Oldalak: 1 ... 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 [135] 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 ... 188   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: 9.3-as nagyvasak  (Megtekintve 431619 alkalommal)
bferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1024


« Új üzenet #2010 Dátum: 2016. November 13. - 19:48:13 »

Üdv!
Összegezve a mondandómat szerintem közepesen kemény lövedékű lőszert kellene venni a "hatásváró " vadászoknak.

Norma Alaska?
Naplózva

-Hát most mit csinálunk csendbiztos uram?
-Mi az anyánk keservit csinálhatnánk édes fiam? Veszünk egy nagyobb levegőt és visszamegyünk.
Ruger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 918



« Új üzenet #2011 Dátum: 2016. November 13. - 19:49:47 »

Szerintem tök jók az iulyen viták, beszélgetések Taps  Egyébként hogy nyissunk egy újabb vitát , Tróbert fórumtárs hozzászólására reagálva, nem tartom ideálisnak egy Oryx tipusú lövedéket 686 m/s  kezdősebességhez.
Mondom ezt annak ellenére, hogy sokakkal ellentétben én a nem széteső lövedékeket szeretem és most ilyennel ( Reich. HDB ) vadászom.
Naplózva

"Mindennek ellen tudok állni, csak a kísértésnek nem!"
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #2012 Dátum: 2016. November 13. - 20:27:27 »

Szerintem tök jók az iulyen viták, beszélgetések Taps  Egyébként hogy nyissunk egy újabb vitát , Tróbert fórumtárs hozzászólására reagálva, nem tartom ideálisnak egy Oryx tipusú lövedéket 686 m/s  kezdősebességhez.
Mondom ezt annak ellenére, hogy sokakkal ellentétben én a nem széteső lövedékeket szeretem és most ilyennel ( Reich. HDB ) vadászom.

Hát akkor szerintem, meg is válaszoltad saját magadnak is, hogy a süldő miért vitte el a 19 grammos TUG-ot a 375-ösnél.....  Kacsint Vigyorog
Vélhetőleg nem 30 kilós vadra konstruálták.... ennyi. Vállat von
 Emelem
Naplózva
Ruger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 918



« Új üzenet #2013 Dátum: 2016. November 13. - 20:40:09 »

Hát akkor szerintem, meg is válaszoltad saját magadnak is, hogy a süldő miért vitte el a 19 grammos TUG-ot a 375-ösnél.....  Kacsint Vigyorog
Vélhetőleg nem 30 kilós vadra konstruálták.... ennyi. Vállat von
 Emelem

Hát jaa.. Wave
Naplózva

"Mindennek ellen tudok állni, csak a kísértésnek nem!"
oconor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2332


« Új üzenet #2014 Dátum: 2016. November 13. - 20:50:28 »

Üdv!
Én lassan 10 éve cseréltem le a 7x64-est mert gyenge vérzést adott. Most a 18.5 oryxot lövöm igaz egy kicsit lassabb kezdővel ( 686m/s) mint a gyári így barátságosabb a rúgás de inkább tolása. A mai lőszerválasztékból nehéz egy kezdő vadásznak jó lőszert választani. Először el kell dönteni mekkora súlyú vadat akarunk lőni vele és ehhez igazodva kellene a LŐVEDÉKET kiválasztani. A kaliber nagyon tudja azt amire úgy igazából kitalálták. Ezzel a kaliberrel is lehet szinte vér nélküli disznót lőni ( nagy hízott jó hájas ) Most is volt egy ilyen esetem, de hála a mindig nálam lévő zsebtacskó professzor jó orrának meglett a jó mázsás 10cm hájjal rendelkező, átlósan 40m-ről meglőtt koca. A menekülési táv kb 50m volt és visszanézve bizony csak az utolsó pár méteren volt pár csepp vér, az összes benne volt. Összegezve a mondandómat szerintem közepesen kemény lövedékű lőszert kellene venni a "hatásváró " vadászoknak.

Én a  pirossal jeltett részben reszelő szagot érzek. Ördög Hmm, egy kérdésem azért volna, már odahaza el kell döntenem az elejtendő vad súlyát, vagy ráérek a helyszíen előbb mázsálni aztán lőni. Vállat von
Naplózva

„A valós információ létfontosságú, a téves információ sajnálatos és káros, de a jól irányzott hamis információ halálos.” (Frederick Forsyth, angol író)
Tróbert
Liget
***
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 17


« Új üzenet #2015 Dátum: 2016. November 13. - 21:34:44 »

Az ismeretségi körből szerzett és a hozzám látogató vadászoktól kapott infók alapján írtam a megfelelő lövedék típusról. Ennek a kalibernek a kemény lövedékei közelre olyanok mint a tű ( szerintem ) Használtam a Nosler BT és a Accubondot is de beszerzés hosszadalmas volt. Ja egy dobozzal a norma DC-ből is használtam, az egy kicsit roncsolósabb. Alaszkát nem próbáltam, hmm nem tudom milyen. Volt Natulalis de drága és szerintem nem egy csőkímélő. Ezután lett az oryx 18.5g, most ebből az utolsó szériát raktam be (300.) Ezután majd a partizan magot fogom kipróbálni. Hmm ha nem jó akkor vissza az oryxra (járt utat...). Ja nem vitázni akartam csak a magam és mások által elmondottak összegzését írtam. Pl. egy kolléga az RWS könnyű DK-t lövi átlag 200-300m távon a legnagyobb megelégedettségére a másik meg a GECO Plus-t.
Ebben a kaliberben ritka a maradványtest.
Naplózva
Stefi
Vendég
« Új üzenet #2016 Dátum: 2016. November 14. - 06:12:15 »

Norma Alaska?

Én a 9,3 -assal Norma Alaskával kezdtem . Valamiért kevés vér és viszonylag nehéz keresés jellemezte. Arra a következtetésre jutottam hogy ebben a kaliberben ehhez a sebességhez kemény.
Következett a Geco 16,5 gr SP . Viszonylag jó volt igazi fröcsögős lövedék. Egy időben nem kaptam és hát miért ne a 18,5 gr.-os  szerintem ideális súlyú lövedéket használjam. Így lett Lapua Mega .
Szerintem ez az ideális. Kihagytam de már máskor említettem hogy Norma Oryxot is használtam . Az volt a legrosszabb . Soha semmivel nem ment el vértelenül olyan távolságra a szórón meglőtt kis süldő.   Emelem
Naplózva
Stefi
Vendég
« Új üzenet #2017 Dátum: 2016. November 14. - 08:17:08 »


Ebben sok igazság van és érdemes átgondolni hogy egy nagyon sok tényezős egyenletből érdemes e egy elemet kiemelni .  Emelem

http://vadaszat.net/fegyver/hordozok.html

Valaki tegye fel ha megvan a Taylor féle kiütési  (TKO) érték számítás képlete. Nem mintha az maga lenne az üdvözülés de szerintem sokat mond csak emlékezetem szerint a lövedék szerkezete és anyaga marad ki a képletből ami még igen csak fontos. Mondjuk a legjobb amit sokszor próbáltunk bevált és bízunk benne.  Emelem
Naplózva
nagysas
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4145


TSP


« Új üzenet #2018 Dátum: 2016. November 14. - 08:18:31 »

Én a 9,3 -assal Norma Alaskával kezdtem . Valamiért kevés vér és viszonylag nehéz keresés jellemezte. Arra a következtetésre jutottam hogy ebben a kaliberben ehhez a sebességhez kemény.
Következett a Geco 16,5 gr SP . Viszonylag jó volt igazi fröcsögős lövedék. Egy időben nem kaptam és hát miért ne a 18,5 gr.-os  szerintem ideális súlyú lövedéket használjam. Így lett Lapua Mega .
Szerintem ez az ideális. Kihagytam de már máskor említettem hogy Norma Oryxot is használtam . Az volt a legrosszabb . Soha semmivel nem ment el vértelenül olyan távolságra a szórón meglőtt kis süldő.   Emelem

Próbáld ki a PPDC-t, nekem nagyon bevált.  Emelem Persze nem egy 7x64-es de nekem megteszi  Fejvakarás
Naplózva

Ó Sunny... a tyúkok előtt mindig legyen víz!!
在我赤裸的身上牺牲一只山羊
Anti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2681



« Új üzenet #2019 Dátum: 2016. November 14. - 08:35:29 »

Én a 9,3 -assal Norma Alaskával kezdtem . Valamiért kevés vér és viszonylag nehéz keresés jellemezte. Arra a következtetésre jutottam hogy ebben a kaliberben ehhez a sebességhez kemény.
Következett a Geco 16,5 gr SP . Viszonylag jó volt igazi fröcsögős lövedék. Egy időben nem kaptam és hát miért ne a 18,5 gr.-os  szerintem ideális súlyú lövedéket használjam. Így lett Lapua Mega .
Szerintem ez az ideális. Kihagytam de már máskor említettem hogy Norma Oryxot is használtam . Az volt a legrosszabb . Soha semmivel nem ment el vértelenül olyan távolságra a szórón meglőtt kis süldő.   Emelem

 Emelem

Érdekes.  Fejvakarás
Az Alaskával nekem majdnem pont ellenkező tapasztalataim vannak. Szinte a legideálisabb lövedéknek gondolom 9,3-ban kis és közepes távra.   (Igaz, én ilyen gyári lőszert nem vettem, csak saját töltés.) Nem véletlenül ilyet töltök a hajtáspuskámhoz is. A Megát meg szintén nagyon jónak tartom, de szerintem az Alaskánál kicsit keményebb...  Vállat von

 Wave
Naplózva

"kilenc és fölötte"
I shot the sheriff, but I did not shoot the deputy...
Stefi
Vendég
« Új üzenet #2020 Dátum: 2016. November 14. - 08:42:38 »

Próbáld ki a PPDC-t, nekem nagyon bevált.  Emelem Persze nem egy 7x64-es de nekem megteszi  Fejvakarás

Van egy vadásztársam aki 9,3x62 Norma Plastspitz (gondolom erre gondolsz) -el vadászik. Naponta beszélünk és szinte minden vadnál ahol segítség kell találkozunk .
Különösebben nagyobb eltérést a hatásában a Lapua Megához képest nem tapasztaltam . Egyenlőre anyagi okból is maradok Lapua párti.  Fejvakarás Bár az új árakat nem ismerem.  Emelem

Ui. Haver most kapott ajándékba egy doboz 15 grammos Norma Vulkant .  Türelmetlenül  Kíváncsi vagyok , bár nem hiszem hogy váltanék miatta.

Emelem

Érdekes.  Fejvakarás
Az Alaskával nekem majdnem pont ellenkező tapasztalataim vannak. Szinte a legideálisabb lövedéknek gondolom 9,3-ban kis és közepes távra.   (Igaz, én ilyen gyári lőszert nem vettem, csak saját töltés.) Nem véletlenül ilyet töltök a hajtáspuskámhoz is. A Megát meg szintén nagyon jónak tartom, de szerintem az Alaskánál kicsit keményebb...  Vállat von

 Wave

Hát aki töltögethet ! Ott minden lehetséges .  Angyal Wave   Az igazság az hogy 13 éve a vadi új CZ550 FS hez vettem egy doboz Alaskát . Az is lehet hogy túl korán vontam le ezt a konzekvenciát . Vállat von   Viszont maradok továbbra is a gyári Lapu(h)ánál , hacsak valami töltögető meg nem szán mert elég sok üres patronyt szedtem össze az utóbbi időben.  Kacsint Ördög     Emelem
Naplózva
Jagdterier
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 529



« Új üzenet #2021 Dátum: 2016. November 14. - 09:06:01 »

Én a  pirossal jeltett részben reszelő szagot érzek. Ördög Hmm, egy kérdésem azért volna, már odahaza el kell döntenem az elejtendő vad súlyát, vagy ráérek a helyszíen előbb mázsálni aztán lőni. Vállat von

Én itthon eldöntöttem tegnap, ezért nézegettem a 13 tagú kondát másfél órán át, nem jött utánunk most. Majd talán holnap. Wave Ja és a holnapi  Wildboar is el van döntve fejben!  Meglepődött Vigyorog Nyihi
Naplózva
oconor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2332


« Új üzenet #2022 Dátum: 2016. November 14. - 11:43:24 »

Én itthon eldöntöttem tegnap, ezért nézegettem a 13 tagú kondát másfél órán át, nem jött utánunk most. Majd talán holnap. Wave Ja és a holnapi  Wildboar is el van döntve fejben!  Meglepődött Vigyorog Nyihi

Értek én mindent OOO ha legközelebb kimegyek "vadelhárítókárvadászatra" akkor szépen beengedem mindet a tengeribe, mert nem ütötték meg a limitet egyik, sem vagy túl nagy volt vagy túl kicsi, aztán szépen végighallgatom mit művelnek, és elmegyek haza. Stoel
Naplózva

„A valós információ létfontosságú, a téves információ sajnálatos és káros, de a jól irányzott hamis információ halálos.” (Frederick Forsyth, angol író)
Stefi
Vendég
« Új üzenet #2023 Dátum: 2016. November 14. - 13:11:06 »

Értek én mindent OOO ha legközelebb kimegyek "vadelhárítókárvadászatra" akkor szépen beengedem mindet a tengeribe, mert nem ütötték meg a limitet egyik, sem vagy túl nagy volt vagy túl kicsi, aztán szépen végighallgatom mit művelnek, és elmegyek haza. Stoel

B+ Ha nem sikerült volna újra területesnek lenni én így csinálnám !  Ördög

Komolyra fordítva , a 9,3x62 nél sosem tapasztaltam hogy az SP lövedék a sebesség miatt szétszakadna apró miszlikekre és ne érne el a létfontosságú szervekig. Pedig az álló kukoricában vagy annak környékén volt néhány szinte "csővégről" lövésem. Lehet hogy az általam nem kedvelt magnumok esetében indokolt a különböző hókusz-pókusz "ragasztott töltény" és társaik de ebben a kaliberben nem. Ergo - SP lövedékkel kell etetni és az apraját lőve sem ér meglepetés .   Emelem
Naplózva
oconor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2332


« Új üzenet #2024 Dátum: 2016. November 14. - 16:45:11 »

B+ Ha nem sikerült volna újra területesnek lenni én így csinálnám !  Ördög

Komolyra fordítva , a 9,3x62 nél sosem tapasztaltam hogy az SP lövedék a sebesség miatt szétszakadna apró miszlikekre és ne érne el a létfontosságú szervekig. Pedig az álló kukoricában vagy annak környékén volt néhány szinte "csővégről" lövésem. Lehet hogy az általam nem kedvelt magnumok esetében indokolt a különböző hókusz-pókusz "ragasztott töltény" és társaik de ebben a kaliberben nem. Ergo - SP lövedékkel kell etetni és az apraját lőve sem ér meglepetés .   Emelem


A golyólövés biológiai direkt, és indirekt, hatásairól könyvtárnyi anyag van, leegyszerűsíteni, tisztán kaliberre, tömegre, sebességre, egyenlő a demagógiával (lásd mint lentebb Ördög) hajlamosak vagyunk egy egy fizikai tulajdonságnak(nagyobb kaliber, nagyobb tömeg, nagyobb sebesség) tulajdonítani eredményességünket, vagy eredménytelenségünket. A dolog ettől sokkal bonyolultabb és minden összefügg mindennel. A nem konstans tényezők( vad tömege, vadászati élethelyzetek, lőtávolságok, becsapódási szögek, találati helyek) szerepét hajlamosak vagyunk bagatelizálni.  Nem vonom kétségbe a 9,3 és társainak jóságát hiszen egy jól sikerült nagyvadas kaliber igaz megalkotója először nem is nagyon Európába szánta, és az, hogy ma még létezik csak a véletlen műve, mert már egyszer felhagytak vele. A vad kimúlásához vezető legfontosabb biológiai és fizikai hatásokat majd egy másik reszelés alkalmával kitárgyaljuk. Persze sok értelme nincsen csak esetleg megtudjuk, hogy azok akik ezzel behatóbban foglalkoztak(leginkább a hadiiparban volt ez fontos és onnan adaptálták) miket álapítottk meg, aztán vagy elhisszük, vagy nem. Minden esetre holnap szólok az ismerősömnek ő tengelysúly méréssel foglakozik, hogy ha meg áll a tábla szélén a szerkezettel és ha a jószág a limiten beléül van akkor jelezzen és akkor megkezdem a célok leküzdését. Piál
Naplózva

„A valós információ létfontosságú, a téves információ sajnálatos és káros, de a jól irányzott hamis információ halálos.” (Frederick Forsyth, angol író)
Oldalak: 1 ... 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 [135] 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 ... 188   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: