Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 ... 188   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: 9.3-as nagyvasak  (Megtekintve 431867 alkalommal)
Szilva
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1271


M 66


« Új üzenet #285 Dátum: 2009. Március 15. - 19:56:13 »

Mások az elvárások, de azért az RWS is csinált egy ilyen lövedéket (talán FS néven? de ez egyáltalán nem biztos). Ez is a vadtestbe csapódva azonnal szétszakad, nincs kimenetel. Úgy tudom hogy csak .308 Winchester kaliberben árulják, és utánkereső lövedékként reklámozták.

Miért is???  Vállat von
Mert ez 9,3-as topic. Ördög
Naplózva

Mit die Beste Waffe aller Waffen ist eine Mauser 66 !
Juszuph
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 333


« Új üzenet #286 Dátum: 2009. Március 15. - 20:24:39 »

Sziasztok !
Engedjétek meg, hogy én is elmondhassam erről véleményemet. Mint köztudott a fejlsztéseket az ember( " homo sapiens " ? ) azon igénye
vitte előre, motiválta, hogyan lehet a másik embert legyőzni, javait megszerezni stb. Ez ma sincs másképpen. Ezért mindig fegyverrel ment, mert a másik viszont védekezett, védte javait szintén fegyverrel. Ezért aztán mindketten azon törték a buksijukat hogyan tudnának eredményesebben harcolni, jobb hatékonyabb eszközöket készíteni, ami eredményesebben használható mint a másiké. A lövedékek, lőszerek piacán ma ugyanez folytatódik. Annak idején a paritty már fejletteb  és hatásosabb volt, mint a kézzel dobott kő. A lőfegyverek kezdetleges ólomgolyóit különböző szempontok alapján fejlesztették, javították. Közben jöttek a zöldek és a környezetvédelem is ami új szempontokat is hozott. Minden cég elkezdte ilyen irányú fejlesztését, nem sorolom fel őket, miindenki előtt ismertek. A fizikai törvények viszont mindegyikre egyformán érvényesek. Az anyagok sűrűsége ( fajsúlya ) adott, a lövedék átmérője szintén, a kívánt lövedéktömeg aztán meghatározható egyszerű szorzással osztással. Vannak viszont olyan szabályok is, hogy a vadászatra használt kaliberekben a lövedék átmérőjének  3-5-szöröse lehet a lövedékhossz. Amennyiben ettől eltér, akkor már nem repül jól. Ebből következik, a mai rézalapú lövedékek lényegesen kisebb tömegűek, mint az ólommal töltöttek, viszont a kisebb tömeg miatt nagyobb sebességet tudnak vele elérni. Ekkor kezdték el variálni a formát, alakot, stb. Az átütő erő, a mélységi hatás viszont a keresztmetszeti terhelés függvénye. Ezért kisérletek során megállapították a kaliberhez passzoló ideális lövedéktömeget. A 375 HH-al kisérletezve Afrikában próbálták kisebb tömeggel,( 17,5 gramm ) nagyobb sebességgel, de nem működött jól, nem volt kielégítő mélységi hatása. A sok lelövési kisérlet eredményeként a 300 grains ( 19,5)
tömegű lövedéknek voltak jók az eredményei. Nem szeretem az energiák emlegetését ( Joule) mert az egy elméleti viszonyszám tömeg szorozva a sebesség négyzetével osztva kettővel. Ölni nem a Joule-k ölnek, hanem a lövedék okozta roncsolás, nyomáshullám, leváló darabok mint szekunder lövedék stb. Tegnap láttan Nürnbergben az IWA-n, hogy az IMPALA legújabb változatánál erősen visszarontották a légellenállást azért, hogy 200 m után hirtelen lelassulva leessen a balesetveszély miatt. Indulási V0 9,3 x62 -nél 1080 m/sec, 9,3 x 74 R-nél 1020 m/sec 7,8 gramm ez a lövedék 200 méteren már csak 631 illetve 588 m/sec. Mert az mindenki előtt ismert, hogy mindnek van előnye és hátránya egyaránt. A reklámokban mindig csak az előnyökről szólnak, de ez a valóságnak csak az egyik oldala. A negatívumokat viszont aljas módon elhallgatják, ez meg a másik. 9,3 mm kaliberben az ideális lövedéktömeg 18,5 gramm 286 grains.
Elnézést, egy kicsit hosszúra sikeredett. Üdv Juszuph  Wave
Naplózva

Üdv : Juszuph
Sanyooo
Vendég
« Új üzenet #287 Dátum: 2009. Március 15. - 20:30:07 »

Üdv Juszuph!
Erre a hozzászólásra vártunk! Köszönjük!  Wave
Naplózva
Viktor
Vendég
« Új üzenet #288 Dátum: 2009. Március 15. - 20:31:06 »

 Igen
Naplózva
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #289 Dátum: 2009. Március 15. - 20:44:46 »

Meg kicsit az is érdekes, hogy ekkora vita van egy olyan lövedékről, amivel még egyikünk sem lőtt semmit.

Szerintem térjünk vissza erre akkor, ha valaki ejtett el vele vadat, tegye fel a képet, és aztán megvitathatjuk. Mert addig csak ragozzuk a nagy semmit.
Naplózva
Viktor
Vendég
« Új üzenet #290 Dátum: 2009. Március 15. - 20:46:40 »

Meg kicsit az is érdekes, hogy ekkora vita van egy olyan lövedékről, amivel még egyikünk sem lőtt semmit.

Szerintem térjünk vissza erre akkor, ha valaki ejtett el vele vadat, tegye fel a képet, és aztán megvitathatjuk. Mert addig csak ragozzuk a nagy semmit.

Ja...
Naplózva
Juszuph
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 333


« Új üzenet #291 Dátum: 2009. Március 15. - 20:46:58 »

Mellékelem a táblázatot.
Naplózva

Üdv : Juszuph
Sanyooo
Vendég
« Új üzenet #292 Dátum: 2009. Március 15. - 20:48:14 »

Meg kicsit az is érdekes, hogy ekkora vita van egy olyan lövedékről, amivel még egyikünk sem lőtt semmit.

Szerintem térjünk vissza erre akkor, ha valaki ejtett el vele vadat, tegye fel a képet, és aztán megvitathatjuk. Mert addig csak ragozzuk a nagy semmit.

Erre gondoltam!
Naplózva
Szilva
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1271


M 66


« Új üzenet #293 Dátum: 2009. Március 15. - 20:50:03 »

Sziasztok !
Engedjétek meg, hogy én is elmondhassam erről véleményemet. Mint köztudott a fejlsztéseket az ember( " homo sapiens " ? ) azon igénye
vitte előre, motiválta, hogyan lehet a másik embert legyőzni, javait megszerezni stb. Ez ma sincs másképpen. Ezért mindig fegyverrel ment, mert a másik viszont védekezett, védte javait szintén fegyverrel. Ezért aztán mindketten azon törték a buksijukat hogyan tudnának eredményesebben harcolni, jobb hatékonyabb eszközöket készíteni, ami eredményesebben használható mint a másiké. A lövedékek, lőszerek piacán ma ugyanez folytatódik. Annak idején a paritty már fejletteb  és hatásosabb volt, mint a kézzel dobott kő. A lőfegyverek kezdetleges ólomgolyóit különböző szempontok alapján fejlesztették, javították. Közben jöttek a zöldek és a környezetvédelem is ami új szempontokat is hozott. Minden cég elkezdte ilyen irányú fejlesztését, nem sorolom fel őket, miindenki előtt ismertek. A fizikai törvények viszont mindegyikre egyformán érvényesek. Az anyagok sűrűsége ( fajsúlya ) adott, a lövedék átmérője szintén, a kívánt lövedéktömeg aztán meghatározható egyszerű szorzással osztással. Vannak viszont olyan szabályok is, hogy a vadászatra használt kaliberekben a lövedék átmérőjének  3-5-szöröse lehet a lövedékhossz. Amennyiben ettől eltér, akkor már nem repül jól. Ebből következik, a mai rézalapú lövedékek lényegesen kisebb tömegűek, mint az ólommal töltöttek, viszont a kisebb tömeg miatt nagyobb sebességet tudnak vele elérni. Ekkor kezdték el variálni a formát, alakot, stb. Az átütő erő, a mélységi hatás viszont a keresztmetszeti terhelés függvénye. Ezért kisérletek során megállapították a kaliberhez passzoló ideális lövedéktömeget. A 375 HH-al kisérletezve Afrikában próbálták kisebb tömeggel,( 17,5 gramm ) nagyobb sebességgel, de nem működött jól, nem volt kielégítő mélységi hatása. A sok lelövési kisérlet eredményeként a 300 grains ( 19,5)
tömegű lövedéknek voltak jók az eredményei. Nem szeretem az energiák emlegetését ( Joule) mert az egy elméleti viszonyszám tömeg szorozva a sebesség négyzetével osztva kettővel. Ölni nem a Joule-k ölnek, hanem a lövedék okozta roncsolás, nyomáshullám, leváló darabok mint szekunder lövedék stb. Tegnap láttan Nürnbergben az IWA-n, hogy az IMPALA legújabb változatánál erősen visszarontották a légellenállást azért, hogy 200 m után hirtelen lelassulva leessen a balesetveszély miatt. Indulási V0 9,3 x62 -nél 1080 m/sec, 9,3 x 74 R-nél 1020 m/sec 7,8 gramm ez a lövedék 200 méteren már csak 631 illetve 588 m/sec. Mert az mindenki előtt ismert, hogy mindnek van előnye és hátránya egyaránt. A reklámokban mindig csak az előnyökről szólnak, de ez a valóságnak csak az egyik oldala. A negatívumokat viszont aljas módon elhallgatják, ez meg a másik. 9,3 mm kaliberben az ideális lövedéktömeg 18,5 gramm 286 grains.
Elnézést, egy kicsit hosszúra sikeredett. Üdv Juszuph  Wave
Tehát száz szónak is egy a vége e=mv2 vagyis energiát lehet kis tömeggel és nagy sebességgel vagy nagy tömeggel és kis sebességgel előállítani, tehát a "nagy" ólom és a lassabb sebesség hatásos, 800 m/s-nál nagyobb sebesség nem célszerű ehhez viszont tömeg kell!!! Vadász
A KJG-t meg variálhatják ahogy akarják...........a fizikát nem lehet becsapni......a réz fajsúlya annyi amennyi Taps
Naplózva

Mit die Beste Waffe aller Waffen ist eine Mauser 66 !
Szilva
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1271


M 66


« Új üzenet #294 Dátum: 2009. Március 15. - 20:51:24 »

Meg kicsit az is érdekes, hogy ekkora vita van egy olyan lövedékről, amivel még egyikünk sem lőtt semmit.

Szerintem térjünk vissza erre akkor, ha valaki ejtett el vele vadat, tegye fel a képet, és aztán megvitathatjuk. Mert addig csak ragozzuk a nagy semmit.
Én vadásztam Fai Safe-el jó de nem az igazi, az ólmot nem pótolja Igen
Naplózva

Mit die Beste Waffe aller Waffen ist eine Mauser 66 !
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16591



« Új üzenet #295 Dátum: 2009. Március 15. - 20:53:51 »

Meg kicsit az is érdekes, hogy ekkora vita van egy olyan lövedékről, amivel még egyikünk sem lőtt semmit.

Szerintem térjünk vissza erre akkor, ha valaki ejtett el vele vadat, tegye fel a képet, és aztán megvitathatjuk. Mert addig csak ragozzuk a nagy semmit.
Ez igaz, bár a vita egy olyan képpel indult, ami épp egy ilyen lőszerrel elejtett vadról készült...
"Odaát" Kondor betette egy fiatal dám képét, hogy lám, semmi bevérzés... Ja, a mellüregben nem is szokott lenni, de megnézném a "raglánozás" vagy a nyúzás utáni képet is...hátha nem ilyen szép tiszta.
Banshee!
Ötven méterről nem lőttem rókát a tug-al, "csak" disznókat. Azokban tapasztaltam a krátert a bőr alatt, de kívűlről nem látszott, mi vár rám "odabent". Egyik esetben elég szépen egybemaradt a mag és végighaladva a testen hátul a bőr alatt állt meg, a másik két disznónál szétfreccsent.
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
Sanyooo
Vendég
« Új üzenet #296 Dátum: 2009. Március 15. - 20:55:30 »

"..a fizikát nem lehet becsapni......a réz fajsúlya annyi amennyi "---így van! Nem véletlenül használnak néha a katonák uránlövedéket!
Naplózva
Szilva
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1271


M 66


« Új üzenet #297 Dátum: 2009. Március 15. - 21:15:27 »

Hát valahogy már csak el kell adni... vajon ki birtokolhatja itthon a forgalmazási jogot... Fejvakarás Vigyorog
"a CODY megkapta a KJG lőszerek kizárólagos magyarországi gyártásának és forgalmazásának jogát"
Naplózva

Mit die Beste Waffe aller Waffen ist eine Mauser 66 !
Viktor
Vendég
« Új üzenet #298 Dátum: 2009. Március 15. - 21:30:51 »

"a CODY megkapta a KJG lőszerek kizárólagos magyarországi gyártásának és forgalmazásának jogát"

Ki hitte volna... Vigyorog Vigyorog Kacsint
Naplózva
Bandi
Vendég
« Új üzenet #299 Dátum: 2009. Március 15. - 22:01:21 »

Mások az elvárások, de azért az RWS is csinált egy ilyen lövedéket (talán FS néven? de ez egyáltalán nem biztos). Ez is a vadtestbe csapódva azonnal szétszakad, nincs kimenetel. Úgy tudom hogy csak .308 Winchester kaliberben árulják, és utánkereső lövedékként reklámozták.
Igen az FS,csak 308-ban van és 8,4 g-os.

Naplózva
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 ... 188   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: