Oldalak: 1 ... 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 [137] 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 ... 188   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: 9.3-as nagyvasak  (Megtekintve 431612 alkalommal)
vegeza
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3061



« Új üzenet #2040 Dátum: 2016. November 15. - 11:57:25 »

A vita tárgya bármi lehet,  erre jó példa ez a fórum.  Mosolyog  Azért az egyszerű halandó magyar vadász zömében nem 250 kg-os bikákat, 200 kg-os kanokat lő, hanem 40-50 kg-os süldőket, tarvadat, gidát, sutát. Ezekre bőven elég bármelyik középkaliber. Ha pedig lehetősége van bikát lőni, vagy kitéved eléje a 200 kilós mozdony célozza meg rendesen akaár a 7 milissel, akár a 9,3.assal mert ha nem mindegyik után keresheti a névjegyzékben a vérebes számát.
Az gond, ha 9,3-al jó helyen lövöm meg a sutát?
Vagy az etikátlan?
Naplózva

"Sors bona, nihil aliud"
Az optimista angolul tanul, a pesszimista héberül.....
A realista meg lőni!
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #2041 Dátum: 2016. November 15. - 12:03:39 »

Mint ahogyan itt is elhangzott az, hogy a 9,3x62 is elsősorban a Kelet-afrikai német telepesek „afrikánus kaliberének” lett megálmodva, sőt valami DWM könyvben 9,3-as Starkmantellel lőtt elefántok hekatombáinak fényképeit is láttam, Mészáros Kálmán „négy oroszlán egy perc alatt” írása alapján is veszélyes vadakra való kaliber a „kilenchármas” (és nem a 64-es!), a gondolat menetedet befejezve, furcsa dolgokig jutnánk el, de azért – gondolj bele - elég csücskös lenne ezek után a 9,3x62-es használókat is „rövidpöcsűeknek” titulálni……. 
Mondom én, hogy még néhány hozzászólás, és megalakul a „az Igaz vadász kiskaliberrel vadászik, de maximum kettőnegyvenvenhármassal” őrs is..
 Ördög Ördög Emelem

Akárhogy is olvasom újra, én a .375 Magnumról beszéltem.  Vállat von Ha valaki ezt továbbgondolva a 9,3-ra érti, vagy tovább megy lefelé a kaliberekben, az már nem az én említett hozzászólásomra reagál.  Emelem
Naplózva
Ruger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 918



« Új üzenet #2042 Dátum: 2016. November 15. - 12:08:49 »

Az gond, ha 9,3-al jó helyen lövöm meg a sutát?
Vagy az etikátlan?


Nemmm!!!! Kitűnő kaliber a 9,3x62,  személyes kedvencem pedig a 8x57IS !! DE.. hazai viszonyok között teljes létjogosultsága van a 7x64, 308W , 30-06Spr ..stb.. és a többi normál középkalibernek is. Az én véleményem csupán ennyi. Wave
Naplózva

"Mindennek ellen tudok állni, csak a kísértésnek nem!"
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #2043 Dátum: 2016. November 15. - 13:23:49 »

Akárhogy is olvasom újra, én a .375 Magnumról beszéltem.  Vállat von Ha valaki ezt továbbgondolva a 9,3-ra érti, vagy tovább megy lefelé a kaliberekben, az már nem az én említett hozzászólásomra reagál.  Emelem
A „magnumokkal”, még inkább használóikkal kapcsolatban előbb-utóbb, de inkább rendszeresen előkerül a pöcshosszabbítás, a lő tudás hiányát kompenzálni akarás, fosás a rúgástól sztereotíp jelzőhasználat (néha nem minden alap nélkül) , szegény 375-ös H&H kaliberrel(inkább tulajokkal) kapcsolatban pedig sokkal erősebb jelzők is elhangzottak már itten, egyébként kifejezetten kulturáltan megnyilatkozó tapasztalt emberek szájából,  olyanok is, amelyekért egy közepesen kódolt falusi vendéglátó ipari egységben alsó hangon egy remek kis rendőrségi közbeavatkozással végződő svédtorna szokott volt kialakulni……….
Valahol nyomorult 375-ös H&H-nél van az a határ, ahol az is úgy érzi, hogy valami „okosat” kell mondania, aki egyébként teljesen tisztában van a fizikával, az egyéb vadnagyságos-talátihelyes-golóbisos összefüggésekkel, lásd saját véleményed……
Mivel a 9,3-as topikban vagyunk, ezért vettem a bátorságot és világítottam rá, hogy a múlt század elején a nem kevés számú német telepes Német-Kelet-Afrikában pontosan ugyanarra használta a hatvankettest, mint amire a brit oldalon a 375-öst……… pedig  a legtöbb vastagbőrűt pedig valószínűleg a 303-as British kaliberrel lőtték agyon, manapság pedig még a 30-06-tal összehasonlítva is gyengéllik…………..azonban ebből megállapítani, hogy ennek a kalibernek a használata ilyen-meg olyan, ez véleményem szerint enyhén szakmaiatlan lenne………….
Hogy te csak a 375-ösnél érzed a határt, az persze egyéni vélemény, egy páran már a 9,3-ast is erősen túlzónak tartják, és én inkább a trendre próbáltam utalni a 9,3 történetével kapcsolatban, (amit Vegeza jól el is kapott, és kicsit részletesebben kifejtett), hogy mennyivel jobban elítéli egy réteg az egy grádiccsal feljebb választást, mint a két grádiccsal lejjebb választást…. ki tudja miért?? Vállat von Emelem
Naplózva
táborilelkész
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3506



« Új üzenet #2044 Dátum: 2016. November 15. - 14:31:18 »

A „magnumokkal”, még inkább használóikkal kapcsolatban előbb-utóbb, de inkább rendszeresen előkerül a pöcshosszabbítás, a lő tudás hiányát kompenzálni akarás, fosás a rúgástól sztereotíp jelzőhasználat (néha nem minden alap nélkül) , szegény 375-ös H&H kaliberrel(inkább tulajokkal) kapcsolatban pedig sokkal erősebb jelzők is elhangzottak már itten, egyébként kifejezetten kulturáltan megnyilatkozó tapasztalt emberek szájából,  olyanok is, amelyekért egy közepesen kódolt falusi vendéglátó ipari egységben alsó hangon egy remek kis rendőrségi közbeavatkozással végződő svédtorna szokott volt kialakulni……….
Valahol nyomorult 375-ös H&H-nél van az a határ, ahol az is úgy érzi, hogy valami „okosat” kell mondania, aki egyébként teljesen tisztában van a fizikával, az egyéb vadnagyságos-talátihelyes-golóbisos összefüggésekkel, lásd saját véleményed……
Mivel a 9,3-as topikban vagyunk, ezért vettem a bátorságot és világítottam rá, hogy a múlt század elején a nem kevés számú német telepes Német-Kelet-Afrikában pontosan ugyanarra használta a hatvankettest, mint amire a brit oldalon a 375-öst……… pedig  a legtöbb vastagbőrűt pedig valószínűleg a 303-as British kaliberrel lőtték agyon, manapság pedig még a 30-06-tal összehasonlítva is gyengéllik…………..azonban ebből megállapítani, hogy ennek a kalibernek a használata ilyen-meg olyan, ez véleményem szerint enyhén szakmaiatlan lenne………….
Hogy te csak a 375-ösnél érzed a határt, az persze egyéni vélemény, egy páran már a 9,3-ast is erősen túlzónak tartják, és én inkább a trendre próbáltam utalni a 9,3 történetével kapcsolatban, (amit Vegeza jól el is kapott, és kicsit részletesebben kifejtett), hogy mennyivel jobban elítéli egy réteg az egy grádiccsal feljebb választást, mint a két grádiccsal lejjebb választást…. ki tudja miért?? Vállat von Emelem


Igazából egyszer gondolkodtam el az első golyósom ( 7x64) alkalmasságán(alkalmatlanságán). Anno egy hajtásban négy lövést kellett tennem egy meglehetős disznóra (14 cm) mire elcsendesedett. Az első lövés 4 lépésről (nem méter) váll lapra,amitől úgy ment fel a három méter magas partoldalon,mintha szárnya lenne. Csak a visszahajló perem miatt esett vissza. Akkor lőttem bele (pár centivel az első mellé) a másodikat. Az földhöz verte,de felállt és nekemfordult. Szemből szinte teljesen végiglőttem és még mindig felült és menni akart. Csak a negyedik, a fejlövés végezte ki. Hát amikor már nem reszketett semmim,na akkor elgondolkodtam. De aztán otthon megértettem,hogy mindezt az adrenalin tette. Valszeg nagyobb kaliberrel sem lett volna más a történet. A 7x64-et ugyan később lecseréltem,de 308-ra és 243-ra. De a 9,3x62 és a 8x57 nekem nagy kedvencem. Bár már cserében csak akkor gondolkodnék ha valamelyik meglevő látványosan gyengélkedne és tartósan is. Vagy ha a hülyebogár nagyfokú roncsolást végezne az agyamban. Ördög
Naplózva

Engedd Uram,hogy tisztán lőjek, tisztán öljek és,ha nem lőnék tisztán, engedd Uram,hogy tisztán hibázzak.
Stefi
Vendég
« Új üzenet #2045 Dátum: 2016. November 15. - 15:21:53 »

A vita tárgya bármi lehet,  erre jó példa ez a fórum.  Mosolyog  Azért az egyszerű halandó magyar vadász zömében nem 250 kg-os bikákat, 200 kg-os kanokat lő, hanem 40-50 kg-os süldőket, tarvadat, gidát, sutát. Ezekre bőven elég bármelyik középkaliber. Ha pedig lehetősége van bikát lőni, vagy kitéved eléje a 200 kilós mozdony célozza meg rendesen akaár a 7 milissel, akár a 9,3.assal mert ha nem mindegyik után keresheti a névjegyzékben a vérebes számát.

Ha jól tévedek a 9,3x62 is még középkaliber .  Fejvakarás
Egyébként amire vettem a 9,3x62-t arra elég lenne a 9,3x57 is  Angyal  az az erdei vadászatra , szóróra , kukoricába , , gabonába nagyjából max. 100 m -ig
A 7x64 és a 30-06, 308 Win. és sorolhatnám , az én kritériumaim szerint egyébként megfelelő minden hazai nagyvadra . ( min. 7 mm és 3000 - 3500 Jule csőtorkolati energia )    Emelem
Naplózva
Janikafox
Vendég
« Új üzenet #2046 Dátum: 2016. November 15. - 15:48:07 »

Ha jól tévedek a 9,3x62 is még középkaliber .  Fejvakarás
Egyébként amire vettem a 9,3x62-t arra elég lenne a 9,3x57 is  Angyal  az az erdei vadászatra , szóróra , kukoricába , , gabonába nagyjából max. 100 m -ig
A 7x64 és a 30-06, 308 Win. és sorolhatnám , az én kritériumaim szerint egyébként megfelelő minden hazai nagyvadra . ( min. 7 mm és 3000 - 3500 Jule csőtorkolati energia )    Emelem

Egy krumplihajigáló régi Husquarnára beneveznék én is szívesen  Igen
Naplózva
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #2047 Dátum: 2016. November 15. - 16:33:49 »

 Emelem
Igazából egyszer gondolkodtam el az első golyósom ( 7x64) alkalmasságán(alkalmatlanságán). Anno egy hajtásban négy lövést kellett tennem egy meglehetős disznóra (14 cm) mire elcsendesedett. Az első lövés 4 lépésről (nem méter) váll lapra,amitől úgy ment fel a három méter magas partoldalon,mintha szárnya lenne. Csak a visszahajló perem miatt esett vissza. Akkor lőttem bele (pár centivel az első mellé) a másodikat. Az földhöz verte,de felállt és nekemfordult. Szemből szinte teljesen végiglőttem és még mindig felült és menni akart. Csak a negyedik, a fejlövés végezte ki. Hát amikor már nem reszketett semmim,na akkor elgondolkodtam. De aztán otthon megértettem,hogy mindezt az adrenalin tette. Valszeg nagyobb kaliberrel sem lett volna más a történet. A 7x64-et ugyan később lecseréltem,de 308-ra és 243-ra. De a 9,3x62 és a 8x57 nekem nagy kedvencem. Bár már cserében csak akkor gondolkodnék ha valamelyik meglevő látványosan gyengélkedne és tartósan is. Vagy ha a hülyebogár nagyfokú roncsolást végezne az agyamban. Ördög
A „felfele váltás” gondolata általában akkor fogalmazódik meg az ember agyában, amikor valami olyasmi történik vele, ami egyáltalán nem típusos, és általában nem jellemző, de akkor és ott úgy érzi a beutalt, hogyha nagyobb lett volna a tüzérsége, akkor ez biztos nem történt volna meg vele…..
Én is akkor éreztem vékonynak a golóbist, amikor egy héten belül két meglehetős kan nem mutatott látványos azonnali kimúlási szándékot, az egyiknél még vér sem volt, és be kellett menni sötétben az erdőbe a disznó után, majd más expertek ecsetelték, hogy mekkora egy bődületes marha vagyok, és ennek milyen következményei is lehettek volna …… abban az időben kezdtem hangosan polemizálni arról, hogy …..ej, azér mégiscsak vékonka ez a .30-as kugli vastagság…… s eme hangos fingdarálásos szösszenetemet olvasván egy fórumtárs azonnal megkeresett, és erőssen bátorított egy vastagabb kaliber beszerzésében, elmesélve saját történetét,  hogy amikor egy, „már erősebb egészségkárosításra tökéletes méretű hímnemű sertevad szembefordult vele a nádban………….. sztory……………. és ő ott ült a már megcsendesedett kan mellett bambán maga elé nézve nagyon erősen remegő lábakkal”……… na akkor döntötte el, hogy vastagabb puskát kell beszereznie. Így, hogy már a nálam is erősen döngicsélő hülyebogárba egy garnitúra vadiúj duracellt még belehelyezett….. hát így vettem én is egy vastagabb mindenes puskát, és lettem lelkes híve a vastagabb kalibereknek……
Egyébként teljesen feleslegesen így utólag…., mert ami megtette közel húsz éven át a három kilótól a 300 kilóig, azt nem szabad megsérteni azzal, hogy leváltod a „zászlóshajó” státusból, főleg nem, hogy egy valag pénzbe is fáj ez a mutatvány.

 Rííí

Naplózva
Ruger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 918



« Új üzenet #2048 Dátum: 2016. November 15. - 17:14:05 »

:EmelA „felfele váltás” gondolata általában akkor fogalmazódik meg az ember agyában, amikor valami olyasmi történik vele, ami egyáltalán nem típusos, és általában nem jellemző, de akkor és ott úgy érzi a beutalt, hogyha nagyobb lett volna a tüzérsége, akkor ez biztos nem történt volna meg vele…..
Én is akkor éreztem vékonynak a golóbist, amikor egy héten belül két meglehetős kan nem mutatott látványos azonnali kimúlási szándékot, az egyiknél még vér sem volt, és be kellett menni sötétben az erdőbe a disznó után, majd más expertek ecsetelték, hogy mekkora egy bődületes marha vagyok, és ennek milyen következményei is lehettek volna …… abban az időben kezdtem hangosan polemizálni arról, hogy …..ej, azér mégiscsak vékonka ez a .30-as kugli vastagság…… s eme hangos fingdarálásos szösszenetemet olvasván egy fórumtárs azonnal megkeresett, és erőssen bátorított egy vastagabb kaliber beszerzésében, elmesélve saját történetét,  hogy amikor egy, „már erősebb egészségkárosításra tökéletes méretű hímnemű sertevad szembefordult vele a nádban………….. sztory……………. és ő ott ült a már megcsendesedett kan mellett bambán maga elé nézve nagyon erősen remegő lábakkal”……… na akkor döntötte el, hogy vastagabb puskát kell beszereznie. Így, hogy már a nálam is erősen döngicsélő hülyebogárba egy garnitúra vadiúj duracellt még belehelyezett….. hát így vettem én is egy vastagabb mindenes puskát, és lettem lelkes híve a vastagabb kalibereknek……
Egyébként teljesen feleslegesen így utólag…., mert ami megtette közel húsz éven át a három kilótól a 300 kilóig, azt nem szabad megsérteni azzal, hogy leváltod a „zászlóshajó” státusból, főleg nem, hogy egy valag pénzbe is fáj ez a mutatvány.

 Rííí


És azóta kedvezően változott a helyzet? Elmaradtak a veszélyes utánkeresések?


« Utoljára szerkesztve: 2016. November 15. - 17:25:44 írta Sakac » Naplózva

"Mindennek ellen tudok állni, csak a kísértésnek nem!"
puffadtpocok
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 660


« Új üzenet #2049 Dátum: 2016. November 15. - 18:42:22 »

Egy krumplihajigáló régi Husquarnára beneveznék én is szívesen  Igen

Arra én is! Nevet
De nem nagyon osztogatják széjjel ott ahol még van...
Naplózva
Fegbock
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1487


« Új üzenet #2050 Dátum: 2016. November 15. - 19:14:29 »

Még ha a töredéke volna csak igaz netán a darabszámnak, de a .375 ezek szerint így is kétségtelenül elég akár elefántra, bivalyra, oroszlánra és orrszarvúra is, mondja azt nekem valaki ezek után, hogy ezt a kalibert itthon nem pöcshosszabbítónak használja a többség (hogy a lőtudás [hiányának Stoel] kompenzálását már inkább ne is említsük)...  Röhög (Tisztelet persze a kevés kivételnek... Emelem)
Olvasd el például H. Lajos fórumtárs könyvét! Ő szépen leírja, hogy miért a .375-ös kalibert választotta!
Naplózva

Minden lövésem, amely talál, azonnal öljön! De ha nem öl, akkor ne ejtsen sebet!
Janikafox
Vendég
« Új üzenet #2051 Dátum: 2016. November 15. - 19:54:05 »

Olvasd el például H. Lajos fórumtárs könyvét! Ő szépen leírja, hogy miért a .375-ös kalibert választotta!

 Igen
Naplózva
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #2052 Dátum: 2016. November 15. - 19:56:03 »

Olvasd el például H. Lajos fórumtárs könyvét! Ő szépen leírja, hogy miért a .375-ös kalibert választotta!

Ennyiből még azért elég nehéz lenne fellelni, melyik könyv az. De ha netán megvan Neked, esetleg kivonatolhatnád ide...  Emelem
Naplózva
nagysas
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4145


TSP


« Új üzenet #2053 Dátum: 2016. November 15. - 20:00:07 »

Ennyiből még azért elég nehéz lenne fellelni, melyik könyv az. De ha netán megvan Neked, esetleg kivonatolhatnád ide...  Emelem

Ha már másoknak is ajánlod a visszaolvasást, meg a keresőt, lépd meg nyugodtan te is. Kacsint
Naplózva

Ó Sunny... a tyúkok előtt mindig legyen víz!!
在我赤裸的身上牺牲一只山羊
schpeter
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 854



« Új üzenet #2054 Dátum: 2016. November 15. - 20:03:19 »

Ennyiből még azért elég nehéz lenne fellelni, melyik könyv az. De ha netán megvan Neked, esetleg kivonatolhatnád ide...  Emelem

https://bookline.hu/product/home.action?_v=Horvath_Lajos_Frigyes_Kandalgo&id=76781&type=22

Elvigyem?
Naplózva

"Azt mondják, az igazi vadásznak nagyobb és jobb szíve van, mint annak az embernek, akinek a vad csak hús, az erdő csak fa, a mező csak széna, és az erdőn-mezőn való bolyongás egyszerűen: naplopás.” (F. I.)
Oldalak: 1 ... 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 [137] 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 ... 188   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: