Oldalak: 1 ... 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 [81] 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 ... 126   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Méhészkedő vadászok  (Megtekintve 237609 alkalommal)
molnarzoli75
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 427


« Új üzenet #1200 Dátum: 2017. Július 31. - 21:18:06 »

Tavaly ősszel elég alaposan beetettünk. Valamilyen Apikel nevű kész sziruppal.
Két család pusztult el a 100-ből, a mi hibánk volt, későn szűkítettünk és késői (október, november) csendes rablással ezt a kettőt méztelenítették a szomszédaik. A szó szoros értelmében éhen haltak.  
Tavasszal a serkentés abból állt, hogy fedelezővillával felnyitottunk egy-egy fedett mézes keretet.
Akác előtt tisztító pergetést csináltunk, valami repce nyilván volt a tavaszi vegyes virágmézben, tán még némi akác is.
Az akác pergetés után sem etettünk egészen mostanáig, igaz, nem is pergettünk azóta.
Amelyik családdal nem volt semmi baj (anyaváltás) az most 12 kereten van tömötten,  6 NB táblás fiast gondoz, 2-3 keret szinte talpig mézes, a fiasokon is kivétel nélkül van 4-6 centinyi fedett koszorú. Átlag 10 kiló biztosan van mindenhol.  Most kezdünk spekulálni, hogy maradjon idén is az Apikel, vagy cukorral fejeljünk rá 6-7 kilót a jelenlegi készletre.
Nem biztos, hogy a szirupban kell keresni a hibát. Talán többek közt inkább abban, hogy tavasztól őszig nem kéne etetni. De az igazi kincs szerintem az enyéimnek most a tatáriszalag lesz, ami a Tisza ártéri fáira terpeszkedik. Jaaaa, jut eszembe, a cukorszörpös serkentéstől lesz egy másfajta kaptárillat a méhesben?


Ez valami no name, mert alu kannákkal megy érte. Vagy ez ettől lehet apikel is? A szolidágó nálunk is megjelent, vagy itt is volt, csak én eddig nem vettem észre. Vállat von Igaz, sokmindent máshogy látok, mióta vannak a zümik. Táncol

De az igazi kincs szerintem az enyéimnek most a tatáriszalag lesz, ami a Tisza ártéri fáira terpeszkedik. Jaaaa, jut eszembe, a cukorszörpös serkentéstől lesz egy másfajta kaptárillat a méhesben?
« Utoljára szerkesztve: 2017. Július 31. - 22:02:15 írta Sakac » Naplózva

A vadászfegyvered ne gyilkossá, hanem a természetet tisztelő, a vadat szerető és védelmező bátor, edzett, de melegszívű, nemes lelkű emberré neveljen.
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 9985



« Új üzenet #1201 Dátum: 2017. Augusztus 01. - 08:23:27 »

Jaaaa, jut eszembe, a cukorszörpös serkentéstől lesz egy másfajta kaptárillat a méhesben?

Nem hinném.
A szolidágótól lehet, de azt inkább szagnak, mint illatnak kellene nevezni.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
molnarzoli75
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 427


« Új üzenet #1202 Dátum: 2017. Augusztus 01. - 16:41:56 »

Ez inkább olyan, gyümölcsösebb, nem az a mézédes illat. De lehet, hogy csak az orrom játszik velem.
Naplózva

A vadászfegyvered ne gyilkossá, hanem a természetet tisztelő, a vadat szerető és védelmező bátor, edzett, de melegszívű, nemes lelkű emberré neveljen.
molnarzoli75
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 427


« Új üzenet #1203 Dátum: 2017. Augusztus 01. - 16:44:26 »

Köszönöm az előző hozzászólásom rendbetételét!  Wave
Naplózva

A vadászfegyvered ne gyilkossá, hanem a természetet tisztelő, a vadat szerető és védelmező bátor, edzett, de melegszívű, nemes lelkű emberré neveljen.
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 9985



« Új üzenet #1204 Dátum: 2017. Augusztus 20. - 08:38:10 »

Ez inkább olyan, gyümölcsösebb, nem az a mézédes illat. De lehet, hogy csak az orrom játszik velem.

Nem a riasztásillatot érzed?
Kicsit citrusos felhanggal rendelkező nagyon kellemes illat.
Úgy tudod megjegyezni, hogy ha egy kamikázé neked esik és szúr, elnyomod, és gyorsan megszagolod a kezedet.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 9985



« Új üzenet #1205 Dátum: 2017. Augusztus 20. - 08:53:39 »

Egy megfigyelés.
Nagyjából egy hónapja szaporítottunk. Nem volt kaptárunk, ezért a rakodókat fészek felett kettévágtuk. Az alsó részre nylon, főlé menekülőtér rostával, erre a méztér, amibe került három keret fias bogarastul, meg az a hordó bogár, ami akácon odatájolt, aztán ott is járt be még utána is.. Kaptak egy-egy anyabölcsőt.
Mivel nem volt elég NB keretünk sem, a felső (új) családok lépkészlete meglehetősen heterogénre sikeredett, volt ahol jutott 10 keret NB, volt ahova csak öt, de olyan is volt, ahova csak az a 3, amin a fiast vittük. A maradék teret fél NB-vel töltöttük fel.
Mostanra lettek készen a fekvő kaptárak és szedegetjük szét az "emeleteket".
Nos, ugyanattól az anyától származó új anyával, ugyanakkor, nagyjából ugyanannyi bogárral kialakított családok 3-tól 10 keretig töltik meg a kaptárt annak függvényében, hogy hány teljes NB keret volt a kaptárban, A félkeretek teljesen üresek, se fiasítás, se méz, se virágpor nincs egyikben sem.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
molnarzoli75
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 427


« Új üzenet #1206 Dátum: 2017. Augusztus 22. - 21:36:31 »

Nem a riasztásillatot érzed?
Kicsit citrusos felhanggal rendelkező nagyon kellemes illat.
Úgy tudod megjegyezni, hogy ha egy kamikázé neked esik és szúr, elnyomod, és gyorsan megszagolod a kezedet.
Nem tudom, ez már igazából esti illat volt, napnyugta előtt, amikor serkentettem. Nem mozgott a levegő és amúgy is egy katlanban vagyok a méhekkel. Azóta sem volt olyan intenzív, vagy csak hozzászoktam.  Mosolyog Viszont a kaja a családoknál! Vállat von A napraforgó után kb másfél héttel, pörgetésen gondolkoztam, mert televágták a mézteret ripp-ropp. Aztán ma,   Csodalk a méztér keretein csak mézkoszorúnyi méz, a fiók meg tavaszi könnyű. A zöld méhészre írtam, hogy jártam. Rííí A tatáriszalag még úgy-ahogy tart, de még a gát viragai nem tértek magukhoz a kései kaszálás és az utána következő perzselő nap után. De volt egy másfél-két hektáros lucerna ami virágban volt, de ma lekaszálták. Igaz, már napok óta jarhatják a méhek, de még biztosan kitartott volna egy hétig, de a szemfüles, felkészült gazda résen volt. Vigyorog Na azért beszaladtam a szjupermárketbe egy kis adag cukorért.  Vállat von
Naplózva

A vadászfegyvered ne gyilkossá, hanem a természetet tisztelő, a vadat szerető és védelmező bátor, edzett, de melegszívű, nemes lelkű emberré neveljen.
molnarzoli75
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 427


« Új üzenet #1207 Dátum: 2017. Augusztus 22. - 21:39:09 »

A fészek tavaszi könnyű.  Wave
Naplózva

A vadászfegyvered ne gyilkossá, hanem a természetet tisztelő, a vadat szerető és védelmező bátor, edzett, de melegszívű, nemes lelkű emberré neveljen.
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 9985



« Új üzenet #1208 Dátum: 2017. Augusztus 23. - 08:17:11 »

Viszont a kaja a családoknál! Vállat von A napraforgó után kb másfél héttel, pörgetésen gondolkoztam, mert televágták a mézteret ripp-ropp. Aztán ma,   Csodalk a méztér keretein csak mézkoszorúnyi méz, a fiók meg tavaszi könnyű.

Érdekes, pedig a napforduló után már jobban szeretik a fészket tölteni. Biztosan tele volt fiassal.
Mi most ( a szokásos önmagunkhoz képest) elég jól állunk kajával. Beszéltük is, hogy aszály ide vagy oda, ennyi méz még nem volt az 5 éves pályafutásunk alatt, augusztus végén a kaptárakban.
Átlag 8 kilót számoltunk a hétvégi átvizsgáláskor, ebben benne vannak a gyakorlatilag nullás szaporítások is.
Volt olyan fekvőkaptár, ahol 24 kilót saccoltunk, 5 Nb keret talpig fedetten, a másik 9-en a fiasítás felett is szép vastag koszorú. Persze nem ez a jellemző, de volt ilyen is. Jellemzően 12-14 kiló van ott, ahol nem volt anyaváltás.
Augusztus végéig kiegyenlítünk, aztán még nagyjából ugyanilyen mennyiséget feletetünk velük. 8+8 kiló élelemnek elégnek kell lennie tavaszig.

A másik érdekesség, hogy gyakorlatilag nincs atka. Egész nyáron villáztuk a herefiast, egyetlen egyet sem találtunk. Két hete láttam egy lovaglót, megkongattam a vészharangot, azonnal amitráz csík, de 1-től 8 db-ig potyogott. Most a második kör csík van benn, ennek még nem néztük az eredményét. Jövő héten lefut a harmadik kör, aztán etetés.

Figyelj oda a bejárószűkítésre, részben az egér, részben a rablás miatt. Tavaly a mieink ilyenkor ölték le egymást, egy hét alatt a felére esett vissza a kaptárakban a bogármennyiség.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Sakac
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9913



« Új üzenet #1209 Dátum: 2017. Augusztus 23. - 09:43:09 »

Nálam ez a helyzet most:











Naplózva

"Mindenkinek két élete van. De a második csak akkor kezdődik el, ha valaki rájön, hogy csak egy van"
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 9985



« Új üzenet #1210 Dátum: 2017. Augusztus 23. - 09:59:40 »

Nagyon Neked sem kell nyomni a téli eleséget, úgy látom.   Igen
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
meteor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 58


« Új üzenet #1211 Dátum: 2017. Augusztus 26. - 13:58:42 »

Sziasztok Méhészek!

A napokban vizsgáltam át az egyik telephelyen a méheket, gyakorlatilag a téli élelemhez utánetetni nem kell. Táblás fiasítások vannak, viszont atkát én is alig látok (füstölésre is alig potyog). A mérleg már hetek óta egyenleg körül mozog, így serkenteni sem kellett.  NB fészek, fél NB méztérrel méhészkedek műanyag és fa kaptárakkal vegyesen.
Naplózva
molnarzoli75
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 427


« Új üzenet #1212 Dátum: 2017. Szeptember 08. - 22:44:55 »

Üdv!
Ma elevenen megjelentet előttem a sokat emlegetett"a rablást sokkal egyszerűbb megelőzni, mint megfékezni" mondat. A méhesben lévő lemez bungallót megemeltem egy zsalukő magasságban(25) cm. Mondván, majd lesz padlója. Levettem a családokat egy fiókra, hogy minden átlátható és helyénvaló legyen és a bungiba hordtam, hogy ott úgyis sötét van. Ma reggel, teljes nyugalom, de amikor dél körül visszatértem   Csodalk  Csodalk  Csodalk. Őrületes kutatás és rablás, figyelembe sem véve a takarást, özönlöttek a méhek mindenhol a lépekre. Van egy aránylag zárt bódé is a telephelyen. Oda dobáltam át a mézes fiókokat, nagy füsttel. De a baj ott kezdődött, hogy a méheüst 5-re hívtam, az őszi ellenőrzésre. Na ott sült le a bőr a pofámról! Azt mondta, nála így, nyáron járnak a méhek. Amikor megláttuk a "szerintem" zárt léptárolót, hát ne mondjam. Elnézést kérés után kármentés, ami jól sikerült"szerintem", mert nem rágtak viaszfedelet, csak nyitott mézet szívtak az én és a vendég rablók. Ez egy jó lecke volt, Innentől komolyan veszem.
Naplózva

A vadászfegyvered ne gyilkossá, hanem a természetet tisztelő, a vadat szerető és védelmező bátor, edzett, de melegszívű, nemes lelkű emberré neveljen.
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 9985



« Új üzenet #1213 Dátum: 2017. Szeptember 12. - 13:27:28 »

Szűkíts le minden kijárót 2 centi széles résre.
Ha egymásnak esnek, elfogy a telelő nép.
Meleg már valószínűleg nem lesz, hordás sem hiszem.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
molnarzoli75
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 427


« Új üzenet #1214 Dátum: 2017. Szeptember 12. - 20:48:51 »

Hét milliméter magas és tíz szélesre van most szűkítve, de beljebb veszem, mert nem akarom, hogy ezen menjen el. Viszont, nagyon jó szublimox klónt vettem. A zöldön nagyon dicsérik és a készítő is naprakész! Beruháztam és amit elvártam tőle, azt hozta. Ugyanaz mint amit a bemutató demó mutat. A gyártó"igi".  Emelem
Naplózva

A vadászfegyvered ne gyilkossá, hanem a természetet tisztelő, a vadat szerető és védelmező bátor, edzett, de melegszívű, nemes lelkű emberré neveljen.
Oldalak: 1 ... 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 [81] 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 ... 126   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: