Oldalak: 1 ... 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 [106] 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 ... 188   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: 9.3-as nagyvasak  (Megtekintve 431453 alkalommal)
KoBak
Rügy
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3



« Új üzenet #1575 Dátum: 2013. December 01. - 21:52:37 »

Üdvözlök mindenkit!
Új vagyok itt a fórumon.Segítségeteket kérném:a héten vásárolok egy CZ 550-est 9,3x62-es kaliberben.Milyen lőszert válasszak hozzá?Elsősorban disznóra és szarvasra és esetleg őzre használnám.
Esetleg van valakinek tapasztalata a Geco Plus-ról (16,5g)  és a Sako Hammerhead-ről (18,5g)?Ezek egészen elfogatható árban vannak a közeli Szlovákiában.
Köszönöm a segítséget!
Szia Dani!
Én is új vagyok! CZ puskát néztem én is ki magamnak. Egy kérdésben segíts nekem! Miért 9,3-ast választottál, és nem mondjuk .375 ös magnumot?
Köszi.
Naplózva
Zolimester
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1410



« Új üzenet #1576 Dátum: 2013. December 01. - 23:14:32 »

Szia Dani!
Én is új vagyok! CZ puskát néztem én is ki magamnak. Egy kérdésben segíts nekem! Miért 9,3-ast választottál, és nem mondjuk .375 ös magnumot?
Köszi.

Mindkét kalibernek megvannak az előnyei és hátrányai a másikhoz képest. Szerintem ízlés kérdése,ki melyiket válassza.
Naplózva
Eb
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1989



« Új üzenet #1577 Dátum: 2013. December 02. - 09:16:14 »

Úgy hallottam , hogy ez a Gecco csak fél disznót visz .  Fejvakarás Nyihi :

Nem egy jó lőszer. Pont olyan car mint a Lapua Mega meg a S&B.   Fejvakarás
A 308-as se mind üt lukat. Van, hogy el se akar sülni, mert megijed a kantól.  Stoel
Zolikám   Kézfogás Majd lesz ez még máshogy is. ( vagy nem  Ördög )
Naplózva
Anti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2681



« Új üzenet #1578 Dátum: 2013. December 02. - 10:09:17 »

Szia Dani!
Én is új vagyok! CZ puskát néztem én is ki magamnak. Egy kérdésben segíts nekem! Miért 9,3-ast választottál, és nem mondjuk .375 ös magnumot?
Köszi.

 Emelem

Szerintem azért hazai vadászatokon több előny van a 9,3-as oldalán mint a 375-én.
A 375H&H-t a gyárak leginkább afrikai vadászatokra optimalizálják. Szerintem sok esetben ez itthon túl sok(k) vagy lehet túl kevés is (kemény lövedék, csak átszalad a vadon). Macerásabb a lőszerválasztás. Drágább a gyári és a saját lőszer is. Saját gyártású lőszert is nehezebb hozzá optimalizálni. Zolimester barátom is a 9,3x62-es teljesítményét célozta meg a 375-ös lőszere készítésénél - ugye?
 Wave
   
Naplózva

"kilenc és fölötte"
I shot the sheriff, but I did not shoot the deputy...
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #1579 Dátum: 2013. December 02. - 10:54:20 »

Szerintem azért hazai vadászatokon több előny van a 9,3-as oldalán mint a 375-én.
A 375H&H-t a gyárak leginkább afrikai vadászatokra optimalizálják. Szerintem sok esetben ez itthon túl sok...  
És ez a hétvégi két kerti vadásznapon újból (immáron sokadjára) be is igazolódott.
Elegánsan és egyetlen csepp vér nélkül mentek tovább a meglőtt, általában 90-130 kiló közötti zsigerelt tömegű disznók.
Az egyetlen 375-ös puska után legalább kétszer annyit kellett keresni, mint a többi 3 vadász után összesen.

A 9,3x74R meg újból bebizonyította, hogy nem véletlen ő a disznóhajtások királynője!  Igen
Nagy kár, hogy ezeken a vadászatokon nem lehet filmezni, tudnék mutatni pár mesébe illő lövést Vigyorog
« Utoljára szerkesztve: 2013. December 02. - 10:57:07 írta Pyrus » Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #1580 Dátum: 2013. December 02. - 11:11:17 »

A 375-ösnek vitathatatlan hátrányai vannak a 9,3-al szemben cseh puskát figyelembe véve.
Nagyobb, hosszabb, nehezebb, vastagabb, kevésbé kézies, egy igazi '"Safari" fegyver, egész nap elzötykölődhetik a terepjárón, mégse lesz baja. Egy igazi, nagy durung. Van kettő, tapasztalatból mondom.
Vitathatatlanul nagyobbat rúg, és a gyári lőszerválaszték kevésbé alkalmas az itthoni vadászatra, mivel nem ilyen méretű vadakhoz terveznek hozzá lőszert, amilyenekre itthon vadászunk. Ahogy ezt a fentebb szólók is elmondták!
Meg persze drágább is.

Azzal azonban vitatkoznék, hogy saját gyártású lőszert nehezebb hozzá optimalizálni. Sokkal nagyobb az égéstér, mintegy 20%-al, tehát értelmetlen a 9,3x62-es teljesítményét megcélozni a 375-ös lőszer készítésénél. Sokkal nagyobb a 375-ötöshöz a lövedékválaszték, és sokkal könnyebb vele laposabb röppályát elérni. Más kérdés, hogy van-e rá szükség?
Ahogy a gyakorlat mutatja egyáltalán nincsen.
 Emelem
Naplózva
U.Péter
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3461



« Új üzenet #1581 Dátum: 2013. December 02. - 11:25:14 »

És ez a hétvégi két kerti vadásznapon újból (immáron sokadjára) be is igazolódott.
Elegánsan és egyetlen csepp vér nélkül mentek tovább a meglőtt, általában 90-130 kiló közötti zsigerelt tömegű disznók.
Az egyetlen 375-ös puska után legalább kétszer annyit kellett keresni, mint a többi 3 vadász után összesen.

A 9,3x74R meg újból bebizonyította, hogy nem véletlen ő a disznóhajtások királynője!  Igen
Nagy kár, hogy ezeken a vadászatokon nem lehet filmezni, tudnék mutatni pár mesébe illő lövést Vigyorog

Esetleg pár érdekességet (lövés, utánkeresés, vérnyom, stb.) mesélhetnél, biztos jó pár embert érdekelne.

 Emelem Wave
Naplózva

"Az olvasás súlyosan károsíthatja a tudatlanságot!"
Anti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2681



« Új üzenet #1582 Dátum: 2013. December 02. - 14:46:30 »

Azzal azonban vitatkoznék, hogy saját gyártású lőszert nehezebb hozzá optimalizálni. Sokkal nagyobb az égéstér, mintegy 20%-al, tehát értelmetlen a 9,3x62-es teljesítményét megcélozni a 375-ös lőszer készítésénél. Sokkal nagyobb a 375-ötöshöz a lövedékválaszték, és sokkal könnyebb vele laposabb röppályát elérni. Más kérdés, hogy van-e rá szükség?
Ahogy a gyakorlat mutatja egyáltalán nincsen.
 Emelem
Emelem
Erre gondoltam:
- Nekem a 9,3x62-es teljesítménye az optimális. Tehát erre kellene szerintem a 375-öst optimalizálni. Ebben az esetben viszont a mintegy 20%-al nagyobb égéstér hátrány.  Okos
 Wave
 
Naplózva

"kilenc és fölötte"
I shot the sheriff, but I did not shoot the deputy...
KoBak
Rügy
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3



« Új üzenet #1583 Dátum: 2013. December 02. - 16:26:00 »

Esetleg pár érdekességet (lövés, utánkeresés, vérnyom, stb.) mesélhetnél, biztos jó pár embert érdekelne.

 Emelem Wave
Kedves Péter!
Engem, mint stüszi vadászt érdekelne :-)
Naplózva
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #1584 Dátum: 2013. December 02. - 19:21:20 »

Emelem
Erre gondoltam:
- Nekem a 9,3x62-es teljesítménye az optimális. Tehát erre kellene szerintem a 375-öst optimalizálni. Ebben az esetben viszont a mintegy 20%-al nagyobb égéstér hátrány.  Okos
 Wave
 

Persze, hogy optimális a 9,3x62 teljesítménye. Azonban az utóbbi időben nem egy vadásszal beszélgettem, aki a 9,3-asából akart kilométerpuskát különféle lőszerekkel, lövedékekkel turbósítani.
Addig vissza se menjünk már, mert volt vagy két éve róla szó, hogy gyári lőszerrel, előzetes próbák után - és görény nagy gyakorlati lő tudással Kacsint rendelkezők kezében - háromszáz méteres lövésekre is tökéletesen alkalmas a kaliber.
Most az új trendből induljunk ki, hogy atom és kvantumfizikus vadászoknak feltalálták a csodát, könnyű, karcsú tömör lövedéket a 9,3-ashoz.
Aztán vagy jó lesz, vagy nem.
Ha viszont az eredeti klasszikus összetevő elemeket nézzük, az a 20% plusz égéstér nem jön rosszul, ha nehezebb lövedéket akar valaki nagyobb sebességgel megindítani.
És a 375-öst annyian használták, használják, és fogják is használni, hogy nem lehet azt mondani rá, hogy egy kezelhetetlen, vagy félelmetes kaliber. De itthonra tök felesleges. Mondtam, én sem gyurmáztam sokat vele, de nem azért tettem parkolópályára, mert a lőszer nem volt jó - két róka után azt mondhatom, hogy elegendő a lövedék orr érzékenysége az itthoni vadászatra is - hanem a puskát nem tudtam megszokni. Durung, ahogy írtam. A többihez képest nekem legalábbis az.
A kérdésben pedig a puska is meg volt említve. Nem tudom, hogy egy Sako-ban, vagy egy Sauer-ben le tettem volna-e. De alig hiszem.....

 Wave
Naplózva
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #1585 Dátum: 2013. December 02. - 20:46:07 »

Esetleg pár érdekességet (lövés, utánkeresés, vérnyom, stb.) mesélhetnél, biztos jó pár embert érdekelne.
A nyílt irányzékos duplával az ember csak 50-60 méterig lőtt, általában nagyon nagy tempójú disznókra, abból is szinte csak kanra.
Párat lőtt fölé is, főleg amikor a távcsöves Manlicher után közvetlenül vette át tőlem a ferlachi műremeket.
De meg kell hagyni, igen látványos lövéseket tett, a legtöbbször a száguldó nagy testet a levegőben szabályosan "összetörte" a becsapódó KS lövedék és úgy zuhantak a földre, mint egy ronggyal teli zsák.
Amikor az ismétlővel operált és sebzett, akkor nekem is felhatalmazásom volt arra, hogy a duplát megszólaltassam.
Nem sokszor volt rá szükség, de azt minden önfényezés nélkül mondhatom, hogy még nem felejtettem el nyílt irányzékkal lőni Ördög
Ami a leginkább tetszett a puskában, hogy az első lövés után ha kellett, a másikat is azonnal el lehetett indítani, mert csak hátrafelé mozdult és semmit nem vágódott felfelé.
A magasan elől eltalált disznók nem véreztek szinte semmit, de nem is mentek sehová.
A kissé hátrébb csúszott lövéseknél meg volt bőven vér, pedig javarészt 100 kg-ot erősen meghaladó testekről beszélhetünk.
De ez igaz volt a 30-06-os Core Lokt-tal lőttekre is.
Az volt még igen érdekes és nagyon szembetűnő, hogy a tüdővég-máj-gyomor körüli találatok esetében a kisebb kalibernél a disznók elkezdtek pörögni, majd pár fordulat után vagy összeestek, vagy mentek tovább. De annyira rutinos a vendég, hogy ilyenkor megvárta míg befejeződik a ringlispíl és abban a pillanatban tette oda a következő lövést.
Egyetlen sebzett disznónk ment el, de a következő nyiladékon azt is meglőtték Igen
Ilyen emberrel és ilyen puskákkal öröm együtt vadászni, még ha nem is én húzgáltam a ravaszt (csak néha).

Az utánkeresés már a hajtás alatt megkezdődik, mert sok kutya van a hajtók között és a hajtásban megy 4-5 fegyveres kolléga is.
A hajtóknak ki van adva, hogy ha gyanús disznót látnak, azonnal szólni kell és valaki már intézkedik is.
Ahogy otthagyunk egy kertet, egy kereső ember azonnal nekiáll és pár kutyával, meg segítőkkel átnézi azokat a helyeket, ahol a sebzettek szívesen meghúzódnak.
Minden alkalommal sikerül előhalászni pár beteg disznót.
Aztán ezt megismétlik a vadászat másnapján is.
Klasszikus, vérnyomon menős keresést kertben nem lehet végezni, mert egy másfél-két órás hajtás után a Jóisten sem bogozná ki a nyomokat.
Itt a területrészek átpásztázása vezet eredményre. Eredmény pedig van, mert ritkaság számba megy, ha később valaki elhullott disznót talál.

Ami még nagyon izgalmas ebben a vadászati módban az az, hogy a kísérőnek itt nem passzív szerepe van, hanem nagyon is aktívan vesz részt a vadászatban.
Figyelni is kell, általában beosztom az irányokat a vendéggel, mert disznó bárhonnan várható. Általában több hajtócsapattal dolgozunk egyszerre.
Ha válogatni akar a vadász, akkor távcsövön be kell mondani neki, hogy melyik disznó lehet jó az elképzelései szerint. van aki csak nagy kanra akar lőni, van aki meg csak kisebbre és kocára...
A töltögetés minden vendég esetében más odafigyelést kíván, de első a biztonság. A legutóbbi vendég már régi ismerős, nagyon megbízhatóan kezeli a fegyvert,, de újaknál nagyon oda kell figyelni.
És mindezek felett, miközben elbírálom a futó disznót, esetleg töltöm a kiürült tárat (előtte persze átadva neki a tele tárat), néha meglövöm a sebzetten menekülő disznót, még számon is kell tartani, hogy mire, hová, hány lövést tett, mennyi disznó fekszik, hányat kell keresni, hány sebzett van, azok mik voltak, merre mentek el, stb....
Egy másfél-két napos vadászat totál ki tud készíteni, de nem cserélnék senkivel Angyal
 Wave
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
Rzoli
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1600



« Új üzenet #1586 Dátum: 2013. December 02. - 21:15:12 »

Nem egy jó lőszer. Pont olyan car mint a Lapua Mega meg a S&B.   Fejvakarás
A 308-as se mind üt lukat. Van, hogy el se akar sülni, mert megijed a kantól.  Stoel
Zolikám   Kézfogás Majd lesz ez még máshogy is. ( vagy nem  Ördög )

Hát persze , hogy lesz ez másként is !  Piál Táncol
Most akarok áttérni erre a kaliberre !  Vigyorog
Majd együtt nézzük azt a 308-as likat ! Ördög Piál
/De végig kurkászni nem vagyok hajlandó / Röhög  Stoel
 Wave Emelem
Naplózva
Regius
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 205


« Új üzenet #1587 Dátum: 2013. December 03. - 07:42:31 »

Szép reggelt!

A  .375-ös "nagyvasak"-hoz annyit azért érdemes hozzáfűznöm, hogy szinte minden Zempléni vadász barátom .375-ös kaliberű ZKK 602, illetve CZ 550 puskát használ. Először magam is kissé feleslegesnek ítéltem meg a kalibert. Aztán egyik ottani vendégeskedésem alkalmából lőttem egy kis kant. Amikor bevittük a hűtőbe, benn láttam egy bikát és egy tehenet. Igazi "Kárpáti" típusú szarvasokat. Azt hittem csodát látok. A bika 3 (!!!!) mázsa körül volt  zsigerelve. A pontos súlyára nem emlékszem, de 3-al kezdődött. A tehén is nagyobb volt, mint egy átlagos Dunántúli bika. (!!!!!) A pata nagysága  majdnem ló méretű volt. ( maga a bika közel akkora volt, mint egy karcsúbb "parádésló"....) Ezek után egy cseppet sem csodálkoztam az "erősebb" fegyvereken. Megkérdeztem, hogy milyen lőszert használnak. A legtöbben 19,5 g-os RWS Uni-Classic-ot, illetve RWS 19,44 g-os KS-t. Néhányan átálltak a 17,5 g-os Brenneke TOG-ra, amely hosszabb lövésekre is alkalmas, és kiváló az ölő hatása is. Utóbbinak megnéztem a ballisztikai adatait, OBT=175 m, energia is van bőven "mögötte". (Nem vagyok híve a hosszú lövéseknek, de ez a lőszer szükség esetén kb 220m-ig célpont áthelyezés nélkül használható.) Egyébként kezdő vadász barátom felszerelésében segítettem nemrég, és a CZ 550-eséhez ugyanezt a lőszert használja 9,3x62-es kaliberben. Jópár vadat lőtt már vele.  Nagyon bevált, bár nem olcsó. (26 300 Ft/ doboz, a Rózsa utcai vadászboltban, másutt drágább, általában 28 800)
Üdv: Regius
Naplózva
U.Péter
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3461



« Új üzenet #1588 Dátum: 2013. December 03. - 10:23:22 »

Csaba, köszönöm!  Igen  Emelem
Engem ezek a dolgok, amiket kiragadtál a vadászatból, nagyon érdekelnek, szívesen olvasok róluk.

 Wave
Naplózva

"Az olvasás súlyosan károsíthatja a tudatlanságot!"
tuff74
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 298


« Új üzenet #1589 Dátum: 2013. December 03. - 20:24:15 »

tudom nem 9.3-as, de  ha már .375 akkor a 8x68s -el valakinek van tapasztalata?
Csatolom a brenneke lőszer ballisztikai adatait, az érdekesség kedvéért.
Naplózva
Oldalak: 1 ... 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 [106] 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 ... 188   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: