Oldalak: 1 ... 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 [123] 124 125 126   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Méhészkedő vadászok  (Megtekintve 238067 alkalommal)
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16591



« Új üzenet #1830 Dátum: 2022. Május 10. - 19:10:27 »

Sírnak a méhészek.
Ez jó jel, azt jelenti, hogy minden a megszokott mederben csordogál... Ördög
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7947


Generalbakter


« Új üzenet #1831 Dátum: 2022. Május 10. - 22:01:56 »

Sírnak a méhészek.
Ez jó jel, azt jelenti, hogy minden a megszokott mederben csordogál... Ördög
Már repcén meglesz az új pikap… Röhög Ördög Ördög
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
táborilelkész
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3506



« Új üzenet #1832 Dátum: 2022. Május 10. - 22:26:15 »


Volt az idén tél?   Vállat von
Naplózva

Engedd Uram,hogy tisztán lőjek, tisztán öljek és,ha nem lőnék tisztán, engedd Uram,hogy tisztán hibázzak.
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #1833 Dátum: 2022. Május 11. - 06:13:32 »



Virágzik a repce, a hárs - az akác virágzása május második hetétől várható.

Aha....


Igazából ez a mondat volt a poén. A repce, meg a hárs. Kb. olyan, mintha meghívnék valakit vadászvendégnek, egy időben szalonka húzásra és szarvasbőgésre.
Virágzik a repce meg a juhar - nagyjából így lenne igaz az állítás.

Egyébként minden adott egy aránylag jó akácra. Hűvös, de jelentősebb fagy nélküli, eleinte száraz, de később csapadékosabb tavasz, jól elhúzódott az akácvirágzás, fel tudtak jönni a családok.
A déli oldalakon nálunk már babos az akácvirág, szombat-vasárnap indul.
Jó két hét nyugodt, kellemes, langymeleg idő kellene.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Sakac
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9916



« Új üzenet #1834 Dátum: 2022. Május 11. - 17:20:33 »

Igazából ez a mondat volt a poén. A repce, meg a hárs. Kb. olyan, mintha meghívnék valakit vadászvendégnek, egy időben szalonka húzásra és szarvasbőgésre.
Virágzik a repce meg a juhar - nagyjából így lenne igaz az állítás.

Egyébként minden adott egy aránylag jó akácra. Hűvös, de jelentősebb fagy nélküli, eleinte száraz, de később csapadékosabb tavasz, jól elhúzódott az akácvirágzás, fel tudtak jönni a családok.
A déli oldalakon nálunk már babos az akácvirág, szombat-vasárnap indul.
Jó két hét nyugodt, kellemes, langymeleg idő kellene.


Nálunk is a centistől a babosig minden előfordul. Az indikátor fák viszont kezdenek fehéredni ami max egy hét és elkezd a többi is.
Naplózva

"Mindenkinek két élete van. De a második csak akkor kezdődik el, ha valaki rájön, hogy csak egy van"
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16591



« Új üzenet #1835 Dátum: 2022. Június 14. - 11:44:34 »

https://telex.hu/kulfold/2022/06/13/halalos-meh-tamadas-csipes-szlovenia
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #1836 Dátum: 2022. Június 14. - 13:28:10 »

Valószínűleg felületesen készültek fel a kollégák a munkára.
Zárt, vastag ruha, bakancs, méhészkalap, kesztyű, működő füstölő.
Azt én is láttam már, hogyan szurkáltak halálra egy cickányt. Belopózott ősszel a kaptárba, ki is telelt, ő is, a méhcsalád is, aztán kaptárbontáskor nekiestek. Nem telt bele egy perc és vége volt. 

A cikkben említett feromon egy jellegzetes, az emberi orr számára is jól érzékelhető, kellemes illat. A következmények már kevésbé kellemesek, mert hatására jönnek mint a kamikaze, csak úgy kopognak a kalapon.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #1837 Dátum: 2022. Július 16. - 09:13:28 »

Az az oldala rendben is lenne, hogy jó nekik téli eleségként, csak mi van, ha valamennyi benn marad tisztító pörgetéskor a tavaszi vegyes virágmézben?
Mert ez a gyakorlatban bizony 100 %-ig nem zárható ki.


Inkább itt folytatom...
Szóval izocukor(glükóz-fruktóz szirup) használat. Úgy kell vele számolni, hogy az energiaértéke ugyanaz, mint a kristálycukoré, de egy kg kristálycukornak 1,3kg izocukor felel meg -mert ez már hígítva van vízzel. Az F42-es nevezetűt kell használni, mert az nem kristályosodik ki a tél folyamán (F42= 42% fruktózt tartalmaz).
Azt, hogy a következő tavasszal ne kerüljön az először pergetett mézbe (vagyis ne lépjük túl a -ha jól emlékszem- 4%-os küszöböt) többféleképpen lehet elkerülni:
- Ne etessük túl a családokat télen. Fölösleges 15-20kg beetetése, elég a 13, max. 15kg, ha az szept. 20-ig bent van. Inkább tavasszal serkentsünk jó korán, amint az időjárás engedi. Ha előre láthatólag min. 1-2hétig eléri vagy meghaladja a 10 fokot a nappali átlaghőmérséklet, akkor én elkezdem a serkentést. Ez az utóbbi években nálunk febr. közepe-vége szokott lenni.
-kaptárbontás utàn felírom, hogy melyik családnál hány keret van a téli etetésből, ezeket a kereteket megjelölöm (filccel vagy rajzszöggel) és amíg van ilyen keret, addig ezek felkaristolásával és a fészek mellé helyezésével serkentem tovább a családot. Az a tapasztalatom, hogy ezen jobban fejlődnek a családok, mint a cukorszirupos serkentésen.
Ha pedig az első hordás előtt egy héttel még mindig találok téli etetős keretet, azt kiveszem, kipergetem, a keret mehet vissza kinyalatni, az izocukros mézet pedig elteszem és a nyár közepén -nem vándorlok és nálunk júl. 15. után màr nem nagyon van miről hordani-, vagy a kölyökcsaládoknál serkentésre elhasználom.
Úgy látom, hogy az izocukor sokkal könnyebben kezelhető, gyorsabban feletethető és a méhek is szívesebben elhordjàk és gyorsabban besűrítik -bár a nyár végi első etetéseknél én hígítok rajta egy kicsit (kb. 1 kg-hoz adok még 2dl vizet és Méhpatikát).

Tudom, megvannak az érvek pro- és kontra, de nekem ez 8 éve bevált és a környéken egyre többen állnak át rá, panasz nélkül. Ráadásul ez elérhető.
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #1838 Dátum: 2022. Július 17. - 12:15:54 »

10 kiló cukornál többet még sosem etettünk fel, 6-8 kiló ilyen-olyan nyári méz mindig marad a koszorúkban hárstól a szolidágóig bezárólag.

Az általad javasolt technológia teljesen korrekt, a gondom az vele, hogy én, a mi körülményeink között nem tudom kivitelezni. Részben azért, mert egyszerűen nincs kapacitásunk munka mellett, műkedvelő méhészként, 120 termelő családban ilyen gondosságú keretválogatásra. Másrészt azért, mert nálunk nagyjából március közepén elkezd virágozni a sárga ringló, attól kezdve folyamatos - kökény, erdei vadgyümölcsök, fűz, repce, juhar - a hordás, ha jó idő van.
Tehát vagy kipörgetnénk március elején a cukros cuccot és nem kerül be semmi cukor a korai mézbe, vagy ráhordják. Ha kipergetem, mi a garancia arra, hogy nem üt be két hét zegernye idő, aztán vagy éhen pusztulnak, vagy jelentősen visszaesnek.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #1839 Dátum: 2022. Július 17. - 12:45:10 »

10 kiló cukornál többet még sosem etettünk fel, 6-8 kiló ilyen-olyan nyári méz mindig marad a koszorúkban hárstól a szolidágóig bezárólag.

Az általad javasolt technológia teljesen korrekt, a gondom az vele, hogy én, a mi körülményeink között nem tudom kivitelezni. Részben azért, mert egyszerűen nincs kapacitásunk munka mellett, műkedvelő méhészként, 120 termelő családban ilyen gondosságú keretválogatásra. Másrészt azért, mert nálunk nagyjából március közepén elkezd virágozni a sárga ringló, attól kezdve folyamatos - kökény, erdei vadgyümölcsök, fűz, repce, juhar - a hordás, ha jó idő van.
Tehát vagy kipörgetnénk március elején a cukros cuccot és nem kerül be semmi cukor a korai mézbe, vagy ráhordják. Ha kipergetem, mi a garancia arra, hogy nem üt be két hét zegernye idő, aztán vagy éhen pusztulnak, vagy jelentősen visszaesnek.
Mire meghalok, megtanulok magyarul beszélni.
17 éves koromban tanultam meg, mi a horoló, 25 éves koromban ismertem meg a förmeteg és a börc jelentését, 55 éves koromban tudatták velem, hogy az anyadisznó az göbe,és a mókolás szót is akkor hallottam először, nemsokára 70 leszek, és az értelmező szótár segítségével megtudtam, milyen a zegernye idő.
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
Balkóbátya
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 11250


Lábonlőtt Akác törzsfőnök


« Új üzenet #1840 Dátum: 2022. Július 17. - 13:27:34 »

Nálunk a vén zehernye,a veszekedős, összeférhetetlen, magánakvaló embereket jelenti. Egy tőről származik mindkét kifejezés.
Naplózva

„ Ha el tudnánk adni a tapasztalatainkat annyiért, amennyibe nekünk kerültek: milliomosok lennénk. ”

Abigail Van Buren
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #1841 Dátum: 2022. Július 17. - 21:15:11 »

" A puska a szögön lógott, az esőköpeny és Matula kalapja, tarisznyája hátul. – Az edényeket meg a táblát majd az árokparton tesszük rendbe. Csikasz kedvetlenül nézte ezt a nagy mozgalmasságot, és hol itt, hol ott ült le vakaródzni. Matula a kutya karóját is kihozta a kunyhóból, láncostól. – Itt lesz a heled – és a kunyhó déli oldalán verte le a cöveket. – Elegen vagyunk odabent, ha meg valami zegernye idő gyün, beeresztünk, ne félj."
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #1842 Dátum: 2022. Július 17. - 22:04:22 »

Mire meghalok, megtanulok magyarul beszélni.
17 éves koromban tanultam meg, mi a horoló, 25 éves koromban ismertem meg a förmeteg és a börc jelentését, 55 éves koromban tudatták velem, hogy az anyadisznó az göbe,és a mókolás szót is akkor hallottam először, nemsokára 70 leszek, és az értelmező szótár segítségével megtudtam, milyen a zegernye idő.

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=zegernye

ZEGERNYE, fn. tt. zegernyét. Zivataros, égiháborús idő, förgeteg. Túl a Dunán divatos szó, s Kemenesalon jelent havas esőt is. Máskép: zehernye. Valószínüleg hangutánzó, mint zihar, zivar, zivatar, e gyökeik is zeg, zeh, zih, ziv, valamint törzseik: zeger, zeher, ziher, zivar rokon hangúak.
Naplózva
táborilelkész
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3506



« Új üzenet #1843 Dátum: 2022. Július 17. - 22:29:23 »

Akkor most bővitsük magyar szókincsedet néhány valószínűleg kevésbé ismert palóc kifejezéssel, úgymint: vatakos, mazna, kasu, de legfőképpen a legelső, legfontosabb szavunkkal, ami az "íz". Pl az íz ett vóna meg! Sőt, a zízettvónameg!!!😊
Naplózva

Engedd Uram,hogy tisztán lőjek, tisztán öljek és,ha nem lőnék tisztán, engedd Uram,hogy tisztán hibázzak.
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #1844 Dátum: 2022. Július 17. - 22:40:33 »

Akkor most bővitsük magyar szókincsedet néhány valószínűleg kevésbé ismert palóc kifejezéssel, úgymint: vatakos, mazna, kasu, de legfőképpen a legelső, legfontosabb szavunkkal, ami az "íz". Pl az íz ett vóna meg! Sőt, a zízettvónameg!!!😊

Legyél szíves ordítsd le!  Vigyorog
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Oldalak: 1 ... 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 [123] 124 125 126   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: