Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 ... 126   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Méhészkedő vadászok  (Megtekintve 237933 alkalommal)
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #255 Dátum: 2009. Július 09. - 08:43:25 »

Áruld el nekem lécci', mi az az ámor!
Tán csak nem szerelemmag?
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Pyrus
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4585



« Új üzenet #256 Dátum: 2009. Július 09. - 08:56:24 »

Áruld el nekem lécci', mi az az ámor!
Tán csak nem szerelemmag?

Gondolom: gyalogakác (Amorpha fruticosa)
Naplózva
puska6
Liget
***
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 15


« Új üzenet #257 Dátum: 2009. Július 09. - 09:10:01 »

Ámorakác méz
Mézkészítés szempontjából az ámorakác a csodálatos szépségű Tisza-part legértékesebb cserjés növénye. Júniusban bódító illattal csalogatja a méheket, ösztönözve a csodálatos természeti kincs begyűjtésére. Színe tükrös, aranybarna. Élettani hatása kiváló, erősíti a szervezet védekező rendszerét. Növeli az érrendszer ellenálló képességét, erősíti a szívet és szabályozza a szívműködést. Natúr fogyasztásra, valamint ételek, italok ízesítésére kiváló.
Télleg nagyon finom csak kevés lett belőlle!! Táncol Rííí
Naplózva
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #258 Dátum: 2009. Július 13. - 09:35:06 »

A hét végén egy kis szívességért cserébe kaptam két családot. Az egyik egy május eleji rajból származik, 6NB kereten van fiasítás, szép, egészséges családnak látszik. A másikra azt mondja a méhész, hogy akác után még pörgetett róla és egy közepes erősségű család volt két éves anyával. Mikor belenéztem úgy láttam, hogy elég szépen van bogár a kereteken, de akárhogy kerestem, nem találtam anyát -pár anyabölcsőt viszont igen, de egyikben sem fedeztem fel se petét, se lárvát. Ráadásul nem találtam fiasítást se...olyan, mintha anyaváltás lett volna, de az új anyával történt volna valami(nincs okom kételkedni az öregben, mert nem úgy ismerem, mintha lódítós volna).
Szerintetek ha teszek be három-négy vegyes korú fiasítást, akkor ez még megmenthető, vagy felejtsem el?
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #259 Dátum: 2009. Július 14. - 07:57:13 »

Megoldódott a problémám. Tegnap délután kaptam egy másik méhész ismerősömtől egy anyát, amit kalitkában már be is tettünk a családhoz, amit három keret fedett fiasítással meg is erősítettem. Remélem elfogadják az új anyát és fejlődésnek indulnak.

Tegnap pörgettünk is, de sovány eredménnyel. Mézzel még nem is lett volna akkora baj, mert hordogattak(az aszály után egy kis ideig még jó volt a dohány, de aztán a következő sok eső ártott meg neki és sok helyen nem hozott virágot, vagy egyszerűen elrohadt a régi virág. Ráadásul sok olyan keret van, hogy a széle meg van hordva mézzel, de belül tele van fiasítással-ezeket inkább nem szedtem (még) ki. A három családtól kb. 13kg dohányt jött le.
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Palánki Gábor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 135


WWW
« Új üzenet #260 Dátum: 2009. Július 15. - 18:35:19 »

Szia Girgesz!
Óvatosan azzal az új anyával! Nézd meg, hogy reagálnak rá! Jártam már úgy, hogy volt anya, csak sokáig nem párzott meg, amit meg betettem azt leszúrták. A helyedben inkább csinálnék egy kis családot az új anyával, az anyátlannak meg betennék nyitott fiast. Ha bölcsőt húznak, akkor el kell venni a fiast és kalitkában betenni az új anyát. Ha nem húznak, akkor valószínűleg be nem párzott anyjuk van, azzal meg érdemes lehet vári, esetleg ha ez régóta így van, kifogni és utána anyásítani fiatal bogarak hozzáadásával. Van persze egy csomó más lehetőség is, de ha a bogarak öregek és nincs hordás, mindenképpen körültekintően kell csinálni.
Naplózva
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #261 Dátum: 2009. Július 16. - 07:51:08 »

Szia Girgesz!
Óvatosan azzal az új anyával! Nézd meg, hogy reagálnak rá! Jártam már úgy, hogy volt anya, csak sokáig nem párzott meg, amit meg betettem azt leszúrták. A helyedben inkább csinálnék egy kis családot az új anyával, az anyátlannak meg betennék nyitott fiast. Ha bölcsőt húznak, akkor el kell venni a fiast és kalitkában betenni az új anyát. Ha nem húznak, akkor valószínűleg be nem párzott anyjuk van, azzal meg érdemes lehet vári, esetleg ha ez régóta így van, kifogni és utána anyásítani fiatal bogarak hozzáadásával. Van persze egy csomó más lehetőség is, de ha a bogarak öregek és nincs hordás, mindenképpen körültekintően kell csinálni.

Tegnap csak belekukkantottam a kaptárba, rácson keresztül-az anya él, pár dolgozó meg épp azon munkálkodott, hogy a cukrot kiegyék a kalitka bejáratából Bion Eddig jónak tűnik-igaz,még csak két napja van bent.

(Az összes keretet átnéztük mikor áttettük a saját kaptáramba a családot, de egyáltalán nem találtunk se anyát, se bölcsőt-ezért tettem be kalitkás anyát)
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #262 Dátum: 2009. Július 16. - 09:04:11 »

Tegnap csak belekukkantottam a kaptárba, rácson keresztül-az anya él, pár dolgozó meg épp azon munkálkodott, hogy a cukrot kiegyék a kalitka bejáratából Bion Eddig jónak tűnik-igaz,még csak két napja van bent.

(Az összes keretet átnéztük mikor áttettük a saját kaptáramba a családot, de egyáltalán nem találtunk se anyát, se bölcsőt-ezért tettem be kalitkás anyát)

Amikor fölbontod őket ne nagyon füstöld meg, és vedd ki a zárkát, nézd meg hogyan viselkednek rajta a méhek. Ha szorosan rá vannak simulva és szinte rágják a hálót akkor még ne engedd ki. Ha viszont sétálgatnak rajta, és etetgetik a hálón keresztül akkor kirágósra teheted.

Ilyen elöregedett családnál nem egyszerű anyásítani, pláne hordástalan időszakban. Figyelj oda nehogy megöljék.
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #263 Dátum: 2009. Július 16. - 09:25:34 »

Amikor fölbontod őket ne nagyon füstöld meg, és vedd ki a zárkát, nézd meg hogyan viselkednek rajta a méhek. Ha szorosan rá vannak simulva és szinte rágják a hálót akkor még ne engedd ki. Ha viszont sétálgatnak rajta, és etetgetik a hálón keresztül akkor kirágósra teheted.

Ilyen elöregedett családnál nem egyszerű anyásítani, pláne hordástalan időszakban. Figyelj oda nehogy megöljék.

Figyelem, de mint írtam, nyugodtan vannak. Pár dolgozó volt a kalitkán, amit egyből kirágósra tettünk be. Semmi nyugtalankodást nem tapasztaltam.
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #264 Dátum: 2009. Július 17. - 10:26:40 »

A rutinosabb méhészektől kérdezném, hogy a kaptár típusa mennyire befolyásolja a rajzást?

Az oka a következő:
Nekem NB kaptárjaim vannak, és eddig nem volt gond a rajzással. A kiöregedett anyát szépen leváltották, és ha találtam is egy-két anyabölcsőt, azok mind üresek voltak(talán egyszer volt kettőben lárva, de a kikelő másik anyát elajándékoztam, amit megtartottam, az meg maradt a régi anya helyett. Lehet kelt még ki több anya is, de azokat nem vettem észre, de rajzás sem volt).
Viszont a szomszéd öregúr bevezetett három rakodókaptárat is(ő maga csinálta fából, műanyag rakodó mintájára) és ezekből összesen már vagy 5 raj ment ki úgy, hogy a beléjük telepített családok is idei rajokból vannak, tehát bőven lett volna helyük fejlődni-ehelyett inkább tovább osztódtak. És a plusz poén, most hétfőn egy újabb raj kiröpülése után(szerencsére meglett a raj) átnéztük a kaptárat, amiből kiszálltak-az idei, fiatal anya is megvolt, de 18 bölcsőből 16-ban volt lárva. És az öreg minimum kéthetente átnézi a kaptárjait, tehát ennyi idejük volt az utolsó bölcsőtlenítés óta ezeket felhúzni. Az ő NB kaptárjaiból(4-ből) csak egy raj vált ki, az is még akácvirágzás alatt.

Gondolkodtunk ezen sokat, de semmi másra nem tudok következtetni, csak arra, hogy a kaptárral(vagy a kaptár elhelyezésével?) lehet a gond. Nektek van valami tippetek?
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Palánki Gábor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 135


WWW
« Új üzenet #265 Dátum: 2009. Július 17. - 12:37:50 »

Szia Girgesz!
Hibás fészekelrendezéssel, túlzott korlátozással, vagy a szükségesnél későbbi bővítéssel könnyű rajzást előidézni. A rakodót kissé máshogy kell kezelni, mint a fekvőt, megvannak a maga apró fogásai, logikája. Használtam mindkettőt, normál kezelésnél nem gyakoribb a rajzás, tehát nem kaptár, hanem kezelési probléma lehet a háttérben.
Naplózva
Palánki Gábor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 135


WWW
« Új üzenet #266 Dátum: 2009. Július 17. - 12:44:22 »

Bocsánat, még valami. A bölcsőzést, mint rajzásgátlási módszert felejtsd el. Időigényes és megbízhatatlan. Ha a rajzás kiváltó okát kezeled, sokkal egyszerűbb. Legbiztosabb a leröptetés, ha elég erős a család, szaporíthatsz is vele. Nagy mézkészlet is lehet a rajzás oka, ekkor a teljes lepörgetés is segíthet, de ez inkább a megelőzés eszköze.
Naplózva
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #267 Dátum: 2009. Július 17. - 12:47:56 »

Köszönöm!-lementettem amit írtál és továbbítom majd. Wave

Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Eb
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1989



« Új üzenet #268 Dátum: 2009. Július 20. - 13:18:14 »

Üdv Urak.

Hogy áll felétek a napraforgó?  Van rendes hordás?

 Emelem
Naplózva
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7947


Generalbakter


« Új üzenet #269 Dátum: 2009. Július 20. - 13:22:50 »

Üdv Urak.

Hogy áll felétek a napraforgó?  Van rendes hordás?

 Emelem
Nálunk nincsen, csak egy hektár, az már lement.
A múlt héten kezdtek sárgulni a táblák az osztrákoknál. Loccsantak is  a keretek. Addig fenyőről hordtak elég szépen. Már pergetünk az biztos... Ördög Ördög
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 ... 126   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: