Oldalak: 1 ... 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 [54] 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 ... 126   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Méhészkedő vadászok  (Megtekintve 237849 alkalommal)
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #795 Dátum: 2015. Július 17. - 08:22:31 »

Miért is?

A napraforgó sokhelyütt elvesztette azt a jelentőségét, ami mondjuk 10-20 éve volt.

Akkoriban még emlegettek 20-30 kilós átlagokat jobb helyeken.
De kevésbé jobb helyeken is volt belőle egy gyöngébb pörgetésre való - ami a szolidágóval összecsapva bizony mindenképpen adott egy böcsületes pörgetésnyi eredményt.

Ma ez már a múlt.

Aztán hogy ez fajtakérdés, vagy az időjárás/talaj szárazodása hozta-e - fene tudja.  Vállat von
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #796 Dátum: 2015. Július 17. - 08:29:06 »

Miért is?

Nem mézel errefelé, csak nyúzza a bogarat.
Azt mondják a tapasztalt "bogarászok", hogy a savanyú talaj miatt.

"Az idén először próbáltam ki a fehér virágú somkórót, 3 hektáron.
Hát ebből semmi nem lesz. Most is akkora, mint május végén, olyan fél lábszárig érő és esze ágában sincs virágozni."

Na, ezzel a kijelentéssel ha hallgattam volna, bölcs maradtam volna.
Tegnap este olvastam az Örösi könyvben, hogy a kétéves fehér somkóró csak a második évben virágzik.  Ördög
Mondjuk ezt sem  Méhlegelő c. könyv, sem a termesztéstechnológiai leírása nem mondta. Vélhetően senkinek sem jutott még eszébe hazánkban olyan ökörség, hogy méhlegelőnek vesse.
Mindegy, a maradékkal várok még egy évet, szerencsére csak felét tárcsáztam ki.  Vigyorog
 
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Eb
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1989



« Új üzenet #797 Dátum: 2015. Július 17. - 08:47:47 »

Talán nem lesz nagy a baj.  Holnap bontok kaptárt.
Méhlegelőnek próbáld meg a baltacimot. Nálunk egész jól adta. Ha van marha, akkor duplán jó.
« Utoljára szerkesztve: 2015. Július 17. - 09:45:57 írta St.Girgesz » Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #798 Dátum: 2015. Július 17. - 09:33:54 »

Méhlegelőnek próbáld meg a baltacimot. Nálunk egész jól adta. Ha van marha, akkor ruplán jó.

Jövőre tervben van. Marha ugyan nincs (rajtunk kívül  Vigyorog) de a szarvasok talán értékelni fogják.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #799 Dátum: 2015. Július 17. - 09:45:26 »


A facélia lement. Olyan 5 hektárt vetettem, 3 ha körül volt, ami értékelhető, a többi vetéshiba, nem megfelelő talaj előkészítés, meg időjárás miatt nem lett jó.


A facéliához tudsz valami jó gyomirtási technológiát? -évek óta vetem a méheim mellé (kb. 1000m2-en), de a végére mindig gallyra megy a sok gaz miatt. Egy darabig gyomlálgatom vagy a nagyobbakat metszőollóval kivágom, de az elég aprólékos munka...
Idén az első vetés már a virágzás fele alatt le kellett kaszálnom és forgatnom, mert nem szeretném, ha beérne a gaz magja. Aug. elején szeretnék vetni megint, hogy őszre legyen még egy kis kiegészítés a méheknek, de nem akarom, hogy megint felgazosodjon.  Figyelmes olvasás


A napraforgó is virágzik, de ennek itt Zalában nincs méhészeti jelentősége, legalábbis pozitív értelemben.


A múltkor beszélgettem az egyik nagy vetőmagos-cég vezető fejlesztőjével, és ő mondta, hogy a hozamok növekedésével tovább fog csökkenni a napraforgó nektáradó-képessége. A növény termelő képessége lassan növelhető, ezért a meglévő képességből kell átcsoportosítani a termésmennyiség növeléséhez. Így, ha kevesebb energiát fordít a nektár előállítására, akkor több marad a szaporodásra, kötésre, szemtelítődésre.
Ebből kiindulva azt javasolta, hogy a néhol még fellelhető régebbi fajtákat keresse a méhész, vagy ha van saját terület amit méztermelésre is szeretne használni, akkor étkezési napraforgót kell vetni (nincs annyira túlnemesítve) vagy pár virágmag előállítónál lehet kapni régi, őshonos fajtákat, mert ezeknek szebb a virága.  Figyelmes olvasás
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Eb
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1989



« Új üzenet #800 Dátum: 2015. Július 17. - 10:17:08 »

A szép virág nem függ össze a nektárral. Csíkosra nem is vándorolunk. A neoma pl. nagyon jól mézel. Igaz abból is van egy rakás variáció.
Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #801 Dátum: 2015. Július 17. - 11:14:00 »

A facéliához tudsz valami jó gyomirtási technológiát? -évek óta vetem a méheim mellé (kb. 1000m2-en), de a végére mindig gallyra megy a sok gaz miatt. Egy darabig gyomlálgatom vagy a nagyobbakat metszőollóval kivágom, de az elég aprólékos munka...
Idén az első vetés már a virágzás fele alatt le kellett kaszálnom és forgatnom, mert nem szeretném, ha beérne a gaz magja. Aug. elején szeretnék vetni megint, hogy őszre legyen még egy kis kiegészítés a méheknek, de nem akarom, hogy megint felgazosodjon.  Figyelmes olvasás


Nem gyomirtóztam.

Szerintem egy március 20-30 közötti vetés, úgy, hogy előtte 1-2 nappal csinálsz magágyat elég mechanikai gyomirtás ahhoz, hogy aránylag jól feljöjjön.
Ha mindenáron gyomirtózni akarsz, közvetlen kelés előtt egy totális.

Augusztus eleje szerintem késő.
Már a földben kéne lenni a magnak, vagy ha még nincs, akkor azonnal vesd el. A vetést követően 6 hét kell, amíg virágozni kezd, augusztus eleji vetés esetén ez szeptember közepe, késő az már a hordáshoz.

Ilyen volt egyébként kb. egy hónapja:


Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #802 Dátum: 2015. Július 17. - 11:57:35 »

A szép virág nem függ össze a nektárral. Csíkosra nem is vándorolunk. A neoma pl. nagyon jól mézel. Igaz abból is van egy rakás variáció.
A neoma felénk nem mézel olyan jól,úgyhogy csak lehet valami abban a talajadottságban...
A csíkos viszont elég jól adja, ha pl. nem Jaguar. A szép virág a régi fajtáknál volt általános adottság, amikor még nem nem volt agyonnemesítve a faj. Nekem van otthon negyed kg. Ágnes(gondolom fantázianév), ami egy régi magyar fajta és jól mézel.
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #803 Dátum: 2015. Július 17. - 12:02:49 »

Nem gyomirtóztam.

Szerintem egy március 20-30 közötti vetés, úgy, hogy előtte 1-2 nappal csinálsz magágyat elég mechanikai gyomirtás ahhoz, hogy aránylag jól feljöjjön.
Ha mindenáron gyomirtózni akarsz, közvetlen kelés előtt egy totális.

Augusztus eleje szerintem késő.
Már a földben kéne lenni a magnak, vagy ha még nincs, akkor azonnal vesd el. A vetést követően 6 hét kell, amíg virágozni kezd, augusztus eleji vetés esetén ez szeptember közepe...


Az sajnos nem jó...,addig nem tudok vele foglalkozni.Mustár vagy olajetek?
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Szmöre
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 78


« Új üzenet #804 Dátum: 2015. Július 17. - 22:26:04 »

http://www.sonline.hu/somogy/kozelet/mehzarlatot-rendeltek-el-veszelyben-a-somogyi-mehek-620803
Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #805 Dátum: 2015. Július 20. - 08:38:23 »

Az sajnos nem jó...,addig nem tudok vele foglalkozni.Mustár vagy olajetek?

Mindkettőt csak zöldtrágyának vetettük eddig, nagyüzemben, augusztus közepe táján.
Úgy, hogy téli felkészülés legyen belőle, vagyis szeptember 10-15-ig mennyiséget tudjanak belőle hordani, szerintem egyik sem fog virágozni, ha augusztus elején veted.
Az augusztus közepi vetéssel szoktak szántásra (október második fele, november eleje) kivirágozni.
Talaj és csapadékfüggő is persze a dolog, de szerintem szeptember elejére augusztusi vetéssel nem tudsz virágot csinálni.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #806 Dátum: 2015. Július 20. - 17:36:25 »

Talaj és csapadékfüggő is persze a dolog, de szerintem szeptember elejére augusztusi vetéssel nem tudsz virágot csinálni.

Rablóméhek !!!
Olasz méh(Apis mellifera Ligustica) erősebben rabló hajlamú,illetve a Buckfast hibridméh is az,a hibridet alkotó 5 méhfajta közül 2 rablóhajlama miatt(a buckfast a barnaméh,az olaszméh,a krajnaiméh,és 2-3 afrikai méhfajta hibridje a legjobb vonalakból).     Nyihi  Vigyorog
Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #807 Dátum: 2015. Július 21. - 07:26:32 »

Rablóméhek !!!


Nincs elég rabló amúgy is, ebben a nyomorult országban?   Ördög
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #808 Dátum: 2015. Július 21. - 12:39:04 »

Rablóméhek !!!
Olasz méh(Apis mellifera Ligustica) erősebben rabló hajlamú,illetve a Buckfast hibridméh is az,a hibridet alkotó 5 méhfajta közül 2 rablóhajlama miatt(a buckfast a barnaméh,az olaszméh,a krajnaiméh,és 2-3 afrikai méhfajta hibridje a legjobb vonalakból).     Nyihi  Vigyorog

Amikor 40 családom volt,öt olasz anyát kaptam.Nagyon nyugodt és jól gyűjtő családok lettek.Jő véleményem van az olasz méhről.
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
vadasz75
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1813


« Új üzenet #809 Dátum: 2015. Július 21. - 15:45:09 »

Amikor 40 családom volt,öt olasz anyát kaptam.Nagyon nyugodt és jól gyűjtő családok lettek.Jő véleményem van az olasz méhről.
Olyan 17 évvel ezelőtt volt az állományomban 5-6 fajtatiszta olasz ,rosszul telelt, gyengén fejlődött,átlag alatt hordott csak annyi jó tulajdonságot láttam,hogy hordástalan időben is sokat fiasított.
Naplózva
Oldalak: 1 ... 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 [54] 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 ... 126   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: