Oldalak: 1 ... 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 [71]   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Dámbika.  (Megtekintve 170089 alkalommal)
galoscsabus
Vadász
Nem elérhető Nem elérhető

vadász

« Új üzenet #1050 Dátum: 2017. Június 26. - 21:21:53 »

Az nem lehet, hogy a szomszédos területeken drasztikusan emelkedett az állomány, és elindult egy területfoglalás?   Vállat von
De, az teljesen általános, hogy nem tudják/akarják a dámot kordában tartani.
Csak mikor már rányomul a területre és jelentkeznek a sosemvolt gondok.
De akkor már szinte mindig túl késő.  Emelem
Naplózva

Vadász vagyok........így egyszerűen.
Sanyooo
30/584-2940
Vadász

« Új üzenet #1051 Dátum: 2017. Június 26. - 21:53:47 »

De, az teljesen általános, hogy nem tudják/akarják a dámot kordában tartani.
Csak mikor már rányomul a területre és jelentkeznek a sosemvolt gondok.
De akkor már szinte mindig túl késő.  Emelem

Szia Csaba!
Miért "késő"?
Nem lehet levadászni a fölösleget, urambocsá' kilőni mindet, ha nem kívánatos? Nem vagyok a vad ellensége, csak nem értem a területes vadászok jó részét.  Fejvakarás
 Emelem
Naplózva
Kama
Vadász

« Új üzenet #1052 Dátum: 2017. Június 27. - 09:03:13 »

Miért "késő"?
Nem lehet levadászni a fölösleget, urambocsá' kilőni mindet, ha nem kívánatos?

Röviden válaszolva nem.

Hosszabban meg remélhetőleg leírja Csaba.

Kicsit olyan mint a disznó.
Annak az állományát sem tudjuk kézben tartani.
Vadásszuk, de a vadászati hatás nem befolyásolja jelentősen az állománynagyságot.
Egy bizonyos szint után ilyesformán van a dám is.
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
Hegedűs Sándor
Vadász

« Új üzenet #1053 Dátum: 2017. Június 27. - 10:49:50 »

Szervusztok.

a Dám területfoglalásahoz két dolgot emlitenék meg .
az egyik a populáció növekedése és az ebből fakadó migráció (alapból jól viseli a nagyobb egyedszámot de ha nincs hozzá táplálás akkor keres magának helyet) ahol jobban tudja hasznositani a
természeti erőforrásokat.
a másik szerintem fontos dolog az állandó terelés mozgatás amit Ő sem tolerál állandón és elvándoról nyugodtab helyre.

A létszám apasztása is ill le redukálása is a leghatényonyabban a vegatácios idő után terelésben a nő ivarú egyedek ellővésével lehet kezelni az állományt.

De ha szeretné a társaság a Dámot a treületén akkor a legjobb megoldás a kert bár üzemeltetése nem olcsó dolog,föleg a takarmányozás illetve az új törvény szerint min 500 ha keritése sem .
üdv: HSanyi
Naplózva
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász

« Új üzenet #1054 Dátum: 2017. Június 27. - 12:55:30 »

Szia Csaba!
Miért "késő"?
Nem lehet levadászni a fölösleget, urambocsá' kilőni mindet, ha nem kívánatos? Nem vagyok a vad ellensége, csak nem értem a területes vadászok jó részét.  Fejvakarás
 Emelem

Bár nem engem kérdeztél, de ez nem ilyen egyszerű.

A területes társaságok több dolgot kell, hogy mérlegeljenek, ami nem minden alkalommal sikerül jól. Minden vadász örül, ha olyan vad van a területén amelyikre lehet vadászni, a társaság pedig örül, hogy még egy bevételi forrása van. Bár én állítom, hogy természetes körülmények között, ahol azért nem terem minden bokor alatt dám, elég nehéz a vadászat, főleg a bérvadászata. Legalább is nálunk nem volt szokása a vadnak a rendszeres terület használat, járt mint a birka össze vissza. Bár lehet, hogy ez csak nálunk volt szokásuk a tanyavilág miatt. ?  A jó vadgazdálkodás sem olyan egyszerű mint gondolnánk, mert a társaságok sem  önállóan döntenek sok kérdésben, így a kilövések számában sem. (Ez néha jó, néha nem.)  Elmondok egy példát. Úgy 30 évvel ezelőtt eldöntötték az okosok, hogy a dám egy tájidegen vad, és ki kell irtani. Akkor Pusztavacson a meglévő állományt drasztikusan csökkentették két év alatt, közel 3000 dámot lőttek ki. Nálunk addig évente általában 140-160 dám esett. Az esztelen vadászat után szinte eltűnt a dán a területünkről. Amikor én 8 évre rá odakerültem, ismételten feljövőben volt a dám. Hiába kértük a kilövést évekig csak 1 bikára, és 2-3 tavadra kaptunk engedélyt. Amikor már kezdtek jelentkezni a vadkárok, akkor minimálisan megemelték a kilövést, de az "ukász" úgy szólt, hogy a tarvadat kíméljük, inkább lőjünk helyettük a csapos (2-3 cm) agancsú bikákat. Természetes, hogy még gyorsabban kezdett szaporodni a vad, és már olyan helyeken is szép számmal van, ahol eddig  kuriózumnak számított.
Naplózva

“Hiába van jó viszonyom a munkához, ha a szervezetem nem kívánja!”  Be is fejeztem erre az életre! Mosolyog
Stefi
Vadász

közvadász helyettes

« Új üzenet #1055 Dátum: 2017. Június 29. - 13:28:31 »

A dámról azt érdemes tudni, hogy soha sem lesz annyira "vad" vad, mint a gím.
Jobban tűri, egyes esetekben szinte keresi az ember lakta területek közelségét, de akár az oda beékelődő, elvadult bozótokban, ligeterdőkben is jól elvan.
Az ember két, jelentős tényezővel segìti a terjedésüket úgy, hogy élőhelyet ad számukra.
1. Rohamosan növekszik a parlagon hagyott, mg. művelés szempontjából értéktelen területek aránya, első sorban szőlőhegyekre, felhagyott gyümölcsösökre, kisebb területű, nagyobb gépekkel gazdaságosan nem művelhető terciákra gondolok.
Szülőfalumban, ha gyerekként ránéztem a szőlőhegyre, 90%-nál több volt a kezelt, művelt terület, imitt-amott egy kis facsoporttal.
Ma az arány fordított, talán 10%-át művelik még szőlőként, a többin 10-15 év múlva vágáskorú, sarj eredetű rontott akácerdőt találni.
A szomszédos, kimondottan rossz vízgazdálkodású vadászterület tele van olyan rossz állapotú erdőkkel, elfásodott szántókkal, felhagyott mélyutakkal, vízmosásokkal, ahol a magas termelési költségek és a csekély fa-kihozatal miatt be sem indítják a motorfűrészt addig, míg 1 m3 tűzifa ára nem lesz 35-40 eft. Ezeken zömmel kiszáradó félben lévő akác, celtisz és némi egyéb lágylombos faállomány tengődik, igen gazdag alsó korona és cserjeszinttel. Valódi dám-paradicsomok.
2. Az EU-s erdőtlepítési pályázatok nyomán jelentősen nőtt hazánk hivatalos erdősültsége is.
Ezeknek az állapota, sok esetben nem sokban különbözik az előbb említett dzsungelekétől.
A funkciójukat viszont betöltötték, a földtulajdonosok eltették az uniós pénzeket, az erdő további sorsa szinte enkit sem érdekel, tisztelet a kivételes kisebbségnek. A silány, semmitérő kerítések részletei még ott csúfkodnak, az embert némileg visszatartva az erdőjárástól. De attól a területek kezeletlensége is elriaszt, mert a nevelővágások csak a pályázati támogatáshoz való hozzáférés minimum szintjén valósulnak meg, a területekre jellemző a dús, átjárhatatlan cserjeszint.
A dámnak ezek mind kiváló élőhelyet jelentenek.
Errefelé ezek biztosan közrejátszanak.....további okokért tán meg kellene kérdezni a dámokat😆
 Emelem

Na és a "sutyi telepítés" ?  Ördög Mikor a társaság néhány bika és vemhes tehén vásárlásával és megfelelő helyre való kiengedésével színesíti a jövő terítékét .   Emelem
Naplózva

"Nem Pesten történt, amit hallotok.
Ott ily regényes dolgok nem történnek." (Petőfi)
Oldalak: 1 ... 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 [71]   Fel
  Nyomtatás  

Ugrás: