Oldalak: 1 ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 ... 126   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Méhészkedő vadászok  (Megtekintve 238147 alkalommal)
Pyrus
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4585



« Új üzenet #420 Dátum: 2010. Június 14. - 15:47:48 »

szerintem sárga csillagfürt

Szerintem nem az.
A csillagfürtnek ujjasan összetett levele van. Ez a kép alapján nem annak tűnik.
Naplózva
Pyrus
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4585



« Új üzenet #421 Dátum: 2010. Június 14. - 15:50:36 »

Szerintem nem az.
A csillagfürtnek ujjasan összetett levele van. Ez a kép alapján nem annak tűnik.

http://luirig.altervista.org/cpm/albums/flora-batava3/flo-bat17-1457-lupinus-luteus.jpg
Naplózva
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #422 Dátum: 2010. Június 14. - 16:01:08 »

Szerintem nem az.
A csillagfürtnek ujjasan összetett levele van. Ez a kép alapján nem annak tűnik.
Ne csapjon be a virág alatti pár levél! -a felső képen elég jól látszik, hogy a fő levelek ott is összetettek, mint az általad belinkelt képen. A virág alakja meg elég sokféle lehet a nemesítés irányától függően. (pl.: az alábbi képeken i eléggé eltér a levél/virág alakja, pedig ugyanúgy sárga csillagfürt mindkettő)

Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Pyrus
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4585



« Új üzenet #423 Dátum: 2010. Június 14. - 16:02:09 »

igazad van és valószínűleg nem is lucfenyő

Valószínűleg!

De hogy mi lehet, fogalmam sincs!  Fejvakarás
Naplózva
Pyrus
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4585



« Új üzenet #424 Dátum: 2010. Június 14. - 16:03:48 »

Ne csapjon be a virág alatti pár levél! -a felső képen elég jól látszik, hogy a fő levelek ott is összetettek, mint az általad belinkelt képen. A virág alakja meg elég sokféle lehet a nemesítés irányától függően. (pl.: az alábbi képeken i eléggé eltér a levél/virág alakja, pedig ugyanúgy sárga csillagfürt mindkettő)


Lehet, hogy valamilyen nemesített csillagfürt lesz.

Wikipédia ezt írja:
Levele könnyen felismerhető, jellemző formájú, színe halványzöldtől szürkészöldig terjedő, számos fajban (gyakran sűrűn álló) ezüstös szőrökkel. A levéllemez általában tenyeresen 5-28 levélkére osztott, néhány, az USA délkeleti területein élő fajnál pedig egyetlen levélkére redukált. A levélkék formája változó, egyes fajoknál lándzsás, másoknál különböző mértékben tojásdad.
Naplózva
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7947


Generalbakter


« Új üzenet #425 Dátum: 2010. Június 14. - 16:05:23 »

Amnennyiben csillagfürt, azt minek vetik?  Zöldtrágya a bigyó műveléshez?
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #426 Dátum: 2010. Június 14. - 16:12:20 »

Amnennyiben csillagfürt, azt minek vetik?  Zöldtrágya a bigyó műveléshez?
Arra is alkalmas, de nagyon jó zöldtakarmányt is nyújt, mert magas a fehérjetartalma és vannak édes változatai is.
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
zsolt68
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1542



« Új üzenet #427 Dátum: 2010. Június 14. - 20:59:33 »

A hétvégén a sógoroknál csavarogtunk és ott találtam ezeket a terményeket.
Majdnem minden második táblába ezt vetették. Majdnem a mellemig ér az ujjnyi vastag szárú növény. Feketéllett a méhektől. Nyálcsorog

Mi lehet ez? Mustár az alacsonyabb, talán valami hereféle?



Szerintem ez orvosi somkóró, azaz mézkerep (Meliotus officinalis).
Naplózva

Gondolkodom, tehát vagyok. De ha nem gondolkodom, sokkal jobban vagyok. Mosolyog
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #428 Dátum: 2010. Június 14. - 22:58:52 »

Szerintem ez orvosi somkóró, azaz mézkerep (Meliotus officinalis).


Valóban igazad lehet! Meghajol Akkor ezért járják úgy a méhek Bion
Csak méhlegelőnek vetik, vagy másra is jó?-nem ismerem ezt a növényt Fejvakarás Wave
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
zsolt68
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1542



« Új üzenet #429 Dátum: 2010. Június 14. - 23:32:37 »

Valóban igazad lehet! Meghajol Akkor ezért járják úgy a méhek Bion
Csak méhlegelőnek vetik, vagy másra is jó?-nem ismerem ezt a növényt Fejvakarás Wave
Én se tudok róla sokat, de rögtön megismertem, mert tavaly nagyon megutáltam. (Iszonyú nehéz kaszálni   Rííí ) Szerintem egy közönséges vadon termő növény, de lehet, hogy előlépett a kultúrnövények közé? Nem lehet, hogy parlagot láttál, és csak véletlenül borította el?
Azt hiszem, kizárólag méhlegelő céllal csak a facéliát termesztik. (Na, az még egy hihetetlen látvány!)
Naplózva

Gondolkodom, tehát vagyok. De ha nem gondolkodom, sokkal jobban vagyok. Mosolyog
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #430 Dátum: 2010. Június 15. - 09:10:54 »

Én se tudok róla sokat, de rögtön megismertem, mert tavaly nagyon megutáltam. (Iszonyú nehéz kaszálni   Rííí ) Szerintem egy közönséges vadon termő növény, de lehet, hogy előlépett a kultúrnövények közé? Nem lehet, hogy parlagot láttál, és csak véletlenül borította el?
Azt hiszem, kizárólag méhlegelő céllal csak a facéliát termesztik. (Na, az még egy hihetetlen látvány!)

A facéliát sem csak méhlegelőnek vetik. Elsődleges cél a talaj pihentetése, zöldtrágyaként beforgatva pedig a humusztartalom növelése (ha jól emlékszem, akkor kezdték el nagyobb mennyiségben termeszteni Európában, mikor bejött az az Uniós rendelet, hogy négy évente pihentetni kell a szántót. De mivel a parlagon hagyásért büntettek, így olyan alternatívát kerestek, ami vagy hasznos a területnek-a következő évek termésátlagát növeli-, vagy legalább egy kis hasznot hoz a pihentetési idő alatt is. Erre alkalmas a nem vetőmag-termelési célra vetett facélia, mert a gabonakártevők visszaszorulnak az adott területen, viszonylag nagy mennyiségű zöldtömeget ad, tehát zöldtrágyaként leforgatva jót tesz a humuszháztartásnak, és mellesleg nagy mennyiségű méz nyerhető róla(saját méhekkel a méz, bérlegeltetéssel a bérleti díj hoz hasznot).
Csak méhlegelőnek az EU-ban nem nagyon terjedt el bizonyos növényfajták vetése, ellentétben az USA-val, ahol ilyen céllal vetnek még pl. sidát, heliopsist(napszemet) és szilfiumot(mint pl. itthon az óvári gigant), stb. is. Valószínű ez a támogatási rendszer miatt alakulhatott ki így, mert az EU-ban nem támogatják a méhlegelő kialakítását, az USA-ban viszont igen.
Ráadásul szerintem a méz itthon másodlagos termék(nem a méztermelés a fő cél, hanem a nővény más része, magja, termése, fája, stb.), így aki nagy területekkel rendelkezik, az nem a méhészkedésből él meg, a legtöbb méhész pedig más területére jár mézet gyűjtetni, így nem ő irányítja, hogy mi legyen a területen, inkább oda megy, ahol megfelelő növényt termesztenek.

Visszatérve a mézkerepre: el tudom képzelni, hogy termesztésbe vonták, mert elég sok alternatív növénnyel kísérleteznek tőlünk nyugatabbra, amiktől nagyobb hasznot, vagy nagyobb megtakarítást remélnek. Wave
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #431 Dátum: 2010. Június 15. - 11:39:51 »

Én se tudok róla sokat, de rögtön megismertem, mert tavaly nagyon megutáltam. (Iszonyú nehéz kaszálni   Rííí ) Szerintem egy közönséges vadon termő növény, de lehet, hogy előlépett a kultúrnövények közé? Nem lehet, hogy parlagot láttál, és csak véletlenül borította el?
Azt hiszem, kizárólag méhlegelő céllal csak a facéliát termesztik. (Na, az még egy hihetetlen látvány!)

Somkóró lesz az, nekem is ez volt az első reakcióm. Nálam is volt pár kisebb folt a diósban, sőt magot is szedtem róla, hogy kipróbáljam egy kisebb területen elvetni, de télen megették a molyok.
Egy másik területen találkoztam fehér virágú változatával is, de 2 év alatt kiveszett. Az aranyvessző meg a csicsóka erősebb volt.

Csillagfürt is van pár folt a diósban, ezt már évek óta mindig csak magérés után kaszálom, szépen terjed. Nagyon látványos ilyenkor, ezer színben pompázik, bár ez valószínűleg a disznövény változat, amelyik valamelyik régi hegyi pince ablaka alól kerülhetett oda. Becézik gyertyavirágnak, tortavirágnak is errefelé.

Láttam egy amerikai méhészetről szóló filmben, hogy vannak területek, ahol százhektárszám vetik a somkórót méhlegelőnek és nitrogénkötőnek. Lehet, hogy a sógórok is ilyen kísérletet folytatnak.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7947


Generalbakter


« Új üzenet #432 Dátum: 2010. Június 15. - 14:26:14 »

Én se tudok róla sokat, de rögtön megismertem, mert tavaly nagyon megutáltam. (Iszonyú nehéz kaszálni   Rííí ) Szerintem egy közönséges vadon termő növény, de lehet, hogy előlépett a kultúrnövények közé? Nem lehet, hogy parlagot láttál, és csak véletlenül borította el?
Azt hiszem, kizárólag méhlegelő céllal csak a facéliát termesztik. (Na, az még egy hihetetlen látvány!)

Szia!

Biztos nem parlag volt. Mint írtam, szépen megművelt táblák. Majd minden második ilyen volt. Arra gondolok én is, hogy valamiféle zöldtrágyaként vetették, semmi esetre csak méhlegelőnek.
Facéliát sem méhlegelőnek vetik, még másodlagosan sem. Képzeld el, valaki vet vagy 10 hektárt és ráteszi a 40 családját. 4 család/ha az ideális. Aztán megszimatolják a vándornéhészek és rátelepülnek még vagy 150-el. A vége az lesz, hogy senki sem perget jelentős mennyiséget. Sajnos ma Magyarországon kevés facéliát vetnek és az iszonyúan túl van terhelve méhekkel. Sőt van olyan régió, ahol nem is mézel, amúgy is jó áztató eső utáni kánikulában mézel a legjobban. Facéliát vagy magnyerésre, ehhez komoly magágy és talajelőkészítés kell, vagy zöldtrágyának-talajjavítónak, ide nem kell olyan szigorú technológia, vetnek.
Üdv,H
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7947


Generalbakter


« Új üzenet #433 Dátum: 2010. Június 15. - 14:33:25 »

A facéliát........ és mellesleg nagy mennyiségű méz nyerhető róla(saját méhekkel a méz, bérlegeltetéssel a bérleti díj hoz hasznot).
Bérlegeltetésről még nam hallottam!Ettől függetlenül lehet, hogy van, bár el nem hiszem, hogy 2-km röpkörzetben, ha bérleti díjat kérne valaki, egy az elmeállapotára utaló, sajnálkozó mosolyon kívül bármit is kapna. Ördög Ördög



"Csak méhlegelőnek az EU-ban nem nagyon terjedt el bizonyos növényfajták vetése, ellentétben az USA-val, ahol ilyen céllal vetnek még pl. sidát, "


Sida is alapvetően egy energiafű a biomassza és szerveserőművekhez. Másodlagosan lehet róla mézet termelni. legalábbis idehaza így népszerűsítik a méhészek körében....
Lehet a Yenkiknél fordítva van, mint minden sok más.


Visszatérve a mézkerepre: el tudom képzelni, hogy termesztésbe vonták, mert elég sok alternatív növénnyel kísérleteznek tőlünk nyugatabbra, amiktől nagyobb hasznot, vagy nagyobb megtakarítást remélnek. Wave
Igen
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #434 Dátum: 2010. Június 15. - 16:07:33 »

Bérlegeltetésről még nam hallottam!Ettől függetlenül lehet, hogy van, bár el nem hiszem, hogy 2-km röpkörzetben, ha bérleti díjat kérne valaki, egy az elmeállapotára utaló, sajnálkozó mosolyon kívül bármit is kapna. Ördög Ördög
Mo-n nem terjedt el -még- a bérlegeltetés, de nyugaton: Fr-országban, Spanyolo-ban és elméletileg Angliában és No-ban is művelik. A lényege, hogy a nagy területtel rendelkező gazda némi pénz fejében csak a fizető méhésznek engedi a letelepülést a földjén. Így ő plusz bevételhez jut, a méhésznek pedig garantálják, hogy az adott terület nincs túlterhelve a mézelő kultúra.

Sida is alapvetően egy energiafű a biomassza és szerveserőművekhez. Másodlagosan lehet róla mézet termelni. legalábbis idehaza így népszerűsítik a méhészek körében....
Lehet a Yenkiknél fordítva van, mint minden sok más.
 Igen
Ott biztos, hogy vetik csak méhlegelőnek, mert eredetileg az volt a funkciója. Onnét vették át az óvilágba energia-céllal.
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Oldalak: 1 ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 ... 126   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: