Oldalak: 1 ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 ... 126   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Méhészkedő vadászok  (Megtekintve 238039 alkalommal)
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7947


Generalbakter


« Új üzenet #390 Dátum: 2010. Június 07. - 10:07:35 »


No, ma kipergetem az akácot és holnap hajnalnban megyek második akácra. Wave
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #391 Dátum: 2010. Június 08. - 09:09:56 »

No, ma kipergetem az akácot és holnap hajnalnban megyek második akácra. Wave

Mennyi lett az első akácon? Merre mész tovább?
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #392 Dátum: 2010. Június 08. - 14:03:43 »

Odatelepedett egy vándorméhész a vadászház közelébe. (Nem Horrido!)
Tegnap dolgoztunk kint a vadföldön és meglepődve tapasztaltuk, hogy az évelő rozson nyüzsög a bogár, szinte minden kalászra jutott egy.
Majdnem, mint annak idején a facélián.
Gondolom, virágport szedhetnek, mert nem hinném, hogy a rozs nektárt termelne. 
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7947


Generalbakter


« Új üzenet #393 Dátum: 2010. Június 08. - 14:16:38 »

Odatelepedett egy vándorméhész a vadászház közelébe. (Nem Horrido!)
Tegnap dolgoztunk kint a vadföldön és meglepődve tapasztaltuk, hogy az évelő rozson nyüzsög a bogár, szinte minden kalászra jutott egy.
Majdnem, mint annak idején a facélián.
Gondolom, virágport szedhetnek, mert nem hinném, hogy a rozs nektárt termelne. 

Mézharmatot szednek róla.
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
Taser
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2149

"“ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ”"


« Új üzenet #394 Dátum: 2010. Június 08. - 15:36:06 »

Tek dan elegansz. Mi a facélia az  a mézharmat ?? Fejvakarás
Naplózva

A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem.
Nem gondolkodunk. Nincs mivel. Lövünk. Van mivel.
Sakac
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9916



« Új üzenet #395 Dátum: 2010. Június 08. - 16:30:41 »

Tek dan elegansz. Mi a facélia az  a mézharmat ?? Fejvakarás
kékes-lilás virág

Naplózva

"Mindenkinek két élete van. De a második csak akkor kezdődik el, ha valaki rájön, hogy csak egy van"
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #396 Dátum: 2010. Június 08. - 16:34:32 »

kékes-lilás virág



Ez a facélia.

A mézharmat az más.
Azt a levéltetvek választják ki, és a magas cukortartalma miatt a méhek összegyűjtik, és mézet készítenek belőle.
Jó fekete, zamatos méze van.
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #397 Dátum: 2010. Június 08. - 16:35:00 »

Tek dan elegansz. Mi a facélia az  a mézharmat ?? Fejvakarás
A facélia=mézontófű(Sakac által feltett kékeslilás virág Bion)

Mézharmat (wikipédia):
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából.
Ugrás: navigáció, keresés

A mézharmat egy cukortartalmú kiválasztási termék, amit különféle fedelesszárnyúak (Hemiptera), különösen a levéltetvek (Aphidina), pajzstetvek (Coccoidae), levélbolhák (Psyllina), liszteskék (Aleyrodina) és a kabóca-együttesek (Auchenorrhyncha) néhány faja állít elő. Ezek a rovarok különféle növények nedveit szívogatják a rostcsövekből. Mivel ezekben a csövekben nagy a nyomás, az állatok sok nedvességet vesznek fel, amit mézharmat formájában adnak le.
Egy hangya éppen egy mézharmat cseppet vesz fel a kéregtetűtől.

A mézharmat sok rovar számára jelent táplálékforrást vagy táplálék kiegészítőt. Legismertebb példa a hangyák (Formicidae) példája, melyek az édes nedvet a levéltetvektől szerzik meg és ún. fejőstehénként használják őket, mi több, meg is védelmezik őket a ragadozók ellen. Így például a katicabogár (Coccinella septempunctata) gyorsan szembetalálhatja magát egy adag hangyasavval.

A legtöbb rovar a levelekről (tűlevelekről) nyalogatják fel a mézharmatot; mint például a kétszárnyúak (Diptera). Ezeken a leveleken ugyanis a mézharmat vastag réteget tud képezni.

Friss állapotban a mézharmat áttetsző. Gazdag cukrokban, különösen gyümölcscukor (fruktóz), szőlőcukor és étkezési cukrokban (Szacharóz). Ezekhez még hozzá jönnek maltóz, fruktomaltóz, melizitóz és oligoszacharóz kisebb mennyiségben. Emellett tartalmaz még enzimeket, szerves savakat, vitaminokat, adenozin-monofoszfátot (AMP).

Alkalmanként még a méhek is gyűjtenek nektár helyett mézharmatot. Ezek alapjául szolgálnak az ún. lomb- vagy tűlevél-, illetve erdei méz számára. Ezeknek a mézeknek a színe és aromaja széles skálán mozog attól függően, hogy honnét származik a mézharmat. Különösen a jegenyefenyőn (Abies alba) és a lucfenyőn (Picea abies) gyűjtött mézharmatból készült erdei mézek különböznek.

Az erdei mézekben mindig van egy bizonyos mennyiségű melizitóz attól függően, hogy milyen anyagcserével rendelkező fafajról származott a mézharmat és milyen volt a kéregtetvek (Lachnidae) fermentációja. Például a pettyes vörösfenyő-kéregtetű (Cinara laricis) különösen magas melizitóz tartalmú mézharmatot termel. Ha ennek a cukornak a tartalma meghaladja a 12%-ot, akkor a méz hamar, már a kaptárban kikristályosodik úgy, hogy alig lesz kinyerhető. Ezt a fajta mézet melizitózméznek vagy cementméznek is nevezik.
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Sziju
Vendég
« Új üzenet #398 Dátum: 2010. Június 08. - 16:37:04 »

mézharmat= levéltetűkaka, vagy más rovarizzadmány. Nyihi
Naplózva
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #399 Dátum: 2010. Június 08. - 16:52:56 »

mézharmat= levéltetűkaka

Gyakorlatilag, és puritánul fogalmazva ez az igazság.  Vigyorog
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7947


Generalbakter


« Új üzenet #400 Dátum: 2010. Június 08. - 19:49:58 »

Mézharmatot szednek róla.
Nos felcsaptam a méhészbibliát.
"Az anyarozs méze. A kalászon élősködő anyarozsgomba édes folyadékot termel. A méhek gyűjtik, néha pergetni is lehet belőle. Nem igazi édesharmat."

Üdv,H
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7947


Generalbakter


« Új üzenet #401 Dátum: 2010. Június 08. - 19:54:46 »

Mennyi lett az első akácon? Merre mész tovább?

Szia!
Nem tudtam pergetni, csak egy családot, aztán jött az égzengés. Hát..... nagyon gyenge. Talán 6-8 kiló átlag, ha a fészekbe nem piszkálok nagyon bele.
Reggel elhoztam őket a szülőfalumba a hegyek közé.(500-550 m tszf) Itt még csak babos az akác. Nincs sok belőle, de jól szokott sikeredni, mert nincsen méh a röpkörzetben, no meg belehordanak szedret, málnát, a végeláthatatlan vágásokból és mézharmatot a nagy lucosokból.
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
Silvestris
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 734



« Új üzenet #402 Dátum: 2010. Június 08. - 20:02:40 »

Szia Horrido!

A bodza most virágzik. Azt is viszik, nem?

Nem irigylem Lajos disznóit, szarvasait ha esznek a fertőzött rozsból...ha esznek.  Emelem
Naplózva

Erdő az én templomom...
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7947


Generalbakter


« Új üzenet #403 Dátum: 2010. Június 08. - 20:11:04 »

Szia Horrido!

A bodza most virágzik. Azt is viszik, nem?

Nem irigylem Lajos disznóit, szarvasait ha esznek a fertőzött rozsból...ha esznek.  Emelem

A tudomány szerint nem mézel, de van aki esküszik rá, hogy zöldesfehér gyönyörű mézet hordanak róla. Nem tapasztaltam még, sőt nem is láttam méhet bodzavirágon.
Inkább mézharmat szokott lenni ez a hirtelen, nem várt, jó zamatú kincs. Főleg fűzről. Wave
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
Silvestris
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 734



« Új üzenet #404 Dátum: 2010. Június 08. - 20:17:52 »

A tudomány szerint nem mézel, de van aki esküszik rá, hogy zöldesfehér gyönyörű mézet hordanak róla. Nem tapasztaltam még, sőt nem is láttam méhet bodzavirágon.
Inkább mézharmat szokott lenni ez a hirtelen, nem várt, jó zamatú kincs. Főleg fűzről. Wave

Én se emlékszem, hogy láttam volna bodzavirágon méhet, inkább kis bogarak mennek a virágporra.  Wave
Naplózva

Erdő az én templomom...
Oldalak: 1 ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 ... 126   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: