Oldalak: 1 ... 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 [109] 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Méhészkedő vadászok  (Megtekintve 237943 alkalommal)
molnarzoli75
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 427


« Új üzenet #1620 Dátum: 2020. Június 21. - 09:13:00 »

Hát akkor megbarátkozom a beöltözős méhészkedéssel,meg a kalapban nézelődéssel. Első éveimben nekem is ment a pólós, kesztyű nélküli kezelés, de most a mérleg megnézése is négy öt fullánkkal jár. Viszont így biztosan nem megy a közelükbe senki bámészkodó.  Vigyorog
Naplózva

A vadászfegyvered ne gyilkossá, hanem a természetet tisztelő, a vadat szerető és védelmező bátor, edzett, de melegszívű, nemes lelkű emberré neveljen.
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #1621 Dátum: 2020. Június 22. - 13:04:12 »

Ami biztos, hogy ha valaki benzinnel/gázolajjal/olajjal dolgozik, akkor két nap és min. két fürdés kell hozzá, hogy ne bántsák a méhek... (töbszöri tapasztalat).

Viszont az is igaz, hogy nem csak genetika, hogy mennyire agresszívak a méhek. Sok mindentől függ -a teljesség igénye nélkül: örökletes tulajdonságok, időjárás, hordás, testszag, környékbeli agresszorok gyakorisága (harkály, egér, darázsfészek, gyurgyalagok, stb.), megszokás/tanulás. Ezekre jöttem rá eddig, vagyis ezeket a  szakirodalomban is említett jelenségeket tudom megerősíteni a feljegyzéseim alapján.
1. Örökletes tulajdonságok
Mikor megvettem -lassan 16 éve- az első családokat egy idős, makói méhésztől, azok nem voltak agresszívek. Mind az öt családnál ugyanúgy néztek ki az anyák, ugyanolyan tulajdonságokkal rendelkeztek a dolgozók is, mind küllemben, mind viselkedésre. Aztán egy évvel később a szomszédunk is belekezdett a méhészkedésbe (azóta ő főállásban ezzel foglalkozik, az enyémnél jóvalnagyobb állománnyal). Nem tudom, hogy honnét hoztaa méheket, de után -anyaváltások után- megváltozott az én családjaim viselkedése. A legjobb szó rá, hogy heterogén lett az állományom és ez már a viselkedésben is meglátszott. Volt, amelyik vitte az eredeti vonalat, volt, amelyik színben, méretben, viselkedésben is változott.
Azóta áttértem a hivatásos tenyésztőtől vásárolt, párzott anyákra, ha cserélnem kell az anyákat. Az állományom megint homogén, szinte ugyanazokkal a tulajdonságokkal, de...
2.Időjárás
Előfordult, hogy pólóban és rövidnadrágban nyitottam fel a kaptárokat akácméz pergetéskor. Nem volt semmi gond, ment minden, mint a karikacsapás, de mikor a munka felénél jártam, hirtelen leszakadt az ég. Az addig nyugodt családok egy csapásra megváltoztak. Befejeztem a munkát -gondoltam folytatom, ha elmegy az eső... de utána sem nyugodtak meg megint. Olyannyira nem, hogy nem segített a hosszúruha, kalap és füstölő sem. Másnap reggel újra nekiduráltam magam és mintha elszívtak volna a lányok egy vicces cigit, semmi agresszivitás nem volt tapasztalható.
3. Testszag
Az idős méhészek szokték mondani -legalábbis én ezt sokszor hallottam tőlük-, hogy a méhek közé csak tisztán menjen az ember. ha dohányzol az nem baj, de ne legyen izzadság, olaj, parfüm... szaga a méhésznek. Nem halgattam rájuk és egy nyár végi etetést úgy gondoltam megoldani, hogy egy láncfűrész javítás után csak a kezem mostam meg. Békésen nyitottam az első kaptárt -az akkori kedvencem, mert jól dolgoztak a csajok, szép volt a fiasítás, a fedés, stb. és kiemelkedően békések voltak-, és egy pillanat alatt 4 szúrást kaptam. Mire beöntöttem a nekik járó adagot, már volt vagy 10 szúrás... csak az egyik kezemem, meg vagy ennyi a fejemem... a többit nem számoltam. Akkor kellett egyedül gyógyszert bevennem a szúrások miatt. Azóta odafigyelek, mit mondanak az idősebbek.
4.Agresszorok
Három éve a -nekik- kedvező időjárás hatására a környéken hihetetlen mértékben elszaporodtak a darazsak. Az egy dolog, hogy a korábban 5-8q közötti szőlőtermésem 2q-ra redukálták egy-két hét alatt, de annyiraelpofátlanodtak, hogy már bejártak a kölyökcsaládokhoz és a szemem láttára hordták ki a fiasítást. Hiába szűkítettem a kijárót, meg rácsoztam... Persze a családok olyan agresszívvé váltak, hogy majd megettek 10méterről is. Pár nap után meguntam ezt a helyzetet és telepakoltam az udvart saját készítésű darázscsapdákkal. A normál kecske- és németdarázson kívül -amikkel bő egy nap alatt megteltek a flakonok- volt, hogy flakononként 10-12db lódarázs kukucskált vissza. Amíg bele nem fulladtak a szirupba. Egy hét után már lehetett érezni a csapdák hatását
5. Megszokás/tanulás
Gondolom mindenki tapasztalta már, hogy egy-egy hosszabb kihagyás után az első kaptárbontásnál(tavaszi kaptárbontás, téli beetetés) támadnak a méhek, mintha muszáj lenne, de utána szép lassan megtanulják/megszokják, hogy nem bántani akarjuk őket és egyre kevésbé védelmezik a kaptárt.

Gondolom hasonló története mindenkinek van, a fentiek tényleg csak szösszenetek a méhész-pályafutásomból  Figyelmes olvasás Wave
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #1622 Dátum: 2020. Június 22. - 13:31:54 »


Mikor megvettem -lassan 16 éve- az első családokat egy idős, makói méhésztől, azok nem voltak agresszívek. Mind az öt családnál ugyanúgy néztek ki az anyák, ugyanolyan tulajdonságokkal rendelkeztek a dolgozók is, mind küllemben, mind viselkedésre. Aztán egy évvel később a szomszédunk is belekezdett a méhészkedésbe (azóta ő főállásban ezzel foglalkozik, az enyémnél jóvalnagyobb állománnyal). Nem tudom, hogy honnét hoztaa méheket, de után -anyaváltások után- megváltozott az én családjaim viselkedése. A legjobb szó rá, hogy heterogén lett az állományom és ez már a viselkedésben is meglátszott. Volt, amelyik vitte az eredeti vonalat, volt, amelyik színben, méretben, viselkedésben is változott.
Azóta áttértem a hivatásos tenyésztőtől vásárolt, párzott anyákra, ha cserélnem kell az anyákat. Az állományom megint homogén, szinte ugyanazokkal a tulajdonságokkal, de...


Úgy 2-3 éve megjelent egy "olaszos" beütés nálunk is. Hogy honnan, azt nem tudom, talán valamelyik vándor méhész heréi hozták, vagy valami régebbi gén, tudja fene. Anyával nem kerülhetett be, mert már a 3. évtől saját szaporítású anyákkal dolgozunk.
Jellemző a dolgozóknál is a sárga potroh.
A legnagyobb gond ennél a vérvonalnál az anyakeresés, a jelölés ellenére sokkal tovább tart meglelni, mint a hagyományos szürke színűek között.
Egyéb hátrányukat nem tapasztaltuk, nagyon szépen szaporítanak, erősek, jól hordanak.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #1623 Dátum: 2020. Június 22. - 21:33:30 »

Úgy 2-3 éve megjelent egy "olaszos" beütés nálunk is. Hogy honnan, azt nem tudom, talán valamelyik vándor méhész heréi hozták, vagy valami régebbi gén, tudja fene. Anyával nem kerülhetett be, mert már a 3. évtől saját szaporítású anyákkal dolgozunk.
Jellemző a dolgozóknál is a sárga potroh.
A legnagyobb gond ennél a vérvonalnál az anyakeresés, a jelölés ellenére sokkal tovább tart meglelni, mint a hagyományos szürke színűek között.
Egyéb hátrányukat nem tapasztaltuk, nagyon szépen szaporítanak, erősek, jól hordanak.
Jó dolgok is ki tudnak jönni a keveredésből. Én is örültem először az olasz beütésnek. Aztán a 2011-es év kemény tele (volt, hogy két hétig -20fok közelében járt a hőmérő februárban) és oda lett a beütés.  Nem pusztultak el, de legyengültek és lassan indultak. Volt, ahol ők cseréltek anyát, volt, ahol én.
De volt már szinte narancssárga anyám is, hasonló dolgozókkal.Imádtam őket!Mindent tudtak, ami előnyt fel lehet sorolni a méheknek.3 évig a legjobb családom volt, de hiába neveltem tőle 5-6 utódot, egy sem lett hasonló. Sőt: a lányai miatt tértem át a vett krajnai anyákra.  Wave
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #1624 Dátum: 2020. Június 23. - 07:51:35 »

De volt már szinte narancssárga anyám is, hasonló dolgozókkal.Imádtam őket!Mindent tudtak, ami előnyt fel lehet sorolni a méheknek.3 évig a legjobb családom volt, de hiába neveltem tőle 5-6 utódot, egy sem lett hasonló.

Buckfast (lehet, hogy nem jól írtam) anyákkal volt ilyen tapasztalat.
Szinte sárga méhek, nyugodt, jól fejlődik, jól hord, nem rajzik.
Hogy miért nem engedik Magyarországon???...  Vállat von

De az utódokban ez eltűnik, úgy ahogy írod.
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #1625 Dátum: 2020. Június 23. - 07:56:24 »

Mi 10, vásárolt családdal kezdtünk. Elkövettünk velük minden hülyeséget, ami egyáltalán elkövethető.
Fekvő NB családokból rakta át az eladó 10 keretes rakodóba a családokat, annyi volt a bogár bennük, hogy púposodott a kaptár, közvetlenül akác után. Ahogy hazavittük, elkezdtük kis adag élelemmel serkenteni, plusz amit kívülről hordtak.
Beteleléskor a méhegészségügyi felelős megnézte, csak csóválta a fejét: "ha ti ezeket repcén megtartjátok..."
Hát nem is tartottuk meg, már kökény végén megrajzott valamennyi.
Mondhatom, hogy ezekből a rajzásokból visszamaradt rajbölcsős anyákból állt az induló törzsállomány.
Vettünk ebben az évben is, a következő kettőben is hivatalos nevelőtől anyákat is, anyabölcsőket is. 4-5 helyről.
Azt figyeltük meg, hogy egyik sem volt olyan, mint sajátjaink.
Próbáltunk Jenteres anyanevelést is. Valahogy azok sem tetszettek. Sokat leváltottak a családok az első adandó alkalommal, ami megmaradt, az sem gyúrt petézésben világbajnoki címre.
Azóta mentett bölcsőkkel dolgozunk.
Arra törekszünk, hogy az anyák 70 %-a egy éves legyen akácon, a maradék 30% a legjobban teljesítő második évesek. 3 éves anyánk elvétve akad, ezeket igyekszünk megszorítani és minél több anyabölcsőt elvenni tőlük. Idén még volt egy sárga jelű, attól sikerült 7 anyát kicsikarni, amelyek már petéznek.
Azt gondoljuk - lehet, hogy tévesen - hogy az lesz az igazán jó anya, amit a petézés pillanatától fogva anyának szán a család, minden mesterséges anyanevelési módszer valahol megerőszakolja a méhek eredeti szándékát és az anya minőségének rovására megy.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #1626 Dátum: 2020. Június 23. - 07:57:38 »


Hogy miért nem engedik Magyarországon???...  Vállat von


A narancssárga nem egy divatszín mostanság.  Ördög
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
harkazoli
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 284


« Új üzenet #1627 Dátum: 2020. Június 23. - 09:03:11 »

Sziasztok!

Elkezdett érdekelni a méhészet, szeretnék egy kicsit utánaolvasni.
Milyen könyvekből, kiadványokból érdemes elkezdeni a tanulást, az alapok megismerését?
Jelenleg nincs arra lehetőségem, hogy valakitől élőben tanuljak.

Előre is köszi a segítséget:

Zoli
Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #1628 Dátum: 2020. Június 23. - 09:30:03 »

Az alapirodalom az Örösi Zoltán: Méhek között c. könyv.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
harkazoli
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 284


« Új üzenet #1629 Dátum: 2020. Június 23. - 09:34:42 »

Az alapirodalom az Örösi Zoltán: Méhek között c. könyv.

Köszi szépen, Lajos!
Naplózva
vadasz75
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1813


« Új üzenet #1630 Dátum: 2020. Június 23. - 21:44:58 »


A legnagyobb gond ennél a vérvonalnál az anyakeresés, a jelölés ellenére sokkal tovább tart meglelni, mint a hagyományos szürke színűek között.

Létezik egy talán magyar " cifrára festés" , talán valamelyik Sohajda (nembiztos, hogy igy írják) méhanya nevelőtől, talán ez segít szárnyvég, szárnyél, potrohlemez festés.(időközben megtaláltam Méhészet 2002 július) Fotózva átküldöm, ha érdekel. Emelem
Naplózva
vadasz75
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1813


« Új üzenet #1631 Dátum: 2020. Június 23. - 21:58:46 »


Próbáltunk Jenteres anyanevelést is. Valahogy azok sem tetszettek. Sokat leváltottak a családok az első adandó alkalommal, ami megmaradt, az sem gyúrt petézésben világbajnoki címre.
Azóta mentett bölcsőkkel dolgozunk.

Azt gondoljuk - lehet, hogy tévesen - hogy az lesz az igazán jó anya, amit a petézés pillanatától fogva anyának szán a család, minden mesterséges anyanevelési módszer valahol megerőszakolja a méhek eredeti szándékát és az anya minőségének rovására megy.
Nem nevelek jentrerrel, az petés, vagy nem?  Talán a dajkáltatással lesz a probléma, megoldható. A  megszoritott család biztosan petés bölcsőből nevel? Jelölitek a petés bölcsőket?(próbáltam, sok munka, sokat kidobtak, kelés gyengeség, megfázás, stb.....) Szerintem a kétlépésben történő nevelés tökéletes (starter, anyás, de a bőségesen sepert starter is teljesen jó).
Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #1632 Dátum: 2020. Június 24. - 07:29:43 »

Létezik egy talán magyar " cifrára festés" , talán valamelyik Sohajda (nembiztos, hogy igy írják) méhanya nevelőtől, talán ez segít szárnyvég, szárnyél, potrohlemez festés.(időközben megtaláltam Méhészet 2002 július) Fotózva átküldöm, ha érdekel. Emelem

Csináltunk tavaly egy ilyet, bár nem szándékosan. Valahogy túltoltuk a festéket, az anya meg elég izgága volt, aztán sikerült úgy nagyjából az egész hátát, szárnyát összekenni. Gondoltuk, hogy leváltják, de az idei tavaszt gond nélkül végigdolgozta.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #1633 Dátum: 2020. Június 24. - 07:46:12 »

Nem nevelek jentrerrel, az petés, vagy nem? 

Annyi a lényeg, hogy az álcát nem tűvel emeled át a bölcsőalapba, hanem azzal a műanyag biszbasszal együtt, amin van.

A  megszoritott család biztosan petés bölcsőből nevel?

Azt gondolom, hogy igen. Amikor szűknek érzik a helyet, elkezdik építeni a csészécskéket a keret alján, szélén, aztán amikor az anya odaér, bepetézi. Ezek a bölcsők és a benne lévő peték az első pillanattól anyanevelésre hivatottak. Rosszul gondolom?
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
vadasz75
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1813


« Új üzenet #1634 Dátum: 2020. Június 24. - 09:02:58 »

Azt gondolom, hogy igen. Amikor szűknek érzik a helyet, elkezdik építeni a csészécskéket a keret alján, szélén, aztán amikor az anya odaér, bepetézi. Ezek a bölcsők és a benne lévő peték az első pillanattól anyanevelésre hivatottak. Rosszul gondolom?
Jól gondolod, de a keret alján, oldaláig kipetézett sejteket is átalakítják a már benne lévő álcákkal is, ezért írtam, hogy jelölitek a bölcsőket, ha ezeket elromboljátok csak a petéseket tartjátok meg akkor jó.Nekem igazán a további munka gond velük kivágni, kerettel áthelyezni, egyszerűbb a nevelt, műanyag bölcsővel.
« Utoljára szerkesztve: 2020. Június 24. - 09:30:28 írta Boar » Naplózva
Oldalak: 1 ... 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 [109] 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: