Szavazás
Kérdés: Kívánja-e, hogy Hazánkban az utántöltés engedélyezett legyen?
Nem - 12 (7.2%)
Igen, tanfolyam elvégzéséhez kötve - 118 (71.1%)
Igen, korlátozás nélkül - 36 (21.7%)
Összes szavazó: 148

Oldalak: 1 ... 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 [74] 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 ... 154   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Golyós lőszer újratöltés  (Megtekintve 307432 alkalommal)
galoscsabus
Vadász
*****
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #1095 Dátum: 2015. Május 01. - 17:12:55 »

És mi van, ha először a kilenc eurós hüvelytalpbefogóból veszel le, nem az akár százötven eurós matricából...
Ne sóherkodjál vazze.
Úriember nem akad fent párszáz eurón Ördög
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #1096 Dátum: 2015. Május 05. - 10:52:26 »

Urak,

kicsit inkább tisztázó jellegű elméleti kérdésem volna a nagytapasztalatú töltögető kollégák felé arról, hogy melyik paraméterre milyen „fontossági sorrendben” kell odafigyelni, amikor az emberfia próbálja meghatározni, milyen égési sebességű lőporból mennyit kellene tölteni adott mag mögé.

Van ugye a töltési sűrűség vagy % (lőportömeg/hüvelykapacitás), amiről tegnap pl. azt olvastam valamelyik tengerentúli honlapon, hogy 80-95% között illik tartani (szerintük a gyári lőszerek is mindig ebben a tartományban mozognak), ideálisnak valamiért a 86%-ot mondta az említett honlap.

Van ugye aztán a lőpor elégési %-a az adott csőhosszon, ami nyilván jó, ha minél közelebb van a 100%-hoz, ha már az ember kifizette „az egészet”, vájtfülűbbek szerint még felesleges fény- és hanghatás, stb.

Értelemszerűen  a nyomásértéket nyilván a biztonságos határ alatt kell tartani, de az egyszerűség kedvéért – feltételezve a QuickLoad használatát – a lőportömeget növeljük mindig épp  annyira, hogy még épp a sárga mező legtetején legyen, 0.1 grain híján a lila mező alatt.

Szóval a kérdés: legfontosabb a töltési % optimális értékére törekedni, és max. utána nézni az elégési %-ot, vagy inkább érdemes a töltési % céltartományon belül elmozogni felfelé, növelve ezzel az elégési %-ot?

Tegnap kicsit szórakoztam a QL-ban a Lovex lőporral, és érdekes módon a Lovex katalógusban ajánlott max. töltetek induló sebessége is a QL szerint majdnem mindenhol 800 m/s alatt maradt, néha jelentősen, az ajánlott optimális töltetekről már nem is beszélve, ugyanakkor a gyári lőszerek publikus katalógusa rendszerint 800 körüli meg afeletti indulókat állít a 11,7 grammos .30-06-os lövedékekről. Persze gondolom a sebességémérő nem egyszer megcáfolja a gyári adatokat.

Szóval hogyan bűvészkedtek Ti az említett számokkal?  Emelem
Naplózva
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #1097 Dátum: 2015. Május 05. - 22:21:09 »

Urak,

kicsit inkább tisztázó jellegű elméleti kérdésem volna a nagytapasztalatú töltögető kollégák felé arról, hogy melyik paraméterre milyen „fontossági sorrendben” kell odafigyelni, amikor az emberfia próbálja meghatározni, milyen égési sebességű lőporból mennyit kellene tölteni adott mag mögé.

Van ugye a töltési sűrűség vagy % (lőportömeg/hüvelykapacitás), amiről tegnap pl. azt olvastam valamelyik tengerentúli honlapon, hogy 80-95% között illik tartani (szerintük a gyári lőszerek is mindig ebben a tartományban mozognak), ideálisnak valamiért a 86%-ot mondta az említett honlap.

Van ugye aztán a lőpor elégési %-a az adott csőhosszon, ami nyilván jó, ha minél közelebb van a 100%-hoz, ha már az ember kifizette „az egészet”, vájtfülűbbek szerint még felesleges fény- és hanghatás, stb.

Értelemszerűen  a nyomásértéket nyilván a biztonságos határ alatt kell tartani, de az egyszerűség kedvéért – feltételezve a QuickLoad használatát – a lőportömeget növeljük mindig épp  annyira, hogy még épp a sárga mező legtetején legyen, 0.1 grain híján a lila mező alatt.

Szóval a kérdés: legfontosabb a töltési % optimális értékére törekedni, és max. utána nézni az elégési %-ot, vagy inkább érdemes a töltési % céltartományon belül elmozogni felfelé, növelve ezzel az elégési %-ot?

Tegnap kicsit szórakoztam a QL-ban a Lovex lőporral, és érdekes módon a Lovex katalógusban ajánlott max. töltetek induló sebessége is a QL szerint majdnem mindenhol 800 m/s alatt maradt, néha jelentősen, az ajánlott optimális töltetekről már nem is beszélve, ugyanakkor a gyári lőszerek publikus katalógusa rendszerint 800 körüli meg afeletti indulókat állít a 11,7 grammos .30-06-os lövedékekről. Persze gondolom a sebességémérő nem egyszer megcáfolja a gyári adatokat.

Szóval hogyan bűvészkedtek Ti az említett számokkal?  Emelem

Hát, ha a „nagy tapasztalatú lőszertöltő” jelző nem is illik rám (ugye, ez a szűk két évecske….), de az „egyik leglustább lőszertöltő” jelző minden bizonnyal, és én hagyom itt is a gépet és programot dolgozni magam helyett. Vigyorog
Előtte azonban hadd jegyezzek meg valamit.. Az általad felvázolt probléma esetleg valóban probléma lenne, ha egy olyan országban laknánk, ahol kicsemegézed a púdereket teszem azt a QL-ból, vagy bármelyik másik töltési adat forrásból, megrendelnéd valamelyik csomag küldő szolgálattól, majd 3-4 napon belül a UPS betömködné a megrendelt cuccost a postaládádba, vagy ha nem fér bele, egy csomagba leteszi alá a számlával……. és senkinek nem jutna eszébe azt ellopni.
Mert hogyan is néz ez ki itthon? Kinézed, hogy mi is lenne jó, aztán jön a rohangálás, hogy hátha tudsz szerezni.
Általában nem.  Ördög
Pl. 8 hónapig vártam Hodgdon Retumbo-ra  Türelmetlenül, mire átjött a nagyvízen innen, addigra nem is kellett, mert puskát és kalibert váltottam……   Nyihi
Szégyellem, de az általad emlegetett adatokat alig nézem.. még az elégés százalékát csak-csak, de a töltöttséget… minek? Mit tudsz belőle megállapítani? 80 % alá nem megyek, ennyit szoktam betartani. De mentem már alá is, és nem történt semmi. Vállat von Vagyis semmi rossz…..
Én nem csinálom ennyire tudományosan ezt a por választást, mint ahogy leírtad, lehet hogy jó lenne, de ehhez végképp nincs türelmem. Hát nem is leszek soha így „nagy tapasztalatú lőszertöltő” . Ördög
Hüvely kapacitás (mármint amilyen kapacitású hüvelyeim vannak) megállapítása, és a lőszerhossz saját puskára való optimalizálását követően kiszámoltatom a QL-al, hogy mely porok a legjobbak – értsd legtöbb teljesítményt nyújtók - az adott összeállításhoz, és ilyenkor vagy max. 100, vagy max. 105 %-os töltöttség vizsgálatára állítom be az alapadatokat, és felállíttatom a QL-lel az adott sorrendet.  Angyal
Na, te itt tudnál talán mókolni, pl. kevesebb töltöttség beállításával…..
A sorrend elején levő porokból próbálok szerezni - ugye már említettem hogy itt válik el a sz@r a májtól, merthogy vagy sikerül, vagy csak valami ehhez közel álló jön össze ebbe a nagy büdös fogyasztói társadalomban és szabadságban  Ördög Ördög - és én azokat már csak nyomás értékre vizsgálom („sárga teteje”). Így értelemszerűen az átlag több lesz 86%-os töltöttségnél, és a lőpor elégés %-a lehet, hogy messzebb lesz a 100%-tól, mint a nagyon szofisztikált lőszertöltőknek, vagy olyanoknak, akik nem szeretnék a fegyverükön levő „távcsövet” megvakítani  Stoel…….. de kárpótol az a megnyugtató érzés, hogy nagyon biztonságos nyomású tőttényeket csinálok…, és ha a pontosság is elég, hangsúlyozom vadászatra, és nem szuper spec. prec. és a jóégtudja még milyen lilatlikba soxor és qrvamesszirül lövészetbe, akkor nem szuttyogok vele tovább. Persze lehet vele lukra futni, mert a valóság néha nagyon más (pl. 300 Winmag és N570 esetében), de általában nem szokott nagy probléma lenni. Meg azért az amerikai irodalomban minden meg van már, elég nehéz feltalálni itthon a spanyol viaszkot…. Vigyorog
Layne Simpson taglalta a pontos lövés kritériumait és erről a témáról szóló cikkben, és ebben azért elég hátul volt a lőpor, mint meghatározó tényező.
Hozzá kell tenni, hogy viszonylag nagyobb kapacitású hüvelyekkel kínlódom, ezáltal a 100% töltöttség - egy pár kivételével - elő sem fordulhat.
Az, hogy a cső vége mekkorát villan, annyira nem érdekel, nem nézek bele, és nem báncsa a szememet….. Kacsint
Egyébként mindegyik villan este. Meg durran is, meg rúg is, de hát ezt már megbeszéltük számtalanszor. Ezek a felvállalható kockázati tényezők a puskával való lövésnél. Angyal
A Lovex számomra teljesen új dolog, ócó, és közel van, és általában VAN, de a gyári adatai köszönőviszonyban sincsenek a QL adataival OOO OOO, úgyhogy…… kizárólag próba!
Szerintem….
 Emelem


Naplózva
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #1098 Dátum: 2015. Május 05. - 22:24:56 »

Köszönöm!  Emelem
Naplózva
uzbence
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2149



« Új üzenet #1099 Dátum: 2015. Június 28. - 20:54:20 »

Emelem

Jönnék egy kis beszámolóval.

1.
Kaliber: 8x68S
Mag: Sierra Gameking 220 grain
Hüvelyhossz: 67,45 mm
Lőpor: VV N560, 72.2 grain
C.O.L.: 67,00 mm
V0 (QL) = 870 m/s
P (QL) = 3982 bar (Pmax*90%)
V0 (mért) = 854, 848, 856 m/s



 Emelem

Majd két hónapot pihent a 8as. Legénybúcsú + lagzik miatt kimaradt egy teljes holdas szezon  meg a bakok miatt inkább a kis kedvenc levegőzött sokat. A fenti recept-re csak 50 méterre lőttem lőképet április legvégén. Elvileg az 1,5-2 cm magas 50-en, az 100-on a +4 cm magas a QL szerint. Ennek ellenére csak szórón volt velem, ahol ki is sikerült próbálni. Ideje volt tehát rendesen belőni a fegyvert ehhez a patronhoz.

Az alsó két érintő lövés volt az első kettő. Látszik, hogy az 1,5-2 centi magas 50en, az közel sem +4 százon. 5 klikk (Meoptán 1 klikk az 1/4-ed inch papíron), felettük a 3. lövés. Még 5 klikk, meg egy az oldal állításon is, a vonalon +4 cm-en a negyedik. Kész  Vigyorog 50en a H-Mantelt egy helyre tette a Sierrával. A legfelső a H- Mantel, ugyanezekkel a beállításokkal.


 Wave
Naplózva
uzbence
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2149



« Új üzenet #1100 Dátum: 2015. Július 08. - 08:09:18 »


http://vadaszapro.net/reszletek/227432/8x68s-loszerek-eladok

ajjaj...van baj rendesen... Fejvakarás
Naplózva
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #1101 Dátum: 2015. Július 08. - 08:39:48 »


Csak vizsgát lehet tenni pénzért, észt nem adnak hozzá! Ördög
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Sanyooo
Vendég
« Új üzenet #1102 Dátum: 2015. Július 08. - 08:43:11 »

Csak vizsgát lehet tenni pénzért, észt nem adnak hozzá! Ördög

Akinek az isten hivatalt ad, ad hozzá észt is!
 Ördög
Naplózva
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #1103 Dátum: 2015. Július 08. - 08:54:20 »

Akinek az isten hivatalt ad, ad hozzá észt is!
 Ördög

De mivel egyiknek sem az Isten adja...... Mosolyog
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
J.Robert
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 271



« Új üzenet #1104 Dátum: 2015. Július 10. - 12:13:18 »

El akartam én is olvasni a hirdetést, de már törölték.  Kacsint
Naplózva
Sanyooo
Vendég
« Új üzenet #1105 Dátum: 2015. Július 10. - 12:56:55 »

El akartam én is olvasni a hirdetést, de már törölték.  Kacsint


Milyen gyorsan eladta?  Röhög
Naplózva
uzbence
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2149



« Új üzenet #1106 Dátum: 2015. Július 10. - 13:26:32 »


Milyen gyorsan eladta?  Röhög

Szinte ingyen voltak...
2x annyi, mint amibe az alapanyagok kerülnek ha van hüvelyed.
De hát érthető, neki is drágán töltötték...  Röhög
Naplózva
uzbence
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2149



« Új üzenet #1107 Dátum: 2015. Július 21. - 11:31:37 »

Töltöttem a 243-asba nikkelezett hüvelybe 100 graines NP magot. A keményebb hüvely formázásával nem is volt gond, viszont a mag beültetésnél a száj nem tágult annyira (gondolom), és a köpenyből lemart egy adagot a hüvelyszáj. Kézzel azt amúgy le lehetett onnan kaparni.


A "szóráskép" 50 méterre ennek megfelelően igencsak hulladék lett (4 lövés).


Van valakinek tapasztalata nikkelezett hüvely utántöltéssel? Ki lehet ezt valahogy küszöbölni?
Ez ebben a formában kuka, az biztos. Persze nem is annyira ragaszkodok a nikkelezett cucchoz. Szóval ha más nem a jövőben tanulságnak jó lehet a bejegyzés.

30-06hoz 12 grammos Lapua Mega, Sako hüvely, 54,5 grain vv N550, Ql szerinti V = 830 m/s (600 millis cső). A VV oldaláról szedett infó miatt 79,50 mm a COL. Ql mást mondana, majd 5 millivel hosszabbat. Ezzel 79,50-nel a QL már vastagon a lilában van. A VV szerint a max. töltet 53,4 grain. Túlnyomásnak amúgy semmi jele. Korábban feltettem a 243-ashoz kicsit kikráteresedett csapit az ütőszegnél ahogy megütötte. Itt még annyi sem, konkrétan semmi jel. Valszeg azért visszaveszem 54,0 grainre, nem kell annak a Megának annyira sietni... Ördög
Mért adatok: 809, 814, 814 m/s

Amúgy még: gyári 11,7-es Rem. Core Lokt - 789 és 819 m/s (elég csinos eltérés...)


 Wave
Naplózva
galoscsabus
Vadász
*****
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #1108 Dátum: 2015. Július 21. - 11:53:03 »

Töltöttem a 243-asba nikkelezett hüvelybe 100 graines NP magot. A keményebb hüvely formázásával nem is volt gond, viszont a mag beültetésnél a száj nem tágult annyira (gondolom), és a köpenyből lemart egy adagot a hüvelyszáj. Kézzel azt amúgy le lehetett onnan kaparni.
Megpróbálhatnád hüvelyszáj-maróval a belső oldal peremét jobban megdolgozni, hogy ne maradjon éles perem ami leborotválja a lövedék oldalfalát. Vállat von
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
uzbence
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2149



« Új üzenet #1109 Dátum: 2015. Július 21. - 11:56:39 »

Megpróbálhatnád hüvelyszáj-maróval a belső oldal peremét jobban megdolgozni, hogy ne maradjon éles perem ami leborotválja a lövedék oldalfalát. Vállat von

Igazából ezek hosszra nem is tágultak. Szinte az összes 51,80-51,90 közötti volt, így nem is martam, sorjáztam a száját.
Megpróbálom hogy pár tizedet leszedek abból baj nem lesz és hátha...
Köszi!  Emelem
Naplózva
Oldalak: 1 ... 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 [74] 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 ... 154   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: