Szavazás
Kérdés: Kívánja-e, hogy Hazánkban az utántöltés engedélyezett legyen?
Nem - 12 (7.2%)
Igen, tanfolyam elvégzéséhez kötve - 118 (71.1%)
Igen, korlátozás nélkül - 36 (21.7%)
Összes szavazó: 148

Oldalak: 1 ... 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 [49] 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 ... 154   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Golyós lőszer újratöltés  (Megtekintve 307610 alkalommal)
bull
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1222


« Új üzenet #720 Dátum: 2013. Május 12. - 21:57:13 »

Úgy érzem a közeljövőben lesz egy pár trombita csövű puska. Röhög
Természetesen, ezzel a töltögetéssel, is a fegyvermesterek nyertek, lesz mit javítani  Taps
 Emelem
              Miért is!            Feltehetőleg nem azért vizsgáztunk(tak) le emberek , hogy felrobbantsák saját magukat és a fegyverüket! Ha minden  szabályt betartasz , kellő odafigyeléssel csinálod , többször visszaellenőrizve önmagad , nem lehet  gond !    A gyárinál sokkal precízebb , pontosabb  patront tudsz készíteni , a saját fegyveredhez! 
Naplózva
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16590



« Új üzenet #721 Dátum: 2013. Május 13. - 00:25:37 »


Szerintem a lehető legnagyobb baromság a gyári lőszerek katalógusban állított adatait megpróbálni lemásolni. Ennél ebben a műfajban sokkal több van!


Miért is? Ha a teljesítmény megfelelő, a szórás jó, az ár meg a fele se, akkor miért baj, ha valaki nem kísérletezni akar hanem egy jólbevált standard töltést használni? Vállat von
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #722 Dátum: 2013. Május 13. - 15:07:39 »

Miért is? Ha a teljesítmény megfelelő, a szórás jó, az ár meg a fele se, akkor miért baj, ha valaki nem kísérletezni akar hanem egy jólbevált standard töltést használni? Vállat von

Mert fogalmunk sincs, hogy mennyi a standard töltés.  Fejvakarás
Nem tudod, hogy a gyártó milyen lőport, csappantyút használ… azt, hogy mennyit igen, azt le tudod mérni, DE..
Kíváncsi voltam, hogy a Norma mennyi cuccot dugdos a 300-as Winmagban a 180 graines A-Frame alá. Nosza, szét is kaptam vagy harmincat. Az átlagolás (mert természetesen azért biztos a mi biztos majdnem egy grain-nyi különbséggel töltötték az 1400, vagy 1600 HUF/db áron mért prémium kategóriájú patronjukat, jó lesz az vidékre ennyiért is – alapon) után kitaláltam, hogy valószínűleg 74 graint akartak beleszuszakolni,  és ezek az adatok azt sugallták, hogy MRP-vel csinálták őket. Nagy valószínűséggel.
Aztán szétkaptam a 180-as Accubondokat is. Olyan 71 egész tudjatököm mennyi tizedre jött ki a benne levő szeretetcsomag, tehát még csak saccolni sem tudtam, hogy mennyit is akartak beletenni. vagy 71-et, vagy 71,5-öt, végül is mindegy. Azonban a benne levő egérszar némiképpen kisebb méretű volt, mint az MRP. Mivel nem vagyok közelebbi vizuális ismeretségben a Norma poraival, ezért csak gondolni gondoltam, hogy az AB alá más égési sebességűt raktak, mint az A-Frame alá. Gőzöm sincsen, hogy miért. Vállat von
Lefuttattam a QL-ban, az megerősítette, hogy az A-Frame alatt levő valószínűleg tényleg MRP volt. Egalizálás után újra összeraktam, legpontosabb patronjaim egyike lett.  Igen
De mi lehetett az AB alatt? A 71,5 kevés a 180-as AB alá MRP-ből, a sorban következő a 204-esből meg marha sok!! Vagy nem is Norma púdert használ a Norma? Bofors, vagy RWS, vagy valami amerikai cucc? Vagy nem egyformára van laborálva a kereskedelmi kiszerelésre készített púdere, mint az, amit sorozatgyártásban használ? Erre írtam, vagy csak céloztam rá, hogy túl sok az ismeretlen ebben az egyenletben, és egyetlen irodalom sem meri leírni, hogy mi és mennyi lehet a gyári patronokban. Factory load és kész.
Sebesség: a katalógusokban állított sebesség a legritkább esetben fedte - abból a puskából, miből éppen lőttük - a valóságot. Általában kevesebb volt a valóságban, ritkán egyezett meg, és volt olyan is, ami több volt. De 15-30 m/sec eltérés simán belefért, akár eltérés a hirdetett sebességtől, akár csak az egy dobozból származó patronok esetében. És nem csak egy sebességmérővel történtek a mérések.
Tehát az, hogy egy majdnem 20 grammos tarackágyú ( Ördög Ördög) lövedéket egy harmonikusra összerakott töltet (nincs túlnyomás látható nyom, a hüvely nem nyúlik meg nagyon, nem veri szét a vállad nagyon, és jó a szóráskép) 765, 775, vagy 785 m/seccel indít, vagy éppen 805 m/sec-el, mint amit a Norma MRP ígér a QL szerint, majdnem tök mindegy, ahogy mentor barátom mondotta volt, „nem b@szik egy őtést se”. Vigyorog
Ezért írtam azt, amit írtam a gyári töltés duplikálásának szándékával kapcsolatban.
De… mindenki azt csinál, amit akar.
 Wave
Naplózva
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16590



« Új üzenet #723 Dátum: 2013. Május 13. - 17:24:46 »


Sebesség: a katalógusokban állított sebesség a legritkább esetben fedte - abból a puskából, miből éppen lőttük - a valóságot. Általában kevesebb volt a valóságban, ritkán egyezett meg, és volt olyan is, ami több volt. De 15-30 m/sec eltérés simán belefért, akár eltérés a hirdetett sebességtől, akár csak az egy dobozból származó patronok esetében. És nem csak egy sebességmérővel történtek a mérések.

Szvsz 30m/s már komolyan jelentkezik a szórásban...
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #724 Dátum: 2013. Május 13. - 19:48:55 »

Szvsz 30m/s már komolyan jelentkezik a szórásban...

Pedig bizony egy skatulya sallerbéla 7x65R-ben többet is tudott 120 fps sebességkülönbségnél. És mégis tudta azt a szórásképet, amit az átlag vadász még teljesen elfogad. Minél többet foglalkoztunk ezzel a hülyeséggel, annál több érthetetlen dologgal találtuk magunkat szembe. OOO Egy idő után feladod, mert túl sok érthetetlen dolog van, a másik meg az, hogy azért ezek a szórakozások nem laboratóriumi körülmények között folytak le, csak a magunk szórakozására csináltuk, olyan fingdarálás féle-forma.  Vigyorog
De hát a vadászat sem labor körülmények között folyik. Nyilván egy prec. lövész szörnyülködne, de azért azon meglepődne sok mindenki, hogy milyen „szórásképeket” találtak teljesen kielégítőnek egyesek. Egy idősebb tapasztalt vadász olyan 70 méterre az 5 centis átmérőjű fekete kör szélétől az 5-6 centire levő lukakat, amik persze egymástól is jó messze voltak, teljesen rendben levőnek találta, „ezzel meg van az őz is, 100-nél én úgysem lövök messzebbre”….. és ennyi. És tényleg meglőtte a bakot is sutát is, disznót is!
Egyébként én is meglepődtem, hogy a lemért és a papírforma szerinti nagy sebességkülönbségű lövedékeknek egyáltalán nem volt olyan nagy szórása. Valószínűleg túl spilázzuk ezt egy kicsit…..  Kacsint  Vállat von
Azt el kell azonban ismerni, hogy mai napság az átlag vadászlőszerek általában nagyon pontosan, a gyakorlat szempontjából majdnem egyformára vannak készítve. Tehát csak a miatt tölteni, mert egy gyári patron nem elég pontos valakinek, enyhén szólva nagyképűség az átlag lövészektől, vadászoktól……. szerintem.
Ez olyan „férfias”, eddig tiltott gyümölcs. De ha már csinálja az ember, akkor nem érdemes csak úgy összecsapni. És ehhez nem ártanak ilyen-olyan cuccok. Ha már nekiállsz, akkor miért ne válogass hüvelysúlyra (kapacitásra), miért ne a saját puskád belső méreteire, miért ne próbálgass ki többféle púdert, lövedéket. Miért ne vegyél „prémium” központosan ültető matricát, miért ne készítsd elő a hüvelyeket úgy, ahogy a profik, miért járasd csúcsra a tölteteket, ha felesleges. Miért ne vegyél sebességmérőt, profi programot? Az említett majdnem egy grain különbség az MRP esetében 20-22 szem lőport jelent, otthon te ezt megcsinálod egy szem pontosságra. Hogy jelent-e ez valamit a gyakorlatban? Egy rosszul tartott puska, egy rossz légzés, egy szívdobbanás többet jelent szerintem…. Ördög Ördög
Egy valamit viszont jelent, qrvára bízol benne!  Igen
És ott a legnagyobb cumi, akkor ezeket mind hol is próbálod ki a fejlesztéshez? Hol tudsz úgy lőni, hogy kimutathatóak legyenek a fejlesztési eredmények?
Nem egyszerű ügy ez itthon………  Rííí
Naplózva
Ruger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 918



« Új üzenet #725 Dátum: 2013. Május 13. - 20:43:12 »


De mi lehetett az AB alatt? A 71,5 kevés a 180-as AB alá MRP-ből, a sorban következő a 204-esből meg marha sok!! Vagy nem is Norma púdert használ a Norma? Bofors, vagy RWS, vagy valami amerikai cucc?
[/quote]

Sem a Norma , sem az RWS (Dynamit Nobel) nem gyárt lőport tudomásom szerint, mindkettő részére a Bofors gyártja a pulvert.
Naplózva

"Mindennek ellen tudok állni, csak a kísértésnek nem!"
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #726 Dátum: 2013. Május 13. - 21:04:54 »

Hogy mit ki gyárt, az már követhetetlen számomra, azon csodálkozom legjobban, ha valami nem Made in China.
Én most a Bofors RP….., a Norma ……., Rottweil R….. púderekre gondoltam, független attól, hogy melyik cég csinálja.

Naplózva
Ansch
Sportlövész-VPM
Moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 723


Sportlövész


« Új üzenet #727 Dátum: 2013. Május 14. - 06:37:54 »

De mi lehetett az AB alatt? A 71,5 kevés a 180-as AB alá MRP-ből, a sorban következő a 204-esből meg marha sok!! Vagy nem is Norma púdert használ a Norma? Bofors, vagy RWS, vagy valami amerikai cucc?


Sem a Norma , sem az RWS (Dynamit Nobel) nem gyárt lőport tudomásom szerint, mindkettő részére a Bofors gyártja a pulvert.

Szia.

Ne felejtsétek el, hogy nem csak az a néhány lőpor van ami elérhető az ujratöltők számára. A gyárak sokkal többfélét használhatnak.
Jogos a kérdés hogy miért.
Mert az ujratöltő lőporokra sokkal szigorúbb tűrések vonatkoznak mint a gyáraknak készültre ezért drágábbak is. Így a lőpor gyártók lefedik a palettát ujratöltő lőporral de közte sok ipari lőpor is helyet kap aminek a tulajdonsága gyártmányról gyátrmányra nagyobb türésmezőben van.
Mivel a gyáraknak van ballisztikai mérőrendszere egy sorozat elindításakor határozzák meg arra a lőporszériára érvényes töltési adatokat.

Naplózva

"Bátornak lenni annyit jelent, hogy csak te tudod, hogy félsz." (David Hackworth)
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #728 Dátum: 2013. Május 14. - 12:26:06 »

Szia.

Ne felejtsétek el, hogy nem csak az a néhány lőpor van ami elérhető az ujratöltők számára. A gyárak sokkal többfélét használhatnak.
Jogos a kérdés hogy miért.
Mert az ujratöltő lőporokra sokkal szigorúbb tűrések vonatkoznak mint a gyáraknak készültre ezért drágábbak is. Így a lőpor gyártók lefedik a palettát ujratöltő lőporral de közte sok ipari lőpor is helyet kap aminek a tulajdonsága gyártmányról gyátrmányra nagyobb türésmezőben van.
Mivel a gyáraknak van ballisztikai mérőrendszere egy sorozat elindításakor határozzák meg arra a lőporszériára érvényes töltési adatokat.



"Vagy nem egyformára van laborálva a kereskedelmi kiszerelésre készített púdere, mint az, amit sorozatgyártásban használ?" - azt hiszem, hogy ma kitöltök egy lottószelvényt. Vigyorog
Naplózva
Space Cowboy
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 290



« Új üzenet #729 Dátum: 2013. Május 21. - 12:36:57 »

Uraim!

Folytatva feketelőporos lőszertöltős cikksorozatunkat:

http://www.kapszli.hu/hu/news/180

E részben a lövedékbeültetés, peremezés feketelőpor specifikus kérdéseit vesszük át.

Üdv
SC
Naplózva
Zolimester
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1410



« Új üzenet #730 Dátum: 2013. Június 17. - 13:25:16 »

Egy kis érdekességet osztanék meg a tisztelt érdeklődőkkel, mely tanulságot hordoz arra nézve is, hogy miért kell belőni a fegyverünket minden újonnan vett doboz lőszerhez akkor is, ha az ugyanazon gyártó terméke, és ugyanazon lövedékkel van töltve, mint az előző vásárláskori.

Két doboz 375-ös Hornady RN 300 gr lövedék között, melyek nem egy gyártási szériából származnak, olyan geometriai eltérés van, hogy az a képen látható eltéréshez vezetett:


Nevezetesen a második doboz "tompább" lövedékeket tartalmazott, így azonos matricabeállítással az első doboz lövedékeihez képest mélyebbre kerültek.
Furdalt a kíváncsiság, hogy lőtéren milyen szóráskép eltérést mutat a dolog.
Képet nem készítettem róla, de az eltérés észrevehető volt. A találatok középpontja magassági eltérést nem mutatott, de oldalirányút igen, 3 cm-t balra csapódtak be a lövedékek 100 méteren.
Mindez pár tizedmilliméternyi beültetési mélység változás, és némileg eltérő lövedékgeometria eredményeként.

Érdemes tehát gyári lőszert is nem dobozonként venni, hanem nagyobb egységekben, illetve nem elfelejtkezni a kontroll lövés leadásáról új doboz megnyitásakor.
Naplózva
Balkóbátya
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 11250


Lábonlőtt Akác törzsfőnök


« Új üzenet #731 Dátum: 2013. Június 17. - 20:16:01 »

Egy kis érdekességet osztanék meg a tisztelt érdeklődőkkel, mely tanulságot hordoz arra nézve is, hogy miért kell belőni a fegyverünket minden újonnan vett doboz lőszerhez akkor is, ha az ugyanazon gyártó terméke, és ugyanazon lövedékkel van töltve, mint az előző vásárláskori.

Két doboz 375-ös Hornady RN 300 gr lövedék között, melyek nem egy gyártási szériából származnak, olyan geometriai eltérés van, hogy az a képen látható eltéréshez vezetett:


Nevezetesen a második doboz "tompább" lövedékeket tartalmazott, így azonos matricabeállítással az első doboz lövedékeihez képest mélyebbre kerültek.
Furdalt a kíváncsiság, hogy lőtéren milyen szóráskép eltérést mutat a dolog.
Képet nem készítettem róla, de az eltérés észrevehető volt. A találatok középpontja magassági eltérést nem mutatott, de oldalirányút igen, 3 cm-t balra csapódtak be a lövedékek 100 méteren.
Mindez pár tizedmilliméternyi beültetési mélység változás, és némileg eltérő lövedékgeometria eredményeként.

Érdemes tehát gyári lőszert is nem dobozonként venni, hanem nagyobb egységekben, illetve nem elfelejtkezni a kontroll lövés leadásáról új doboz megnyitásakor.

Winchester lőszereknél azonos dobozon belül is találkozhatsz ezzel a problémával,nevezetesen nincs két azonos hosszúságú,illetve egyforma hegyű lőszerük. Belőve a puskát Hornadyval,viszont egy centiméter eltéréssel hordta a Winchestert is...
Naplózva

„ Ha el tudnánk adni a tapasztalatainkat annyiért, amennyibe nekünk kerültek: milliomosok lennénk. ”

Abigail Van Buren
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #732 Dátum: 2013. Június 17. - 22:51:19 »

Egy kis érdekességet osztanék meg a tisztelt érdeklődőkkel, mely tanulságot hordoz arra nézve is, hogy miért kell belőni a fegyverünket minden újonnan vett doboz lőszerhez akkor is, ha az ugyanazon gyártó terméke, és ugyanazon lövedékkel van töltve, mint az előző vásárláskori.

Két doboz 375-ös Hornady RN 300 gr lövedék között, melyek nem egy gyártási szériából származnak, olyan geometriai eltérés van, hogy az a képen látható eltéréshez vezetett:

Nevezetesen a második doboz "tompább" lövedékeket tartalmazott, így azonos matricabeállítással az első doboz lövedékeihez képest mélyebbre kerültek.
Furdalt a kíváncsiság, hogy lőtéren milyen szóráskép eltérést mutat a dolog.

Mindez pár tizedmilliméternyi beültetési mélység változás, és némileg eltérő lövedékgeometria eredményeként.

Érdemes tehát gyári lőszert is nem dobozonként venni, hanem nagyobb egységekben, illetve nem elfelejtkezni a kontroll lövés leadásáról új doboz megnyitásakor.


Amikor számon kértem a NAMMO, akkor még tán csak egyszerűen Lapua néven futó cég ügyfélszolgálatát, hogy helohelo!!, mi ez a módosítás a 13 grammos .308-as Megán, tökre másképpen néz ki a bogyeszuk mint eddig,  minden figyelmeztetés, és azt hiszem még a lövedék kódszámának megváltoztatása nélkül, akkor azt mondta a cég – a mellett, hogy aléltra dicsért, hogy milyen jó szemem van, mikor a vak is látta a differenciát braille írás nélkül is -, hogy nyugodt lehetek, a lövedék pontosan olyan tulajdonságokkal rendelkezik, mint az elődje, és pontosan oda is fog repülni!
Nem kellett, hogy szembe fújjon egy kilukadt hüvelytalp, én már akkor lerángattam a képzeletbeli piedesztáljáról ezt a világbajnok céget.
Eddig egyedül a „konzervdobozos” .22-es patronjaikkal voltam tökéletesen elégedett. Na, meg a poraik sem rosszak. És kifújt…..
A Hornady is elqrvult ezek szerint. Na persze a zsíros hadi megrendelések.
Remélem Noslerékből nem kell kiszeretnem.
 Wave
Naplózva
Zolimester
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1410



« Új üzenet #733 Dátum: 2013. Június 20. - 12:08:29 »


Akár tompább, akár nem, az alábbi maradványtest magáért beszél.  Ördög


Egy szemben álló 75 kg-os disznóból származik. A lövedék a szegycsontot roncsolva hatolt be a testüregbe, a szívet leszakította az erekről, a májat átütötte, a teli gyomrot szintén, majd a hátsó comb előtt a bőr alatt állt meg. Mérlegem nincs, de nagyjából a fele maradt egyben a 19,4 grammnak.
Naplózva
Balkóbátya
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 11250


Lábonlőtt Akác törzsfőnök


« Új üzenet #734 Dátum: 2013. Június 20. - 21:22:05 »

Akár tompább, akár nem, az alábbi maradványtest magáért beszél.  Ördög


Egy szemben álló 75 kg-os disznóból származik. A lövedék a szegycsontot roncsolva hatolt be a testüregbe, a szívet leszakította az erekről, a májat átütötte, a teli gyomrot szintén, majd a hátsó comb előtt a bőr alatt állt meg. Mérlegem nincs, de nagyjából a fele maradt egyben a 19,4 grammnak.
Nekem a feleségem konyhai mérlege adott támpontot. Ránézésre több az mint a fele.
Naplózva

„ Ha el tudnánk adni a tapasztalatainkat annyiért, amennyibe nekünk kerültek: milliomosok lennénk. ”

Abigail Van Buren
Oldalak: 1 ... 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 [49] 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 ... 154   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: