Szavazás
Kérdés: Kívánja-e, hogy Hazánkban az utántöltés engedélyezett legyen?
Nem - 12 (7.2%)
Igen, tanfolyam elvégzéséhez kötve - 118 (71.1%)
Igen, korlátozás nélkül - 36 (21.7%)
Összes szavazó: 148

Oldalak: 1 ... 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 [69] 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 ... 154   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Golyós lőszer újratöltés  (Megtekintve 307669 alkalommal)
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #1020 Dátum: 2015. Február 28. - 13:01:34 »

Létezik fizikai összefüggés a csőhossz és a hanghatás között?
Létezik, de sokkal kisebb mértékben, mint azt szokás hangoztatni. Tehát ugyanabból a puskából kilőve ugyanolyan lőszereket, a csőhossz különbségből adódóan (ésszerű, ill. a vadászatban használatos 5-8 cm csőhossz-különbséget figyelembe véve ugyanazon a puskán!) lesz a legkevesebb különbség. Minden más (lőpor égési sebessége, mag tömege stb.) sokkal inkább befolyásolja az "érzett" kölünbséget.
Naplózva
uzbence
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2149



« Új üzenet #1021 Dátum: 2015. Március 04. - 15:06:29 »

Szóval az általános golyós fegyver topikból ide áttéve a témát: nem hiszem, hogy komoly problémát okozna, ha ilyenkor eggyel gyorsabb lőport teszel bele, nyilván leellenőrizve, mennyit szabad belőle beletenni. Én a .30-06-ba a 11,7 g-os Partition mögé mindig Vihtavuori 150-et teszek, mert a 165-el már megtaposná a mag a port a hüvelyben, annyi kellene bele, és nem is égne el 100%-ban. Egyébként ezt a lőporelégés kontra torkolattűz + dörrenés dolgot teljesen hibás dolog úgy kezelni, hogy pl. 99,2% az hú de szar, jaj mit kéne tenni, mert konkrétan ettől nagy a torkolattűz, meg nagyot dörren, de ha már pont 100%-ot ír a Quickload, akkor már minden fasza, a torkolattűz megszűnt, és alig szól a puska. 100%-os égés estén is nagy lángot vet az eleje (persze sötétben sokkal jobban látható, mint fényes nappal), meg jó nagyot szól, és ha netán 100% alatt marad az égés (pl. mert kicsit rövidebb a cső, lásd a magnumosok szent grálja), akkor sem ugrásszerűen nő meg a hang és fényjelenség, csak mert 100% alatt maradtunk egy hangyafasznyival. Aki ezt állítja, annak szívesen betöltögetek 10-15 lőszert, aztán lője el őket egymás után (nyilván ugyanabból a puskából), aztán majd mondja meg a torkolattűz meg a dörrenés alapján, melyikben volt 100% az égés, melyikben nem. Ezeken az eszmefuttatásokon mindig csak mosolyogni tudok, mert van akit "a hozzá nem értése mit sem gátolja éleslátásában"...  Ördög

 Emelem
Én nem nagyon csinálok ebből problémát. Tudom, hogy nekem egyszerű földi halandónak tök mindegy, és simán nem ismerném fel a különbséget. Maga a torkolattűz meg nem is zavar. Igazából a számokkal azért játszom, hogy a lehető legjobbat hozzam ki a dologból. Agybaj. Ennek ésszerű magyarázata nincs, hiszen vadászat szempontjából tényleg rohadtul mindegy. QL alapján, de betöltöttem a 2 kaliberbe 30 patront, 5 különféle maggal, és mindegyik tökéletes lett. Nem lehet ezt elcseszni. Kicsit azért meglepődtem, amikor a tanfolyamon elhangzott az a mondat, hogy "elsőre úgysem fog senki jó lőszert gyártani magának"  Vállat von Végignéztem a videókat, nem tűnt ez ördöngös dolognak, legyintettem is magamban, elvégre ha precízen csinálod, akkor igazából pofonegyszerű.

És akkor ha már itt tartunk, akkor kérdezek is egyet  Ördög

- 8x68S, 220 gr Sierra Gameking, VV N550 63,0 gr, 90,2% töltöttség, 825 m/s
- 8x68S, 220 gr Sierra Gameking, VV N560 70,8 gr, 101,3% töltöttség, 853 m/s

Van értelme azon agyalni, hogy melyiket használjam? Feltételezve, hogy a szóráskép mindkettővel közel tökéletes (úgyis az lesz). Első esetben (QL szerint) 100%ban, míg másodikban "csak" 97,3%-ban ég el a por. 650 mm-es cső. Attila korábban tanácsolta, hogy ha lehet törekedjek arra, hogy a púder minél jobban égjen el. Elvileg magnum kaliber, lassabb por dukálna, igaz a nyomás mindkét esetben a max 85%-a, tehát mindegy.
"Az elsőt, mert akkor olcsóbban kijön egy patron" választ nem fogadom el  Röhög
Köszönet!
 Wave
Naplózva
S.Peti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6027



« Új üzenet #1022 Dátum: 2015. Március 04. - 15:53:54 »

Emelem
Én nem nagyon csinálok ebből problémát. Tudom, hogy nekem egyszerű földi halandónak tök mindegy, és simán nem ismerném fel a különbséget. Maga a torkolattűz meg nem is zavar. Igazából a számokkal azért játszom, hogy a lehető legjobbat hozzam ki a dologból. Agybaj. Ennek ésszerű magyarázata nincs, hiszen vadászat szempontjából tényleg rohadtul mindegy. QL alapján, de betöltöttem a 2 kaliberbe 30 patront, 5 különféle maggal, és mindegyik tökéletes lett. Nem lehet ezt elcseszni. Kicsit azért meglepődtem, amikor a tanfolyamon elhangzott az a mondat, hogy "elsőre úgysem fog senki jó lőszert gyártani magának"  Vállat von Végignéztem a videókat, nem tűnt ez ördöngös dolognak, legyintettem is magamban, elvégre ha precízen csinálod, akkor igazából pofonegyszerű.

És akkor ha már itt tartunk, akkor kérdezek is egyet  Ördög

- 8x68S, 220 gr Sierra Gameking, VV N550 63,0 gr, 90,2% töltöttség, 825 m/s
- 8x68S, 220 gr Sierra Gameking, VV N560 70,8 gr, 101,3% töltöttség, 853 m/s

Van értelme azon agyalni, hogy melyiket használjam? Feltételezve, hogy a szóráskép mindkettővel közel tökéletes (úgyis az lesz). Első esetben (QL szerint) 100%ban, míg másodikban "csak" 97,3%-ban ég el a por. 650 mm-es cső. Attila korábban tanácsolta, hogy ha lehet törekedjek arra, hogy a púder minél jobban égjen el. Elvileg magnum kaliber, lassabb por dukálna, igaz a nyomás mindkét esetben a max 85%-a, tehát mindegy.
"Az elsőt, mert akkor olcsóbban kijön egy patron" választ nem fogadom el  Röhög
Köszönet!
 Wave
Idézek egy illetékest: "Nem b@szik egy öltést sem..."
Nekem az illetékes eldöntötte a két receptet.
Igaz, hogy a hüvelyek max hatvan százaléka maradt csak meg, ennyi lett kívül-belül egyforma.
Ezek után szerintem nem olyan nagy dolog, hogy jó a szóráskép.
Főleg ha odafigyel az ember.
Naplózva

...forrókezű fiatal vadásztárs...
S.Peti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6027



« Új üzenet #1023 Dátum: 2015. Március 04. - 16:03:44 »

Idézek egy illetékest: "Nem b@szik egy öltést sem..."
Nekem az illetékes eldöntötte a receptet.
Igaz, hogy a hüvelyek max hatvan százaléka maradt csak meg, ennyi lett kívül-belül egyforma.
Ezek után szerintem nem olyan nagy dolog, hogy jó a szóráskép.
Ha odafigyel az ember.
Főleg ha egy már bevált lőszert próbálsz otthon gyártani magadnak.
Meg voltam elégedve a Sako Twinhead lőszerrel, ezt próbáltam utánozni.
Vagyis utánoztatni...de jött a segítség.
Sikerült.
Naplózva

...forrókezű fiatal vadásztárs...
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #1024 Dátum: 2015. Március 04. - 16:06:25 »

És akkor ha már itt tartunk, akkor kérdezek is egyet  Ördög
- 8x68S, 220 gr Sierra Gameking, VV N550 63,0 gr, 90,2% töltöttség, 825 m/s
- 8x68S, 220 gr Sierra Gameking, VV N560 70,8 gr, 101,3% töltöttség, 853 m/s
Van értelme azon agyalni, hogy melyiket használjam? Feltételezve, hogy a szóráskép mindkettővel közel tökéletes (úgyis az lesz). Első esetben (QL szerint) 100%ban, míg másodikban "csak" 97,3%-ban ég el a por. 650 mm-es cső. Attila korábban tanácsolta, hogy ha lehet törekedjek arra, hogy a púder minél jobban égjen el. Elvileg magnum kaliber, lassabb por dukálna, igaz a nyomás mindkét esetben a max 85%-a, tehát mindegy.

Ez csak azon múlik, hogy mi célból kezdtél el utántölteni. Ha azért, hogy amit csinálsz, utána használd is odakünn, akkor szerintem fölösleges, bár ahogy múltkor huszlavika is elmondta, attól még nem fog rád robbanni a tető, ha eggyel gyorsabb lőport használsz, mint ami nem ég el, "csak" 97%-ig, vagy nagyon meg kell taposni. Ha viszont azért kezdtél el tölteni, hogy napokig vakargathasd az álladat meg hümmögj 3% elégési differencián, akkor semmiképp ne állj meg a cél előtt. Biztos mindenkinek van ilyen időszaka utántöltő karrierjének szárba szökkenése során, ki hamarabb kinövi, ki később.  Ördög Wave
Naplózva
uzbence
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2149



« Új üzenet #1025 Dátum: 2015. Március 04. - 16:10:03 »

Főleg ha egy már bevált lőszert próbálsz otthon gyártani magadnak.
Meg voltam elégedve a Sako Twinhead lőszerrel, ezt próbáltam utánozni.
Vagyis utánoztatni...de jött a segítség.
Sikerült.

Ami magokat vettem, és próbának is töltöttem, azokat egyik kaliberben sem lőttem előtte.
Hüvelyek válogatása  Igen Én is súly és űrméret alapján (hossz az alap, hogy egyforma lett) a legjobb 50-60at tartottam bent. Egy azon gyártótól természetesen.



Naplózva
uzbence
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2149



« Új üzenet #1026 Dátum: 2015. Március 04. - 16:12:14 »

Ez csak azon múlik, hogy mi célból kezdtél el utántölteni. Ha azért, hogy amit csinálsz, utána használd is odakünn, akkor szerintem fölösleges, bár ahogy múltkor huszlavika is elmondta, attól még nem fog rád robbanni a tető, ha eggyel gyorsabb lőport használsz, mint ami nem ég el, "csak" 97%-ig, vagy nagyon meg kell taposni. Ha viszont azért kezdtél el tölteni, hogy napokig vakargathasd az álladat meg hümmögj 3% elégési differencián, akkor semmiképp ne állj meg a cél előtt. Biztos mindenkinek van ilyen időszaka utántöltő karrierjének szárba szökkenése során, ki hamarabb kinövi, ki később.  Ördög Wave

Szeretek pöcsölni vele. Plusz a tudat, hogy ezt én gyártottam. Vagyis semmi értelmes oka nincs  Röhög
Na jó, az említett kaliberben nem is olyan nagy a választék. De attól még el lennék a gyáriakkal.
Naplózva
S.Peti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6027



« Új üzenet #1027 Dátum: 2015. Március 04. - 16:47:50 »

Ami magokat vettem, és próbának is töltöttem, azokat egyik kaliberben sem lőttem előtte.
Hüvelyek válogatása  Igen Én is súly és űrméret alapján (hossz az alap, hogy egyforma lett) a legjobb 50-60at tartottam bent. Egy azon gyártótól természetesen.
Én hossz, súly és űrméret alapján válogattam.
Atilla tanácsára.
Nekem csak az előtte is használt lőszerek itthoni előállítása volt a cél.
Naplózva

...forrókezű fiatal vadásztárs...
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #1028 Dátum: 2015. Március 05. - 09:36:20 »

Emelem

- 8x68S, 220 gr Sierra Gameking, VV N550 63,0 gr, 90,2% töltöttség, 825 m/s
- 8x68S, 220 gr Sierra Gameking, VV N560 70,8 gr, 101,3% töltöttség, 853 m/s

Van értelme azon agyalni, hogy melyiket használjam? Köszönet!
 Wave

Abból kiindulva, hogy a lövedéket 8x57-ből, tehát kisebb sebességgel használó úri közönség elég egybehangzó véleményen volt a lövedék hazai vadtestek esetében tapasztalható szerény gombásodási hajlandóságát illetően, valamint valószínűleg nem sok fél tonnás grizzly maci, vagy jávor bika leledzik a hazai erdőkben, én ebből a kaliberből a nagyobb sebességet részesíteném előnyben. Nem pöcshosszabbító lőerő hajhászás miatt, hanem mert a lövedék gombásodási képességei inkább ezt igénylik. Ez egyébként egybe vág a gyártó által javasolt felhasznásással, akik ugye jó hazafiként a 8 millis Remington magnumba javasolják, ami karakterisztikáját tekintve inkább közelebb van a 8x68-hoz, mint az egyéb európai 8-asokhoz.
Szerintem.... habár 8-asom soha nem volt és már valószínűleg nem is lesz, de ha lenne, és nem 200-as NP-t, vagy valamilyen középnehéz Woodleigh-t akarnék lőni belőle, akkor én így gondolkodnék.... De ha igen, akkor is. Vigyorog
 Emelem
Naplózva
uzbence
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2149



« Új üzenet #1029 Dátum: 2015. Március 05. - 09:41:36 »

Abból kiindulva, hogy a lövedéket 8x57-ből, tehát kisebb sebességgel használó úri közönség elég egybehangzó véleményen volt a lövedék hazai vadtestek esetében tapasztalható szerény gombásodási hajlandóságát illetően, valamint valószínűleg nem sok fél tonnás grizzly maci, vagy jávor bika leledzik a hazai erdőkben, én ebből a kaliberből a nagyobb sebességet részesíteném előnyben. Nem pöcshosszabbító lőerő hajhászás miatt, hanem mert a lövedék gombásodási képességei inkább ezt igénylik. Ez egyébként egybe vág a gyártó által javasolt felhasznásással, akik ugye jó hazafiként a 8 millis Remington magnumba javasolják, ami karakterisztikáját tekintve inkább közelebb van a 8x68-hoz, mint az egyéb európai 8-asokhoz.
Szerintem.... habár 8-asom soha nem volt és már valószínűleg nem is lesz, de ha lenne, és nem 200-as NP-t, vagy valamilyen középnehéz Woodleigh-t akarnék lőni belőle, akkor én így gondolkodnék.... De ha igen, akkor is. Vigyorog
 Emelem

Nyugi, már könyvjelzőzve van a .323 Nosler Partition 200gr a szokásos rendelős helyen...mihelyst befut az öreghez, jön az e mail értesítés, és már nyomom is a "bestellen" gombot...
Korrekt, köszi!  Igen

Naplózva
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #1030 Dátum: 2015. Március 05. - 09:43:30 »

Nyugi, már könyvjelzőzve van a .323 Nosler Partition 200gr a szokásos rendelős helyen...mihelyst befut az öreghez, jön az e mail értesítés, és már nyomom is a "bestellen" gombot...
Korrekt, köszi!  Igen
Dobj már egy privit (vagy akár ide), feltéve ha nem titok, honnan vásárolgatsz?
Naplózva
uzbence
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2149



« Új üzenet #1031 Dátum: 2015. Március 05. - 09:47:16 »

Dobj már egy privit (vagy akár ide), feltéve ha nem titok, honnan vásárolgatsz?

ment  Emelem
Naplózva
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16591



« Új üzenet #1032 Dátum: 2015. Március 05. - 10:43:40 »

...mihelyst befut az öreghez, jön az e mail értesítés, és már nyomom is a "bestellen" gombot...



Erre azért ne vegyél be egy csapott evőkanál ciánkálit. Nekem még soha nem jött az email pedig közben néztem az oldalt és láttam, hogy beérkezett az áru. Már amennyiben Wolfgang bátyóról van szó. Vigyorog
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
uzbence
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2149



« Új üzenet #1033 Dátum: 2015. Március 05. - 10:45:52 »

Erre azért ne vegyél be egy csapott evőkanál ciánkálit. Nekem még soha nem jött az email pedig közben néztem az oldalt és láttam, hogy beérkezett az áru. Már amennyiben Wolfgang bátyóról van szó. Vigyorog

Nálam eddig 2ből 2  Vigyorog
Naplózva
Kocsa
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 55


« Új üzenet #1034 Dátum: 2015. Március 05. - 12:45:17 »

Nyugi, már könyvjelzőzve van a .323 Nosler Partition 200gr a szokásos rendelős helyen...mihelyst befut az öreghez, jön az e mail értesítés, és már nyomom is a "bestellen" gombot...
Korrekt, köszi!  Igen



A rendelési hely engem is érdekelne.
Köszi
Naplózva
Oldalak: 1 ... 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 [69] 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 ... 154   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: