Oldalak: 1 ... 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 [63] 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 ... 126   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Méhészkedő vadászok  (Megtekintve 237678 alkalommal)
molnarzoli75
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 427


« Új üzenet #930 Dátum: 2016. Június 24. - 19:22:58 »

Aminek a lábán színes gombócka van, az virágport hoz.
Ami látszólag üresen jön, az nagy valószínűséggel nektárt.
A nagy forgalom hordást jelez, de csak pár nappal azután, hogy a helyükre kerültek.
Eleinte csak tájolnak.
Ha nincs a közelben nagyobb facélia tábla, virágzó mustár, somkóró, gesztenye vagy kislevelű esetleg ezüsthárs, akkor most azért jelentős nektárhordást ne várj.
A mezei virágokról - jó esetben - max. fenntartják magukat.
Ha napközben lógnak a kijárat mellett a falon, az hordástalanságot jelent.
Az atkára figyelj, a napos fiasra (kis fehér pálcikák a sejtekben) meg az esetleges anyabölcsőkre. Nem tudom, kapott-e atkakezelést akác után a csapat, ha nem, akkor mindenképpen kezd el.
Az atkafertőzöttséget legjobban a fedett herefiasítás kivillázásával tudod lemérni. A fedelezővillával kiemelsz 5-6 fedett herefiast, és megnézed, van-e rajta atka. Ha már a bogáron is van (piros pötty, rendszerint a torán) akkor már elég nagy a gond.


Hunor rakodó lett végül?



Üdv! Emelem

A kijáraton lógás 18 óra magasságában, napközbeni lógásnak mondható, vagy az már megbocsátható? A keretek csöppennek és a forgalom is jó, ja és az építés, bár összehasonlítási alapom nincs, szerintem jó. Családonként 10 műléppel tűzdeltem meg a három fészket + mézteret. És kb az 1/3-a ki van építve, talán egy-kettő amibe még nem kezdtek bele. Kifordítottam vagy öt herét, tiszták voltak. A közelben somkóró is akad a sok réti virág mellett, a napraforgó pedig már visszaszámol.  Táncol Fogalmam sem volt róla, hogy ilyen jó illat van a kaptárban.  Taps
Naplózva

A vadászfegyvered ne gyilkossá, hanem a természetet tisztelő, a vadat szerető és védelmező bátor, edzett, de melegszívű, nemes lelkű emberré neveljen.
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #931 Dátum: 2016. Június 26. - 07:53:34 »

Családonként 10 műlép, az azért szerintem elég magas kezdés. Meg fog szorulni az anya, visszaesik a fiasítás.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
molnarzoli75
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 427


« Új üzenet #932 Dátum: 2016. Június 26. - 12:22:19 »

Családonként 10 műlép, az azért szerintem elég magas kezdés. Meg fog szorulni az anya, visszaesik a fiasítás.


Tudom, hogy sok, de nem sok lehetőségem volt, mivel kiépített lépem nem volt. Filóztam, hogy egyenként erősítem fel a családokat, kettőtől elvéve először a harmadik javára  és igy tovább, de féltettem az utolsót és mivel a virágport is elég jól hordták, meg a keret is megcsöppent, na meg az építés üteme is biztató volt, megkockáztattam. A napraforgóban már van virág, elvétve. Mézes kereteket tettem az alulra zárt anyához a nyitott fias mellé, azokból kipucolták a mézet. Talán abba lesz kedve az anyának, petézni.
Naplózva

A vadászfegyvered ne gyilkossá, hanem a természetet tisztelő, a vadat szerető és védelmező bátor, edzett, de melegszívű, nemes lelkű emberré neveljen.
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #933 Dátum: 2016. Június 26. - 20:00:37 »

Azt hiszem, nem egészen értem, mit is csinálsz tulajdonképpen.
Szaporítasz, vagy csak lépet építtetsz?
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
molnarzoli75
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 427


« Új üzenet #934 Dátum: 2016. Június 26. - 22:58:11 »

Azt hiszem, nem egészen értem, mit is csinálsz tulajdonképpen.
Szaporítasz, vagy csak lépet építtetsz?

A fiók amin elhoztam őket, teljesen tele volt méhekkel. Lépnem kellett. Kettő hozzáértőt kérdeztem meg, akitől vettem, ő mondta az egyenkéntit, akinél tanulom pedig azt, hogy ne gyengítsem egyiket a másik javára, hanem adjak nekik helyet, építési lehetőséget. Próbáltam a rossz megoldások közül a kevésbbé rosszabbat alkalmazni. Szaporítani szeretnék, egy stabilnak mondható telelő méhmennyiséget.  Emelem
Naplózva

A vadászfegyvered ne gyilkossá, hanem a természetet tisztelő, a vadat szerető és védelmező bátor, edzett, de melegszívű, nemes lelkű emberré neveljen.
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #935 Dátum: 2016. Június 27. - 07:49:05 »

Szaporításon azt értettem, hogy a 3 családból négyet-ötöt akarsz-e csinálni.

Az rendben van, hogy hely kell nekik, meg építési lehetőség, de ezt most már sokkal finomabban kell, nem úgy, hogy a fészek lépjeinek a felét kicseréled műlépre.
Egyet, maximum kettőt.
Ha ezeket teljesen kiépítették, akkor kapjanak újat, ha még mindig szükséges. Ha napraforgón kettőt kiépít, akkor elégedett lehetsz.
Így belekezdenek valamennyibe, mindegyiknek a tetején lesz egy féltenyérnyi kész sejt, az alja meg kiépítetlen marad, ez telelőlépnek alkalmatlan.
Közben az anyának nincs hova petéznie. Műlépre nem fog. Ha hordás van, akkor a sejtek jelentős részét bemézezik, ilyenkor már szívesebben hordanak a fészekbe, mint a méztérbe. Ha meg nincs hordás, nincs építés sem, a petézés is visszaesik.
A család ilyenkor már kezdi a téli felkészülést. Tegnap láttam, amint űzték a heréket ezerrel. A mostani fiasítás dolga lesz a telelőméz beérlelése, a három hét múlva petézettek, pedig már részben telelőbogarak. A két legfontosabb generáció a telelés szempontjából. Ha most összedöntöd egy túlzott műlépezéssel a létszámot, vagy a korösszetételt, nem lesz jó telelőállományod.

Ilyen drasztikus műlépezést meg lehet csinálni repce elején, vagy korai rajjal, de szerintem most már nem szabad.

 

Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
molnarzoli75
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 427


« Új üzenet #936 Dátum: 2016. Június 27. - 08:12:56 »

Szaporításon azt értettem, hogy a 3 családból négyet-ötöt akarsz-e csinálni.

Az rendben van, hogy hely kell nekik, meg építési lehetőség, de ezt most már sokkal finomabban kell, nem úgy, hogy a fészek lépjeinek a felét kicseréled műlépre.
Egyet, maximum kettőt.
Ha ezeket teljesen kiépítették, akkor kapjanak újat, ha még mindig szükséges. Ha napraforgón kettőt kiépít, akkor elégedett lehetsz.
Így belekezdenek valamennyibe, mindegyiknek a tetején lesz egy féltenyérnyi kész sejt, az alja meg kiépítetlen marad, ez telelőlépnek alkalmatlan.
Közben az anyának nincs hova petéznie. Műlépre nem fog. Ha hordás van, akkor a sejtek jelentős részét bemézezik, ilyenkor már szívesebben hordanak a fészekbe, mint a méztérbe. Ha meg nincs hordás, nincs építés sem, a petézés is visszaesik.
A család ilyenkor már kezdi a téli felkészülést. Tegnap láttam, amint űzték a heréket ezerrel. A mostani fiasítás dolga lesz a telelőméz beérlelése, a három hét múlva petézettek, pedig már részben telelőbogarak. A két legfontosabb generáció a telelés szempontjából. Ha most összedöntöd egy túlzott műlépezéssel a létszámot, vagy a korösszetételt, nem lesz jó telelőállományod.

Ilyen drasztikus műlépezést meg lehet csinálni repce elején, vagy korai rajjal, de szerintem most már nem szabad.

 



 Emelem
Visszább rendezem a fészket, a méztérben kikelt fedettes lépeket leteszem az anyának, a részben és egészen kiépített műlépes kereteket pedig át a méztérbe. Nálam még van keletlen herefiasítás is.
Naplózva

A vadászfegyvered ne gyilkossá, hanem a természetet tisztelő, a vadat szerető és védelmező bátor, edzett, de melegszívű, nemes lelkű emberré neveljen.
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #937 Dátum: 2016. Június 27. - 09:11:54 »

Emelem
Visszább rendezem a fészket, a méztérben kikelt fedettes lépeket leteszem az anyának, a részben és egészen kiépített műlépes kereteket pedig át a méztérbe. Nálam még van keletlen herefiasítás is.

Egy részben kiépített maradjon a fészekben, hogy az építők dolgozni tudjanak. A fészek többi lépje lehetőleg teljesen kiépített legyen. Ha végeztek vele, akkor cseréld ki műléppel.
A teljesen (tehát talpig, teljes sejtmagasságig) felhúzott lépbe már belepetézik az anya. Jobban szereti ugyan az őzbarna lépet, de a fehérbe is rak petét, ha nincs más.
Olyan tehát már maradhat a fészekben.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
molnarzoli75
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 427


« Új üzenet #938 Dátum: 2016. Június 27. - 19:36:37 »

Egy részben kiépített maradjon a fészekben, hogy az építők dolgozni tudjanak. A fészek többi lépje lehetőleg teljesen kiépített legyen. Ha végeztek vele, akkor cseréld ki műléppel.
A teljesen (tehát talpig, teljes sejtmagasságig) felhúzott lépbe már belepetézik az anya. Jobban szereti ugyan az őzbarna lépet, de a fehérbe is rak petét, ha nincs más.
Olyan tehát már maradhat a fészekben.

Nem háborgattam őket ma, mert borongós és viharos volt az idő és nagyon szépen hordtak. Holnap belenézek a lakba. Biztosan rosszul írtam valamit, hogy azt gondolod a fészekről, hogy csak fias és építetlen műlép van benne. Nem, nem igy van, vannak barnák, amiből már kikelt a fiasítás és van kipergetett mézes is, amiből a színe alapján egy-két fiasitás jöhetett ki és a legutóbbi bontásnál már volt majdnem kiépített műlép is. Az anyát egy ilyenen találtam meg.  Emelem
Naplózva

A vadászfegyvered ne gyilkossá, hanem a természetet tisztelő, a vadat szerető és védelmező bátor, edzett, de melegszívű, nemes lelkű emberré neveljen.
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #939 Dátum: 2016. Június 28. - 07:27:19 »

Családonként 10 műléppel tűzdeltem meg a három fészket + mézteret.

Ezt írtad.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
molnarzoli75
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 427


« Új üzenet #940 Dátum: 2016. Június 28. - 09:53:25 »

Ezt írtad.

Tíz műlép/család. Az egy fiókon elhozott családokra plusz egy fiók került, átlagban három-négy fedettet felhozva a "méztérbe". A helyére műlép tűzdelve és a méztérbe a középre csoportosított fedettek közé beszúrva egyet-egyet, a többit pedig szélre. Mondtam, hogy valamit rosszul írtam  Wave
Naplózva

A vadászfegyvered ne gyilkossá, hanem a természetet tisztelő, a vadat szerető és védelmező bátor, edzett, de melegszívű, nemes lelkű emberré neveljen.
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #941 Dátum: 2016. Június 29. - 07:57:34 »

A képről kevéssé jön át, videó kellett volna, de aki a napos fiast meglátja a sejtben, az itt is felfedezi a lényeget.
Valami eszméletlen bogártömeg lepi a fehér virágú somkórót.
Tavaly vetettem, abban az évben csak volt, mint a befőtt. Nyár végén egyszer megkaszáltuk, szépen kisarjadt, de egészen idén májusig csak vegetált, boka magasságban.
Aztán gondolt egyet, elkezdett nőni és úgy 3 hete virágozni. Azóta tele van méhecskével.



Vadlegelőnek nem való, mert rá se bagózik a rőtvad, de ilyen méhlátogatottságot még facélián sem láttam.

Amit viszont nagyon látogat a vad, az a Lajtamag évelő méhlegelő keveréke.
Van benne facélia, mustár, hajdina, 4 féle here, lucerna meg baltacím.
Ez is kezd már virágozni, de bogár alig, mind a somkórón tobzódik. Ha az lemegy, akkor bizonyára rámozdul(ná)nak, ha addigra marad még belőle valami a szarvasok után.


Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
molnarzoli75
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 427


« Új üzenet #942 Dátum: 2016. Június 29. - 10:22:12 »

A képről kevéssé jön át, videó kellett volna, de aki a napos fiast meglátja a sejtben, az itt is felfedezi a lényeget.
Valami eszméletlen bogártömeg lepi a fehér virágú somkórót.
Tavaly vetettem, abban az évben csak volt, mint a befőtt. Nyár végén egyszer megkaszáltuk, szépen kisarjadt, de egészen idén májusig csak vegetált, boka magasságban.
Aztán gondolt egyet, elkezdett nőni és úgy 3 hete virágozni. Azóta tele van méhecskével.



Vadlegelőnek nem való, mert rá se bagózik a rőtvad, de ilyen méhlátogatottságot még facélián sem láttam.

Amit viszont nagyon látogat a vad, az a Lajtamag évelő méhlegelő keveréke.
Van benne facélia, mustár, hajdina, 4 féle here, lucerna meg baltacím.
Ez is kezd már virágozni, de bogár alig, mind a somkórón tobzódik. Ha az lemegy, akkor bizonyára rámozdul(ná)nak, ha addigra marad még belőle valami a szarvasok után.




A primag kft is forgalmaz méhlegelő keveréket, azt láttad már? Egy kb 1000-1200 négyzetméteres méhlegelő mennyi családnak nyújt megfelelő táplálékot? Kb ekkora az a kis kezeletlen rét a telephelyem mellett és szerintem a tulajjal meg tudnék egyezni, mert még kaszálni sem kaszálja.
Naplózva

A vadászfegyvered ne gyilkossá, hanem a természetet tisztelő, a vadat szerető és védelmező bátor, edzett, de melegszívű, nemes lelkű emberré neveljen.
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #943 Dátum: 2016. Június 29. - 11:09:27 »

Egy kb 1000-1200 négyzetméteres méhlegelő mennyi családnak nyújt megfelelő táplálékot? Kb ekkora az a kis kezeletlen rét a telephelyem mellett és szerintem a tulajjal meg tudnék egyezni, mert még kaszálni sem kaszálja.

Nektár szempontjából?
Ha nyáron át mézelő növény van benne, akkor egy család talán eltengődik rajta.
Csodák nincsenek, a méhlegelőt nem négyzetméterben, hanem hektárban mérik.
Egy hektár virágzó méhlegelő, növénytől függően 2-6 méhcsaládot lát el.
Nálunk egyedül az akác az, ami ennél többre képes.


Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
molnarzoli75
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 427


« Új üzenet #944 Dátum: 2016. Június 29. - 11:20:24 »

Nektár szempontjából?
Ha nyáron át mézelő növény van benne, akkor egy család talán eltengődik rajta.
Csodák nincsenek, a méhlegelőt nem négyzetméterben, hanem hektárban mérik.
Egy hektár virágzó méhlegelő, növénytől függően 2-6 méhcsaládot lát el.
Nálunk egyedül az akác az, ami ennél többre képes.




Értem. Akkor max a szépsége miatt lenne értéke.
Naplózva

A vadászfegyvered ne gyilkossá, hanem a természetet tisztelő, a vadat szerető és védelmező bátor, edzett, de melegszívű, nemes lelkű emberré neveljen.
Oldalak: 1 ... 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 [63] 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 ... 126   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: