is borítja sutáját. Lassan felénk közelednek. Látom, hogy ez nem az a nagy, amit itt tud a vadőr, de mutatós. Nem engedhetjük el.
Megáll keresztben, alig nyolcvan lépésre. Pattan a kis billenőcsövű hatésfeles, jóval a bak mögött porzik a tarló, ő meg csak néz, szeme sem rebben. – Fölé lőttél – sziszegem – tölts gyorsan!
Vendégem, aki jó golyólövő, kicsit megzavarodik. Tanácstalanul nézegeti új puskáját – melyhez világhírű Nosler Partition lőszert hozta –, nem érti, hogyan hibázhatott. A bak csak áll mozdulatlanul.
-   Itt az enyém, az pontos, ezzel lőj!
Társam végre felocsúdik, tétova mozdulatokkal próbál újratölteni, de elég lassan megy a dolog. Még nem készül el, mikor a bak lefekszik!
Ezek szerint mégis jó volt a lövés. Pecekig várunk mozdulatlanul, mert a feje fent van még. Aztán ismét furcsa dolog történik. A bak hirtelen feláll, és a mögötte levő bokorsor felé igyekszik.
Közvetlenül a bokrok előtt találja nyakon a második golyó, tűzben marad. Fellélegzünk. És nem nagyon értjük a dolgot. Tiszta tüdőlövésnél miért volt-e furcsa viselkedés?
Vendégem az ősszel visszajött tarvadra. Egy jó találattal indokolatlan messzire menekülő suta, és egy sebzetten elveszett gida is valószínűsítette, hogy ez a lőszer – hiába méregdrága, és tartják a legjobbnak – ebben a kaliberben nem megfelelő hatásfokú.
Egy évvel később. Most jó barátomat kísérem, aki sokszor vadászott már nálunk. Bockbüsch puskájának golyós csöve éppen olyan kaliberű, mint az előbbi történetben szereplő fegyver. Csakhogy barátom maga tölti hozzá a lőszert. És ez az olcsó pénzből kihozott kombináció rendkívül jól el van találva…
A hajnali szürkületben őzpár közeledik a tarlón át a kukoricás felé. Szélétől nem messze megállnak. Miután látom, hogy ezt a bakot keressük, társam óvatosan lőtávolba cserkészik. A suta belép ugyan a kukoricásba, de a bak kint marad. Szemlátomást állva alszik, teljesen mozdulatlan. Mivel csaknem szemben áll, várni kell.
Bő negyedórát tart a várakozás. Akkor a bak is elindul a kukoricás felé. A füttyre megtorpan, majd a dörrenésre helyben összeroskad…
A lövedék itt is a bordák között ment át. Gerincet nem ért, keveset roncsolt, mégis szinte villámcsapásként ölt, ahogy eddig is csaknem minden alkalommal.
E két megtörtént esettel szeretném illusztrálni azt a különbséget, ami a jól megválasztott, egymással harmonizáló komponensekből egyénileg, gondosan összerakott töltény, és a futószalagon gyártott, készen vett lőszer gyakorlati teljesítményében szélsőséges esetekben megmutatkozhat. Persze, nem mindig! Hiszen a gyári lőszereket szakértők fejlesztették ki, és bizonyítottan jók is, évtizedekig rengeteg nagyvad került – és kerül még most is – terítékre a segítségükkel.
Nem is akarok lebeszélni senkit a használatukról. De azt jó tudni, hogy megfelelő szakértelemmel és körültekintéssel még kicsit jobbat lehet készíteni náluk, ha bizonyos esetekben indokolttá válik. Nézzük hát, milyen szempontok vezérelhetik azt, aki maga szeretné elkészíteni lőszerét:
1.   Az általa használt kaliberben kicsi a választék a gyári lőszerek között (ide sorolható például az ismertebbek közül a 8x68S, a 9,3x64 vagy a 6,5x57R, hogy a ritkábbakról ne is beszéljünk). Esetleg nem elégedett ezek árával, netalán hatásmechanizmusával.
2.   A gyárinál pontosabb töltényt szeretne készíteni, hogy puskacsövének maximális teljesítményét kihasználhassa. Akár versenyzés céljából is.
3.   Lő annyit, hogy érdemes a hosszabb távon olcsóbb saját töltést választania. Hiszen külön-külön az alkatrészek (lőpor, csappantyú, lövedék) kedvezőbb áron megvásárolhatók, míg a hüvely többször is felhasználható. Mindez – kalibertől és lövedéktől függően – felére, harmadára csökkentheti az elkészült lőszer árát a gyárihoz képest.
4.   Meg akarja találni a fegyveréhez és az elejteni szándékozott vadhoz illő legoptimálisabb összeállítást.
5.   Igencsak indokolt beavatkozás lehet a hazánk vadjaira túlságosan nagy, ún. Afrika-kaliberek „megszelídítése”. Hiszen a 375-ös Holland & Holland Magnum, és nagyobb társai, mint pl. a 416-os Rigby, vagy a 458-as Winchester Magnum (és még sorolhatnám) teljes erejének igénybe vétele még bőgő gímbikára, remetekanra is túlzás. De megfelelő lőporral és lövedékkel szerelve, némileg gyengítve (és alighanem olcsóbban) egészen kiváló itthoni nagyvadas muníció készíthető hozzájuk. És így nem kell a szekrényben tétlenkedve várniuk a következő afrikai utat…
6.   Egyéb ok miatt. Egy ezek közül: Nekem mesélte a tulajdonos, hogy 6,5x55 kaliberű Carl Gustav puskájának csöve minden gyári lőszert botrányosan megszórt, csak a házilag bizonyos sebességre beállított tölténnyel lehetett vele normális szórásképet lőni…
   Természetesen az esetek többségében egyszerre több érv is szól a hazai töltés mellett. Magyarországon 2012. május 1. óta szabad – elméleti és gyakorlati vizsga letétele, valamint megfelelő tárolóhely kialakítása után – házilag lőszert készíteni, míg jó néhány országban már több évtizedes hagyománya van ennek a tevékenységnek.
   Ha elkezdjük vizsgálni, miért lehet egyénileg jobb töltényt készíteni a gyárinál, nem is egy dolgot találunk. Lássuk hát őket:
   A pontosságot befolyásoló tényezők egyike a lőpor mennyisége. A futószalagon csak térfogatra töltött hüvelyekben nem teljesen egyformán van lőpor. Ez pedig oda (is) vezethet, hogy egy dobozon belül akár 30-40 m/s-mal is eltérhet az egyes lövedékek kezdősebessége. Gondolom, ezt nem is kell tovább ragozni…
   Ezzel szemben az otthoni töltögető tömeget mér, így minden hüvelybe biztosan ugyanannyi lőpor kerül. Hajszálpontos mérlege akár egyetlen lőporszemcsényi eltérést is érzékel, tehát ugyanazon széria lövedékeinek sebessége legfeljebb 10 m/s eltérést mutat…
   Tulajdonképpen csaknem ugyanez vonatkozik a lövedékek beültetési mélységére is. Ki ne bontott volna már olyan dobozt, ahol egy-két lövedék valamivel mélyebben vagy magasabban ült a hüvelyben, mint a többiek? Megtörténik ez néha a legnevesebb gyártók termékével is. Az pedig egyértelmű, hogy a hüvelybe jobban, vagy éppen kevésbé „belógó” lövedék csökkenti, ellenkező esetben pedig növeli a kezdeti égéstér nagyságát. Ezzel befolyásolja lövéskor a nyomásgörbe lefutását, az pedig a sebességre lesz hatással a többihez képest…
   A lövedék beültetési mélységével még egy dolgot lehet bizonyos keretek között szabályozni – a kész töltény teljes hosszát. Ezzel is a pontosságon javíthat az egyéni töltögető. Mégpedig úgy, hogy teljesen saját fegyverének töltényűr-méretéhez szabja a kész lőszert, nem pedig egy átlagértékhez.
   A különböző gyártmányú fegyverekben más-más csövek is vannak, ezeknek nem egyforma a töltényűrjük minden mérete. Tehát előbb ezt kell figyelembe venni. Akkor lesz a legjobb a lőszer mérete az adott fegyverhez, ha rövid (csupán 1-2 mm) a lövedék „szabad repülése”, vagyis az a távolság, amíg a hüvelyből kimozdulva a cső huzagolását el nem éri. Ekkor a végét még a hüvelynyak tartja, de elejét már a huzagolás vezeti, így a legkisebb az elmozdulási lehetőség. Ebből következik, hogy nem szerencsés a túl rövid, vagy nagyon mélyre beültetett lövedék használata sem.
   Az olyan kaliberű fegyverek tulajdonosai számára, amelyekhez kicsi a gyári lőszerek választéka, nagy segítséget jelenthet az otthoni töltés. Például a 9,3x64 esetében az RWS és a Barnaul kínál csak kész lőszert. Előbbi aranyáron van, utóbbi meg elég gyenge minőségű, nem igazán javasolt. Tehát a vásárló csupán szűk keretek között válogathat, míg a töltő az összes 9,3 mm-es lövedéket gyártó cég kínálatát figyelembe veheti…
   A figyelmes, a külballisztika iránt is érdeklődő vadászok pontosan tudják, hogy még a közvetlen egymás utáni gyártású fegyvercsövek között is lehet különbség, már ami azok különböző lőszerekhez való „hozzáállását” jelenti. Ez a „szeret, nem szeret” effektus úgy mutatkozik meg, hogy – szélsőséges esetben – az egyik lőszerrel mondhatni lyukba lyukat lő a fegyver, míg a másikkal esetleg botrányos, elfogadhatatlan szórásképet produkál. És ez a jelenség fegyverenként más és más. Vannak puskák, melyek sokféle, esetleg még különböző súlyú lövedékekkel is jól lőnek, más csövek csak két-három lőszerrel. Házilag ezen is meg lehet próbálni javítani, hisz elképzelhető, hogy pl. máshogy égő lőporral, esetleg némi sebességváltozással máris sokkal jobb eredményt kapunk…
   A fegyver és a hozzá készített lőszer harmonikus összeállítására példaként megemlíteném gyakorlott lőszertöltő barátom Kettner márkájú vegyescsövű fegyverét. Ennek 9,3x74R kaliberű golyós csöve a 17,5 gr-os Speer lövedékkel a legjobb tolózárasokhoz hasonlóan pontos, a százméteres lőtéren a második lövés általában beleszakad az elsőbe…
   A lőszerek összeállításához nagy segítséget nyújtanak az erre a célra kifejlesztett számítógépes lőszertöltő programok (pl. QuickLoad). Ezekben előre ki lehet számítani a készítendő töltény paramétereit, olyan pontossággal, hogy nem csak a lőpor fajtáját, a lövedék típusát, tömegét, de még a fegyvercső hosszát, vagy például – ha kell – a megadott külső hőmérsékletet is figyelembe veszi. Utóbbi segít például a kifejezetten hideg időben használandó lőszer tervezésében. De azt sem szabad feledni, hogy soha ne bízzunk meg százszázalékosan egy programban, mindig tájékozódjuk az összetevők gyári adatairól is!
  Láthatjuk tehát, hogy a házilagos lőszertöltés megengedésével új távlatok nyíltak a vadászok és sportlövők előtt. Precíz segédeszközök teszik lehetővé, hogy a legjobb teljesítményt hozzák ki fegyverükből, de ezek is csak akkor igazán hatásosak, ha kellően felkészült ember dolgozik velük…
   A cikk megírásában Istenes Antal, gyakorlott lőszertöltő barátom volt segítségemre.

Naplózva

"Az olvasás súlyosan károsíthatja a tudatlanságot!"
Forend
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3728



« Új üzenet #1164 Dátum: 2015. November 23. - 14:40:53 »

 Igen Emelem Wave
Naplózva

Üdv End
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #1165 Dátum: 2015. November 23. - 22:09:41 »

Urak!
Nézzétek már meg ti is, jól látom, hogy Mank-ék nem forgalmaznak több Nosler puska lövedéket?
Vagy csak az én gépem hülyült meg?
Beszarás, ezek jól kiqúúrnak velünk megint..... Fejvakarás Fejvakarás
 Emelem
Naplózva
Zolimester
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1410



« Új üzenet #1166 Dátum: 2015. November 23. - 22:23:49 »

Urak!
Nézzétek már meg ti is, jól látom, hogy Mank-ék nem forgalmaznak több Nosler puska lövedéket?
Vagy csak az én gépem hülyült meg?
Beszarás, ezek jól kiqúúrnak velünk megint..... Fejvakarás Fejvakarás
 Emelem

Vennél még 7 mm-est?  Röhög Röhög Röhög
De a női nemi szervbe, tényleg nincs felsorolva... Azért a 308-as 200 gr-es NP-t sajnálom kissé...
Naplózva
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #1167 Dátum: 2015. November 23. - 22:43:08 »

Vennél még 7 mm-est?  Röhög Röhög Röhög
De a női nemi szervbe, tényleg nincs felsorolva... Azért a 308-as 200 gr-es NP-t sajnálom kissé...

..... azt nem adom... az disznósajt......

Éppenséggel most agyaltam, hogy a 190-es ABLR tök jól passzolna a 300-as Winmagba....is.
Na nem nekem, de vannak még itt lánglelkű ifjú versenyzők. Éppen fel akartam tenni a nagyon fontos kérdést, hogy van-e tapasztalat itthon ezzel valakinél, vagy a 210-essel és nem csak papírluggatásnál.. de ha Mankék nem forgalmaznak, akkor máshol is előbb utóbb szar lesz a palacsintában.
Mondjuk egy pasi lehúzta elk vadászatnál a Midwayusa-nál, de hátha csak neki nem volt szerencséje, hogy szét esett kugli....
Vagy már ez mindegy is itten magyarisztánban?? Woest Rííí
 Emelem
Naplózva
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #1168 Dátum: 2015. November 23. - 23:07:27 »

Urak!
Nézzétek már meg ti is, jól látom, hogy Mank-ék nem forgalmaznak több Nosler puska lövedéket?
Vagy csak az én gépem hülyült meg?
Beszarás, ezek jól kiqúúrnak velünk megint..... Fejvakarás Fejvakarás
 Emelem

Illene tudni névről a plebejnek, hogy ki a f...m az a Mank?..  Vállat von  Ördög
Naplózva
Bentshaft
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2128


vadaszijasz


« Új üzenet #1169 Dátum: 2015. November 24. - 05:56:36 »

Peter Mank = Brenneke tulaj

Naplózva

I don't hunt in order to kill, I kill in order to have hunted.
Oldalak: 1 ... 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 [78] 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 ... 154   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: