Oldalak: 1 ... 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 [133] 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 ... 188   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: 9.3-as nagyvasak  (Megtekintve 431546 alkalommal)
Ruger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 918



« Új üzenet #1980 Dátum: 2016. November 13. - 16:09:55 »

Korábban, amikor még hivatásszerűen vadásztam, nagyon sok utánkeresésem volt a tagoknak segítvén. Azt hiszem már itt is írtam legtöbbet egy 375 HH Magnummal vadászó vadásztárs után.  20kg-os süldőktől bikáig. Viccesen szoktam neki mondani, hogy miattad ilyen rövid a tacskó lába, a vadjaid után kopott el.  Most ez a vadász egy 308W-el vadászik, töredéke az elveszett vadja a korábbihoz képest.
Mindebből nem azt a következtetést vonom le, hogy a 308-as hatásosabb kaliber egy süldőre mint a 375-ös, de számtalanszor tapasztaltam, hogy szar lövéssel a süldő elviszi a 19 grammos göbecset is.
A tények azt mutatják, hogy az ő esetében a 308-assal biztosabban, lő nem rángatja el a lövéseket.  Én 7x64-el vadászom jelenleg teljes megelégedéssel, csak akkor veszik el vadam, ha balfék vagyok. ( Ilyen meg természetesen nincs  Ördög )
Biztosan mondhatom, hogy normál kereteken belül 7mm fölött Magyarországon minden középkakiber megfelel minden vadra egy megfontolt, legalább átlagos lőkészségű vadász kezében.
Naplózva

"Mindennek ellen tudok állni, csak a kísértésnek nem!"
Jager74
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1686


« Új üzenet #1981 Dátum: 2016. November 13. - 16:11:56 »

Vagy több.
Az általam  ismertek közül kevés uralná ezt a kalibert,össze vissza lövöldözne vele,félne tőle,még ha nagyképűen mást állítana, akkor is,belerángatna,sokan még a 30.06-ost is egy durva nagy kaliberű puskának tartják.
Balfaszkodnának annyit,de annyit vele,hogy attól sokkal,de sokkal jobban boldogulnának egy 7x64-essel hidd el.
Elég is mindenre.
Ebbe a nagy föléválasztásba buknak bele sokan ,rettegve sütik el a mordályt,aztán a vad ugyanúgy otthagyja őket szar lövéssel,mintha pl. 6.5x55-össel lőnék meg rosszul,esetleg ugyanott,aztán már nem tudják mit vegyenek,hogy legyen produktum.
Ismerős 9.3x74R -rel 4-et lőtt egy bikába,mire meglett,és nem rossz helyekre duplagolyósból azonnal ismételve.
Nem is emlékszem,hogy melyik szarvasra,disznóra lőttem kettőt,egyikre sem talán,mindegyik 7.62-es,vagy az alatti űrmérettől esett el.Magnum fegyverrel 3 nagyvadat ejtettem,mindegyik olyan szituba volt,hogy egy .243-as hasonlóan parádésan megoldotta volna a helyzetet.
Szerintem 80%-a 7.62 űrméret,és 7mm-es,és az alatti töltényektől lelte halálát,egyetlen disznóm veszett el 20 év alatt,kellett 4-5 jószágot utánkeresni,ezek mindegyikét 30.06,.270 után.
Lőttem 9.3-assal,igaz lőtéren 51 cm-es csöve volt.Vadra lőve biztos nem olyan "viszontagságos".
Kellene a francnak egy olyan 9.3-as,visszaadtam a tulajnak,az meg mondta lőjél vele nyugodtan,mondtam inkább a 308-assal,ezzel kínlódjál te,ha akarsz,de ha rám hallgatsz jobban tennéd,ha eladnád,nem szólt rá semmit.


Taps
Naplózva
Jager74
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1686


« Új üzenet #1982 Dátum: 2016. November 13. - 16:15:07 »

Este, éjszaka, vadkáron jobb a nagy kaliber. Természetesen szerintem.  Kacsint
Miért,akkor jobban fáj neki?  Vigyorog
Naplózva
U.Péter
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3461



« Új üzenet #1983 Dátum: 2016. November 13. - 16:17:48 »

Szerintem nem a kaliber (nagysága) gondoskodik a vérről, hanem a találat helye. Ami a 7 mm-nek "nem ad vért", pontosan ugyanúgy és ugyanott eltalálva (amit ugye eléggé lehetetlen kivitelezni) miért adna vért a 9,3-nak?

Szerintem talán azért, mert nagyobb átmérőjű belövést, kilövést (ez nem mindig biztos) és sebcsatornát csinál, így nagyobb a valószínűsége, hogy ki tud jönni a testből a vér.
Naplózva

"Az olvasás súlyosan károsíthatja a tudatlanságot!"
Sanyooo
Vendég
« Új üzenet #1984 Dátum: 2016. November 13. - 16:19:46 »

Miért,akkor jobban fáj neki?  Vigyorog

Ez nagyon vicces volt, díjazom!
 Emelem
Naplózva
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #1985 Dátum: 2016. November 13. - 16:22:11 »

Szerintem talán azért, mert nagyobb átmérőjű belövést, kilövést (ez nem mindig biztos) és sebcsatornát csinál, így nagyobb a valószínűsége, hogy ki tud jönni a testből a vér.

Nem gondolnám, hogy az a plusz 2,3 mm átmérőben annyit számítana, hogy majd attól fog elindulni kifelé a vér 9,3-al, vagy bent maradni 7 mm-essel. Még ha "lemezből" volna a bőre, akkor sem, nem hogy rugalmas bőr esetében...
Naplózva
U.Péter
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3461



« Új üzenet #1986 Dátum: 2016. November 13. - 16:24:07 »

Nem gondolnám, hogy az a plusz 2,3 mm átmérőben annyit számítana, hogy majd attól fog elindulni kifelé a vér 9,3-al, vagy bent maradni 7 mm-essel. Még ha "lemezből" volna a bőre, akkor sem, nem hogy rugalmas bőr esetében...

Akkor Te mire tippelsz?
Naplózva

"Az olvasás súlyosan károsíthatja a tudatlanságot!"
vegeza
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3061



« Új üzenet #1987 Dátum: 2016. November 13. - 16:29:47 »

Szerintem nem a kaliber (nagysága) gondoskodik a vérről, hanem a találat helye. Ami a 7 mm-nek "nem ad vért", pontosan ugyanúgy és ugyanott eltalálva (amit ugye eléggé lehetetlen kivitelezni) miért adna vért a 9,3-nak?
Talán azért van több vér, mert a 2,3 mm-el nagyobb lukat kevésbé tömi el a zsír, talán a 8g-al több ólom nagyobb roncsolást okoz.
Talán az 1000 joule plusz energia nagyobb valószínűséggel eredményez kimenetet nagyobb testű vaddnál.
Naplózva

"Sors bona, nihil aliud"
Az optimista angolul tanul, a pesszimista héberül.....
A realista meg lőni!
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #1988 Dátum: 2016. November 13. - 16:51:05 »

Akkor Te mire tippelsz?

Én nem hiszem el, hogy a kb. 7 mm fölötti kaliberek (csak hogy rendeltetésszerű kaliber-használatot feltételezzünk nagyvadra) átmérőben növekvő sorrendben többször és/vagy több vért adnának. Szerintem pusztán két paraméter számít ebben a kalibercsoportban (is): a mag keménysége (onnantól mondanék "keménynek" egy magot, hogyha túlnyomó többségében átüti a vadat, a másik iskola ugye azt mondja, hogy jobb, ha a "puha" mag testen belül maradva minden energiáját leadja ott, csak ilyenkor ugye nincs kimenet), és már 7 mm-ben is többségében átüt szerintem bármelyik itthoni nagyvadat egy Partiton vagy Swift-A-Frame, stb. (mert ha ezek nem, akkor semmi sem, még 9,3-ban sem).

A másik paraméter meg a találati pont: van-e elég "bő vérforrás" a sebcsatornában, vagy nincs. Ha nincs, akkor (legalábbis a 9,3-al bezárólag) mindegy, mennyivel nagyobb kaliberrel lősz, pont ugyanannyi vért fogsz kapni, mint a 7 mm-essel. Irreálisan nagyot kellene növelni a kaliberen ahhoz, hogy a  sebcsatorna annyira kibővüljön átmérőben, hogy "már "találjon" vérforrást ott is, ahol a 7 mm meg a 9,3 még nem talált ilyet.

Szóval szerintem a vér kérdését (van-e, mennyi van) kizárólag a sebcsatorna elhelyezkedése befolyásolja, magyarul az n+1-szer lerágott "jó találat". Már persze ha olyan helyre lő az ember, ahol van "vérforrás", és nem gerinc, netán fej, amitől tűzben rogy a vad, és nem is lesz érdekes, mennyi vért adott volna.
Naplózva
U.Péter
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3461



« Új üzenet #1989 Dátum: 2016. November 13. - 16:57:37 »

Én nem hiszem el, hogy a kb. 7 mm fölötti kaliberek (csak hogy rendeltetésszerű kaliber-használatot feltételezzünk nagyvadra) átmérőben növekvő sorrendben többször és/vagy több vért adnának. Szerintem pusztán két paraméter számít ebben a kalibercsoportban (is): a mag keménysége (onnantól mondanék "keménynek" egy magot, hogyha túlnyomó többségében átüti a vadat, a másik iskola ugye azt mondja, hogy jobb, ha a "puha" mag testen belül maradva minden energiáját leadja ott, csak ilyenkor ugye nincs kimenet), és már 7 mm-ben is többségében átüt szerintem bármelyik itthoni nagyvadat egy Partiton vagy Swift-A-Frame, stb. (mert ha ezek nem, akkor semmi sem, még 9,3-ban sem).

A másik paraméter meg a találati pont: van-e elég "bő vérforrás" a sebcsatornában, vagy nincs. Ha nincs, akkor (legalábbis a 9,3-al bezárólag) mindegy, mennyivel nagyobb kaliberrel lősz, pont ugyanannyi vért fogsz kapni, mint a 7 mm-essel. Irreálisan nagyot kellene növelni a kaliberen ahhoz, hogy a  sebcsatorna annyira kibővüljön átmérőben, hogy "már "találjon" vérforrást ott is, ahol a 7 mm meg a 9,3 még nem talált ilyet.

Szóval szerintem a vér kérdését (van-e, mennyi van) kizárólag a sebcsatorna elhelyezkedése befolyásolja, magyarul az n+1-szer lerágott "jó találat". Már persze ha olyan helyre lő az ember, ahol van "vérforrás", és nem gerinc, netán fej, amitől tűzben rogy a vad, és nem is lesz érdekes, mennyi vért adott volna.

Mivel ahogy említettem, gyakorlati tapasztalataim nincsenek e témában, így el tudom képzelni, hogy sokban igazad van. Mindenesetre a magam részéről igazán nagyvadas területen, ahol sok az erdő is, semmiképp nem választanék 7 mm-es kalibert, de sokkal inkább 9,3-ast.

 Wave
Naplózva

"Az olvasás súlyosan károsíthatja a tudatlanságot!"
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #1990 Dátum: 2016. November 13. - 16:59:56 »

Talán azért van több vér, mert a 2,3 mm-el nagyobb lukat kevésbé tömi el a zsír, talán a 8g-al több ólom nagyobb roncsolást okoz.
Talán az 1000 joule plusz energia nagyobb valószínűséggel eredményez kimenetet nagyobb testű vaddnál.

Megpróbálok valami anyagot keresni a neten, ami a sebcsatorna átmérő és a kaliber összefüggését tárgyalja.
Naplózva
vegeza
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3061



« Új üzenet #1991 Dátum: 2016. November 13. - 17:10:45 »

Megpróbálok valami anyagot keresni a neten, ami a sebcsatorna átmérő és a kaliber összefüggését tárgyalja.
Jelenleg a fizikával vitatkozol, hogy megvédjed a szeretett kaliberedet.
Lelked rajta!
Naplózva

"Sors bona, nihil aliud"
Az optimista angolul tanul, a pesszimista héberül.....
A realista meg lőni!
ingerelt
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1315



« Új üzenet #1992 Dátum: 2016. November 13. - 17:26:22 »

Megpróbálok valami anyagot keresni a neten, ami a sebcsatorna átmérő és a kaliber összefüggését tárgyalja.


A vercsatorna atmeroje inkabb a lovedeg sebessege es kialakitasanak a fugvenye, nempedig az atmero.
Naplózva

Az élet szép, csak igyekezz kihasználni embertársaidnak!
Tony
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1569



« Új üzenet #1993 Dátum: 2016. November 13. - 17:38:53 »

Lári-fári!
Ki kell járni gyakorolni, és tudni kell lőni a választott kaliberrel, mindamellett pedig tessék megtanulni elengedni a vadat!
Ha bent van a lövedék a kazánházban akkor szinte mindegy hogy 7mm vagy 9,5mm egy jól expandáló lövedékkel...  Wave

 Emelem
Naplózva

"Az erdő az én templomom."
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #1994 Dátum: 2016. November 13. - 17:49:58 »

Jelenleg a fizikával vitatkozol, hogy megvédjed a szeretett kaliberedet.
Lelked rajta!

A fizikáról tudok vitatkozni (ha van elfogadható érvrendszer a másik oldalon, bár előfordult már anélkül is  Kacsint), a fizikával sosem (lévén elég sokáig tanultam, ezzel persze még nem vagyok szükségképp egyedül itt a fórumon) Kacsint), mindenesetre én inkább pont védeni szoktam a mérhető, parametrizálható dolgokat. Mosolyog Most sem a "saját" vagy bármelyik kaliberről vitázom, hanem fizikai paraméterekről szerintem.  Wave

De ha már egyébként fizika: nyilván, a "nagyobb" energia "nagyobb" roncsolást okoz, de az, hogy "nagyobb", még messze nem fizika szerintem: mennyivel nagyobbat, illetve ez miben mérhető? A "megmaradó" sebcsatorna átmérőjén szerintem nem okoz vízválasztó különbséget. Az 1000 Joule különbség meg egyébként szerintem nincs is annyi, ha épp az általad említett tömegeket nézzük meg a 7 mm-re ill a 9,3-ra. Bár nyilvánvalóan a 9,3 (x62) nagyobb tömegű, de a 7x62 mm meg gyorsabban indul, így aztán a következő változó a becsapódási sebesség lesz, hogy avval mennyire expandál, vagy mennyire nem, és azzal mekkora sebcsatornát produkál (ha azonos magtípust feltételezünk persze). Az eredeti kérdés ugye az volt, többször lesz-e vér, erre állítottam, hogy ha a sebcsatornába beleesik vérforrás, akkor lesz, ha nem, nem. És továbbra is próbálom megtalálni, mennyivel nagyobb sebcsatornát okoz a nagyobb kaliber. Már ha nem fogja ezt is valaki lassacskán fingreszelésnek tartani...  Emelem
Naplózva
Oldalak: 1 ... 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 [133] 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 ... 188   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: