Oldalak: 1 ... 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 [101] 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 ... 188   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: 9.3-as nagyvasak  (Megtekintve 431010 alkalommal)
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #1500 Dátum: 2013. Július 09. - 10:58:51 »

Vagy tizenöt éve van tíz milli feletti -.45-ös - öbnagyságú puskám, használtam is nem is annyira keveset, és a közepesekkel összehasonlítva erősen korlátozott idehaza a felhasználási körük.
Poénnak jók, de a nagy lövedékátmérő, és behatárolt lövedékválaszték sok minden egyéb tényezőt olyan mértékben befolyásol, hogy az erő/lövedék expanzió/röppálya/elviselhető hátrarúgás tényezőkből valamelyik mindig sérül.
Most 325 graines radírhegyű Hornadyre van belőve 720 méteres indulóval, sajnos még nem próbáltam, de Jan fórumtárs beszámolója alapján erős kételyeim vannak a megfelelő expanziót illetően, ebben az esetben inkább túlzott expanzió miatt a mélységi hatással lehet probléma. Majd csak kipróbálom valamikor, de kicsit olyan lesz ez, mint Leopard 2-es tankkal szántani. Lehet, de minek, mert nem erre találták ki.
Naplózva
Regius
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 205


« Új üzenet #1501 Dátum: 2013. Július 09. - 13:27:11 »

Szia Anti!

Mivel jelenleg a nagy gépem fejlesztés alatt áll, én nem akartam a feltöltéssel kínlódni az azt helyettesítő "bolhacirkusszal". Egyszerűen elküldtem pár képet privát e-mail mellékleteként a címedre.

Üdv: Regius
Naplózva
Anti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2681



« Új üzenet #1502 Dátum: 2013. Július 09. - 13:43:59 »

Szia Anti!

Mivel jelenleg a nagy gépem fejlesztés alatt áll, én nem akartam a feltöltéssel kínlódni az azt helyettesítő "bolhacirkusszal". Egyszerűen elküldtem pár képet privát e-mail mellékleteként a címedre.

Üdv: Regius


 Emelem

Ehun van:




 Igen Taps
Szép és jó kis puska. Hátrarúgása viselhető ilyen kis tömeg mellett? (Bár egy 8x68S után nem hiszem, hogy feltűnik. Kacsint)
 Wave
Naplózva

"kilenc és fölötte"
I shot the sheriff, but I did not shoot the deputy...
Regius
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 205


« Új üzenet #1503 Dátum: 2013. Július 09. - 15:45:45 »

Szia Anti!

Köszönöm, hogy feltetted a képet. Egyébként ennek a fegyvernek (is) a fém részei kizárólag acélból vannak. Egyáltalán nem rúgós fegyver ez. A peremes 9,3-asok barátságosak, még 3 kg alatti puskákon is. Kicsi a gáznyomás, inkább csak tol. A szereléknek és a távcsőnek az együttes súlya valahol a 70-75 dkg körül van, maga a fegyver csupaszon 2,9 kg.  Egyébként a 8x68-as sem rúgós jószág, csupaszon 3,65 kg, távcsővel, szerelékkel majdnem 4,5 kg. És én ilyen kaliberű fegyverrel  tanultam meg rendesen lőni a hatvanas években, siheder koromban nagybátyám, majd apám ugyanilyen kaliberű puskájával. Szokás kérdése. Én megszoktam. A Steyr-nek inkább a hangja a barátságtalan, nem a rúgása. Általában a hidegen kovácsolt csövű fegyverek hangja egy brutális csúnya dörrenés. A Steyr ELŐTT egy 8x68S kaliberű  Voere 2165 Mauserem volt, teljesen más hanggal. (igaz annak más eljárással készült a csöve) Annak a hangja egy nagyon erős mély, kettős harangütéshez hasonlított. Kifejezetten erős, de szép hang volt. Egyébként (lőtéren) .500 NE-ig bezárólag, hosszú évtizedek alatt sokféle fegyverrel lőttem, de távolról sem minden kaliberrel. Azt mondták sokat utazó, és időnként nehéz fegyvert is használó ismerősök, hogy a rugdosás a dupláknál az .577 NE-vel kezdődik, a perem nélküli hornyos lőszereknél pedig a .416 és a .460 Weatherby az ami rúgós. Az utóbbi nagyon is az.  Az általam is próbált  .416 Rigby számomra egyáltalán nem tűnt annak (barátom CZ 550 ese) és a vele azonosnak mondható 416 Remington Magnum sem. (Ez utóbbi szintén ismerősé, de ez Blaser)  És az .500 NE sem tolt túl nagyot, a 37 g-os Kynoch lőszerrel. Azért észre lehet venni rendesen,  a cső vége is megemelkedik vagy 15 centit  (persze akkor a lövedék már célban van)  de nem brutális.  Férfiak vagyunk a mindenségét. Meg kell fogni rendesen és kész....Aki sokallja, használjon könnyebb kalibert, vagy nagyobb tömegű fegyvert, esetleg csőszájféket...
Üdv: Regius
Naplózva
Cheyenne
Vendég
« Új üzenet #1504 Dátum: 2013. Július 09. - 16:11:36 »

........,  Férfiak vagyunk a mindenségét. Meg kell fogni rendesen és kész....Aki sokallja, használjon könnyebb kalibert...
Üdv: Regius


.. Igen  Igen  Igen .. 
Úgy gondolom, felesleges a fentebb leírt gondolatokat tovább ragozni, maszírozni..  Vigyorog ..
Ez a tropik, RÉSZEMRŐL, akár  zárható is!..  Stoel ..  Emelem
Naplózva
baikalbock
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 437


« Új üzenet #1505 Dátum: 2013. Július 09. - 23:01:09 »

Üdv Regius!  Igen  Emelem



..Ha lassan is, de kezdi kiforrni magát ennek a Frank gyereknek a múltévi szösszenete..  Nyihi ..
Sajnos, már nincs közöttünk..  Rííí ..   Ördög  Ördög  Ördög ..    Emelem


Csak nem hiányzol magadnak?  Ördög
Naplózva
Cheyenne
Vendég
« Új üzenet #1506 Dátum: 2013. Július 10. - 10:31:39 »

Csak nem hiányzol magadnak?  Ördög

.. Vállat von ..   Nem szól szám ..
Nincs  ezzel semmi baj!  ..A hiány ott kezdődik valahol.., mikor már magadnak sem kellesz..  Röhög ..
Naplózva
Stefi
Vendég
« Új üzenet #1507 Dátum: 2013. Július 11. - 13:49:16 »

Igazad van, Anti!
Stefi által említett kaliberek (főleg az első kettő) röppályája nemigen, (helyesebben szólva) alig jobb a 9,3x62-nél, az említett magnumoké jobb ugyan, de elég karcsúak, a lövedék tömege kicsi. Egyszóval az ölő hatása a 9,3x62-nek lényegesen jobb....Az általam használt 8x68 az átmenet a kettő közt: Jelentős lövedéktömeg, és lapos röppálya, valamint nagy energia jellemzi. Ettől függetlenül (mint említettem) használok 9,3x74R-t is, és nagyon szeretem.
Ez nem azt jelenti, hogy a karcsúbb kalibereknek nincs létjogosultsága....Igenis van...de a nagy vasak azok nagy vasak....azok az igaziak....
Üdv: Regius

Mint tudjátok én is nagyvaspárti (9,3x62) vagyok. Nem is a 180 méteres lövéssel van bajom ahogy az eredeti hozzászólásban van "180-190 méter "  Fejvakarás
ami könnyen lehet 200- 250 is és akkor már a 9,3 x62  Fejvakarás . Az igaz hogy én 150 méter felett kevés disznót lőttem 200 nál nagyobb távon meg egyet sem és még az igazsághoz az is hozzátartozik hogy nincs távmérőm mert bizony ennek a kalibernek 200 méter felett nem mindegy az a néhány10 méter.        Emelem
Naplózva
Cheyenne
Vendég
« Új üzenet #1508 Dátum: 2013. Július 11. - 14:21:23 »

Lári-fári..
Szerintem meg,teljesen felesleges  beszélgetni, a  sac/kb méterekről.., kaliberekről, lövedéktömegekről,hiperlapos röppályákról stb..
Az IGAZSÁG az, hogy lehet  bármilyen nagy (is) az kaliber.., 150m után, úgyis leesik.  Angyal ..  Ördög ..   Stoel ..
Naplózva
Stefi
Vendég
« Új üzenet #1509 Dátum: 2013. Július 11. - 18:03:30 »

Lári-fári..
Szerintem meg,teljesen felesleges  beszélgetni, a  sac/kb méterekről.., kaliberekről, lövedéktömegekről,hiperlapos röppályákról stb..
Az IGAZSÁG az, hogy lehet  bármilyen nagy (is) az kaliber.., 150m után, úgyis leesik.  Angyal ..  Ördög ..   Stoel ..

Csak a nyócas ! Ezért nem volt még 8x68 -asom .  Ördög

Egyébként eszembejutott ez a disznóra - nagytávolságra a 8x68 -as de még ilyen kaliberem nem volt , pedig már néhányan próbáltak rábeszélni és el is hiszem hogy jó kaliber. Viszont disznó nálunk éjszakai állat és hát éjjel 200 méter fölé lődözni .  Fejvakarás Az alatt meg ölég a 8x57 ha már a leesős nyócast választanám. Na meg a 8x68 5000 Julist bőven meghaladó energiája .    Fejvakarás   Na nem mintha föllökne .    Emelem
Naplózva
Fegbock
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1487


« Új üzenet #1510 Dátum: 2013. Július 11. - 18:14:26 »

Csak a nyócas ! Ezért nem volt még 8x68 -asom .  Ördög

Egyébként eszembejutott ez a disznóra - nagytávolságra a 8x68 -as de még ilyen kaliberem nem volt , pedig már néhányan próbáltak rábeszélni és el is hiszem hogy jó kaliber. Viszont disznó nálunk éjszakai állat és hát éjjel 200 méter fölé lődözni .  Fejvakarás Az alatt meg ölég a 8x57 ha már a leesős nyócast választanám. Na meg a 8x68 5000 Julist bőven meghaladó energiája .    Fejvakarás   Na nem mintha föllökne .    Emelem

Pedig úgy keresztül lehet lőni vele a disznót 20 méterről, sőt a bikát is, hogy még a vér is benne marad!  Vigyorog
Naplózva

Minden lövésem, amely talál, azonnal öljön! De ha nem öl, akkor ne ejtsen sebet!
Regius
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 205


« Új üzenet #1511 Dátum: 2013. Július 12. - 07:47:31 »

Szia Stefi!

Többszörösen is IGAZAD van. Nem vadászias, nem illendő a 150 m-nél hosszabb lövés. (Mint korábban írtam, legfeljebb hegyi vadászat, vagy alföldi őzvadászat esetén fogadható csak el, illetve sebzett vad után-keresése esetén.) És ez ezerszeresen így van. Tartsuk már be a régi vadászregulát. Ha erről is lemondunk, akkor a vadászat NEMES szenvedélye vadra történő célbalövéssé korcsosul!!!!!!!!!!!!!!! Ne tegyük! Cserkeljünk rá, ha másképp nem megy, vagy legyünk türelmesebbek. És ha nem jön össze, akkor fogadjuk el: ma a nemes ellenfél jobb volt, ügyesebb volt, legközelebb majd én leszek az ügyesebb. Adjunk sportszerű esélyt a vadnak!!!!
Távolságmérő pedig teljesen felesleges. A távcsövek szálkeresztjén lévő vízszintes nyílás segítségével tökéletesen lehet távolságot BECSÜLNI!!!!! Nagyjából egészében kis gyakorlattal is 20-25 méteres pontosság könnyen elérhető, több gyakorlattal még ennél nagyobb pontosság is. A normál szálkeresztekhez (1;4) tartozó nyílás valós szélessége 70-75 cm. Ez nagyjából annyit jelent, hogy 100 méterről pont kitölti egy keresztben álló őz teste. (a dupla nyílás (pl.: 4-A szálkereszt) az 140-150 cm, azaz egy keresztben álló gímtarvad teste 100 méterről...) Ennek megfelelően máris könnyedén megy a távolság becslése, a 25 méteres pontosság pedig szinte magától adódik..(Egy példa: Ha a az őz egy fél nyílást, valamint a második félnyílás FELÉT tölti ki, akkor 150 méterre van.)  Ugye milyen egyszerű? És tovább finomítható, könnyedén elérhető a 12,5 méteres pontosságú távolság becslés. Így a vadászathoz bőven elegendő. Távolságmérő viszont kell, például zerge, vagy kőszáli kecske vadászatánál...És persze ilyenkor jól jön a céltávcsövön a ballisztikai torony...
Vadászüdvözlettel: Regius
Naplózva
Regius
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 205


« Új üzenet #1512 Dátum: 2013. Július 12. - 07:59:24 »

Szia Fegbock!

Én is jártam már úgy a 8x68-assal egyszer, több mint 20 éve.  120 méterről átrepült  a vadon! A gímtarvad helyben maradt ugyan, de vér gyakorlatilag nem volt. Nem tudom, ha elindul, pumpált volna ki egy kis vért a mozgása...Egyébként 11,7 g tömegű RWS Kegelspitzzel lőttem. AKKOR UTOLJÁRA!!!!  Azóta 14,5 g-os RWS Kegelspitzet használok, azzal soha nem volt gond. De rövidesen ki fogom próbálni a 14,2 g tömegű Brenneke TOG lőszert.
A TOG lövedék hegye bőrvágós (peremes)  kivitelű azaz mindig fog vért hagyni...A ballisztikája nagyon jó, kissé jobb mint a 14,5 g-os RWS Kegelspitzé (ennél a GEE: 179 m)  A TOG-nál a GEE: 183 m. Szükség esetén (sebzett utánkeresése) 250 méterig nyugodtan lehet vele lőni. Más esetben pedig nincs létjogosultsága a 150 méter feletti lövésnek.
Egészen közelről (az említett 20 méteres távolságnál) pedig bármelyik  normál kaliber lövése is átcsúszhat a vadon. Olyankor tessék belőni a "csont" közepére. (Vállap közepére) És nem lesz gond!!!!

Vadászüdvözlettel: Regius
Naplózva
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #1513 Dátum: 2013. Július 12. - 09:39:14 »

A legtöbb, októberben vér nélküli nyomon keresett dámbikát a 8x68 produkálta.
A kis testtömeg, a barcogó bika "szikkadtsága" és a viszonylag kis lőtávok eredménye lehetett ez, valamint a mélyen a lapocka mögé, német gyakorlat szerint tett "húskímélő" lövések.
A hasonlóan meglőtt bikák a középkaliberek esetében általában jó vérnyommal távoztak, de helyben leginkább csak a 8x57 és a 9,3-asok marasztalta őket.
A gyorsabb karcsúbb magnumoktól is több volt a helyben maradás, de ha elment a bika, általában azok után is jól követhető vér maradt.
A vendégekkel meg is szoktam egy idő után beszélni, hogy tessék a dámbikát kemény-vállapon lőni, inkább a melső láb vonalában és kissé magasabban.
A jó csontos, magas találatoknál bármilyen kaliber bármilyen lövedékétől helyben marad a dámbika is és nem kell a kétséges kereséssel foglalkozni utána.
Az értékes trófea mellett az a pár kilónyi elveszejtett vadhús meg nem oszt-nem szoroz.

8x68-as puskám nem volt, 8x57-es annál inkább.
Van viszont egy régi vágyam, egy 8x64-es birtoklása. Esetleg egy 8x60, de ez már-már a lehetetlen kategória, nem tudom egyáltalán csöveznek-e még hozzá fegyvert?
 Emelem
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
Regius
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 205


« Új üzenet #1514 Dátum: 2013. Július 12. - 14:04:50 »

Kedves Csaba!
Amióta átálltam a 14,5 g tömegű lőszerre, nem volt ilyen gondom, pedig csak az utolsó 22 évben is (a vadásznaplóm szerint) közel 600 nagyvadat hoztam terítékre. Ebben benne vannak a kilencvenes évek közepén az állományapasztások alatt elejtett vadak is, és azok is, amikor 3-4 éven keresztül hivatásos vadász barátaimnak besegítettem a "személyzeti" munka elvégzésében. (Összességében pedig a 850 db felé közeledem...)
A német vadászok nagy része (aki 8x68-as puskával vadászik)  szinte mind kizárólag a 11,7 g-os KS-t használja. Azzal pedig ez valóban előfordulhat. (Annak a könnyű lőszernek viszont nagyon jó a röppályája, alföldi őzvadászatra is alkalmas, 300 m-en is csak 19 cm-t sűllyed. (ezek átlagértékek, mert a gyár hol csak 199, hol 202, hol 205 méterre ajánlja az optimális belövési távolságot, és ez a többit is kicsit magával viszi) Én az "átszúrja  a vadat jelenség" elkerülésére használok 11,7 helyett 14,5 g tömegű lőszert. Ezzel semmi gond sincs!!! A nagyon közelről 20-25méterről lőtt vadnál pedig semmilyen lőszer sem fakaszt vér, ha nem ér csontot, mert mondjuk a két borda közt átcsúszik...
Ettől függetlenül azt mondom, és ez a személyes tapasztalatom, hogy a 8x68-as fegyver és lőszer még mindig, minden körülmények között a középkaliberek legjobbika, még akkor is, ha kissé szűk hozzá itthon a lőszer választék. (Persze ez is CSAK ITTHON!!!!) Külföldön más cégek lőszerei is kaphatók nemcsak az RWS és a Brenneke, hanem például Hirtenberger, sőt: NORMA is, mégpedig többféle heggyel!!!!  Igen NORMA...És több más is...Nem beszélve az egyedileg töltöttekről...( Ha maga tölt az ember, S típusú hegyet kell választani. Annak az átmérője 8,22 mm, míg van a 8-asok közt, olyan is, ami csak 7,98 és a házilagos töltéshez hihetetlen nagy a "hegyek" választéka....  Egyébként, ha kifejezetten húsra vadászom, (évente megveszek általában egy gímborjút, illetve egy dám ünőt vagy borjút) És két három évente egy öregebb tehenet vagy spiessert szaláminak. Ezeknél én is szívre lövök. És simán felborul a vad, igaz nem 20 méterről lövöm. Szóval a Te előző megjegyzésednél említett németek szinte 100 %-ig biztos, hogy könnyű lőszerrel (11,7 g)  vadásztak.. Ismétlem, ezért álltam le ezzel a lőszerrel, 22 éve...
Amit a tapasztalataimról írtam az pedig sokszorosan igaz, mert nemcsak nagybátyám apám és én, hanem  7-8  mai barátom is használja ezt a kalibert mégpedig igen eredményesen, csak a legjobbakat mondják róla, azaz véleményünk megegyezik. (persze szinte mindenki a nehezebb lőszerekkel használja) emellett egy 9,3-as nagyvas (mint az én gavallérom) optimálisan biztosítja az európai vadakra a megfelelő választékot. (Régebben volt .243-asom is, de ma már nem érzem szükségét.) Egyszóval egy kissé hosszabb lövésre is alkalmas fegyver meg egy 9,3-as mindenre elég, legalábbis sokónknak, köztük nekem...Persze ha anyagilag megengedhetném,  a gavallér mellett egy míves 9,3-as duplagolyós is elkelne, de nem akarok telhetetlen lenni....

Vadászüdvözlettel: Regius
Naplózva
Oldalak: 1 ... 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 [101] 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 ... 188   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: