Oldalak: 1 ... 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 [85] 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 ... 126   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Méhészkedő vadászok  (Megtekintve 237611 alkalommal)
vadasz75
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1813


« Új üzenet #1260 Dátum: 2018. Január 10. - 21:19:56 »

Köszönöm a nyugodt hozzáállást. Békés megye északi részén, a megyehatáron lakom, itt teleltetek. 40 körüli termelő méhcsaláddal gazdálkodom (+ - 5-10), munka mellett csinálom, ennyire van időm (lehetne szaporítani a végtelenbe, de munka mellett ennyit tudok tisztességesen ellátni).
:EmelSzóval : hozám képest Te  déli vagy, nálam gyakorlatilag nincs fiasitás, gyakorlatilag nyugalom van,  Fejvakarás..( több mint három száz, negyed évszázada "méhtartó", valszeg  mindörökké)....
Naplózva
molnarzoli75
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 427


« Új üzenet #1261 Dátum: 2018. Január 11. - 20:22:09 »

A korábbi írásaidból, fotóidból látszik, hogy gondosan indítod a télnek a családokat, ezért nem kell aggódnod , mert az, hogy januárban elkezdődik a fiasítás az természetes, csak most sokkal több van az átlagosnál, de ha tél továbbra is ilyen gyengécske lesz akkor a családjaid bombák lesznek.Én annyit javasolnék, hogy figyeld az időjárás jelentést és ha erős hosszan tartó lehűlést jósol puha mézes lepényt a tetejükre az anyákat amik öregebbek akác után csere...
Szia vadász75!
Biztos, hogy puha lepényt akartál írni? Ha igen és nálad már működött, elnézésedet kérem, de az általam tanult és olvasott vélemények és irodalom szerint sem szabad ilyenkor puhát, csakis főzött kéményet. Ha hosszan tartó lehűlés következik, én (persze kezdőként) inkább hagynám, hogy pusztuljon a pár tenyérnyi fias, mint a maradó nép, akire raömlik a fészekhő miatt elfolyósodott cukormassza. A kemény, meg ott van a fejük fölött, akár tavaszig, ha el nem fogy, a fiasítással megrakott, onnan kiürült mézes lépek tetején. Én még nem serkenteném az anyát még. Szuverén vélemény!
Naplózva

A vadászfegyvered ne gyilkossá, hanem a természetet tisztelő, a vadat szerető és védelmező bátor, edzett, de melegszívű, nemes lelkű emberré neveljen.
vadasz75
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1813


« Új üzenet #1262 Dátum: 2018. Január 11. - 21:06:38 »

Szia vadász75!
Biztos, hogy puha lepényt akartál írni? Ha igen és nálad már működött, elnézésedet kérem, de az általam tanult és olvasott vélemények és irodalom szerint sem szabad ilyenkor puhát, csakis főzött kéményet. Ha hosszan tartó lehűlés következik, én (persze kezdőként) inkább hagynám, hogy pusztuljon a pár tenyérnyi fias, mint a maradó nép, akire raömlik a fészekhő miatt elfolyósodott cukormassza. A kemény, meg ott van a fejük fölött, akár tavaszig, ha el nem fogy, a fiasítással megrakott, onnan kiürült mézes lépek tetején. Én még nem serkenteném az anyát még. Szuverén vélemény!
Szia molnarzoli75!
Igen, biztos, hogy puha, mézzel gyúrt lepényt írtam.Nálam már sok (25-26-éve) működik, a főzött keményet csak láttam egy másik méhészeteben, pont ezért soha nem használtam.Kérdésedre reagálva én soha semmilyen módon nem engedek sem fiasítás, sem megmaradó népet pusztulni.Csak a tisztán látás kedvért a kikelő fiasítás a jövő ami mindenkor az alap, a mostani nagyon okos méhészek megmondják a frankót a pihenésről.......Mi a f .......sz.!!! Tehát kontinenseken vándoroltatják a krajnait és..........??????Az anyát kell ilyenkor cserélni és kész, a nép cserélődik magától.Vissza térve a lepényhez a puhát bele nyomom a léputcákba a kemény meg felettük van érik, vagy sem...Fészekhő ????????????? Hol mérten ?????????Brrrrr.A kemény nincs a fejük felett  mert van egy keretlécnyi távolság, meg egy viaszhíd .Az anyát az udvara, és a család serkenti semmi más igazából nem tudja befolyásolni, csak a ménész gyenge tudása........
Naplózva
meteor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 58


« Új üzenet #1263 Dátum: 2018. Január 11. - 23:07:58 »

Érdekes ez a felvetés a gyúrt, illetve a főzött kemény lepény használatával kapcsolatban. Nekem többségében habkaptárjaim vannak, itt a telelőfürt szinte mindig fent van, tehát éri a lepényt. Kemény lepényt csak akkor használok amikor ilyen az időjárás mint most, és még messze tél vége. Erre eddig kétszer került sor (én tizedik éve méhészkedem). Puha-gyúrt lepényt tél végén kora tavasszal használtam amikor kevesellettem az élelmet a kaptárban. Tavasszal sziruppal serkentek, ha szükséges, azt vékony nylon zacskóban rakom a keretek fölé. 
Naplózva
molnarzoli75
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 427


« Új üzenet #1264 Dátum: 2018. Január 15. - 18:27:41 »

Szia molnarzoli75!
Igen, biztos, hogy puha, mézzel gyúrt lepényt írtam.Nálam már sok (25-26-éve) működik, a főzött keményet csak láttam egy másik méhészeteben, pont ezért soha nem használtam.Kérdésedre reagálva én soha semmilyen módon nem engedek sem fiasítás, sem megmaradó népet pusztulni.Csak a tisztán látás kedvért a kikelő fiasítás a jövő ami mindenkor az alap, a mostani nagyon okos méhészek megmondják a frankót a pihenésről.......Mi a f .......sz.!!! Tehát kontinenseken vándoroltatják a krajnait és..........??????Az anyát kell ilyenkor cserélni és kész, a nép cserélődik magától.Vissza térve a lepényhez a puhát bele nyomom a léputcákba a kemény meg felettük van érik, vagy sem...Fészekhő ????????????? Hol mérten ?????????Brrrrr.A kemény nincs a fejük felett  mert van egy keretlécnyi távolság, meg egy viaszhíd .Az anyát az udvara, és a család serkenti semmi más igazából nem tudja befolyásolni, csak a ménész gyenge tudása........
Köszi vadász75!
Kezdő vagyok, de ezt tőled hallottam először. Soha, sehol, senki nem tanácsolt még puha lepényt január elején. Legalábbis én még nem botlottam bele. Az anyát a család serkenti, a hordás (etetés) függvényében. Ha ezt sem jól tudom, akkor egy újraindítást eszközlök és átolvasok mindent előről.  Emelem
Naplózva

A vadászfegyvered ne gyilkossá, hanem a természetet tisztelő, a vadat szerető és védelmező bátor, edzett, de melegszívű, nemes lelkű emberré neveljen.
vadasz75
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1813


« Új üzenet #1265 Dátum: 2018. Január 15. - 19:35:53 »

Köszi vadász75!
Kezdő vagyok, de ezt tőled hallottam először. Soha, sehol, senki nem tanácsolt még puha lepényt január elején. Legalábbis én még nem botlottam bele. Az anyát a család serkenti, a hordás (etetés) függvényében. Ha ezt sem jól tudom, akkor egy újraindítást eszközlök és átolvasok mindent előről.  Emelem
Szia!       A tavalyi rendesen erős télben januárban -5 fokban is lepényeztem ezzel kb 40 kölyök családot mentettem, gondold át a hasznosságát. A méhészkedés, vadászat mindig tartogat újítást, ismeretet tanulni sohasem árt. Emelem
Naplózva
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #1266 Dátum: 2018. Január 15. - 20:41:38 »

Szia!       A tavalyi rendesen erős télben januárban -5 fokban is lepényeztem ezzel kb 40 kölyök családot mentettem, gondold át a hasznosságát. A méhészkedés, vadászat mindig tartogat újítást, ismeretet tanulni sohasem árt. Emelem
Nincs új a Nap alatt.
A mélynyugalmat  január 15-től felváltja a kényszernyugalom.
Megindul a fák nedvkeringése,a szarvasbika hormonszintje minimumot eléri,a méhanyák elkezdenek petézni.
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
vadasz75
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1813


« Új üzenet #1267 Dátum: 2018. Január 15. - 21:17:09 »


A mélynyugalmat  január 15-től felváltja a kényszernyugalom.
,a méhanyák elkezdenek petézni.
A szarvasos oldaladról még nem igazán érdeklődtem, de ez a kényszernyugalom azért érdekel????
Naplózva
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #1268 Dátum: 2018. Január 16. - 00:11:59 »

A szarvasos oldaladról még nem igazán érdeklődtem, de ez a kényszernyugalom azért érdekel????
A nyugalmi állapot a növények és állatok válasza a környezet módosulására(külső ok).
Mint minden élettevékenység,ez is ciklikus. Kezdődik az előnyugalommal (látható tünete a lombhullás),ezt követi a mélynyugalom,majd az utó- vagy kényszernyugalom.
Belső ok a sejtplazma víztartalma nem megfelelő az enzimek működéséhez,a növényi hormonok szintézise szünetel,növekedésgátló anyagok halmozódnak fel.
A teljes élettevékenység nem áll le pl a légzés működik,majd egy idő után a fagymentes gyökérzónában a gyökerek is lassan működésbe indulnak,viszont a környezet nem alkalmas az élettevékenység kiteljesedéséhez.
Az állatok számára a növények változása is környezetváltozást jelent,válaszuk a nyugalmi állapot.
Bővebben olvashatsz ezekről:
Biológiai lexikon  Akadémiai Kiadó 1978 1.kötet 458.old "diabetes"
                                                      3.kötet 260.old "nyugalmi állapot"
Növénytan    Tankönyvkiadó 1977 1.kötet 458.oldltól
Növényszervezettan és növényélettan  Tankönyvkiadó  1979    704.oldaltól
Hirtelen ennyit kerestem elő,de van még bőven irodalma a kérdéskörnek.
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
molnarzoli75
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 427


« Új üzenet #1269 Dátum: 2018. Január 19. - 22:52:35 »

Szia!       A tavalyi rendesen erős télben januárban -5 fokban is lepényeztem ezzel kb 40 kölyök családot mentettem, gondold át a hasznosságát. A méhészkedés, vadászat mindig tartogat újítást, ismeretet tanulni sohasem árt. Emelem
Ezt is köszönöm!  Emelem
Még egy kérdés. Merre laksz a szép országunkban?  Wave Mert ha arra, amerre sejtem, akkor már értem is a puha lepényt.
Naplózva

A vadászfegyvered ne gyilkossá, hanem a természetet tisztelő, a vadat szerető és védelmező bátor, edzett, de melegszívű, nemes lelkű emberré neveljen.
molnargoreny
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 126


« Új üzenet #1270 Dátum: 2018. Január 21. - 12:09:11 »

Szia molnarzoli75!
Igen, biztos, hogy puha, mézzel gyúrt lepényt írtam.Nálam már sok (25-26-éve) működik, a főzött keményet csak láttam egy másik méhészeteben, pont ezért soha nem használtam.Kérdésedre reagálva én soha semmilyen módon nem engedek sem fiasítás, sem megmaradó népet pusztulni.Csak a tisztán látás kedvért a kikelő fiasítás a jövő ami mindenkor az alap, a mostani nagyon okos méhészek megmondják a frankót a pihenésről.......Mi a f .......sz.!!! Tehát kontinenseken vándoroltatják a krajnait és..........??????Az anyát kell ilyenkor cserélni és kész, a nép cserélődik magától.Vissza térve a lepényhez a puhát bele nyomom a léputcákba a kemény meg felettük van érik, vagy sem...Fészekhő ????????????? Hol mérten ?????????Brrrrr.A kemény nincs a fejük felett  mert van egy keretlécnyi távolság, meg egy viaszhíd .Az anyát az udvara, és a család serkenti semmi más igazából nem tudja befolyásolni, csak a ménész gyenge tudása........

Sziasztok!

Elnézést, hogy beleszólok.

A puha mézes lepény készítését leírnád? Mert a puha cukrosról, kemény cukorlepényről is van több recept, elkészítés amit már hallottam, olvastam.
Én raktam a családokra december elején keméyn cukor lepényt, a mentorom is így csinálja, haverom meg azt mondja ezt csak a régi öregek csinálják.
Tavaly tavasszal fondant lepényt etettem. Írásomból visszaolvasva 02.03. 10 fok hőmérséklet, tisztuló kirepülés, lepényt raktam a családokra -amelyiknek úgy éreztem kellett-.
Idén is vettem már fondant, tavasszal én így etetek. Nekem a szirupozás nem jött be időhiány miatt, ez a fondant meg szerintem teljesen jó, mint a cukros puha lepény. Árban meg kb annyi , mint egy kg cukor...

 Emelem
Naplózva
vadasz75
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1813


« Új üzenet #1271 Dátum: 2018. Január 21. - 15:26:36 »

, ez a fondant meg szerintem teljesen jó, mint a cukros puha lepény.
 Emelem
Igen
Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9985



« Új üzenet #1272 Dátum: 2018. Január 21. - 19:41:56 »

Én raktam a családokra december elején kemény cukor lepényt, a mentorom is így csinálja, haverom meg azt mondja ezt csak a régi öregek csinálják.

És ez mért jó?
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
vadasz75
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1813


« Új üzenet #1273 Dátum: 2018. Január 21. - 19:47:57 »

És ez mért jó?
Mert a mentor is így csinálja,szvsz nem ront, de hogy jó e ????
Naplózva
molnargoreny
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 126


« Új üzenet #1274 Dátum: 2018. Január 21. - 20:04:26 »

És ez mért jó?

Az öreg azt mondja, hogy ha van elég kajája akkor kitelel...
Ahogy néztem, ez ilyen óvintézkedés, vagy lelki megnyugvás részére, részünkre.
Pl. 2017 decemberben rájuk raktam a lepényt, januárban már megették a családok, de van nekik méz is elég.
2016-ban mikor rájuk raktam, még volt amelyiken fenruár elején is volt, nem nyúltak hozzá.

Mindenki másképp csinálja.

Pl takarás.
Van aki csak egy fóliával takar, van aki leszűkíti a fészket is még függőlegesen is...
Az öregnek van olyan kaptárja, hogy a sarkán "a krokodil nem fér be" és azt mondja "öcsi, ha van kajája a fa ódúban is kitelel.

Tudom, már rájöttem van hibája -mint talán minden embernek-
Vagyis nem hibák ezek, de nem az a lényeg, hogy mennyi méz lesz, hanem, hogy a "méhek egészségesek legyenek".
A modernebb méhészeknek meg az sem utolsó, hogy mennyi méz lesz.
De szeretnék még én is 78 évesen méhészkedni....

 Emelem
Naplózva
Oldalak: 1 ... 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 [85] 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 ... 126   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: