Oldalak: 1 ... 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 [71] 72 73 74 75 76 77 78 79 80   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Gondolatok a vadászat helyzetéről  (Megtekintve 141730 alkalommal)
U.Péter
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3461



« Új üzenet #1050 Dátum: 2015. Február 02. - 17:54:19 »

Nálunk is - még a régebbi társaságnál - a kutyások általában plusz fácánt kaptak - ha jutott.
Naplózva

"Az olvasás súlyosan károsíthatja a tudatlanságot!"
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #1051 Dátum: 2015. Február 02. - 17:54:55 »

Apróvadas területen vadászó "kutyások"-tól kérdezném, hogy a társaság milyen módon ismeri el, honorálja, ösztönzi a négylábúak közreműködését a vadászatokon?  Emelem

Szervusz Sanyi! Emelem

Egész életemben neveltem vadászkutyát, főleg magyar vizslát! (de volt német vizsla, pointer, hannoveri is)
A hetvenes években 32 fős tagságból általában 20 -an neveltek jobb-rosszabb kutyát, de volt olyan időszak, hogy 26 kutyát tartootak a tagok!
Szinte mindenki tiszteletben tartotta, hogy a kutyának csak a gazda dirigál, és ha egy kutya megállt egy vadat, megállt a hajtás amíg a gazda kitaposta a vadat.
A kutyák munkája nagy becsben volt tartva, és minden alkalommal járt nekik is a "vadászrész" ami általában egy-két fácán volt. Biztosítottak területrészt külön a kutyák idomítására, természetesen olyan helyen ahol vaddal is találkozhatott a kutya. A vadászat szervezői odafigyeltek a szélirányra, és a kutyák megfelelő elosztására.

Aztán, ahogy bővült a "vadászlétszám" egyre kevesebben tudtak vadászni kutyával,egyre kevesebb lett a kutya. Legalábbis az én ismeretségi körömben egyre kevesebben értették meg, hogy "eb a vadász kutya nélkül". Folyamatosan dirigáltak a kutyáknak, nem egyszer elvették a vadat az apportírozó kutyától. Volt aki belerúgott a kutyába, mert rámorgott amikor el akarta venni tőle a fácánt! Nagyon sok lett a konfliktus a kutyások és nem kutyások között. Egyre több vadász hagyta otthon  a "társát" társasvadászatokon, és csak egyéni vadászatra vittük ki őket!  Nekem az a tapasztalatom, hogy a mai vadászok nagy része nem is a  Vadászat szépségét keresi hanem a minél nagyobb sikerélményt, a "húst", keveseknek ad élményt egy vadat megálló kutya, vagy egy vércsapa kidolgozása! Nincs a vadászkutyának már "becsülete" sok helyen. Persze vannak kivételek, ahol ma is megbecsülik a jó kutyát!
Nálunk, a mostani vadásztársaságban egyetlen kutya sincs, és az elmúlt 15 évben nem is volt! Nem is nagyon van rá igény. Ahogy a vadlétszám fogyott egyre inkább sajnálták a kompetenciát a kutyáktól, végül nem is járt nekik semmi, max a szétlőtt, felhasználásra alkalmatlan vadat kapták.  Pedig jó lenne, ha végre mindenki megértené, hogy jó kutyák nélkül nem lehet vadászni!
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Sam6
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1732



WWW
« Új üzenet #1052 Dátum: 2015. Február 02. - 18:22:55 »

Azt látom, manapság az a trend, hogy meg-meg feledkeznek a kutyák elismeréséről. Egy-egy kutty felnevelése, betanítása, pénzben nem mérhető. Aztán, mikor vadászaton gyümölcsözik a munka, az nagyon jó érzés, viszont az már kevésbé, hogy egyre kevesebben vagyunk, akik "bajlódunk" a kutyákkal. A vadászatokon a számítóbbak, a kutyások körül helyezkednek, s ilyenkor inkább átengedem a lehetőséget. Én megyek a kutyával az erdőben, a sűrűben, a nádban, a kényelmesebbek meg kintről vadásznak. Jó lenne ha többen lennénk, mert kutyák nélkül igencsak szegényes lenne a teríték...
 Kutyás
Naplózva

"A vadászat számomra egy életre szóló ösztönös elhivatottság"
serg
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 384



« Új üzenet #1053 Dátum: 2015. Február 02. - 18:39:30 »

Nem tudom megérteni a mai puskások jó részét,számomra mindig öröm látni,ha normálisan,de legalább elfogadható szinten dolgozó kutyák jelen vannak a vadászaton. Szükség van rájuk,főleg vad fácánnál... Idén nekem is egy sebzett madaram több száz méterről hozta meg a kutya (fizetős vadászaton vettem részt),meg is köszöntem a munkát a kutya gazdájának is ,meg természetesen az ebnek is! Az meg alap dolog,hogy a kutyának a gazdája parancsol szerintem... Én nagyon ritkán szólok más kutyájára,akkor is néha a gazda felszólítására,hogy kérjem el én a kutyától vadat. Viszont az engedetlen kutyáért haragszom vadászaton,s itt nem a fiatal tanulós kutyákról beszélek hanem a neveletlenekről,akikkel nem bír a gazdájuk s csak rontja a többiek vadászatát. Mert rossz kutyával vadászni,rosszabb mint kutya nélkül legalábbis én ezt tapasztaltam meg az évek folyamán. Magam is szeretnék majd tartani,nevelni vizslát,de csak akkor,ha lesz megfelelő biztos vadászati lehetőségem,hogy munkát is tudjak adni a számára,mert évi egy két vendégvadászatért nem tartok udvardísznek egy vizslát (meg a vendégkutyák sem igen örvendenek nagy népszerűségnek olyan helyen ahol a helyiek komolyan kutyáznak). De nem tudom mit várunk a mai puskásoktól,amikor a más által kitaposott madarat szó nélkül lelövik az elől aki rebbentette a madarat,s ilyet kutyásoknál is láttam... Én úgy tanultam még,hogy azé a lehetőség,aki kitaposta a vadat,akár kutyával,akár anélkül,persze ha szól,hogy lője az ember,akkor megteszi amit tud. Azt nem igazán kedvelem,hogy minden sűrűbb részbe a kutyásokat zavarják be,hogy ők dolgozzanak a nehéz körülmények között,én mint fiatal,ha választhatok direkt az ilyen sűrűbb részeket járom hajtásokban,mert ezt is így tanították nekem,hogy a nehezebb terep a fiataloké... Ezzel szemben nem egyszer látom,hogy a velem egyidősek hajtásban kapkodnak a minél kényelmesebb helyekért... Kutyákra mindig szükség van a vadászaton szerintem,legyen az bármilyen vadászati forma,s igencsak hálásnak kell lenni azoknak akik nem sajnálva szabadidőt,anyagiakat kutyanevelésre adják a fejüket.
Naplózva
U.Péter
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3461



« Új üzenet #1054 Dátum: 2015. Február 02. - 19:09:58 »

Azt látom, manapság az a trend, hogy meg-meg feledkeznek a kutyák elismeréséről. Egy-egy kutty felnevelése, betanítása, pénzben nem mérhető. Aztán, mikor vadászaton gyümölcsözik a munka, az nagyon jó érzés, viszont az már kevésbé, hogy egyre kevesebben vagyunk, akik "bajlódunk" a kutyákkal. A vadászatokon a számítóbbak, a kutyások körül helyezkednek, s ilyenkor inkább átengedem a lehetőséget. Én megyek a kutyával az erdőben, a sűrűben, a nádban, a kényelmesebbek meg kintről vadásznak. Jó lenne ha többen lennénk, mert kutyák nélkül igencsak szegényes lenne a teríték...
 Kutyás

Sanyi, ez a trend! De nem manapság kezdődött. Apám mesélte, hogy a 70-es években a társasága tele volt jó kutyákkal. A 90-es évek elején - ugyanott - évekig csak a mi három kutyánk dolgozott... Mondjuk én nem bántam, a mi kakasaink általában biztosan megvoltak, csak olyankor szoktunk morogni, ha a tagtársak nem akarták figyelembe venni, hogy a kutya is el tud fáradni. De ilyen csak hébe-hóba történt. Az viszont igaz, hogy rókalövés lehetőségéhez is igen-igen ritkán jutottam, ami néha azért hiányzott. Visont kárpótolt a kutya munkája, és a neki szóló elismerések (néha ilyen is volt).
A sűrűt meg tapossa, akinek nincs kutyája, az enyém ott dolgozik benne...  Vigyorog
Naplózva

"Az olvasás súlyosan károsíthatja a tudatlanságot!"
dama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2660


« Új üzenet #1055 Dátum: 2015. Február 02. - 19:18:25 »

Szia!

Nálunk általában plusz fácánt adnak a kutyásoknak. De tudok olyan helyről is, ahol a társaság bizonyos időközönként egy-egy zsák tápot ad a kutyatartóknak. Ez főleg a hajtóknál érdekes, ennél a társaságnál szinte minden hajtó kutyával jön a hétvégi társasvadászatra.

Nálunk is ez az elfogadott, hogy a terítékből egy plusz fácán a kutyusé.  Igen Emelem
Hiszen Ő is segít a vadászatban.  Emelem
Naplózva

Az áram alatt lévő alkatrész ugyan úgy néz ki mint ami nincs áram alatt,
csak más a fogása!
Sako
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 199


« Új üzenet #1056 Dátum: 2016. Október 24. - 13:42:42 »

Na lassan az utólsó hónapokban a jelen ciklus végén,és egy új kezdetén  az új  vadászterületek kijelölésével sok helyen kezdődik a sumák és a kigolyózás vagy éppen a betolakodás új érdekhaverkodás,nyálcsorgatás, maffiamódszerek egy egy területre.   
Van ahol a lehetőséghez nem juttatott eddig ellenlábas nagybirtokos két helyen is tag lesz,de egy harmadikba nem vették már fel és zsarolni kezdi az ottaniakat hogy a vadkárral megöli majd a társaságot.... hogy képes e rá,.az  kérdéses...
Van ahol még mindig a területen folyik a civakodás és vadidegenek,az ország másik feléből alakítanak társaságot,a helyieket meg horribilis dijakkal riasztják el,ha mással nem tudják...így születik az,hogy évtizedek óta vadászó helyi emberek beleunnak az egészbe és elkezdenek gondolkodni azon,hogy eladják a fegyvereiket és soha többet nem kerülnek vadászat közelébe.
Van  olyan aki szkeptikus a 20év üzemi ciklust illetően...talán okkal és joggal,hiszen sok az a húsz év,s már olyan háziszabályt akarnak hozni,hogy 20évig  ha meghal se tudja örökölni se senki a tagságát.

Volt egyszer egy olyan időszak,mikor ilyenek nem voltak,mikor a vadásszá válás sem azonnali tagsággal járt,hanem hosszu évekig kellett taposni érte a nádat,avart,lest építeni...ennek ma nyoma sincs és ez a hagyomány is kihalt.
Naplózva
Stefi
Vendég
« Új üzenet #1057 Dátum: 2016. Október 24. - 13:52:26 »



Volt egyszer egy olyan időszak,mikor ilyenek nem voltak,mikor a vadásszá válás sem azonnali tagsággal járt,hanem hosszu évekig kellett taposni érte a nádat,avart,lest építeni...ennek ma nyoma sincs és ez a hagyomány is kihalt.

 Emelem  Gondolom nem az 1997 vagy 2007 utáni időszakra gondolsz. Van igazság abban amit írsz az ilyen olyan kitúrásról de azért felmerül a kérdés az egy vagy két ciklussal ezelőtti osztozkodásnál nem ez ment ? ( Szerintem ez csak pepitában ) Most miért ne úgy menne . Esetleg akik akkor nem jutottak a fazékhoz most miért ne hálálnák meg - vagy akiknek le@rták földtulajdonosi jogait az most hova álljon ?     Emelem
Naplózva
Sako
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 199


« Új üzenet #1058 Dátum: 2016. Október 24. - 14:13:09 »

Emelem  Gondolom nem az 1997 vagy 2007 utáni időszakra gondolsz. Van igazság abban amit írsz az ilyen olyan kitúrásról de azért felmerül a kérdés az egy vagy két ciklussal ezelőtti osztozkodásnál nem ez ment ? ( Szerintem ez csak pepitában ) Most miért ne úgy menne . Esetleg akik akkor nem jutottak a fazékhoz most miért ne hálálnák meg - vagy akiknek le@rták földtulajdonosi jogait az most hova álljon ?     Emelem

Ez így is van,de én inkább a köpönyegforgatókat,kapzsikat látom érvényesülni. Van aki az életét odadná,hogy egyáltalán vadászni tudjon a helyiek közül,van aki meg vadidegen és hármas tagsággal a helyiek pofájába röhög,csak mert ma pénzel mindent el lehet érni .
Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #1059 Dátum: 2016. Október 24. - 14:14:32 »

Volt egyszer egy olyan időszak,mikor ilyenek nem voltak,mikor a vadásszá válás sem azonnali tagsággal járt,hanem hosszu évekig kellett taposni érte a nádat,avart,lest építeni.

Vagy az elnök barátjának lenni.
Vagy pártfunkcinak lenni.
Vagy megyei pozícióban lenni.
Vagy a helyben gazdálkodó TSZ vezető beosztású dolgozójának lenni.
Vagy...stb.

Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #1060 Dátum: 2016. Október 24. - 14:17:46 »

,s már olyan háziszabályt akarnak hozni,hogy 20évig  ha meghal se tudja örökölni se senki a tagságát.

Ehhez szerintem nem kell házi szabályzat, az egyesületi tagság tudtommal nem örökölhető.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #1061 Dátum: 2016. Október 24. - 14:25:33 »

...csak mert ma pénzel mindent el lehet érni .

90 előtt meg piros párttagkönyvvel. Tegyük hozzá, vadászati jogot szerezni egyikkel sem túl elegáns, de még mindig a pénz az, aminek a megszerzéséért nem biztos, hogy el kell adnod a lelkedet az ördögnek.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
táborilelkész
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3506



« Új üzenet #1062 Dátum: 2016. Október 24. - 14:42:41 »

Vagy az elnök barátjának lenni.
Vagy pártfunkcinak lenni.
Vagy megyei pozícióban lenni.
Vagy a helyben gazdálkodó TSZ vezető beosztású dolgozójának lenni.
Vagy...stb.



 Emelem Wave Köszönöm szépen!

Már többször leírtam,ha valaki azt hiszi,régen minden szebb és jobb volt, hát nem volt! Legfeljebb imitt-amott más. Ezek a dolgok akkor is megvoltak,csak nem engedték nyilvánosságra kerülni.
Naplózva

Engedd Uram,hogy tisztán lőjek, tisztán öljek és,ha nem lőnék tisztán, engedd Uram,hogy tisztán hibázzak.
S.Peti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6027



« Új üzenet #1063 Dátum: 2016. Október 24. - 15:16:47 »

Emelem Wave Köszönöm szépen!

Már többször leírtam,ha valaki azt hiszi,régen minden szebb és jobb volt, hát nem volt! Legfeljebb imitt-amott más. Ezek a dolgok akkor is megvoltak,csak nem engedték nyilvánosságra kerülni.
Pedig jobb volt...és sokkal szebb.
Most a vadkár fogja megölni a Vadászatot.
Addig meg viselte a TSz.
Eljön az a nap amikor csak a földtulajdonosok fognak vadászni, és azok akiket ők megtűrnek valamiért...
Naplózva

...forrókezű fiatal vadásztárs...
S.Peti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6027



« Új üzenet #1064 Dátum: 2016. Október 24. - 15:23:44 »

Pedig jobb volt...és sokkal szebb.
Most a vadkár fogja megölni a Vadászatot.
Addig meg viselte a TSz.
Eljön az a nap amikor csak a földtulajdonosok fognak vadászni, és azok akiket ők megtűrnek valamiért...
Tisztelet a Kivételnek!
Naplózva

...forrókezű fiatal vadásztárs...
Oldalak: 1 ... 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 [71] 72 73 74 75 76 77 78 79 80   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: