Szavazás
Kérdés: Kívánja-e, hogy Hazánkban az utántöltés engedélyezett legyen?
Nem - 12 (7.2%)
Igen, tanfolyam elvégzéséhez kötve - 118 (71.1%)
Igen, korlátozás nélkül - 36 (21.7%)
Összes szavazó: 148

Oldalak: 1 ... 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 [52] 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 ... 154   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Golyós lőszer újratöltés  (Megtekintve 307564 alkalommal)
Anti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2681



« Új üzenet #765 Dátum: 2013. Augusztus 15. - 09:07:59 »

Üdv Urak!  Emelem

Most lesz egy hülye kérdésem, remélem nem köveztek meg érte!  :Mosolyog

Használok Hornady Superformance Interbond 11,7g-mos lőszert .30.06-os kaliberben! Nagyon tetszik ez az erős lőszer, meggyőzött, a puskám kiválóan hordja, pedig sokan írták, hogy a magas gáznyomás és a nagy sebesség miatt sok puska nem szereti.

Gondolkodom az utántöltő vizsgán! Az az ötletem támadt, hogy Hornady Superformance táblázata szerinti értékre töltenék, de nem Interbond magot, hanem Nosler Partition 11,7g-mos magot! Ugye nem 3900J környékére, hanem 4310J-ra. Ugye ez is elég kemény, és osztott magvú is, ami nekem nagyon tetszik. Nagy disznóra, esetleg szarvasra szeretném használni!

A kérdésem az lenne, hogy tudok otthon Superformance táblázat adatai szerint tölteni? Mert hallottam, hogy valami speciális technológiával érik el ez a teljesítményt. ez igaz, vagy csak tévhit?

Válaszaitokat előre is köszönöm!  Wave
Emelem
Az, hogy a Hornady mivel tölti nem tudható, szupertitkos stb. OOO...
Az biztos, hogy az újratöltők számára itthonról elérhető lőporokkal (túlnyomás nélkül) nem lehet ezt a torkolati energiát elérni.
Az más kérdés, hogy tulajdonképpen szükség van-e rá?  Fejvakarás (Szerintem nem.)
Abban se vagyok biztos, hogy a gyári Hornady tényleg annyit tud, amennyi rá van írva...   Vállat von
 Wave
Naplózva

"kilenc és fölötte"
I shot the sheriff, but I did not shoot the deputy...
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #766 Dátum: 2013. Augusztus 15. - 09:23:45 »

Üdv Urak!  Emelem

Most lesz egy hülye kérdésem, remélem nem köveztek meg érte!  :Mosolyog

Használok Hornady Superformance Interbond 11,7g-mos lőszert .30.06-os kaliberben! Nagyon tetszik ez az erős lőszer, meggyőzött, a puskám kiválóan hordja, pedig sokan írták, hogy a magas gáznyomás és a nagy sebesség miatt sok puska nem szereti.

Gondolkodom az utántöltő vizsgán! Az az ötletem támadt, hogy Hornady Superformance táblázata szerinti értékre töltenék, de nem Interbond magot, hanem Nosler Partition 11,7g-mos magot! Ugye nem 3900J környékére, hanem 4310J-ra. Ugye ez is elég kemény, és osztott magvú is, ami nekem nagyon tetszik. Nagy disznóra, esetleg szarvasra szeretném használni!

A kérdésem az lenne, hogy tudok otthon Superformance táblázat adatai szerint tölteni? Mert hallottam, hogy valami speciális technológiával érik el ez a teljesítményt. ez igaz, vagy csak tévhit?

Válaszaitokat előre is köszönöm!  Wave

Szia!
Ha lesz egy kicsit több időm, majd leírom, hogy szerintem miért nagyon kicsi az esélye, hogy valaki itthon tudjon Superformance táblázat adatai szerint tölteni. A Hornady most nagyon büszke, mint "világelső" a kategóriákban, de azért lehet, hogy közzétesz valamiféle táblázatot, de a legfontosabb ehhez a feltételhez, hogy forgalmazza kiskereskedelemben is azokat az összetevőket, amelyeket belegyömöszöl a patronba.
Az én véleményem a következő: ha a leírtak esetedben az elérendő cél, akkor a legegyszerűbb, ha a gyári Superf patront szétszeded, - bízzunk benne, hogy kiönthető állapotban van benne a „cucc” – a hüvelyt csappantyúzó tű nélkül újrahúzod, egalizálod a kiöntött lőport, és nem a saját lövedékét, hanem az NP-t teszed vissza.
Mivel az NP adatai és a H Interb. adatai eltérőek, meg tudjuk nézni programban, hogy egy hosszabb csónakfarú lövedék milyen mértékben emeli, vagy csökkenti a nyomást ugyanannál a töltetnél. Elméletben.
Az én tapasztalatom az, hogy az NP jobban alátölthető, mint a hosszú, karcsú csónakfarú lövedékek, az NP-nél az egyetlen nyomásnövelő tényező lehet az ólom magvú, osztatlan kiképzésű lövedékekkel szemben a választógát, az ólomhoz képest elméletileg relatíve nehezebben zömíthetősége, ami emelheti a nyomást. Hangsúlyozom, csak emelheti(!), mert ez egyáltalán nem biztos, én még soha sem tapasztaltam az NP nyomásnövekedését a mondjuk N Accub-dal szemben, ami a legközelebb áll a H Interbondhoz.
Egy esetben viszont igen, a 225-ös NP alatt csak egy grainnel van több púder, mint a 250-es Hornady gömbölyű hegyűnél, és jóval nagyobb a sebesség, a puska is keményebben jön hátra, tehát ez alapján a Hornady más hatással van a paraméterekre ugyanannál az összetevő egységnél, mint a Nosler. Hogy ez tombak keménység, falvastagság, vagy magkeménység miatt van így, azt a jóég tudja, de az biztos, hogy MÁS!!
Az NP használata esetedben szerintem bölcs választás  Igen (annyimarhanagyonsok ember csak nem téved tán  Ördög) azonban egyáltalán nem biztos, hogy eléred így a kívánt adatokat, és a kívánt hatást. Lehetséges negatívum, hogy ha társzerkezeted nem lőszerhegy kímélő, könnyen kiverheti a hegyét a patronnak.
Én a Norma gyári lőszerek esetében alkalmaztam a fent leírt technikát, fényesen bevált, de én tudtam, hogy mi van a gyári lőszerben, és a kipróbálásnál sebességméréssel le is ellenőriztem. Mivel a Norma mostanában jelentősen biztonsági lőszereket forgalmaz, lényegesen messzebb jártam a biztonságos határvonaltól, mintha egy „csúcsra járatott” patronnak kínlódtam volna.
Amit most leírtam, a hivatalos lőszertöltő adatforrások nyilván nem támogatják, tehát én sem teszem, csak abban az esetben tartom elfogadhatónak, ha az első pár lőszert gyengébbre csinálod, és fokozatosan mész felfele addig, amíg el nem éred a gyári (visszamért) átlagot, és úgy nézed meg fokozatosan a hüvelyen levő nyomás jeleket.
És természetesen a szórásképet, mert annak elfogadhatósága nélkül az egész semmit sem ér!

 Emelem

Ui,
és most ahogy olvasom, Anti megspórolt nekem némi "lúdtollhegyet és téntát", mert leírta az én kétségeimet is a Superformance patronnal, és teljesítményével kapcsolatban  Wave
Naplózva
Ruger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 918



« Új üzenet #767 Dátum: 2013. Augusztus 15. - 10:22:00 »

Szia!  Emelem

Konkrétan milyen segítségre gondoltál?
Lövedék, lőpor ajánlásra? Alkatrész beszerzési forrásra? Töltési adatra? Kül és célballisztikai tapasztalatra?  Fejvakarás
Túl sokan nem használják ezt a kalibert, egy embert ismerek aki igen, majd megkérdezem.
Ha másnak van róla tapasztalata arra én is kíváncsi vagyok.  Vigyorog
 Wave


Szia Anti!
Régi visszajáró német vendégem, aki valamikor régen :-) megfertőzött az újratöltés betegségével, mesélte nemrégen, hogy vett egy 8x64 -es fegyvert, de nem vette meg a matricaszettet hozzá, mert elég drága, hanem csak a saját fegyveréből kilőtt hüvelyeket tölti, 8x57 IS matricával. Csak a hüvelynyakat formázza újra, erre alkalmas a 8x57 es matrica, a lövedék behelyezése is problémamentes vele.
Naplózva

"Mindennek ellen tudok állni, csak a kísértésnek nem!"
Petibácsi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 615


« Új üzenet #768 Dátum: 2013. Augusztus 15. - 10:28:25 »

http://www.hodgdon.com/rifle.html

A nagy titok a lőporban van véleményem szerint. Külföldön lehet kapni. A "töltési eljárás" nekem rizsának tűnik.
Naplózva
maxi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 390


« Új üzenet #769 Dátum: 2013. Augusztus 15. - 10:35:07 »

http://www.hodgdon.com/rifle.html

A nagy titok a lőporban van véleményem szerint. Külföldön lehet kapni. A "töltési eljárás" nekem rizsának tűnik.

Ezek jobb lőporok, mint a "Medve" lőpor?
 Stoel
Naplózva
Anti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2681



« Új üzenet #770 Dátum: 2013. Augusztus 15. - 10:45:59 »

Szia!
Ha lesz egy kicsit több időm, majd leírom, hogy szerintem miért nagyon kicsi az esélye, hogy valaki itthon tudjon Superformance táblázat adatai szerint tölteni. A Hornady most nagyon büszke, mint "világelső" a kategóriákban, de azért lehet, hogy közzétesz valamiféle táblázatot, de a legfontosabb ehhez a feltételhez, hogy forgalmazza kiskereskedelemben is azokat az összetevőket, amelyeket belegyömöszöl a patronba.
Az én véleményem a következő: ha a leírtak esetedben az elérendő cél, akkor a legegyszerűbb, ha a gyári Superf patront szétszeded, - bízzunk benne, hogy kiönthető állapotban van benne a „cucc” – a hüvelyt csappantyúzó tű nélkül újrahúzod, egalizálod a kiöntött lőport, és nem a saját lövedékét, hanem az NP-t teszed vissza.
Mivel az NP adatai és a H Interb. adatai eltérőek, meg tudjuk nézni programban, hogy egy hosszabb csónakfarú lövedék milyen mértékben emeli, vagy csökkenti a nyomást ugyanannál a töltetnél. Elméletben.
Az én tapasztalatom az, hogy az NP jobban alátölthető, mint a hosszú, karcsú csónakfarú lövedékek, az NP-nél az egyetlen nyomásnövelő tényező lehet az ólom magvú, osztatlan kiképzésű lövedékekkel szemben a választógát, az ólomhoz képest elméletileg relatíve nehezebben zömíthetősége, ami emelheti a nyomást. Hangsúlyozom, csak emelheti(!), mert ez egyáltalán nem biztos, én még soha sem tapasztaltam az NP nyomásnövekedését a mondjuk N Accub-dal szemben, ami a legközelebb áll a H Interbondhoz.
Egy esetben viszont igen, a 225-ös NP alatt csak egy grainnel van több púder, mint a 250-es Hornady gömbölyű hegyűnél, és jóval nagyobb a sebesség, a puska is keményebben jön hátra, tehát ez alapján a Hornady más hatással van a paraméterekre ugyanannál az összetevő egységnél, mint a Nosler. Hogy ez tombak keménység, falvastagság, vagy magkeménység miatt van így, azt a jóég tudja, de az biztos, hogy MÁS!!
Az NP használata esetedben szerintem bölcs választás  Igen (annyimarhanagyonsok ember csak nem téved tán  Ördög) azonban egyáltalán nem biztos, hogy eléred így a kívánt adatokat, és a kívánt hatást. Lehetséges negatívum, hogy ha társzerkezeted nem lőszerhegy kímélő, könnyen kiverheti a hegyét a patronnak.
Én a Norma gyári lőszerek esetében alkalmaztam a fent leírt technikát, fényesen bevált, de én tudtam, hogy mi van a gyári lőszerben, és a kipróbálásnál sebességméréssel le is ellenőriztem. Mivel a Norma mostanában jelentősen biztonsági lőszereket forgalmaz, lényegesen messzebb jártam a biztonságos határvonaltól, mintha egy „csúcsra járatott” patronnak kínlódtam volna.
Amit most leírtam, a hivatalos lőszertöltő adatforrások nyilván nem támogatják, tehát én sem teszem, csak abban az esetben tartom elfogadhatónak, ha az első pár lőszert gyengébbre csinálod, és fokozatosan mész felfele addig, amíg el nem éred a gyári (visszamért) átlagot, és úgy nézed meg fokozatosan a hüvelyen levő nyomás jeleket.
És természetesen a szórásképet, mert annak elfogadhatósága nélkül az egész semmit sem ér!

 Emelem

Ui,
és most ahogy olvasom, Anti megspórolt nekem némi "lúdtollhegyet és téntát", mert leírta az én kétségeimet is a Superformance patronnal, és teljesítményével kapcsolatban  Wave

Emelem
 Igen Kicsit bővebben kifejtetted mint én.  Kacsint Taps
Tényleg nagyon sok tényezős a történet, lehet vele pepecselni. OOO
Én azt számoltam, hogy alkalmas porral max. ~850m/s-ig (4200 J) fel lehet zavarni az említet NP. sebességét. Annál több már tényleg túlzás. De szerintem ~800m/s is elég mindenre. Én inkább egy ilyen, harmonikusabb patronnal pufogtatnék Baikalbock kartács helyében.
 Wave
Naplózva

"kilenc és fölötte"
I shot the sheriff, but I did not shoot the deputy...
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #771 Dátum: 2013. Augusztus 15. - 12:36:52 »

Emelem
 Igen Kicsit bővebben kifejtetted mint én.  Kacsint Taps
Tényleg nagyon sok tényezős a történet, lehet vele pepecselni. OOO
Én azt számoltam, hogy alkalmas porral max. ~850m/s-ig (4200 J) fel lehet zavarni az említet NP. sebességét. Annál több már tényleg túlzás. De szerintem ~800m/s is elég mindenre. Én inkább egy ilyen, harmonikusabb patronnal pufogtatnék Baikalbock kartács helyében.
 Wave

Ez igaz!
Csak éppen a múltkor beszéltük meg, hogy ebben a topikban támogatni kell a kísérletező kedvet.
Ha baikalbock pont ilyet szeretne, éppenhogy ne Te legyél, aki le akarja róla beszélni! Akár még tök jó is lehet. Csak fel kell hívni azokra a dolgokra a figyelmet, ami a biztonságra veszélyt jelenthet.
Petibácsi által feltettek szerint gömb alakú a cucc, tehát könnyen kiönthető, én eddig BL-C(2)-vel és H414-gyel malackodtam, nagyon könnyű velük bánni, azonkívül, hogyha félremegy pattog, mint a kecskesz@r, de nagyon könnyen mérhető és ezáltal egalizálható is. Arra kell vigyázni, hogy ha gyúluk is tele megy vele, akkor onnan is ki kell kopogtatni. Az amerikai hüvelyekben általában két milli körüli a gyúluk, a kis gömbölyű vackok könnyen belemehetnek…. ennyi.

És a kívánságod is teljesülni látszik…….. kezd beindulni a topik!!!!!!  Ördög Taps

 Wave
 
Naplózva
baikalbock
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 437


« Új üzenet #772 Dátum: 2013. Augusztus 16. - 02:15:39 »

Uraim!  Emelem

Köszönöm a hosszú, és kimerítő válaszaitokat!

Azért gondoltam erre a megoldásra, mert az Interbond nagyon jó lövedék, de akkor is az NP a szívem csücske, és ha már adott a lehetőség, hogy ott kísérletezgessünk, akkor miért ne  Kacsint

A Zastavmán kiválóan viszi a Superformancet, ezért is gondoltam erre, hogy ezt a teljesítményt kéne kombinálni NP maggal!

Ma este is beigazolódott a dolog, amiért ezt szeretném csinálni. Lőttem egy süldőt 100 méterről Interbonddal, lapocka mögött kalibernyi lyuk, a túloldalon pedig nagyobb, mint 2 tenyérnyi, pedig csak a bemeneti oldalon 1 bordát tört. A Süldő zsigerelve 37kg volt. Amúgy nem panaszkodhatok rá, mert amire eddig rálőttem vele, az helyben marad, vagy nagyon rövid halálvágta után meglett, de akkor is mind ha locsolták volna belőle a vért, csak nekem ez "zavaróan" nagy roncsolást csinál, a ma estit és ha kcsit ferdébben lövöm, rögtön ki i zsigerelte volna...ilyen esetekben gondolkoztam el az NP mag használatán, és mindenképpen elfogom végezni a töltögető tanfolyamot, ha másra nem lesz jó, legalább a Zasszony bosszantására esténként mindenképpen.  Nyihi
Naplózva
Zolimester
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1410



« Új üzenet #773 Dátum: 2013. Augusztus 16. - 08:55:03 »

csak nekem ez "zavaróan" nagy roncsolást csinál

A sajátjaim miatt tisztelem mások agybaját  Röhög , de tulajdonképpen akkor biztos szükség van erre a "superformance"-ra? Egy sima "normalformance" lehet, hogy megoldaná a roncsolás problémáját, nem?
 Emelem
Naplózva
Petibácsi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 615


« Új üzenet #774 Dátum: 2013. Augusztus 16. - 11:12:57 »

A sajátjaim miatt tisztelem mások agybaját  Röhög , de tulajdonképpen akkor biztos szükség van erre a "superformance"-ra? Egy sima "normalformance" lehet, hogy megoldaná a roncsolás problémáját, nem?
 Emelem
"Normalformence"   Röhög  Röhög
Naplózva
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #775 Dátum: 2013. Augusztus 16. - 16:24:38 »

Üdv!
Egy pár szóban reagálnék a nagy(?) sebességű lövedékről folytatott okfejtésekre.
Az elmúlt majdnem húsz évben szinte mindig 845-920 m/sec induló sebességű lövedékekkel vadásztam. A leglassabb, valójában 845-850 m/sec közötti ötvenes széria abból adódott, hogy az én puskámban az akkor egyik favoritnak hirdetett IMR 7828 nem hozta azt a teljesítményt, amit a katalógus állít. De ez is majdnem olyan gyors 13 grammos lövedékkel, mint a Superformance állított sebessége a 30-06-ban.
A leggyorsabb, a mérések szerint a Federal Premium Safari szériája 11,7 grammos Nosler Partition Protected Point (tehát nem kiálló, hanem csapott ólomhegyű) lövedékkel, ami 915-920 m/sec átlaggal indult.  És közötte számtalan variáns a nehezebb 13 grammos (Sierra SPBT, NP, N Accubond) és könnyebb 11,7 grammos (NPPP, Swift A-frame, N Accubond) 10,7 grammos (Speer Grand Slam) lövedékekkel, különböző sebességgel.
De állandó jelleggel soha nem tapasztaltam azt, hogy a nagyobb sebességű (legyünk őszinték, hol van a 865 m/sec a NAGY sebességtől??!!) lövedék minden esetben túl nagy roncsolást csinált volna. Vagyis volt ilyen is, olyan is…….
Szerintem a „roncsolás” ténye sokkal jobban függ a találattól és az alkalmazott lövedéktől, mint a becsapódási sebességtől. Már megbocsássatok, de akkor minden magnum, vagy akár "magnumka" is ledarálna állandóan mindent.
Szerintem leszögezhetjük, hogy a 860 m/sec még egyáltalán nem olyan nagy sebesség, és egy „jó” lövedék, olyan mint az NP és még sok hozzá hasonlóan a gyakorlatban kiválóan bizonyított lövedék remekül működhet (működik!!) ennél a sebességnél.
Csavarjon csak valaki be egy Superformence elejébe, vagy akár bármilyen más „normalperfonce” elejébe egy 11 grammos Speer Flat Pointot (30-30-asba való nehéz lövedék), azonnal megtudja, hogy mi az a túlzott roncsolás!!  Ördög Ördög

 Emelem
Naplózva
Stefi
Vendég
« Új üzenet #776 Dátum: 2013. Augusztus 16. - 17:59:26 »


A kérdésem a tapasztalt töltögetők felé az hogy a kilőtt hüvelyeket hogyan kell - célszerű tárolni ha még nem döntöttem el hogy akarok e töltögetni de már gyűjtöm őket? Szóval kell e tisztítani stb . ? Lehet hogy egy-két évet a szekrényben fognak állni az eredeti dobozaikban. ( Vagy valami jólelkű töltögetővel majd kooperálok  OOO






                  Wave


Naplózva
Anti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2681



« Új üzenet #777 Dátum: 2013. Augusztus 17. - 00:07:37 »

A kérdésem a tapasztalt töltögetők felé az hogy a kilőtt hüvelyeket hogyan kell - célszerű tárolni ha még nem döntöttem el hogy akarok e töltögetni de már gyűjtöm őket? Szóval kell e tisztítani stb . ? Lehet hogy egy-két évet a szekrényben fognak állni az eredeti dobozaikban. ( Vagy valami jólelkű töltögetővel majd kooperálok  OOO

                  Wave

Egyszerűen úgy, hogy pl. a 9,3-as hüvelyeket elküldöd nekem...  :Mosolyog Angyal Angyal  Röhög Stoel
 Wave
Naplózva

"kilenc és fölötte"
I shot the sheriff, but I did not shoot the deputy...
qukori
Vendég
« Új üzenet #778 Dátum: 2013. Augusztus 25. - 08:45:04 »

Szia!  Emelem

Konkrétan milyen segítségre gondoltál?
Lövedék, lőpor ajánlásra? Alkatrész beszerzési forrásra? Töltési adatra? Kül és célballisztikai tapasztalatra?  Fejvakarás
Túl sokan nem használják ezt a kalibert, egy embert ismerek aki igen, majd megkérdezem.
Ha másnak van róla tapasztalata arra én is kíváncsi vagyok.  Vigyorog
 Wave


Nagyon köszönöm a felkarolást Mosolyog
De konkrétan arra lettem volna kíváncsi vagy abban szerettem volna segítséget kérni,hogy ki tudna esetleg újratölteni 8x64s hüvelyt .
« Utoljára szerkesztve: 2013. Augusztus 25. - 09:22:19 írta Sakac » Naplózva
Voldi
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9520


Piros betűs nagyokos...


« Új üzenet #779 Dátum: 2013. Augusztus 25. - 09:59:05 »

Nagyon köszönöm a felkarolást Mosolyog
De konkrétan arra lettem volna kíváncsi vagy abban szerettem volna segítséget kérni,hogy ki tudna esetleg újratölteni 8x64s hüvelyt .

Gondolom valami vicc lesz ez, biztos lehetsz benne, hogy másnak senki!   NoNo NoNo NoNo
Naplózva

-Voldi, ritka rusnya vagy alsógatyában...
-Levegyem?

-"Ha mindenki úgy tesz, ahogy tenni köll, akkor minden úgy lösz, ahogy lenni köll!"
Oldalak: 1 ... 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 [52] 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 ... 154   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: