Oldalak: 1 2 3 [4] 5 6   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Nyestkutya  (Megtekintve 59127 alkalommal)
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #45 Dátum: 2008. Augusztus 27. - 09:57:29 »

Jani!

Viccet félre téve a javaslatom (szerény vadászati "tapasztalataim" alapján):

Ragadozó vadfajokról lévén szó, korrektnek tartom akár a cserkeléssel, akár lesvadászattal történő elejtést. Lehet hívással, róka esetén reflektorral, dögtéren vagy kotorék melletti lesszéken történő vadászat. Szerintem időt kár megkötni, akinek ezt sikerül etikus vadászati módok során véghez vinni, nagy dolgot könyvelhet el már eleve, időtartamtól függetlenül. És ha valóban komolyan próbálkozik vele, szigorúan fényképpel és történetekkel kell elmesélni az egyes vadászatok minden apró részletét, hogy akinek nem sikerül, legalább más élményeit átérezhesse  Bion

Én ezt teljesen komolyan jó ötletnek tartom. Csinálok egy kiírás-tervezetet és felteszem.
Naplózva
Marksman
Aladdin
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4220



« Új üzenet #46 Dátum: 2008. Augusztus 27. - 09:58:38 »

Jani!

Viccet félre téve a javaslatom (szerény vadászati "tapasztalataim" alapján):

Ragadozó vadfajokról lévén szó, korrektnek tartom akár a cserkeléssel, akár lesvadászattal történő elejtést. Lehet hívással, róka esetén reflektorral, dögtéren vagy kotorék melletti lesszéken történő vadászat. Szerintem időt kár megkötni, akinek ezt sikerül etikus vadászati módok során véghez vinni, nagy dolgot könyvelhet el már eleve, időtartamtól függetlenül. És ha valóban komolyan próbálkozik vele, szigorúan fényképpel és történetekkel kell elmesélni az egyes vadászatok minden apró részletét, hogy akinek nem sikerül, legalább más élményeit átérezhesse  Bion

Én ezt teljesen komolyan jó ötletnek tartom. Csinálok egy kiírás-tervezetet és felteszem.

 Igen
Ha a Jóisten megsegít, lassan beléphetek a pályázók sorába  Kacsint
Naplózva

"és hosszan kígyózó libasorban - útra kél a szafári"
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7947


Generalbakter


« Új üzenet #47 Dátum: 2008. Augusztus 27. - 10:02:11 »

Biztosak vagytok benne, hogy az elkövetkező években nem fognak elszaporodni nálunk is ezek a ragadozók? Nyugatabbra egyre több van belőlük. Lehet, hogy nincs is olyan messze, hogy olyan elterjedté váljon mint a róka és a borz.


Finnországban és Németország keleti részén már most nagyobb a nyestkutya állománysűrűsége a rókáénál.

Hirtelen utána olvastam a nyestkutyának, de 6 leírásból csak egy említi, hogy elfoglalja a róka-borz kotorékot vagy ás magának. Erről mi a véleményetek? Ránézésre nem lehet komoly ellnfél egy kotorék kutyának.
Pedig az. Mivel kutya, a kotorékeb nem látja benne az ősellenséget (mint a rókában, borzban).Ezt használja ki. Mellette meg nagyon ravasz jószág, ügyesen taktikázik.
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7947


Generalbakter


« Új üzenet #48 Dátum: 2008. Augusztus 27. - 10:04:22 »

Íme néhány szösszenet róla:

A nyestkutya (Enok)

A Kelet Ázsiában ( Délkelet-Szibéria, Kína, Észak-Vietnám, Korea és Japán) őshonos nyestkutyát 1928-ban a prémes állatok faunájának a gazdagítása céljából telepítették be az akkori nyugati Szovjetúnió területére. Több mint 9000 példányt helyeztek ki. Innen kezdődött a nyestkutya példátlan terjeszkedése és északi-nyugati irányú térhódítása. A skandináv államokban mindennapos jelenség, Finnországban immár nagyobb az egyedsűrűsége a rókáénál.
Középkelet Európában is ugrásszerűen szaporodik. Lengyelországban 1952 óta és jelentős állománya.

Németországból konkrét számok is rendelkezésre állnak. Az első példányt 1962-ben ejtették el, azóta dinamikusan növekszik az állomány. A dinamikát jól mutatja, hogy 2004-ben a hivatalos statisztikák szerint 11.000 db-ot lőttek Németországban, míg 2006-ban ez a szám meghaladta a 27.500 db-ot. Különösen a volt keletnémet tartományokban, az állománysűrűsége ma már meghaladja a róka állománysűrűségét.
Terjeszkedését összefüggésbe hozzák a róka egyre fokozottabb „urbanizációjával” is, egyes vélemények szerint a nyestkutya agresszív térnyerése, fokozottan szorítja be a rókát a lakott övezetetekbe.
A nyestkutyának ebben a térségben nincsen természetes ellensége. Betegségekre nem olyan fogékony mint a róka, a rühességet jól bírja. Táplálkozás szempontjából a róka és a borz táplálékvetélytársa, bár német vizsgálatok szerint több állati eredetű táplálékot fogyaszt. A nyestkutya nem vadászik klasszikus értelemben, inkább a borzhoz hasonlóan, porszívó módjára pásztázza végig a területét. Ősz végére testsúlya eléri a tavaszi súlya 1,5 szeresét. A borzhoz hasonlóan a téli hónapokban inaktív. A nyári-őszi zsírtartalékoknak köszönhetően ritkán hagyja el a kotorékot, ahol a téli hónapokat rendszerint tölti.
Élőhely szempontjából rendkívül alkalmazkodó képes. Bárhol, ahol búvóhelyként némi biztonságot talál és megfelelőek a táplálékszerzés körülményei, megtelepszik.
A nyestkutya monogám faj, ennek ellenére rendkívül szapora. Az átlagban 8-10 kölyök nyár elején születik kotorékban, őket a szülők együtt nevelik, igen jó eredménnyel. Októberre a kölykök önállósodnak és párt választanak maguknak.
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7947


Generalbakter


« Új üzenet #49 Dátum: 2008. Augusztus 27. - 10:10:25 »

Magam azon szerencsések közé tartozom aki látott már nyestkutyát a területen.
Hazafelé jövet egy földúton futott a kocsi előtt, elég sokáig, majd bevágott a fiatalosba.
Kétséget kizáróan az volt. A szomszédos Burgenlandban is esett nem is olyan régen.
Hiába na, a nyestkutya bekopogtatott nálunk is. És nem fogja megvárni, hogy ajtót nyissanak neki.....  Wave
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
manipulus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1179


Vadásztacskó vezető


WWW
« Új üzenet #50 Dátum: 2008. Augusztus 27. - 10:14:30 »

Biztosak vagytok benne, hogy az elkövetkező években nem fognak elszaporodni nálunk is ezek a ragadozók? Nyugatabbra egyre több van belőlük. Lehet, hogy nincs is olyan messze, hogy olyan elterjedté váljon mint a róka és a borz.


Finnországban és Németország keleti részén már most nagyobb a nyestkutya állománysűrűsége a rókáénál.

Hirtelen utána olvastam a nyestkutyának, de 6 leírásból csak egy említi, hogy elfoglalja a róka-borz kotorékot vagy ás magának. Erről mi a véleményetek? Ránézésre nem lehet komoly ellnfél egy kotorék kutyának.
Pedig az. Mivel kutya, a kotorékeb nem látja benne az ősellenséget (mint a rókában, borzban).Ezt használja ki. Mellette meg nagyon ravasz jószág, ügyesen taktikázik.

Csak a saját kutyáimról tudok nyilatkozni, de szerintem ez általános. Amelyik kutyám kotorékozik (majdnem mind) annak nagyjából mindegy, hogy milyen prémes állat kerül elé azt megpróbálja megölni. Ez alól nem kivételek a hosszabb szőrű kistestű kutyák sem. Nem egyszer volt példa rá, hogy kiállításon kivette a gazda kezéből az ölebet, ha nem figyeltem oda. Így nem hiszem, hogy ha találkoznak egy nyestkutyával vagy mosómedvével akkor azt nem próbálná leküzdeni. A nyestkutyánál a pofa méretéből gondolom, hogy nem komoly ellenfél.
Egy komolyabb tacskó egy róka pofa-pofa fogásnál is könnyen eltöri az állkapcsát. Akkor meg már nem ellenfél.
Naplózva

Nem láttam még vadat, mely szánná magát.
A madár fagyottan zuhan le az ágról,
de sosem gondolt rá, hogy sajnálja magát.

www.vadaszkutyaiskola.freewb.hu
http://manipulus.ewk.hu/
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7947


Generalbakter


« Új üzenet #51 Dátum: 2008. Augusztus 27. - 10:23:35 »

Lehet. Vállat von A kotorékozáshoz nem értek, nem is akarok. Német tapasztalatok, amit írtam.  Wave
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
Btibike
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 67


« Új üzenet #52 Dátum: 2008. Augusztus 27. - 22:07:14 »

Üdv!Gyakorló kotorékosként azt tudom mondani,eggyetértek a Manipulussal.A rámenős kotorékkutya neki fog menni a nyestkutyának.Én jagdos vagyok,csak erről a fajtáról tudok beszélni.Szerintem a saját szukám gondolkodás nélkül nekirongyolna a kotorékban.Az ismerettségi körömben lévő jagdok nagyrészéről ugyanez a véleményem.A kissebbik részéről így is állíthatom,hogy sz*r kutyák,amikkel csak küszködik a gazdájuk.Esetleg megmagyarázza,hogy neki így jó,mert ő "így" kotorékozik...
Én is Sz-Sz-B megyében élek,ráadásúl kb 20-25 km-re helyileg attól a környéktől,ahol most  került puskavégre a nyestkutya.Elejtőjének ezúton is gratulálok! Igen
Nagyon bízom benne,hogy hamarosan nálunk is felbukkan ez a különleges ragadozó,és hogy gyakorlati tapasztalataim lesznek a kotorékebek segítségével történő vadászatában! Taps
Naplózva
S.Peti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6027



« Új üzenet #53 Dátum: 2008. Augusztus 27. - 22:55:02 »

Üdv!Gyakorló kotorékosként azt tudom mondani,eggyetértek a Manipulussal.A rámenős kotorékkutya neki fog menni a nyestkutyának.Én jagdos vagyok,csak erről a fajtáról tudok beszélni.Szerintem a saját szukám gondolkodás nélkül nekirongyolna a kotorékban.Az ismerettségi körömben lévő jagdok nagyrészéről ugyanez a véleményem.A kissebbik részéről így is állíthatom,hogy sz*r kutyák,amikkel csak küszködik a gazdájuk.Esetleg megmagyarázza,hogy neki így jó,mert ő "így" kotorékozik...
Én is Sz-Sz-B megyében élek,ráadásúl kb 20-25 km-re helyileg attól a környéktől,ahol most  került puskavégre a nyestkutya.Elejtőjének ezúton is gratulálok! Igen
Nagyon bízom benne,hogy hamarosan nálunk is felbukkan ez a különleges ragadozó,és hogy gyakorlati tapasztalataim lesznek a kotorékebek segítségével történő vadászatában! Taps
Hol laksz Btibike?
Naplózva

...forrókezű fiatal vadásztárs...
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #54 Dátum: 2008. Augusztus 27. - 23:00:16 »

Üdv!Gyakorló kotorékosként azt tudom mondani,eggyetértek a Manipulussal.A rámenős kotorékkutya neki fog menni a nyestkutyának.Én jagdos vagyok,csak erről a fajtáról tudok beszélni.Szerintem a saját szukám gondolkodás nélkül nekirongyolna a kotorékban.Az ismerettségi körömben lévő jagdok nagyrészéről ugyanez a véleményem.A kissebbik részéről így is állíthatom,hogy sz*r kutyák,amikkel csak küszködik a gazdájuk.Esetleg megmagyarázza,hogy neki így jó,mert ő "így" kotorékozik...
Én is Sz-Sz-B megyében élek,ráadásúl kb 20-25 km-re helyileg attól a környéktől,ahol most  került puskavégre a nyestkutya.Elejtőjének ezúton is gratulálok! Igen
Nagyon bízom benne,hogy hamarosan nálunk is felbukkan ez a különleges ragadozó,és hogy gyakorlati tapasztalataim lesznek a kotorékebek segítségével történő vadászatában! Taps

Szia Btibike!

Azért ne éld bele nagyon magad!
A hatvanas évek közepén Göd környékén lőtt a vadőr barátom egyet, és azóta a környéken sem láttak többet!
1996-ban a Csepel - sziget déli részén a kocsim elől szaladt be egy a vetésbe. Egy évig kerestem megszállottan, de még a nyomát sem láttam többet!
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
S.Peti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6027



« Új üzenet #55 Dátum: 2008. Augusztus 27. - 23:03:48 »

Üdv!Gyakorló kotorékosként azt tudom mondani,eggyetértek a Manipulussal.A rámenős kotorékkutya neki fog menni a nyestkutyának.Én jagdos vagyok,csak erről a fajtáról tudok beszélni.Szerintem a saját szukám gondolkodás nélkül nekirongyolna a kotorékban.Az ismerettségi körömben lévő jagdok nagyrészéről ugyanez a véleményem.A kissebbik részéről így is állíthatom,hogy sz*r kutyák,amikkel csak küszködik a gazdájuk.Esetleg megmagyarázza,hogy neki így jó,mert ő "így" kotorékozik...
Én is Sz-Sz-B megyében élek,ráadásúl kb 20-25 km-re helyileg attól a környéktől,ahol most  került puskavégre a nyestkutya.Elejtőjének ezúton is gratulálok! Igen
Nagyon bízom benne,hogy hamarosan nálunk is felbukkan ez a különleges ragadozó,és hogy gyakorlati tapasztalataim lesznek a kotorékebek segítségével történő vadászatában! Taps
Hol laksz Btibike?
Hogy nem ismerlek?  Vállat von
Naplózva

...forrókezű fiatal vadásztárs...
S.Peti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6027



« Új üzenet #56 Dátum: 2008. Augusztus 27. - 23:07:23 »

Üdv!Gyakorló kotorékosként azt tudom mondani,eggyetértek a Manipulussal.A rámenős kotorékkutya neki fog menni a nyestkutyának.Én jagdos vagyok,csak erről a fajtáról tudok beszélni.Szerintem a saját szukám gondolkodás nélkül nekirongyolna a kotorékban.Az ismerettségi körömben lévő jagdok nagyrészéről ugyanez a véleményem.A kissebbik részéről így is állíthatom,hogy sz*r kutyák,amikkel csak küszködik a gazdájuk.Esetleg megmagyarázza,hogy neki így jó,mert ő "így" kotorékozik...
Én is Sz-Sz-B megyében élek,ráadásúl kb 20-25 km-re helyileg attól a környéktől,ahol most  került puskavégre a nyestkutya.Elejtőjének ezúton is gratulálok! Igen
Nagyon bízom benne,hogy hamarosan nálunk is felbukkan ez a különleges ragadozó,és hogy gyakorlati tapasztalataim lesznek a kotorékebek segítségével történő vadászatában! Taps
Hol laksz Btibike?
Hogy nem ismerlek?  Vállat von


Amikor még valóságosan lehetett kotorékozni, az ilyen kutyák sz*rt sem értek...
Nem tudom mióta csinálod, de szerintem az ugrasztás eredményesebb...
Naplózva

...forrókezű fiatal vadásztárs...
S.Peti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6027



« Új üzenet #57 Dátum: 2008. Augusztus 27. - 23:08:46 »

Majd holnap eszmét cserélünk... Wave Sleep
Naplózva

...forrókezű fiatal vadásztárs...
Btibike
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 67


« Új üzenet #58 Dátum: 2008. Augusztus 28. - 00:18:21 »

Mátészalkán lakom.Balogh Tibi vagyok.Naményban lakik egy kotorékos jócimborám,F.Jani.Vitkában szintén van egy cimborám,aki fiatalabb korában aktívan kotorékozott,ő B.Jani.Ő hivatásos vadász is volt ott a környéken.

Erdőjáró!Nem olyan sok,az a 20 km.Ráadásúl ha az öreg Szabó Peti bácsi féle nyestkutyát is figyelembe veszem,akkor én a két helyszín között vagyok.Elméletileg előfordúlhat,hogy felbukkan nálunk is az Enok,én pedig szeretettel fogom várni! Meghajol
Naplózva
Btibike
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 67


« Új üzenet #59 Dátum: 2008. Augusztus 28. - 00:38:11 »

Peti!99-ben vettem az első jagdomat Sz.Peti bácsitól.Ő híres arról,hogy az ugrasztós munkát favorizálja.Azóta megfordúlt nálam néhány kutya,de azt biztosan állítom neked,hogy VALÓDI ugrasztós kutyát egy azaz 1 darabot ismerek.Természetesen az egész országban megtalálható jagdos,kotorékos ismerőseim,barátaim kutyáit figyelembe véve.Az az egy kutya nem azért "ugrasztós",mert lemegy,és vakog a vad előtt 3 órát,közben fel-fel jön,arra számolva,hogy a vad hátha elmozdúl valamerre,ahonnan jobb pozícióból lehet támadni.Nem.Ez a kutya(jagd szuka,ami semmi másra nem használható ezen kívül),azért "ugrasztós",mert ha lemegy,akkor megforgatja a rókát.Fog is,ahogy az elvárható természetesen.De neki specialitása a kifordítás.Természetesen borznál ez nem így működik,de neki volt szerencséje olyan gazdához kerülni,aki őtőle kizárólag a róka kifordítását várja el!Borzra vannak külön kutyái.
Minden más,"ugrasztósnak" vallott kutyánál a fent említett órákig ugatós-kivárásos módszert tapasztaltam.Pedig jónéhány kotorékos cimborám van a megyében is,az országban is,köztük olyanok is,akiknél sűrűn van új kutya.
Természetesen amit írtam,az egylukas kotorék kipucolására érvényes leginkább.Többkijáratosból a kevésbé jó kutya is aránylag könnyen ki tudja ugrasztani a(főleg azév tavaszán született,tehát még tapasztalatlan) rókát.Aláírom,olyan körülmények között,lehet sokat lőni,kiugrasztani egy szezonban.
Én a keményebb kutyámmal,ásással, valószínüleg nem fogok annyi zsákmányt ejteni,mint azok,akik télen elugrasztják és meglövöldözik az azévi szaporulat nagyrészét.
A közvetlen kotorékos baráti körömben is van olyan kutya,ami többlukas kotorékból türhetően ugraszt.Azt természetesen mi is kihasználjuk! Éljen 
Naplózva
Oldalak: 1 2 3 [4] 5 6   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: