Oldalak: [1] 2 3 4 5 6 7   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Távmérők  (Megtekintve 37354 alkalommal)
Viktor
Vendég
« Dátum: 2008. Szeptember 01. - 14:57:32 »

Egyeseknek csak kacat, másoknak fontos segédeszköz.
Naplózva
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #1 Dátum: 2008. Szeptember 01. - 15:17:53 »

Én idén tavasszal kaptam egyet kölcsön, valami óccsó Bushnell gyártmány volt. Azt mondták hogy 300m-ig mér, de szerintem az inkább 300 yard volt. Az optikája olyan volt hogy szabad szemmel többet lehetett látni mint azon átnézve, ettől függetlenül én mindent megmértem vele amit akartam. Elsősorban nem vadászati célra használtam, hanem erdőrészek és vadvédelmi keritések kimérésére, de jópárszor kivittem magammal vadászatra is, és méricskéltem mindenfélét. Gondolom ez a legolcsóbb alapmodell lehetett, de a célnak megfelelt.
Naplózva
Taser
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2149

"“ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ”"


« Új üzenet #2 Dátum: 2008. Szeptember 01. - 15:20:01 »

Ezen már sokat gondolkodtam, hogy miért az íjászok kezében látni gyakrabban távmérőt ( lőtáv 15-max 40 méter ) ? Nálunk a Puskával vadászók kezében nem túl gyakori( lőtáv 20 -tól 200 ig vagy még azon is túl).
 Pedig a Leupold távmérőkben külön a puskákhoz fejlesztett ballisztikai távolságmérő funkció is van. ( 7 különböző puska + lőszer kombinációt lehet beletáplálni )

Sokszor volt már ebből galiba, hogy a kísérő vadász állította, hogy 30 méteren belül van egy csomó lesnek alkalmas fa vagy bokor, aztán a helyszínen kiderült, hogy van az 60 meg 70 méter is. Van persze aki nem fogadja el a távmérő által mért értéket  sem ( japán vacak a szememben jobban bízok), a legtöbben persze megnézik. Hú bakker miket nem csinálnak már.  Taps Jó lenne egy ilyen nekünk is aztán minden marad a régiben.  
A legtöbb távmérőn lehet állítani, hogy yardban vagy méterben mérjen.  Meglepődött
Naplózva

A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem.
Nem gondolkodunk. Nincs mivel. Lövünk. Van mivel.
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #3 Dátum: 2008. Szeptember 01. - 16:02:39 »

Ezen már sokat gondolkodtam, hogy miért az íjászok kezében látni gyakrabban távmérőt ( lőtáv 15-max 40 méter ) ? Nálunk a Puskával vadászók kezében nem túl gyakori( lőtáv 20 -tól 200 ig vagy még azon is túl).
 Pedig a Leupold távmérőkben külön a puskákhoz fejlesztett ballisztikai távolságmérő funkció is van. ( 7 különböző puska + lőszer kombinációt lehet beletáplálni )
...
A legtöbb távmérőn lehet állítani, hogy yardban vagy méterben mérjen.  Meglepődött

Ezen is lehetett állitani, de amikor m-re állitottam  kb 270-280m- ig mért, nem 300-ig. Ebből gondoltam hogy 300y volt a mérési határ, nem 300m.

Kérdésedre válaszolva, én abban nem látok rációt hogy lövés előtt konkrétan a vad távolságát megméred. Macerás kicsit: keresővel megnézed-elbírálod, kereső le, távmérő fel, megméred, távmérő le, puska fel... erre sokszor nincs idő. Vadászati használhatóságát inkább abban látom, hogy ha felülsz a lesre, előre kiméred bizonyos jellegzetes pontok távolságát, és a vad megjelenésekor ahhoz viszonyítasz. 

A területünkön különböző leseken ülve egész érdekes felfedezéseket tettem a távmérővel, pl rájöttem hogy egy bizonyos völgy egyik oldalában álló lesről a völgy másik oldala bőven lőtávon belül van, de mivel gyalog elég hosszadalmas átmászni a völgyön, ez eddig fel sem merült bennem. Sőt, akit kérdeztem hogy mennyi lehet a bakvölgyi lestől a völgy szemközti oldala, mindannyian -velem együtt-  sokkal nagyobbnak gondolták a távot a valóságnál. De persze ellenkező példa is akad.
Naplózva
Taser
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2149

"“ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ”"


« Új üzenet #4 Dátum: 2008. Szeptember 01. - 16:13:40 »

Én is így csinálom mert íjjal még macerásabb. Egy puskát le tudsz támasztani és( vagy) fél kézzel tartani ha csőre van töltve. Íjjal ezt már nem tudod megtenni, ha rajta van a vessző az idegen, Előtte szoktam körbe mérni a területet ahová kiülök. Az is igaz, hogy bérvadászként elég gyakran megyek másik helyre ahol nem ismerem a távolságokat. Az aki mindig ugyan oda ül ki ( saját les ) annak nincs ilyesmire szüksége. Egyébként gyártanak keresőbe épített távmérőket is ( ahogy én hallottam elég rossz konstrukció mert pontatlanul mér de legalább jó drága) Sőt van céltávcsőbe épített is ( na ezt próbáltuk is de elég gyatra volt, érzékeny volt a színekre, világosabb színű cél esetén mást mért mint ugyan azon a távon lévő sötét célt ) De a jövő útja akkor is ez (szerintem) csak még javulni kell a technológiának.
Naplózva

A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem.
Nem gondolkodunk. Nincs mivel. Lövünk. Van mivel.
Viktor
Vendég
« Új üzenet #5 Dátum: 2008. Szeptember 01. - 16:17:00 »

Jaja, ha jól emlékszem Ambrózy is írta a könyvében, hogy Ő nem a konkrét lőtávot méri, hanem körbetávmérőzi a területet, megnézi a főbb tereptárgyk távolságát, hogy jól tudjon távot becsülni a konkrét lövéshez.

Én is ebben látok rációt.
Naplózva
Sziju
Vendég
« Új üzenet #6 Dátum: 2008. Szeptember 01. - 21:55:34 »

Ha lesen ülök, megmérem a  távolságot, és húzok egy képzeletbeli húszas és huszonötös kört magam köré. Szürkületben úgysem lövök messzebbre. Nem szoktam a vadat méregetni, mert arra nincs idő, és foglalt mindkét kezem.
Megjegyzem a fontos tereptárgyak és a váltók távolságát, ahol várható lesz a vad.
Íjásznál azért van jelentősége a távolság pontos ismeretének, mert nekem pl. öt méterenként van beállítva irányzék tüském. Ha öt métert tévedek, és másik irányzékot használok, az hibázás, vagy sebzés.

Naplózva
Viktor
Vendég
« Új üzenet #7 Dátum: 2008. Szeptember 02. - 07:23:37 »

Ha lesen ülök, megmérem a  távolságot, és húzok egy képzeletbeli húszas és huszonötös kört magam köré. Szürkületben úgysem lövök messzebbre. Nem szoktam a vadat méregetni, mert arra nincs idő, és foglalt mindkét kezem.
Megjegyzem a fontos tereptárgyak és a váltók távolságát, ahol várható lesz a vad.
Íjásznál azért van jelentősége a távolság pontos ismeretének, mert nekem pl. öt méterenként van beállítva irányzék tüském. Ha öt métert tévedek, és másik irányzékot használok, az hibázás, vagy sebzés.



Na ja... én néha a lesre menet gondolom úgy, hogy mégiscsak a nyolckarú Síva a tökéletes mitológiai alak... Mosolyog
Naplózva
Bandi
Vendég
« Új üzenet #8 Dátum: 2008. Szeptember 02. - 10:35:44 »

Ezen már sokat gondolkodtam, hogy miért az íjászok kezében látni gyakrabban távmérőt ( lőtáv 15-max 40 méter ) ? Nálunk a Puskával vadászók kezében nem túl gyakori( lőtáv 20 -tól 200 ig vagy még azon is túl).
 Pedig a Leupold távmérőkben külön a puskákhoz fejlesztett ballisztikai távolságmérő funkció is van. ( 7 különböző puska + lőszer kombinációt lehet beletáplálni )
...
A legtöbb távmérőn lehet állítani, hogy yardban vagy méterben mérjen.  Meglepődött

Ezen is lehetett állitani, de amikor m-re állitottam  kb 270-280m- ig mért, nem 300-ig. Ebből gondoltam hogy 300y volt a mérési határ, nem 300m.

Kérdésedre válaszolva, én abban nem látok rációt hogy lövés előtt konkrétan a vad távolságát megméred. Macerás kicsit: keresővel megnézed-elbírálod, kereső le, távmérő fel, megméred, távmérő le, puska fel...

Geovid a megoldás Kacsint Majd ha megnyerem a lottót Mosolyog
Naplózva
Viktor
Vendég
« Új üzenet #9 Dátum: 2008. Szeptember 02. - 10:36:59 »

Ezen már sokat gondolkodtam, hogy miért az íjászok kezében látni gyakrabban távmérőt ( lőtáv 15-max 40 méter ) ? Nálunk a Puskával vadászók kezében nem túl gyakori( lőtáv 20 -tól 200 ig vagy még azon is túl).
 Pedig a Leupold távmérőkben külön a puskákhoz fejlesztett ballisztikai távolságmérő funkció is van. ( 7 különböző puska + lőszer kombinációt lehet beletáplálni )
...
A legtöbb távmérőn lehet állítani, hogy yardban vagy méterben mérjen.  Meglepődött

Ezen is lehetett állitani, de amikor m-re állitottam  kb 270-280m- ig mért, nem 300-ig. Ebből gondoltam hogy 300y volt a mérési határ, nem 300m.

Kérdésedre válaszolva, én abban nem látok rációt hogy lövés előtt konkrétan a vad távolságát megméred. Macerás kicsit: keresővel megnézed-elbírálod, kereső le, távmérő fel, megméred, távmérő le, puska fel...

Geovid a megoldás Kacsint Majd ha megnyerem a lottót Mosolyog

Én annyira nem vagyok tőle elájulva...
Naplózva
Bandi
Vendég
« Új üzenet #10 Dátum: 2008. Szeptember 02. - 10:39:07 »

Ezen már sokat gondolkodtam, hogy miért az íjászok kezében látni gyakrabban távmérőt ( lőtáv 15-max 40 méter ) ? Nálunk a Puskával vadászók kezében nem túl gyakori( lőtáv 20 -tól 200 ig vagy még azon is túl).
 Pedig a Leupold távmérőkben külön a puskákhoz fejlesztett ballisztikai távolságmérő funkció is van. ( 7 különböző puska + lőszer kombinációt lehet beletáplálni )
...
A legtöbb távmérőn lehet állítani, hogy yardban vagy méterben mérjen.  Meglepődött

Ezen is lehetett állitani, de amikor m-re állitottam  kb 270-280m- ig mért, nem 300-ig. Ebből gondoltam hogy 300y volt a mérési határ, nem 300m.

Kérdésedre válaszolva, én abban nem látok rációt hogy lövés előtt konkrétan a vad távolságát megméred. Macerás kicsit: keresővel megnézed-elbírálod, kereső le, távmérő fel, megméred, távmérő le, puska fel...

Geovid a megoldás Kacsint Majd ha megnyerem a lottót Mosolyog

Én annyira nem vagyok tőle elájulva...
Az elnökünknek az van,én el vagyok tőle ájulva Kacsint Kiváló képe van,és a távmérő is jól működik neki.Nekem nagy álmom lenne,csak hát az anyagiak...
Naplózva
Viktor
Vendég
« Új üzenet #11 Dátum: 2008. Szeptember 02. - 10:43:32 »

Ezen már sokat gondolkodtam, hogy miért az íjászok kezében látni gyakrabban távmérőt ( lőtáv 15-max 40 méter ) ? Nálunk a Puskával vadászók kezében nem túl gyakori( lőtáv 20 -tól 200 ig vagy még azon is túl).
 Pedig a Leupold távmérőkben külön a puskákhoz fejlesztett ballisztikai távolságmérő funkció is van. ( 7 különböző puska + lőszer kombinációt lehet beletáplálni )
...
A legtöbb távmérőn lehet állítani, hogy yardban vagy méterben mérjen.  Meglepődött

Ezen is lehetett állitani, de amikor m-re állitottam  kb 270-280m- ig mért, nem 300-ig. Ebből gondoltam hogy 300y volt a mérési határ, nem 300m.

Kérdésedre válaszolva, én abban nem látok rációt hogy lövés előtt konkrétan a vad távolságát megméred. Macerás kicsit: keresővel megnézed-elbírálod, kereső le, távmérő fel, megméred, távmérő le, puska fel...

Geovid a megoldás Kacsint Majd ha megnyerem a lottót Mosolyog

Én annyira nem vagyok tőle elájulva...
Az elnökünknek az van,én el vagyok tőle ájulva Kacsint Kiváló képe van,és a távmérő is jól működik neki.Nekem nagy álmom lenne,csak hát az anyagiak...

Hát én sem dobnám ki, de 500 feletti pénzt semmiképpen nem ér. Ráadásul a távmérőjén is lassan túllép a fejlődés.

Meg aztán: mit csinálsz ha végleg elromlik a távmérő, akár a garancián túl? Mert az elektronikus részekre nincs 30 év, nem véletlenül. Szerinted mik lesznek ennek az anyagi vonzatai?
Naplózva
Bandi
Vendég
« Új üzenet #12 Dátum: 2008. Szeptember 02. - 12:08:29 »

Ezen már sokat gondolkodtam, hogy miért az íjászok kezében látni gyakrabban távmérőt ( lőtáv 15-max 40 méter ) ? Nálunk a Puskával vadászók kezében nem túl gyakori( lőtáv 20 -tól 200 ig vagy még azon is túl).
 Pedig a Leupold távmérőkben külön a puskákhoz fejlesztett ballisztikai távolságmérő funkció is van. ( 7 különböző puska + lőszer kombinációt lehet beletáplálni )
...
A legtöbb távmérőn lehet állítani, hogy yardban vagy méterben mérjen.  Meglepődött

Ezen is lehetett állitani, de amikor m-re állitottam  kb 270-280m- ig mért, nem 300-ig. Ebből gondoltam hogy 300y volt a mérési határ, nem 300m.

Kérdésedre válaszolva, én abban nem látok rációt hogy lövés előtt konkrétan a vad távolságát megméred. Macerás kicsit: keresővel megnézed-elbírálod, kereső le, távmérő fel, megméred, távmérő le, puska fel...

Geovid a megoldás Kacsint Majd ha megnyerem a lottót Mosolyog

Én annyira nem vagyok tőle elájulva...
Az elnökünknek az van,én el vagyok tőle ájulva Kacsint Kiváló képe van,és a távmérő is jól működik neki.Nekem nagy álmom lenne,csak hát az anyagiak...

Hát én sem dobnám ki, de 500 feletti pénzt semmiképpen nem ér. Ráadásul a távmérőjén is lassan túllép a fejlődés.

Meg aztán: mit csinálsz ha végleg elromlik a távmérő, akár a garancián túl? Mert az elektronikus részekre nincs 30 év, nem véletlenül. Szerinted mik lesznek ennek az anyagi vonzatai?
Nem feltétlenül kerül annyiba.Ő például 360-ért vette.Az elektronika elromolhat egy sima távmérőben is.
Naplózva
Viktor
Vendég
« Új üzenet #13 Dátum: 2008. Szeptember 02. - 12:14:37 »

A listaára ennek a távcsőnek 500 körül van, tehát vagy használtan, vagy "ügyesbe'" vette ennyiért. Az elektronika egy sima távmérőben is elromolhat valóban, de nem ránt magával egy félmilás keresőt... szerintem...
Naplózva
P.Zoli
Vendég
« Új üzenet #14 Dátum: 2008. Szeptember 02. - 12:27:37 »

A listaára ennek a távcsőnek 500 körül van, tehát vagy használtan, vagy "ügyesbe'" vette ennyiért. Az elektronika egy sima távmérőben is elromolhat valóban, de nem ránt magával egy félmilás keresőt... szerintem...

A kereső továbbra is a legjobb kereső marad és használható is.
Én nagyon is szeretnék egy ilyet.
Naplózva
Oldalak: [1] 2 3 4 5 6 7   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: