Oldalak: 1 ... 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 [36] 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 ... 83   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Ritka ragadozóink  (Megtekintve 226313 alkalommal)
oconor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2332


« Új üzenet #525 Dátum: 2016. Január 26. - 17:09:48 »

Nem beszélve az állatorvos kutyájáról.

Na meg az is Ördög
Naplózva

„A valós információ létfontosságú, a téves információ sajnálatos és káros, de a jól irányzott hamis információ halálos.” (Frederick Forsyth, angol író)
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #526 Dátum: 2016. Január 26. - 18:02:36 »

http://vadaszlap.hu/2016/01/26/vadaszok-is-segitik-a-wwf-munkajat-a-hazai-farkasok-megismereseben/
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
KBalázs
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 90


« Új üzenet #527 Dátum: 2016. Március 03. - 10:16:25 »

Sziasztok

Sokáig (múlt hét szombattól) gondolkodtam, megírjam-e, hiszen butának lenni nem jó dolog.

Szombat délután kimentünk a Bükk Fennsíkra családostul hóvirágot nézni. Minden évben tavasszal rituálé ez nálunk, félelmetesen csőnyörű hóvirág mezők vannak. Ez mindig egy rövid ténfergés. A lenti térkép szerinti zöld "kacskaringót" jártuk be, sem távolgágban, sem időben nem sok. (a zöld ponton hagytuk az autót) Már a jávorkúti aszfaltúton bandukoltunk vissza, amikor nagyjából 100 méterre előttünk két állat keresztezte az utat (piros nyíl irányába).
Farkast én még kerítésen kívül nem láttam, de:
  • az elmúlt években többször vadásztam a Fennsíkon, évekre visszamenőleg vannak észlelések (táplálkozás nyomai pl.)
  • a két állat azonos nagyságú volt (persze kutyaféle, mielőtt kétség támadna)
  • nagyság és szín stimmelt
  • a mozgás nyugodt, megfontolt, az egyik az úton szinte megállt, majd a túloldalon már rákapcsoltak
    Mi elég halkan mentünk, nem beszéltünk. Mindez délután kettőkor. A hely légvonalban kb. két kilométer Lillafüredtől.
    Lehet, hogy a a Nagy Fennsíkot északról határoló gerinc túloldalán kirándulók verték fel őket, nem tudom.
    Amikor itthon elmeséltük, mindenki kettőt kérdezett: nem ijedtünk-e meg, nem fordultunk.e vissza?
    Érdekes, hogy ijedtség azóta sincs se bennem, se a feleségemben, se a fiúkban (lehet túl gyorsan történt, rövid ideig láttuk már csak őket a fák között), én inkább azon gondolkoztam el, hogy fél órával korábban esetleg pont ránk futhattak volna.
    A visszafordulásra meg az volt a válasz, hogy a kocsi a farkasokon túl volt  Vigyorog
    Azóta is van bennem bizonytalanság, de kizártnak tartom, hogy kettő azonos nagyságú és ugyanolyan (ordas) színű kóbor kutya grasszálna egyszerre az erdőben

    Üdv
    Balázs






[/list]
Naplózva
oconor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2332


« Új üzenet #528 Dátum: 2016. Március 17. - 11:18:25 »

http://www.boon.hu/kint-volt-a-barany-es-jott-a-mi-is/3026618

Ha így megy, már az ablakból is láthatom majd őket. Ördög
Naplózva

„A valós információ létfontosságú, a téves információ sajnálatos és káros, de a jól irányzott hamis információ halálos.” (Frederick Forsyth, angol író)
Stefi
Vendég
« Új üzenet #529 Dátum: 2016. április 20. - 10:22:07 »

Nem tudom sírjak  Rííí vagy nevessek  Taps.

Naplózva
KBalázs
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 90


« Új üzenet #530 Dátum: 2016. Június 14. - 13:12:51 »

A hír:
http://vadaszlap.hu/2016/06/14/tucatnyi-farkas-elhet-a-bukkben/

Csak számoltam egy kicsit:
Ha 10 és 20 közötti a becsült létszám, akkor legyen 10 farkas (nyilván van benne növendék is, de azt most épp hanyagolom)
Egy farkas/alkalom=max 9 kg hús.
Tegyük fel, hetente kétszer képesek zsákmányt ejteni, azaz heti 18 kg hús.
Egy farkas egy év alatt: 9*2*52= 936 kg. Van belőlük 10, azaz 9.360 kg hús.
Mivel biztos nem pontos a számítás (nem vesz mindent figyelembe, ezért lehet, hogy túlzó), elosztom kettővel: 4.680 kg hús/év a bükki farkasfalka javadalma.

Vagyis:                                                 
39 szarvas (120 kg/egyed), VAGY
156 muflon (30kg/egyed), VAGY   
275 őz (17 kg/egyed)                                       
ha végképp rosszul számoltam és ezért 4-el osztok (2 hetente 9 kg hús/farkas)
20 szarvas, VAGY
78 muflon, VAGY
137 őz.

Ha a számítás nagyon rossz, javítsatok ki.

Ja: "Az állatok mindegyikét megvizsgáltuk, így ha netán ......" Vagyis pontosan tudják a számukat  Vigyorog

A Bükki Nemzeti Park területe (nyilván ez a legalkalmasabb farkas-élőhely) 402,63 km2, így jelenleg 40 km2/farkas az állománysűrűség.
Mivel szaporodásuknak csak a terület eltartó képessége szab határt (a zavartság biztosan nem, hiszen akkor meg sem telepdtek volna), így szerintem az egyensúlyi állapotot még nem értük el.

Balázs
Naplózva
svk
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 488



« Új üzenet #531 Dátum: 2016. Június 14. - 13:39:40 »

A hír:
http://vadaszlap.hu/2016/06/14/tucatnyi-farkas-elhet-a-bukkben/

Csak számoltam egy kicsit:
Ha 10 és 20 közötti a becsült létszám, akkor legyen 10 farkas (nyilván van benne növendék is, de azt most épp hanyagolom)
Egy farkas/alkalom=max 9 kg hús.
Tegyük fel, hetente kétszer képesek zsákmányt ejteni, azaz heti 18 kg hús.
Egy farkas egy év alatt: 9*2*52= 936 kg. Van belőlük 10, azaz 9.360 kg hús.
Mivel biztos nem pontos a számítás (nem vesz mindent figyelembe, ezért lehet, hogy túlzó), elosztom kettővel: 4.680 kg hús/év a bükki farkasfalka javadalma.

Vagyis:                                                 
39 szarvas (120 kg/egyed), VAGY
156 muflon (30kg/egyed), VAGY   
275 őz (17 kg/egyed)                                       
ha végképp rosszul számoltam és ezért 4-el osztok (2 hetente 9 kg hús/farkas)
20 szarvas, VAGY
78 muflon, VAGY
137 őz.

Ha a számítás nagyon rossz, javítsatok ki.

Ja: "Az állatok mindegyikét megvizsgáltuk, így ha netán ......" Vagyis pontosan tudják a számukat  Vigyorog

A Bükki Nemzeti Park területe (nyilván ez a legalkalmasabb farkas-élőhely) 402,63 km2, így jelenleg 40 km2/farkas az állománysűrűség.
Mivel szaporodásuknak csak a terület eltartó képessége szab határt (a zavartság biztosan nem, hiszen akkor meg sem telepdtek volna), így szerintem az egyensúlyi állapotot még nem értük el.

Balázs



Felnőtt zsákmányállatokkal számolva jön ki ez adat, de valószínűleg a szaporulat lenne a zsákmányuk zöme. Így szerintem jóval több egyed lenne az elejtett darab.
Naplózva

Üdv! Viko.
Lorka
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1671


Koma


« Új üzenet #532 Dátum: 2016. Június 14. - 13:42:42 »

Hihető!

Az Upponyi hegység környékén "szoktam" vadászni és az utóbbi években a disznó állomány jelentősen csökkent. Volt olyan év ahol télen ágreccsenés sem volt az erdőben.
Most meg érdekesen lejöttek északabbról a szavasok?
Vajon miért? lezavarta őket valami? Pedig sok a fanyűvő krumplibogár arrafelé és a szarvas nagyon nem szerei ha zavarják.
Szóval szerintem az erdei táplálékpiramis csúcsáról kezd lekerülni a vadászat..
Naplózva

Nem az a lényeg, hogy mire vadászik az ember hanem hogy kivel.
KBalázs
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 90


« Új üzenet #533 Dátum: 2016. Június 14. - 14:24:48 »


Felnőtt zsákmányállatokkal számolva jön ki ez adat, de valószínűleg a szaporulat lenne a zsákmányuk zöme. Így szerintem jóval több egyed lenne az elejtett darab.

Igazad van, csak nem volt energiám jobban cizellálni (és lehet, nem is érdemes). Milyen a korfája a 10 farkasnak, mikortól, mennyi húst esznek a kölykök, mekkora a BNP becsült állománylétszáma (akár terítékadatokból nagyságrendileg visszaszámolva), stb. Az azonban valószínű, hogy a valóságat minél jobban közelítő adatok birtokában elég jól meg lehetne állapítani az egyensúlyi állapot bekövetkeztének időpontját (és ezzel együtt a hegy farkas-eltartó képességét is).
De ezt majd valaki más megírja szakdolgozatnak  Wave
Naplózva
svk
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 488



« Új üzenet #534 Dátum: 2016. Június 14. - 14:56:37 »

Igazad van, csak nem volt energiám jobban cizellálni (és lehet, nem is érdemes). Milyen a korfája a 10 farkasnak, mikortól, mennyi húst esznek a kölykök, mekkora a BNP becsült állománylétszáma (akár terítékadatokból nagyságrendileg visszaszámolva), stb. Az azonban valószínű, hogy a valóságat minél jobban közelítő adatok birtokában elég jól meg lehetne állapítani az egyensúlyi állapot bekövetkeztének időpontját (és ezzel együtt a hegy farkas-eltartó képességét is).
De ezt majd valaki más megírja szakdolgozatnak  Wave

A sakál megjelenésekor pár évig szinte a teljes szaporulat eltűnt. Nem voltak süldők, tarvad szinte csak tehén volt. Aztán nagy kondákba verődtek a disznók, nyáron is együtt voltak a szarvascsapatok és alkalmazkodtak is. A farkas szerintem viszont más, ők egy szarvastehenet simán elkaphatnak, de mivel nem ismerem őket, benne van hogy tévedek.
 Emelem
Naplózva

Üdv! Viko.
Anti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2681



« Új üzenet #535 Dátum: 2016. Június 15. - 16:48:15 »


A Bükki Nemzeti Park területe (nyilván ez a legalkalmasabb farkas-élőhely) 402,63 km2, így jelenleg 40 km2/farkas az állománysűrűség.
Mivel szaporodásuknak csak a terület eltartó képessége szab határt (a zavartság biztosan nem, hiszen akkor meg sem telepdtek volna), így szerintem az egyensúlyi állapotot még nem értük el.

Balázs


 Emelem

Most tulajdonképpen attól félünk, hogy nem lesz mire vadászni és csak a farkas vadászik helyettünk?  Fejvakarás
A Zemplénben, Bükkben már 20 éve is és azóta folyamatosan van farkas. Eltünk onnan a csülkösvad?
A farkas elterjedését MO.-on nem a zsákmányállatok száma szabályozza, hanem az emberi tevékenység, zavarás. Szerintem nem fog ennél jelentősen nagyobb számú farkas megtelepedni.
Az meg, hogy X vagy Y db. vadat eszik meg, legyen az ő dolga. Fog maradni nekünk is.

 Wave   
Naplózva

"kilenc és fölötte"
I shot the sheriff, but I did not shoot the deputy...
Sanyooo
Vendég
« Új üzenet #536 Dátum: 2016. Június 15. - 20:13:24 »

Emelem

Most tulajdonképpen attól félünk, hogy nem lesz mire vadászni és csak a farkas vadászik helyettünk?  Fejvakarás
A Zemplénben, Bükkben már 20 éve is és azóta folyamatosan van farkas. Eltünk onnan a csülkösvad?
A farkas elterjedését MO.-on nem a zsákmányállatok száma szabályozza, hanem az emberi tevékenység, zavarás. Szerintem nem fog ennél jelentősen nagyobb számú farkas megtelepedni.
Az meg, hogy X vagy Y db. vadat eszik meg, legyen az ő dolga. Fog maradni nekünk is.

 Wave   

Kedves Anti!
Értem amit mondasz, de mióta a kóbor kutya kilövésének is vannak akadályai, farkasra meg puskát emelni az apagyilkossággal egyenlő, én nem látom túl rózsásnak a jövőt! Gyerekkoromban légpisztollyal vadásztunk verébre, nem is tudtuk mekkora bűnt követünk el!
Ahogy hallom a medve is kezdi látogatni hazánkat, az mekkora, elásni sem könnyű!  Ördög
 Emelem
Naplózva
Anti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2681



« Új üzenet #537 Dátum: 2016. Június 15. - 22:19:11 »

Kedves Anti!
Értem amit mondasz, de mióta a kóbor kutya kilövésének is vannak akadályai, farkasra meg puskát emelni az apagyilkossággal egyenlő, én nem látom túl rózsásnak a jövőt! Gyerekkoromban légpisztollyal vadásztunk verébre, nem is tudtuk mekkora bűnt követünk el!
Ahogy hallom a medve is kezdi látogatni hazánkat, az mekkora, elásni sem könnyű!  Ördög
 Emelem

 Emelem

Én is értem, hogy Te mit mondasz.  Kacsint Szerintem mostanában egyáltalán nem jó ómen a nagyagadozókat és a kilövés szót egy mondatban emlegetni.  Ördög
Én az egész vadászat jövőjét nem látom túl rózsásnak, de remélem, hogy az csak egy igen távoli jövő lesz.
A veréb létszám csökkenésének semmi köze a légpuskázáshoz, ezt mindeni tudja, de most, trend, hogy "mindenlegyenvédett". Nooormalis?
Az a biztos, ha mindég van nálunk ásó.  Kacsint  Röhög

 Wave
Naplózva

"kilenc és fölötte"
I shot the sheriff, but I did not shoot the deputy...
Lorka
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1671


Koma


« Új üzenet #538 Dátum: 2016. Június 15. - 22:54:28 »

Ha valamit engednek akkor nem lehet büntetni, no money.
Ha valamit tiltanak akkor lehet büntetni, more money.

Az hogy az verèb, farkas, mamut, házilégy, papucsállatka az mindegy.  Kell egy jófajta "szakértő" és màr meg is van a bünti.
Naplózva

Nem az a lényeg, hogy mire vadászik az ember hanem hogy kivel.
Sanyooo
Vendég
« Új üzenet #539 Dátum: 2016. Június 16. - 06:46:18 »

Emelem

Én is értem, hogy Te mit mondasz.  Kacsint Szerintem mostanában egyáltalán nem jó ómen a nagyagadozókat és a kilövés szót egy mondatban emlegetni.  Ördög
Én az egész vadászat jövőjét nem látom túl rózsásnak, de remélem, hogy az csak egy igen távoli jövő lesz.
A veréb létszám csökkenésének semmi köze a légpuskázáshoz, ezt mindeni tudja, de most, trend, hogy "mindenlegyenvédett". Nooormalis?
Az a biztos, ha mindég van nálunk ásó.  Kacsint  Röhög

 Wave

Én sem értem miért erőltetjük ezt a hülye vadászkodást!  Fejvakarás
 Ördög
Naplózva
Oldalak: 1 ... 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 [36] 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 ... 83   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: