Oldalak: 1 ... 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 [48] 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 ... 126   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Méhészkedő vadászok  (Megtekintve 238031 alkalommal)
vadasz75
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1813


« Új üzenet #705 Dátum: 2014. Május 05. - 22:04:29 »

A minap mi is fogtunk egy jó erős rajt. A méhesben, egy fűzfaágon lógtak.
Először arra gyanakodtunk, hogy a mieink közül pattant meg valamelyik, de mindenhol megvolt az anya, úgyhogy jövevények.  Táncol
Nem kötözködés ,csak egyszerű méh egészségügy .ű
Az anyáitok jelöltek,nem találtatok kikelt bölcsőt ??(a jött raj kockázat szvsz.)
Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #706 Dátum: 2014. Május 06. - 08:59:24 »

Jelöltek, sárgák. Mindet megtaláltuk a kaptárban.
A rajban is sárga anya volt.
Idén cseréljük őket.
Jelöléstől függetlenül, azért azt észrevettem volna, ha bármelyik kaptárból egyik napról a másikra hiányzik 4 tömött keretnyi bogár.

Kockázat? Persze, hogy az.
Méhcsaládot venni még nagyobb kockázat, mert fizetsz is érte.
Egyáltalán kiengedni őket a kaptárból, az már kockázatos, hiszen összemászkálnak mindenféle virágot, ahol fél órája még ki tudja milyen beteg méh gyűjtött.
Nem lebecsülni akarom persze a fertőzésveszélyt, de egy könnyen befogható, faágon tanyázó raj mellett nem megyek el tétlenül.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #707 Dátum: 2014. Május 06. - 09:06:29 »

A pörgetőkről szeretnék kérdezni.
Sejtem, hogy hasonlatos lesz a "milyen puskát vegyek", c. feltett kérdéshez, talán annyiban más, hogy kevesebb vadásznak vannak méhei, mint puskája.
Szóval: sugaras elrendezésű, vagy önfordító?
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #708 Dátum: 2014. Május 06. - 10:17:05 »

A pörgetőkről szeretnék kérdezni.
Sejtem, hogy hasonlatos lesz a "milyen puskát vegyek", c. feltett kérdéshez, talán annyiban más, hogy kevesebb vadásznak vannak méhei, mint puskája.
Szóval: sugaras elrendezésű, vagy önfordító?

Mi okozza a dilemmát?
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #709 Dátum: 2014. Május 06. - 11:32:09 »

Részben az, hogy melyik rendszer legyen, másrészt az, hogy melyik gyártó termékét vegyük meg.

Sugarast használtam már korábban, az önfordítós rendszerrel nincs személyes tapasztalatom.
Azt gyanítom, hogy ha a sejtek szinte egyöntetűen a forgáskörön vannak és arra merőlegesen, hatékonyabban és gyorsabban kicsapódik a méz, mint a sugarasnál, ahol - mondhatni - ahány sejt, annyi kerületi sebesség. Az a kérdés, hogy ez megéri-e a 2-2.5 szeres árat. Illetve az, hogy melyik lépkímélőbb. Annak idején elég sok lép szétszakadt, az öregebbek a drótszakadás miatt, az újakban meg a drót maradt, a sejtek szálltak el. 
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
vadasz75
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1813


« Új üzenet #710 Dátum: 2014. Május 06. - 21:26:46 »

Jelöltek, sárgák. Mindet megtaláltuk a kaptárban.
A rajban is sárga anya volt.
Idén cseréljük őket.
Jelöléstől függetlenül, azért azt észrevettem volna, ha bármelyik kaptárból egyik napról a másikra hiányzik 4 tömött keretnyi bogár.

Kockázat? Persze, hogy az.
Méhcsaládot venni még nagyobb kockázat, mert fizetsz is érte.
Egyáltalán kiengedni őket a kaptárból, az már kockázatos, hiszen összemászkálnak mindenféle virágot, ahol fél órája még ki tudja milyen beteg méh gyűjtött.
Nem lebecsülni akarom persze a fertőzésveszélyt, de egy könnyen befogható, faágon tanyázó raj mellett nem megyek el tétlenül.
Szvsz azokat az anyákat cseréljétek le amelyeknél a család "lendülete" gyengül.Szerintem tartsátok meg a régi anyákat ,kölyök családokban, kár értük,ha még jól petéznek.
Ilyenkor pár nap alatt akár 10000méh is ki kel nem biztos ,hogy észrevehető a hiányuk .
A méhcsalád vásárlásakor a fiasítást meg nézheted a befogott rajnál ez jóval később a te állományodban derül ki a nyúlik vagy sem......
Sokan nyúltak már mellé egy könnyű raj befogásával nem csak a bőség rajoztat.
Részben az, hogy melyik rendszer legyen, másrészt az, hogy melyik gyártó termékét vegyük meg.

Sugarast használtam már korábban, az önfordítós rendszerrel nincs személyes tapasztalatom.
Azt gyanítom, hogy ha a sejtek szinte egyöntetűen a forgáskörön vannak és arra merőlegesen, hatékonyabban és gyorsabban kicsapódik a méz, mint a sugarasnál, ahol - mondhatni - ahány sejt, annyi kerületi sebesség. Az a kérdés, hogy ez megéri-e a 2-2.5 szeres árat. Illetve az, hogy melyik lépkímélőbb. Annak idején elég sok lép szétszakadt, az öregebbek a drótszakadás miatt, az újakban meg a drót maradt, a sejtek szálltak el. 

Mivel az állományod nem egyenlő lépes ezért a pergető megválasztása sem egyszerű ,ha fészek lépeket(NB) nem pergeted a sugaras a legjobb választás.
NB keret nemigazán pergethető sugarasan .
Az önforditós magas keretmérethez ,kosaras ami a forgásirány változásával fordul ,de ez érintő helyzetű alacsony kerettel csak szenvedés...
A leginkább ésszerű választás ,ha egyenlő (1/2 nb ) lépméretre állítod az állományt (vagy egy részét) sugaras,az NB kereteket fekvőbe át teszed vagy NB mézteret használsz és önfordítós érintő .. (a  gyártó tetszés szerint,de szvsz olyat válassz amibe a dob mindkettőre cserélhető)..
Naplózva
dobbasszus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1767



« Új üzenet #711 Dátum: 2014. Május 07. - 09:16:31 »

Mennyi marha ember van!...

Aszongya az egyik:

"Voltak vagy harminc ezren!" - jó saccolókája van, meg kell hagyni, le a kalappal!  Nem
"Ha már itt nem lehet lovat, disznót tartani, akkor méhet se lehessen!" - Hát persze... Dögöljön meg a szomszédé is! Csak nehogy elfelejtse az ember, hogy Magyarországon van...

Aztán a másik címeres:

"Olyan méhkasból szabadulhattak ki, ahol nem megfelelő módon tartják őket." - Ő már csak tudja!... Lehet, hogy szakértő...

Télleg marha alacsony az a kerítés!...


Lehet, meg kéne súgni az ilyennek, hogy méhek nélkül jó eséllyel kipusztulnánk...
Naplózva

,,Körülállják valamennyien, mustrálják, dícsérik, gyászolják. Mert gyász ez, bár vidám gyász. Győzelmesen örvendenek rajta, mert öröm is egyben. De valami furcsa szomorkás öröm. Szép. Akár hiszik, akár nem: szeretet.,, Zs.F.
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #712 Dátum: 2014. Május 07. - 11:59:31 »

Mivel az állományod nem egyenlő lépes ezért a pergető megválasztása sem egyszerű ,ha fészek lépeket(NB) nem pergeted a sugaras a legjobb választás.
NB keret nemigazán pergethető sugarasan .
Az önforditós magas keretmérethez ,kosaras ami a forgásirány változásával fordul ,de ez érintő helyzetű alacsony kerettel csak szenvedés...
A leginkább ésszerű választás ,ha egyenlő (1/2 nb ) lépméretre állítod az állományt (vagy egy részét) sugaras,az NB kereteket fekvőbe át teszed vagy NB mézteret használsz és önfordítós érintő .. (a  gyártó tetszés szerint,de szvsz olyat válassz amibe a dob mindkettőre cserélhető)..

Hajlok arra, hogy a méztér lesz NB. Jönnek elő a kettősség problémái, nemcsak a pörgető miatt.

Tisztán elméleti szinten kérdem: miért szenvedősebb az önfordítóba két félkeret, mint egy egész?
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #713 Dátum: 2014. Május 07. - 14:20:47 »

Részben az, hogy melyik rendszer legyen, másrészt az, hogy melyik gyártó termékét vegyük meg.

Sugarast használtam már korábban, az önfordítós rendszerrel nincs személyes tapasztalatom.
Azt gyanítom, hogy ha a sejtek szinte egyöntetűen a forgáskörön vannak és arra merőlegesen, hatékonyabban és gyorsabban kicsapódik a méz, mint a sugarasnál, ahol - mondhatni - ahány sejt, annyi kerületi sebesség. Az a kérdés, hogy ez megéri-e a 2-2.5 szeres árat. Illetve az, hogy melyik lépkímélőbb. Annak idején elég sok lép szétszakadt, az öregebbek a drótszakadás miatt, az újakban meg a drót maradt, a sejtek szálltak el. 


Nekem is sugarassal van tapasztalatom.
Jó.

Szerintem ugyanúgy kijön a méz, ha esetleg kicsit lassabban is. Ezt viszont bőven kompenzálja, hogy az önfordítóshoz képest sokszorosa keret fér bele.

Az elején kell odafigyelni a sebességre. Amíg a méz zöme kijön, addig nem szabad nagyon meghajtatni, mert akkor szakadnak a lépek. Pláne ha sűrűbb a méz, vagy egy kicsit kristályos.

Az önfordítós esetén viszont az első körnél végig ott van a túloldali méz, ami nyomja a lépet, és szakadást okozhat.

Én a sugarasra szavaznék.
Pláne ha az a 2-2.5 szeres árkülönbözet a sugaras javára van.  Vállat von
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #714 Dátum: 2014. Május 07. - 14:24:52 »

Hajlok arra, hogy a méztér lesz NB. Jönnek elő a kettősség problémái, nemcsak a pörgető miatt.

Igen.
Az az igazi, ha minden egyforma, és minden mindenhova variálható.

Azért azt a NB mézteret gondold meg szerintem.
Azt emelgetni nem fehér embernek való mulatság lehet - még üresen sem.

Akkor már inkább két félkeretnyi fészek.  Fejvakarás Vállat von
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
vadasz75
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1813


« Új üzenet #715 Dátum: 2014. Május 07. - 22:02:15 »

Hajlok arra, hogy a méztér lesz NB. Jönnek elő a kettősség problémái, nemcsak a pörgető miatt.

Tisztán elméleti szinten kérdem: miért szenvedősebb az önfordítóba két félkeret, mint egy egész?
Mivel csak két kezünk van a két félkeret alján ,tetején viaszhidak vannak,lesznek így nem szeretnek egymás mellé csúszni a kosárba.
A 6 nb méretű önfordítósba (kb.110 cm dob) luxus ,hogy 6 fél kergesse egymást.
Ugyan ebben a méretben sugár irányban 50-60 fél is pergethető .
Én is pergettem már 40-50 fiókot a hatossal ,mert utána újra Nb -t pergettem és nem akartan át szerelni a dobot..(meg rothadt is voltam)
 Nem ezt kérdezted ,de bele okoskodok a lép méreted nem a legjobb választás (NB) próbálj alacsonyabb méretben gondolkodni (1/2 nb,Langstroth)..
Naplózva
pnorbi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1948

Majdnem vadász


« Új üzenet #716 Dátum: 2014. Május 11. - 14:49:46 »

http://www.hidfo.net/2014/05/10/hazudnak-kornyezetvedok-felszamolnak-magyar-meztermelest
 Fejvakarás
Naplózva

Rohantok széles országútakon.
Én a hegyek ösvényeit szerettem.
Szépségek mellett futtok el vakon,
de ormok fényesedtek meg felettem.

                                 Áprily Lajos
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #717 Dátum: 2014. Május 15. - 16:59:08 »

Ez a látvány fogadott tegnap kora este, amikor elkezdődött a vihar.





Azóta volt pár komolyabb szeles óra, sajnos az akácvirágok java az enyészeté lett Rííí
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
vadasz75
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1813


« Új üzenet #718 Dátum: 2014. Május 15. - 23:30:07 »

Lassan rájövök,hogy nem a vadászat a legköltségesebb hobbim...(még reménykedek)
Naplózva
vadasz75
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1813


« Új üzenet #719 Dátum: 2014. Május 18. - 22:46:46 »

Szevasz Lajos.
Érdeklődhetek, mit láttál (bölcső, akác ),meddig tart még?
Üdv mehesz75
Naplózva
Oldalak: 1 ... 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 [48] 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 ... 126   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: