Oldalak: 1 [2] 3   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Dolgozatok, Vizsgamunkák, Tanulmányok, Kutatások a vadászatról.  (Megtekintve 27133 alkalommal)
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #15 Dátum: 2008. Szeptember 04. - 11:17:48 »

Igen Igen Igen
Ja és ami még fontos: a KEFAG Zrt. egyik erdészével beszéltem még anno(ő a vadgazdálkodó is egyben) és azt mondta, hogy egy repülőgépes terepfelmérés során tapasztalta,hogy Gemenctől Kecskemétig a -Dunát nem nézve- összefüggő erdők húzódnak a Duna-Tisza közén és figyelmeztetett, hogy kövessem nyomon a vadászok tapasztalatait. Akkor nem is nagyon vettem figyelembe, de azóta egyre többször hallani, hogy gím és dám nyomokat találnak(a szórókon néha én is találtam dám nyomot mikor télen jártam ki etetni), vagy látják is a nyomok gazdáit néha mifelénk is, valamint a felszaporodó vaddisznóállomány sem lehet a véletlen műve. Ha folytatnom kellene a diplomám, biztos, hogy ebbe az irányba is kitérnék.
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Forend
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3728



« Új üzenet #16 Dátum: 2008. Szeptember 04. - 12:24:46 »

Igen Igen Igen
Ja és ami még fontos: a KEFAG Zrt. egyik erdészével beszéltem még anno(ő a vadgazdálkodó is egyben) és azt mondta, hogy egy repülőgépes terepfelmérés során tapasztalta,hogy Gemenctől Kecskemétig a -Dunát nem nézve- összefüggő erdők húzódnak a Duna-Tisza közén és figyelmeztetett, hogy kövessem nyomon a vadászok tapasztalatait. Akkor nem is nagyon vettem figyelembe, de azóta egyre többször hallani, hogy gím és dám nyomokat találnak(a szórókon néha én is találtam dám nyomot mikor télen jártam ki etetni), vagy látják is a nyomok gazdáit néha mifelénk is, valamint a felszaporodó vaddisznóállomány sem lehet a véletlen műve. Ha folytatnom kellene a diplomám, biztos, hogy ebbe az irányba is kitérnék.

Szia!

Ezt amit mondasz teljesen igaz dolog, de nem csak Kecskemétig, hanem Szeged irányában is hasonló erdősültség alakult-alakul ki.
A mi területünkön kb 10 éve látak elsőnek Gím nyomot, mostmár "stabil" alomány van, ami természetesen mozog, de minden évben látunk gímborjúkat, és természetesen, lasan érezhető károkat is okoznak. 
A dám az más világ, de tény és való, stabil álományok vanak, de nem terjeszkedik anyira.
A disznónak meg egyensen szabad útja van, főleg azért mert elég sokk helyen megmaradtak még a régi ős nádasok, plusz fejöttek az erdők, és ezek az erdő ráadásúl nagyon sok felé igen jó cserjeszintel rendelkeznek. Meg a disznó igen jó életeret talált az erdőkkel szabdalt Mg. területeken, szinte mindenütt ingyenkaja...
 
Naplózva

Üdv End
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #17 Dátum: 2008. Szeptember 04. - 13:48:44 »

Igen Igen Igen
Ja és ami még fontos: a KEFAG Zrt. egyik erdészével beszéltem még anno(ő a vadgazdálkodó is egyben) és azt mondta, hogy egy repülőgépes terepfelmérés során tapasztalta,hogy Gemenctől Kecskemétig a -Dunát nem nézve- összefüggő erdők húzódnak a Duna-Tisza közén és figyelmeztetett, hogy kövessem nyomon a vadászok tapasztalatait. Akkor nem is nagyon vettem figyelembe, de azóta egyre többször hallani, hogy gím és dám nyomokat találnak(a szórókon néha én is találtam dám nyomot mikor télen jártam ki etetni), vagy látják is a nyomok gazdáit néha mifelénk is, valamint a felszaporodó vaddisznóállomány sem lehet a véletlen műve. Ha folytatnom kellene a diplomám, biztos, hogy ebbe az irányba is kitérnék.

Szia!

Ezt amit mondasz teljesen igaz dolog, de nem csak Kecskemétig, hanem Szeged irányában is hasonló erdősültség alakult-alakul ki.
A mi területünkön kb 10 éve látak elsőnek Gím nyomot, mostmár "stabil" alomány van, ami természetesen mozog, de minden évben látunk gímborjúkat, és természetesen, lasan érezhető károkat is okoznak. 
A dám az más világ, de tény és való, stabil álományok vanak, de nem terjeszkedik anyira.
A disznónak meg egyensen szabad útja van, főleg azért mert elég sokk helyen megmaradtak még a régi ős nádasok, plusz fejöttek az erdők, és ezek az erdő ráadásúl nagyon sok felé igen jó cserjeszintel rendelkeznek. Meg a disznó igen jó életeret talált az erdőkkel szabdalt Mg. területeken, szinte mindenütt ingyenkaja...
 

És már el is értünk egy másik beszélgetéshez, ami egy másik rovatban folyik ugyanerről a témáról(mármint a vaddisznó terjeszkedéséről) Bion Wave
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14839



« Új üzenet #18 Dátum: 2009. Szeptember 27. - 21:54:20 »

Szervusztok!

Nagyon leült ez a téma!
Hát nincs senki, aki közkincsé tenné írásos anyagát! Szomjúhozom a tudást! Türelmetlenül Kacsint
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Ma-98
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 358


« Új üzenet #19 Dátum: 2010. április 29. - 19:53:25 »

Egy kicsit frissítsünk.
Elkészült a szakdolgozatom, amit jún.7.-n bírálnak el.
Néhány részlet belőle:
Címe: Az általam készített 9.3x62 kaliberű Mauser rendszerű ismétlőpuska rendszertani, ballisztikai,szerkezettani jellemzése.

Egy kis történelem:
Wilhelm (1834) és Paul (1838) Mauser, egy sokgyermekes, ínségben szenvedő családból származtak. Sikerült szorgalommal, technikai tehetséggel és tárgyalóképességgel megalapítani a Mauser fegyvergyárat (Mauser Waffenfabrik), ami később világhírű lett. Már gyerekként, akár csak az apjuk, az oberndorfi állami fegyvergyárban dolgoztak.
1871
A Mauser fegyverek előnyére jelentős szerkezeti változásokon esik át az ideiglenes elnevezésű Modell 1871 (M/71). A lőtávolság 800-ról 1800 méterre nőtt, és magasabb átütőerőt is elért. További javítások követik, végül a bemutatott Modell 1871 (M/71) mintafegyvert mint új gyalogsági fegyver határozzák meg, és megparancsolták alkalmazását a Német Birodalmi Hadsereg Gyalogságának (kivéve Bajorország).
És még megy a 2003: Mauser  03-ig.

                      A 9.3*62 ismétlőpuska rendszertani besorolása,működése
Az ismétlőfegyver- olyan puska, ahol egymás után több lövést lehet külön, kézzel való töltés nélkül leadni.
Kijelenthetjük, a Mauser puskák az ismétlő, forgózárdugattyús, középágytáras fegyverek csoportjába tartozik.
Továbbiakban a működés és felépítését tárgyalom bontási raj segítségével.

                                            Néhány szó a 9.63x62 Mauser töltényről:

A 9.3x62 Mauser töltényt Otto Bock konstruálta Berlinben 1905-ben. Ma is töretlen a népszerűsége, elsősorban Európában. Kifejezetten erős csülkös nagyvad elejtésére alkalmas. Afrikában is kedvelt kaliberként használták kafferbivaly, oroszlán és nagytestű antilopfélék vadászatára. Napjainkban kafferbivalyra már nem engedik a használatát, helyette a .375 H&H Magnumot engedélyezik az afrikai vadászati hatóságok. Több európai gyártó, így a Mauser, a Blaser, a Krico, a Voere, a Steyr Mannlicher, a Browning, a Sako, a Tikka, a Sauer vagy a Heym csövezi a fegyvereit ezzel a kaliberű csővel. Az összes európai gyártó készít hozzá lőszert, különböző lövedéktípussal és -súllyal.

Igen nagy előnye a magnum kaliberekkel szemben (7 mm RM, .300 WM, .308 Norma Mag., stb.), hogy a kiváló ölőerő mellett nem végez brutális roncsolást a vad testében, ezáltal a vadhús a rosszabb lövésnél sem sérül oly mértékben, mint a magnum kaliberek használatakor. A hozzá kapható lőszerek is megfizethető áron elérhetők. Sokan lekezelően nyilatkoznak és nyilatkoztak a kaliber nagysága miatt, de akik 9.3x62 mm-es kaliberrel vadásznak, csak mosolyognak ezeken a megnyilvánulásokon, mert ők tudják, hogy kevésbé jó találat esetén sem kell sokat keresni a meglőtt vadat.

                             A 9.3*62 ismétlőpuska ballisztikai vizsgálata, a gáznyomás és sebességgörbe meghatározása

A ballisztika a lőfegyverek működésével foglakozó tudomány, amely tárgyalja mindazon kérdéseket, amelyek a lövés folyamatával összefüggenek.

A ballisztika a  lövedék mozgása szerint felosztható:
a lövedék mozgása a fegyvercsövében
a lövedék mozgása a fegyvercső elhagyása után.

Ennek megfelelően beszélhetünk: - belső és külső ballisztikáról.
A belső ballisztika foglalkozik: a csőben a  lövés bekövetkezése után keletkező lőporgázok nyomásával, e nyomás hatása a lövedékre, a lövedék mozgásával a csőben, a cső elhagyása utáni mozgással, amíg a  lőporgázok hatást gyakorolnak a lövedékre.
A külső ballisztika foglalkozik: a lövedék mozgásával a csőtorkolattól a becsapódásig.( Felosztása: légüres vagy léggel telt térben mozog a lövedék)

Továbbiakban számításokat végzek, ez elég száraz anyag.

                                      A gáznyomás és sebességgörbe meghatározás:


A fegyver típusa: M98 9.3x62
Leírás: Ismétlő Hosszú Huzagolt cső Központi gyújtású
Kategória: C1
Gyártó: Akácos Gábor  ( B&T )
Típus: M98
Kaliber: 9.3x62 ( furat méret: 9.01 )
A fegyver adatai:     
- Űrmérete.....................................................   D = 9 mm
- A lövedék kezdő sebessége........................... Vo = 720 m/s
- A maximális nyomás..................................... Pmax  = 4795 kp/cm2  = 470 MPa
- A cső huzagolt részének hossza.................... Xh =  516 mm = 0.516 m
- A lövedék tömege..........................................G1 = 18.5 g  Sako Hammerhead
- A lőportöltet tömege...................................... Lp = 3. 80 g, Vithavuori N150
- A fegyver tömege.......................................... Gh = 4.2 kg
- A gravitáció.................................................... g = 9.81 m/s2
Ezeknek az alapadatoknak a segítségével számoljuk ki  a nyomást és sebességet a csőben a lövés kezdetekor.

                                                 A  hátrasiklási viszony számítása:

A gáznyomás és sebességgörbéből olyan adatokat kapunk,  pontosan számítva, amelyek segítségével a hátrasiklási adatok könnyen meghatározhatók.
                                                          A torkolati energia:
       (Gl + 0.5*Lp)* Vo2            (18.5g + 0.5 * 3.8 g)* (720m/s)2
E =                                     =                                                          =  5287 Joule
                   2                                                       2 

                                        A hatásfoka egyik lemérője a hátrasiklási energia:
         (Gl + 0.5 * Lp)2 * V02                   ( 18.5g + 0.5 * 3.8 g)2 * (720 m/s)2
Eh =                                            =                                                             =  25.68 Joule
                   2 * Gh                                            2 * 4.2 kg

                                    A hátrasiklás sebessége a hátrasikló tömegek ismeretében:
        V0 * (Gl  + 0.5 * Lp)           720 m/s * (18.5 g + 0.5 *3.8 g)   
Vh =                                    =                                                        =  3.49 m/s
             Gh + 0.5 * Lp                     4.2 kg + (0.5 * 3.8 g)

Majd az eredményekből a következtetések levonása történik ( energia, sebesség stb )

Végezetül néhány a fegyverhez gyártott lőszer ismertetése.
Norma Plastspitz 18.5 g, 285 Grain
A lövedék műanyaggolyóval lezárt hegye kiváló expanziót biztosít a vadtestbe becsapódó lövedéknek. A Plastspitz széteső szerkezetű, kiváló ölőerejű lövedék.
A folytacéllemez lövedékköpeny a lövedékcsúcs felé elvékonyodik, a vastag köpenyfalban körbefutó körhorony megakadályozza az antimonnal keményített ólombetét kiszakadását a maradványtestből. A műanyaggolyó megakadályozza a lövedékhegy deformálást, másrészt elősegíti a lövedék elülső részének szétfeszítését, ezzel is segítve a nagy energialeadással járó drasztikus expanziót.
A felgombásodott maradványtest a kisebb és közepes vad testét általában átüti. Jó lövés esetén ölőereje brutális lehet. Nyílt terepre való.
V0 720 m/s, E0 4804 J, OBT 140 m


Elnézést kérek ha hosszúra sikeredett a bemutatás , de lényegét szerettem volna bemutatni, sajnos táblázatokkal, grafikonokkal és képekkel szebben néz ki.
Ha valakit részletesebben érdekel szívesen bemutatom neki.
Üdv: Ma-98
Naplózva
Wanderer
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 262


« Új üzenet #20 Dátum: 2010. április 29. - 20:14:23 »

Még ha ez nem is a szakmunka teljes egésze, hagy némi kivánnivalót maga után. Emelem
Naplózva

A dolgoknak nem feltétlenül kell megtörténnie, de amely utjára indul, egyszer biztosan véget ér.......
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14839



« Új üzenet #21 Dátum: 2010. április 29. - 20:34:37 »

Wanderer!

Ha valóban segíteni akarsz, ne csak kritizáld, hanem egészítsd is ki! Mosolyog
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Wanderer
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 262


« Új üzenet #22 Dátum: 2010. április 29. - 20:54:12 »

Wanderer!

Ha valóban segíteni akarsz, ne csak kritizáld, hanem egészítsd is ki! Mosolyog


Szívesen segítenék, de egyrészt nem kérték, másrészt szervusz Attila!
Harmadsorban nemírtam konkrét kritikai észrevételt, csak egy általános megállapítást.
negyedsorban az egészet előlről kezdeném mivel ez az írás Nagy Patrícius tollából származik teljes egészében aki németről forditotta hevenyészetten magyarra.......................Szívesen segítek de azt nemjátszuk el hogy tavasz ide vagy oda én ültetem el a magot amelyet más arat le....................megtettem párszor öreg vagyok már hozzá Angyal
S nem utolsó sorban ,irogat itt jópár olyan emberke akik magasfokon bírnak a fegyvertannal mint olyan Kacsint
övék a pálya gyozo
Naplózva

A dolgoknak nem feltétlenül kell megtörténnie, de amely utjára indul, egyszer biztosan véget ér.......
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #23 Dátum: 2010. április 29. - 21:14:08 »

Szia Ma-98!

Engedj meg 1-2 apró kis kiegészítést.
Nem szakmailag, hanem fogalmazásbeli dolgokra gondolok.

"...biztosít a vadtestbe becsapódó lövedéknek."

Szerintem a "vadtestbe csapódó" a helyesebb kifejezés.  Kacsint

"Jó lövés esetén ölőereje brutális lehet"

Szerintem a "Jó lövés estén ölőereje meglehetősen kifejezett" valamivel vadásziasabb kifejezés.
A brutális szó egy kissé erős véleményem szerint.

Ha jól emlékszem vannak olyan tartományok/országok Afrikában, ahol engedélyezett a vadászat a 9.3x64-essel is, mert ott joule-ban adták meg a limitet.
(...és akad olyan 9.3x64-es, ami ezt tudja, talán a KJG-vel? Erre most nem mernék mérget venni, de érdemes lenne utána nézni.)

"Kaliber: 9.3x62 ( furat méret: 9.01 )"

A 9.01 után kimaradt a "mm" kifejezés.

"Több európai gyártó, így a Mauser, a Blaser, a Krico, a Voere, a Steyr Mannlicher, a Browning, a Sako, a Tikka, a Sauer vagy a Heym csövezi a fegyvereit ezzel a kaliberű csővel."

Szerintem helyesebb kifejezés - kerülve a szóismétlést - a "...Sauer, vagy a Heym szereli/építi a fegyvereit ilyen kaliberű csővel."


"Az összes európai gyártó készít hozzá lőszert, különböző lövedéktípussal és -súllyal."

Ha jól emlékszem az SI mértékegység hivatalos egysége a "tömeg."


"Az ismétlőfegyver- olyan puska, ahol egymás után több lövést lehet külön, kézzel való töltés nélkül leadni."

Ez hivatalos definíciója az ismétlőpuskának?
Szerintem a Mauser 98-ashoz szükség van "kézzel való töltéshez", mégpedig a tárban található töltények adagolására és elműködtetésére.
Ez a kéz segítsége nélkül nem megy.
Ha ez hivatalos definíció, meglehetősen sántít.

"Az általam készített 9.3x62 kaliberű Mauser rendszerű ismétlőpuska rendszertani, ballisztikai,szerkezettani jellemzése."

Szerintem a "saját építésű" kifejezés közelebb hozza a puskát Hozzád és "szakmaibb" kifejezés.

"Továbbiakban a működés és felépítését tárgyalom bontási raj segítségével."

"bontási rajz"


"Továbbiakban számításokat végzek, ez elég száraz anyag."

"A továbbiakban számításokat végzek, mely meglehetősen "száraz" része a témának.

Félre ne érts nem ironizálni, vagy okoskodni szerettem volna, csak pár apró dologban segíteni, ami kerekebbé teszi az írást.
Naplózva
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14839



« Új üzenet #24 Dátum: 2010. április 29. - 21:33:34 »

Szervusz Wanderer!

Én nem hiszem, ha segítesz egy szakdolgozatát író vadásztársnak, az a Te vetésednek más általi learatását jelenti. Én sem úgy gondoltam, hogy tollat ragadsz, és megírod az egészet, hanem csak felhívod a figyelmét a hibákra, vagy kiegészíted egy két gondolattal. Biztosan nem sértődik meg, ha valaki segít Neki kérés nélkül.
Én szívesen segítenék, de az én érdeklődésem a fegyverek (és löszerek) iránt a bányászbéka alatt van öt méterrel.
Wave Wave Wave
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Ma-98
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 358


« Új üzenet #25 Dátum: 2010. április 30. - 07:12:11 »

Köszönöm az észre vételeket  Emelem
Sajnos egyenlőre így marad mert már be kellett adni és a javításra már módom nincsen ( csak a saját példányomat tudom módosítani ) Rííí
A dolgozat írásában "sajnos" sok felhasznált irodalom van, mit Nem módosíthatok, ha már egy szer valaki azt így írta le és így publikálta, ezt jeleztem a dolgozat végén mint felhasznált irodalom!!
Mai ismereteink is valakitől származnak, azokat tanuljuk és igen kevés dolog van ami a saját fejlesztésünk, tapasztalatunk ebben a téma körben.
Még egyszer köszönöm az észre vételeket. Emelem Emelem
Naplózva
Wanderer
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 262


« Új üzenet #26 Dátum: 2010. április 30. - 14:21:34 »

Szervusz Attila Emelem

Bizonyosan van igazság abban amit irsz meg abban is hogy nekem sem lehet mindig jó napom............pláne akkor nem ha 8 öltés van a karomban ebből három abban az újjamban amely az elsütőbillentyűt görbítí...................aztán nemigazán akar a vége hajlani Rííí
Szóval biztosan másképp álok sokmindenhez alaphelyzetben de most nagyon tele a telefaxom......elnézést Wave
Naplózva

A dolgoknak nem feltétlenül kell megtörténnie, de amely utjára indul, egyszer biztosan véget ér.......
Dzsi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 517


« Új üzenet #27 Dátum: 2010. április 30. - 15:10:43 »



Félre ne érts nem ironizálni, vagy okoskodni szerettem volna, csak pár apró dologban segíteni, ami kerekebbé teszi az írást.
[/quote]

 Igen
Igen, az én fülem, szemem is érzékeny az ilyen dolgokra...
A másik dolog a helyesírás, de nem akarok bántani senkit sem...  Stoel  Wave
Naplózva
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14839



« Új üzenet #28 Dátum: 2010. Május 01. - 08:17:06 »

Szervusz Attila Emelem

Bizonyosan van igazság abban amit irsz meg abban is hogy nekem sem lehet mindig jó napom............pláne akkor nem ha 8 öltés van a karomban ebből három abban az újjamban amely az elsütőbillentyűt görbítí...................aztán nemigazán akar a vége hajlani Rííí
Szóval biztosan másképp álok sokmindenhez alaphelyzetben de most nagyon tele a telefaxom......elnézést Wave

Szia!

Jobbulást kívánok!
Fog az mozogni rendesen! Vízben, marokerősítő gumival sok gyakorlás!
Ismerős a helyzet. Más is használt  kőrfűzászt! Szomorú

Üdv. Attila
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Ansch
Sportlövész-VPM
Modi
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 723


Sportlövész


« Új üzenet #29 Dátum: 2010. Május 01. - 22:45:41 »

Szia Ma-98!

Átolvastam amit feltettél.

Egy igen nagy bajt látok az adatok közt!!!
Ha ezzel számoltál akkor szerintem rossz az egész, sőt mi több akár veszélyes is lehet.

"- A maximális nyomás..................................... Pmax  = 4795 kp/cm2  = 470 MPa"

Kérlek vess erre az értékre egy pillantást. mert szerintem kicsit sok. Sajnos nincs előttem ebben a pillanatban megfelelő szakirodalom amiben biztosna meg tudnám nézni neked, de emlékeim szerint a Pmax az 390 MPa egy 9,3x/62 -nél.

Kérlek nézz utánna pontosan.

Ansch
Naplózva

"Bátornak lenni annyit jelent, hogy csak te tudod, hogy félsz." (David Hackworth)
Oldalak: 1 [2] 3   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: