Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ... 80   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Gondolatok a vadászat helyzetéről  (Megtekintve 141691 alkalommal)
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #105 Dátum: 2010. November 09. - 16:50:00 »

Szia Attila!  Emelem

A lényeg szerintem ebben van:
"Lehetnék "bérkilövő" is, aki annyit fizet amennyit vadászik. De nem akkor amikor szeretnék! Így legalább akkor is kimehetek, ha nem lehet semmire vadászni, és cipelhetem a puskát megszokásból. Legalább megvan az illúziója, hogy Vadászok!!"

A baj az, hogy lassan belefáradok abba, hogy állandóan árral szemben kell "dolgozni". Nagyon nem jó irányba megy a vadászat szekere. Erről tehetünk mi is, de csak kisebb részben, a nagyobb részébe sajnos nincs se beleszólásunk, se igazából rálátásunk. Előírják a feltupírozott kilövési terveket, ha nem teljesíted, bünti, ha nem úgy teljesíted (pl. korosztály) bünti. mindent agyon adminisztráltatnak velünk. Csak számold ki, hogy egy db nagyvadat hány helyre kell beírni, hány helyen kell nyilvántartani. Egy terelésnél (hajtásnál) majdnem úgy néz ki az erdő, mint a karácsonyfa a sok tilos lőiránytól. Régebben mi volt? A nyiladék egyik oldalára álltok, a másikra lőttök. Most kijelölöm, méretarányos térképet készítek, engedélyeztetem, sokszorosíttatom, majd kiosztom, és több mint a fele "felhasználó" azt sem tudja, hogy hogyan kell tartani, nemhogy eligazodjon rajta. Lassan elérünk oda, amit H. Zsombor mondott: csak az ügyvédem és az állatorvosom jelenlétében vagyok hajlandó vadászni (valami ilyesmi tartalma volt). Sokszor azért nem lövök, mert belegondolok, hogy mennyi gond, meg irigység jön utána, az pedig nem hiányzik, inkább nézegetem meg néha fotózgatom (ha nem felejtem el), vagy ráteszem a szálkeresztett, aztán mondom, hogy bumm, megvagy, ennek az az előnye, hogy ilyenkor soha nem hibázok meg sebzek, ráadásul ugyanazt a vadat többször is "meglőhetem".
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #106 Dátum: 2010. November 09. - 16:53:02 »

Sajnos igazat kell, hogy adjak! Igen
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #107 Dátum: 2010. November 09. - 17:01:12 »

Szia Pati! Emelem


Hiszem, hogy eljön az idő, hogy ITT ,és  EBBEN IS rendeződnek a dolgok, és még tudok egy-két ötletet adni a talpra álláshoz.


"Hiszem, hogy eljön az idő, hogy ITT ,és  EBBEN IS rendeződnek a dolgok, és még tudok egy-két ötletet adni a talpra álláshoz. "

Engem ez a mondatod ami igazán megfogott! Sajnos a környezetemben abszolút nem tapasztalok hasonló pozitív hozzáállást, mentalitást!  Emelem

Mondom: Tisztelet a kivételnek, de ez sajnos iszonyatosan kevés!!!
Naplózva

" There is good out there "
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #108 Dátum: 2010. November 09. - 17:10:41 »

"Hiszem, hogy eljön az idő, hogy ITT ,és  EBBEN IS rendeződnek a dolgok, és még tudok egy-két ötletet adni a talpra álláshoz. "

Engem ez a mondatod ami igazán megfogott! Sajnos a környezetemben abszolút nem tapasztalok hasonló pozitív hozzáállást, mentalitást!  Emelem

Mondom: Tisztelet a kivételnek, de ez sajnos iszonyatosan kevés!!!

Na ez a nagyon szomorú. Szerencsére én sok hasonlóan gondolkodót ismerek (s akad köztük fiatal is), bár nem ez a többség, viszont már vannak olyanok közöttük, akiket sikerült erre a mentalitásra "átnevelni".
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
nagysas
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4145


TSP


« Új üzenet #109 Dátum: 2010. November 09. - 17:22:56 »

Na ez a nagyon szomorú. Szerencsére én sok hasonlóan gondolkodót ismerek (s akad köztük fiatal is), bár nem ez a többség, viszont már vannak olyanok közöttük, akiket sikerült erre a mentalitásra "átnevelni".

Szerintem nagyon sokat számít, hogy ki az, aki segítséget nyújt a vadászatban a fiatalságnak. Első "tagi" - igazából nem is az - évem taposom, igen-igen rögös út.... De. Mindennél többet ér egy - barátokkal közösen épített - kész les, egy telefon, hogy "szórtam Neked is", "Hétvégén menjünk együtt, nem fogy annyi gázolaj", stb.  Igen

Annyi röptetett réce a világon nincs, amennyire ezeket az élményeket elcserélném...
Naplózva

Ó Sunny... a tyúkok előtt mindig legyen víz!!
在我赤裸的身上牺牲一只山羊
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #110 Dátum: 2010. November 09. - 17:30:52 »

Szerintem nagyon sokat számít, hogy ki az, aki segítséget nyújt a vadászatban a fiatalságnak. Első "tagi" - igazából nem is az - évem taposom, igen-igen rögös út.... De. Mindennél többet ér egy - barátokkal közösen épített - kész les, egy telefon, hogy "szórtam Neked is", "Hétvégén menjünk együtt, nem fogy annyi gázolaj", stb.  Igen
Annyi röptetett réce a világon nincs, amennyire ezeket az élményeket elcserélném...

Már nem tudom, hogy hol olvastam ezt a gondolatot: minek vadászni, ha senkivel nem oszthatom meg ezt az élményt.
Szerintem nagyon találó.
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
pnorbi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1948

Majdnem vadász


« Új üzenet #111 Dátum: 2010. November 09. - 18:23:38 »

"Gondolj a gépjármű - vad ütközésekre. Még akkor is a vadászok fizetnek ha a  balesethez közük sem volt, (nem is volt a területen vadászat, zavarás) vagy pl. egy zárt autópályán történik a baleset. Azt sem vizsgálja soha senki, hogy a vadvédelmi kerítés milyen hiányai miatt jut a vad a pályára,"
Én azt sem értem, miért a vadásztársaság fizeti az ilyen károkat, vagy például a vadkárt, mikor benne van a Vtv.-ben, hogy az ÉLŐ vad az ÁLLAM tulajdona? Fejvakarás 
"9.§ (1) A vad az állam tulajdonában van." "75.§ (2) A vadkár megtérítésére az köteles, aki a kárt okozó vad vadászatára jogosult, és akinek vadászterületén a károkozás bekövetkezett, illetőleg akinek vadászterületéről a vad kiváltott.
(3) A jogosult a Polgári Törvénykönyvnek a fokozott veszéllyel járó tevékenységre vonatkozó szabályai szerint köteles megtéríteni a károsultnak a vad által a mezőgazdálkodáson és erdőgazdálkodáson kívül másnak okozott kárt."
Ez a két dolog számomra összeegyeztethetetlen. Ha pl. az én kutyámat odaadnám egy időre egy ismerősnek, ő nem figyelne rá, megharapna egy gyereket, akkor nem engem ítélnek el, hanem őt, nem?
Naplózva

Rohantok széles országútakon.
Én a hegyek ösvényeit szerettem.
Szépségek mellett futtok el vakon,
de ormok fényesedtek meg felettem.

                                 Áprily Lajos
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #112 Dátum: 2010. November 09. - 20:43:18 »

Nem tudom melyik részre gondolsz, de nincs itt a törvényi rendelkezésben ellentmondás!
Az egyik a vadkár, a másik a nem mezőgazdaságban és erdőgazdaságban okozott kár! Tehát nem "vadkár" hanem minden egyéb kár!
PL. Ha egy fácán berepül a csukott ablakodon ki kell fizetned az üvegezést.stb.

Azzal, hogy Te a kutyádat kölcsönadod   hasonlóan jársz el mint az állam a vaddal. Tehát a tulajdonjog a tied marad, a gond, költség, és a kutya által okozott kár a barátodat terheli addig amíg kölcsönadod..
Csak itt egy kutyáról van szó! Gondolom a barátod is elkívánna nagyon messzire, ha azért, hogy azt az egy kutyát használhassa még tízet odavinnél teljes ellátásra, tíz évre, és igazából nem adnál neki teljes gazdálkodási jogot. :Mosolyog hanem mindenbe belebeszélnél ha igazad van, ha nem!
« Utoljára szerkesztve: 2010. November 09. - 21:29:47 írta Erdojaro (Molnár Attila) » Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #113 Dátum: 2010. November 09. - 21:19:28 »

 "...itt kis tévedésben vagy. Ugyanis ezerkilencszázkilencvenegy-kettőig."

Azt viszont tegyük hozzá, hogy ez az általad említett időszak nagyjából a negyvenes évek végén kezdődött. Előtte a vadászat ugyanolyan úri passzió volt, mint amilyenné manapság alakulni látszik.
Gyakorlatilag a szocializmus korszaka volt az, amikor a vadászathoz kevésbé szükségeltetett anyagi háttér. Sokkal több minden megoldható volt társadalmi munkában, az állam inkább adott, mint elvett, a termelőszövetkezet meg jelképes húsmennyiségért jóltartotta a vadállományt. Ez a korszak egyszer és mindenkorra elmúlt, szerintem ezen időszak nosztalgikus emlegetése inkább az anekdotázás tárgykörébe tartozik, mint napjaink kiútkeresési lehetőségei közé.
Nem ismerem a kiutat. Azt hiszem, hogy nincs is egyedüli és üdvözítő megoldás, minden gazdálkodónak magának kell megtalálnia a hogyan továbbot. Egyben biztos vagyok: a szarvasbika válláról le kell venni a rárakódott soktonnás terhet. Addig, amíg végkimerülésben össze nem rogy teljesen.
Szerintem két lehetőség van:
1.  A tagság zsebbe nyúl.
2.  Találnak valamilyen, a terület adottságaihoz, a tagság lehetőségeihez igazodó egyéb bevételszerző tevékenységet, ami finanszírozni képes a tagok passziózását.
 
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
pnorbi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1948

Majdnem vadász


« Új üzenet #114 Dátum: 2010. November 09. - 21:28:57 »

Nem tudom melyik részre gondolsz, de nincs itt a törvényi rendelkezésben ellentmondás!
Az egyik a vadkár, a másik a nem mezőgazdaságban és erdőgazdaságban okozott kár! Tehát nem "vadkár" hanem minden egyéb kár!
PL. Ha egy fácán berepül a csukott ablakodon ki kell fizetned az üvegezést.stb.
Jajj, már megint kicsit csavarosan fogalmaztam... Ördög Úgy értettem, aközött, hogy az élő vad az állam tulajdona, illetve a 75.parag. két pontja (zusammen) között. Emelem
Naplózva

Rohantok széles országútakon.
Én a hegyek ösvényeit szerettem.
Szépségek mellett futtok el vakon,
de ormok fényesedtek meg felettem.

                                 Áprily Lajos
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #115 Dátum: 2010. November 09. - 22:11:19 »

"...itt kis tévedésben vagy. Ugyanis ezerkilencszázkilencvenegy-kettőig."

Azt viszont tegyük hozzá, hogy ez az általad említett időszak nagyjából a negyvenes évek végén kezdődött. Előtte a vadászat ugyanolyan úri passzió volt, mint amilyenné manapság alakulni látszik.
Gyakorlatilag a szocializmus korszaka volt az, amikor a vadászathoz kevésbé szükségeltetett anyagi háttér. Sokkal több minden megoldható volt társadalmi munkában, az állam inkább adott, mint elvett, a termelőszövetkezet meg jelképes húsmennyiségért jóltartotta a vadállományt. Ez a korszak egyszer és mindenkorra elmúlt, szerintem ezen időszak nosztalgikus emlegetése inkább az anekdotázás tárgykörébe tartozik, mint napjaink kiútkeresési lehetőségei közé.
Nem ismerem a kiutat. Azt hiszem, hogy nincs is egyedüli és üdvözítő megoldás, minden gazdálkodónak magának kell megtalálnia a hogyan továbbot. Egyben biztos vagyok: a szarvasbika válláról le kell venni a rárakódott soktonnás terhet. Addig, amíg végkimerülésben össze nem rogy teljesen.
Szerintem két lehetőség van:
1.  A tagság zsebbe nyúl.
2.  Találnak valamilyen, a terület adottságaihoz, a tagság lehetőségeihez igazodó egyéb bevételszerző tevékenységet, ami finanszírozni képes a tagok passziózását.
 

Éppen ezért ha a tagok zsebbe nyúlnak, akkor ez az esetek többségében azt jelenti, hogy kiválnak a nagy társaságokból különböző csoportok és kis(ebb) területen már saját költségen is el tudnak lenni.
(Nem nagyon hallok 15ezer ha-os "önköltséges" vt-okról... Vállat von)

Tehát a nagy tizenezer ha-os területekből lesznek a kis csöppnyi 3-4 ezresek.
(Meg ugye a 2.600-2.800 ha-osok is. Kacsint)

Tessék gazdálkodni a gímmel ezeken a zsebkendőnyi területen...ráadásul úgy, hogy a szétválás miatt a szomszédok köpködnek egymásra.
Ami ott a lénián átteszi a lábát annak kampec.

Ugye milyen ismerős jelenség mindenki számára?
Naplózva
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #116 Dátum: 2010. November 10. - 05:47:12 »

"...itt kis tévedésben vagy. Ugyanis ezerkilencszázkilencvenegy-kettőig."
Azt viszont tegyük hozzá, hogy ez az általad említett időszak nagyjából a negyvenes évek végén kezdődött. Előtte a vadászat ugyanolyan úri passzió volt, mint amilyenné manapság alakulni látszik.
Gyakorlatilag a szocializmus korszaka volt az, amikor a vadászathoz kevésbé szükségeltetett anyagi háttér. Sokkal több minden megoldható volt társadalmi munkában, az állam inkább adott, mint elvett, a termelőszövetkezet meg jelképes húsmennyiségért jóltartotta a vadállományt. Ez a korszak egyszer és mindenkorra elmúlt, szerintem ezen időszak nosztalgikus emlegetése inkább az anekdotázás tárgykörébe tartozik, mint napjaink kiútkeresési lehetőségei közé.
Nem ismerem a kiutat. Azt hiszem, hogy nincs is egyedüli és üdvözítő megoldás, minden gazdálkodónak magának kell megtalálnia a hogyan továbbot. Egyben biztos vagyok: a szarvasbika válláról le kell venni a rárakódott soktonnás terhet. Addig, amíg végkimerülésben össze nem rogy teljesen.
Szerintem két lehetőség van:
1.  A tagság zsebbe nyúl.
2.  Találnak valamilyen, a terület adottságaihoz, a tagság lehetőségeihez igazodó egyéb bevételszerző tevékenységet, ami finanszírozni képes a tagok passziózását.

Lajos!

Nem is kiútkeresésnek írtam, hanem arra a kérdésre, hogy volt-e kvázi ingyenes a vadászat, mert nagyon sokan nem éltek  vagy nem voltak kapcsolatban a vadászattal akkor. De az is benne van a hozzászólásban, hogy teljesen más környezetben, amit nem lehet összehasonlítani a mostanival.

Az egyéb tevékenységről megint a tsz-ek junak az eszembe  Stoel. A melléküzemágak, amelyek nem mezőgazdasági tevékenységet folytattak (pl. üvegmosók, asztalosok, stb).
Ez is egy megoldás lehetne.
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
Lacus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3936



« Új üzenet #117 Dátum: 2010. November 10. - 07:10:45 »

Üdv ! Sok Vt.csak sír , vegyünk egy egyszerű példát . Dúvad gyérítés reális áron legyen 4000 ft. alkalom , 100 alk. = 400000 Ft. igaz nem nagy ősszeg .  Az viszont biztos hogy fedezné a hivatásos vadász bérének egy részét  Igen Úgyanis ha nincs veszteség a mai világban a már Nyereség  Igen Nem így van ? Szerintem ha minden társaságban elgondolkodnának ezeken az apró dolgokon , de ez csak hiú remény . Ez csak egy lehetőség  , de sokkal több van . A Gazdálkodást Meg Kell Tanulni ! Biztos vagyok benne , egy-két nemzet fiai pár év alatt eltüntetnék a hiányt  , ha ilyen JÓ adottságú vadászterülettel rendelkeznének .  Igen  Szomorú nálunk a földművelő eszközök közül csak a Kaszát ismerik  Rííí Rííí Rííí
Naplózva

Üdv Lacus.

/ " Ifjaik majdnem mindennap vadászaton voltak; ezért aztán attól az időtől fogva mindmostanáig a magyarok jobb vadászok is, mint a többi nemzetek.  "  / Anonymus
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #118 Dátum: 2010. November 10. - 07:17:26 »

Üdv ! Sok Vt.csak sír , vegyünk egy egyszerű példát . Dúvad gyérítés reális áron legyen 4000 ft. alkalom , 100 alk. = 400000 Ft. igaz nem nagy ősszeg .  Az viszont biztos hogy fedezné a hivatásos vadász bérének egy részét  Igen Úgyanis ha nincs veszteség a mai világban a már Nyereség  Igen Nem így van ? Szerintem ha minden társaságban elgondolkodnának ezeken az apró dolgokon , de ez csak hiú remény . Ez csak egy lehetőség  , de sokkal több van . A Gazdálkodást Meg Kell Tanulni ! Biztos vagyok benne , egy-két nemzet fiai pár év alatt eltüntetnék a hiányt  , ha ilyen JÓ adottságú vadászterülettel rendelkeznének .  Igen  Szomorú nálunk a földművelő eszközök közül csak a Kaszát ismerik  Rííí Rííí Rííí

Szerbusz Lacus!  Wave

Sajnos van ilyennel is rossz tapasztalat. Ha nem ülsz mellette, sokszor letagadták az olyan lövéseket, ahol a vad nem maradt "tűzben", utána meg lehetett találni a "dögöket". Vagy olyan is előfordult, hogy egy-két alkalom után, amikor megismerték a területet, jöttek megbeszélés és fizetés nélkül...
Sajnos ilyen a mai világ.
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
Lacus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3936



« Új üzenet #119 Dátum: 2010. November 10. - 07:37:57 »

Pati üdv ! ""jöttek megbeszélés és fizetés nélkül...""  Fejvakarás Ezt nem értem  .  Régebben felhívtam egy vt. -t vadkár ügyében tőletek nem messze .
Udvarias beszélgetés , tájékoztatást kaptam a lehetőségekről  Igen   A Lényeg ez volt a legszimpatikusabb  Ördög Ördög  Igen , ha nem úgy viselkedik a vendég akkor oda többet nem megy !  Igen Igen Igen
Naplózva

Üdv Lacus.

/ " Ifjaik majdnem mindennap vadászaton voltak; ezért aztán attól az időtől fogva mindmostanáig a magyarok jobb vadászok is, mint a többi nemzetek.  "  / Anonymus
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ... 80   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: