Szavazás
Kérdés: Egyetért-e a minuszpontos trófeabírálat újbóli bevezetésével?
igen - 138 (85.2%)
nem - 24 (14.8%)
Összes szavazó: 147

Oldalak: 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: A trófeabírálat fonákságai  (Megtekintve 92995 alkalommal)
S.Peti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6027



« Új üzenet #45 Dátum: 2008. Szeptember 02. - 09:58:58 »

Nagyon kiváncsi vagyok az idei bikaidényre, ugyanakkor nagyon tartok attól, hogy sokakéval egyetemben az én félelmeim is beigazolódnak és látványosan csökkenni fog a trófeaminőség.

Ez - szerintem - már az elmúlt években is látható volt, hiába kerülnek elő minden idényben nagy öregek, az ennek való örvendezés során valahogy az egész magyar vadgazdálkodásról az az ember jut eszembe, aki kiesett a harmincadikról, de minden emeleten azt hallották tőle: "eddig semmi baj..."

Én nagyban hibáztatom az állomány elfiatalodásáért a minuszpontos rendszer eltörlését. Nem titkoltan vitaindítónak szánom ezt a hsz.-t, Ti mit gondoltok?
Vannak itt sokkal okosabb emberek nálam, de valószínűleg ez is nagyban hozzájárult az elfiatalodáshoz.
De amíg megvolt a mínuszpont, addig is sok fiatal, reményteljes bika került terítékre.
« Utoljára szerkesztve: 2008. Szeptember 02. - 10:07:33 írta Horrido » Naplózva

...forrókezű fiatal vadásztárs...
P.Zoli
Vendég
« Új üzenet #46 Dátum: 2008. Szeptember 02. - 09:59:11 »

Nagyon kiváncsi vagyok az idei bikaidényre, ugyanakkor nagyon tartok attól, hogy sokakéval egyetemben az én félelmeim is beigazolódnak és látványosan csökkenni fog a trófeaminőség.

Ez - szerintem - már az elmúlt években is látható volt, hiába kerülnek elő minden idényben nagy öregek, az ennek való örvendezés során valahogy az egész magyar vadgazdálkodásról az az ember jut eszembe, aki kiesett a harmincadikról, de minden emeleten azt hallották tőle: "eddig semmi baj..."

Én nagyban hibáztatom az állomány elfiatalodásáért a minuszpontos rendszer eltörlését. Nem titkoltan vitaindítónak szánom ezt a hsz.-t, Ti mit gondoltok?

Hasonló a véleményem.
Az állandó terület felosztások, a mindenáron pénzcsinálás és mindennek tetejére a mínuszpontos rendszer eltörlése, sajnos oda vezet, hogy tönkre megy a gím állomány. Talán a nagy erdészeteknél lesz esetleg töredéke meg annak a jó minőségű állománynak, ami a 70-80-90-es években volt. :'(
« Utoljára szerkesztve: 2008. Szeptember 02. - 10:08:59 írta Horrido » Naplózva
Viktor
Vendég
« Új üzenet #47 Dátum: 2008. Szeptember 02. - 10:05:23 »

Egyszerűen rettegek attól, hogy a hazai vadgazdálkodás híres eredményei egyszerűen aprópénzzé válnak. És jól tudjuk, hogy amit évtizedek munkája volt felépíteni, azt napok alatt le lehet rombolni.

A minuszpont legalább valami féket jelentett...
Naplózva
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #48 Dátum: 2008. Szeptember 02. - 12:05:03 »

Sok jó szarvasos terület került kis vt-k kezelésébe. Ott a szakmai háttér nem olyan mint egy nagy állami területen, viszont a "pénzcsinálás" kényszere ugyanakkora, vagy nagyobb.
Sértődés ne essék, de sok helyen amatőrök kezébe került az irányitás; pl a mi vadászmesterünknek sincs semmi szakirányú végzettsége, ez meg is látszik a tevékenységén, főleg összehasonlitva a szomszédos állami területen zajló munkával. Szegény a mostani közgyűlésen is azt hajtogatta hogy ő 20 éve vadászmester, neki nincs szüksége bizonyitványra, anélkül is meg tudja szervezni a vt vadgazdálkodását. Aztán mikor mutattam neki két gímbika árjegyzéket hogy melyiket használjuk, csak forgatta mint szél az esernyőt, azt se tudta honnan kell nézni.

És ez még a jobbik eset, mert igaz hogy nem ért hozzá, de legalább nem akar mindent ellopni. Ennél rosszabb amikor valamennyire értenek hozzá, de zsebre dolgoznak. Mindkettőre bőségesen van példa, sajnos. Amíg ilyen emberek irányitják a szakmai munkát, addig nem is kell várni minőségi javulást. Az állami területek még valameddig tartják magukat, de a végtelenségig ez sem megy. Nekem nincsenek illúzióim a magyar szarvasállománnyal kapcsolatban, lejtőn vagyunk, és gyorsulunk.
Naplózva
Viktor
Vendég
« Új üzenet #49 Dátum: 2008. Szeptember 02. - 12:09:48 »

Teljesen egyetértek. Szerintem a minuszpont ismételt bevezetése segítene valamit...
Naplózva
Modok Imre
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 85



« Új üzenet #50 Dátum: 2008. Szeptember 02. - 14:17:15 »

Valószínűleg sokat segítene a mínuszpontos rendszer visszaállítása, s annak következetes alkalmazása. De véleményem szerint a szakmaiság hiányzik sok vadásztársaságból. Nagyon sok társaságnál nem kellő szakmai ismerettel és tapasztalattal rendelkező vezető irányít. A környékünkön elterjedt gyakorlat, hogy tarvad helyett a spíszer bikák lövésére ösztönzik a vadászokat, s csodálkoznak, hogy egyre kevesebb középkorú, s nagyon ritkán egy-egy öreg bika kerül a vadászok elé. S mindehhez társul az a szemlélet, hogy ha mi nem lőjük meg, a szomszéd területen úgyis lelövik. Természetesen ezzel nem azt akarom mondani, hogy lőjük agyon a teheneket, ha szaporítani akarjuk az állományunkat, akkor véleményem szerint kevesebb vadat lőjünk le. Ne akarjuk mindenáron tartani az engedélyezett egyedszám lelövését a fiatal bikák rovására.
Mindez természetesen az őz állományon is ugyanígy visszatükrőződik.
Valamikor szóbakerült egy tervezet miszerint a hivatásos vadászok átkerültek volna a megyei felügyelet állományába, s nem függtek volna ennyire a társasákoktól. Nem biztos, hogy egy valamikori tsz brigádvezető, vagy egy lakatos kell gyakoroljon szakmai irányítást egy vadgazdálkodási szakember felett. Szerintem ez is segített volna, de nem mindenkinek tetszett ez a megoldás mert csírájában elfolytották a kezdeményezést.
Valószínűleg itt is meg kell éljünk egy generációváltást, hogy a régi sógor-koma-jóbarát kapcsolatokon felülkerekedjen a szakmaiság, amihez ugyebár kellene egy egy igazán hatékonyan működő szakmai érdekképviselet is.

(Na' ez sem fog mindenkinek tetszeni!)
Naplózva

"Jó néha csendben maradni!"
P.Zoli
Vendég
« Új üzenet #51 Dátum: 2008. Szeptember 02. - 14:24:22 »

Valószínűleg sokat segítene a mínuszpontos rendszer visszaállítása, s annak következetes alkalmazása. De véleményem szerint a szakmaiság hiányzik sok vadásztársaságból. Nagyon sok társaságnál nem kellő szakmai ismerettel és tapasztalattal rendelkező vezető irányít. A környékünkön elterjedt gyakorlat, hogy tarvad helyett a spíszer bikák lövésére ösztönzik a vadászokat, s csodálkoznak, hogy egyre kevesebb középkorú, s nagyon ritkán egy-egy öreg bika kerül a vadászok elé. S mindehhez társul az a szemlélet, hogy ha mi nem lőjük meg, a szomszéd területen úgyis lelövik. Természetesen ezzel nem azt akarom mondani, hogy lőjük agyon a teheneket, ha szaporítani akarjuk az állományunkat, akkor véleményem szerint kevesebb vadat lőjünk le. Ne akarjuk mindenáron tartani az engedélyezett egyedszám lelövését a fiatal bikák rovására.
Mindez természetesen az őz állományon is ugyanígy visszatükrőződik.
Valamikor szóbakerült egy tervezet miszerint a hivatásos vadászok átkerültek volna a megyei felügyelet állományába, s nem függtek volna ennyire a társasákoktól. Nem biztos, hogy egy valamikori tsz brigádvezető, vagy egy lakatos kell gyakoroljon szakmai irányítást egy vadgazdálkodási szakember felett. Szerintem ez is segített volna, de nem mindenkinek tetszett ez a megoldás mert csírájában elfolytották a kezdeményezést.
Valószínűleg itt is meg kell éljünk egy generációváltást, hogy a régi sógor-koma-jóbarát kapcsolatokon felülkerekedjen a szakmaiság, amihez ugyebár kellene egy egy igazán hatékonyan működő szakmai érdekképviselet is.

(Na' ez sem fog mindenkinek tetszeni!)

Pedig így van!
Ez a terület elaprózás is nagyban gátolja a megfelelő vadgazdálkodást. Az egyik területen, ahol a szarvasok beállóhelye van védik, megfelelően kezelik az állományt, de ha kilépnek az erdőböl a mezőgazdaságba, ott meg lövik őket, mert az már egy másik Vt. és nem megfelelő a hozzáállásuk, irányításuk. Ez is egy példa, amit személyesen tapasztaltam is.
Naplózva
Viktor
Vendég
« Új üzenet #52 Dátum: 2008. Szeptember 02. - 14:26:53 »

Valószínűleg sokat segítene a mínuszpontos rendszer visszaállítása, s annak következetes alkalmazása. De véleményem szerint a szakmaiság hiányzik sok vadásztársaságból. Nagyon sok társaságnál nem kellő szakmai ismerettel és tapasztalattal rendelkező vezető irányít. A környékünkön elterjedt gyakorlat, hogy tarvad helyett a spíszer bikák lövésére ösztönzik a vadászokat, s csodálkoznak, hogy egyre kevesebb középkorú, s nagyon ritkán egy-egy öreg bika kerül a vadászok elé. S mindehhez társul az a szemlélet, hogy ha mi nem lőjük meg, a szomszéd területen úgyis lelövik. Természetesen ezzel nem azt akarom mondani, hogy lőjük agyon a teheneket, ha szaporítani akarjuk az állományunkat, akkor véleményem szerint kevesebb vadat lőjünk le. Ne akarjuk mindenáron tartani az engedélyezett egyedszám lelövését a fiatal bikák rovására.
Mindez természetesen az őz állományon is ugyanígy visszatükrőződik.
Valamikor szóbakerült egy tervezet miszerint a hivatásos vadászok átkerültek volna a megyei felügyelet állományába, s nem függtek volna ennyire a társasákoktól. Nem biztos, hogy egy valamikori tsz brigádvezető, vagy egy lakatos kell gyakoroljon szakmai irányítást egy vadgazdálkodási szakember felett. Szerintem ez is segített volna, de nem mindenkinek tetszett ez a megoldás mert csírájában elfolytották a kezdeményezést.
Valószínűleg itt is meg kell éljünk egy generációváltást, hogy a régi sógor-koma-jóbarát kapcsolatokon felülkerekedjen a szakmaiság, amihez ugyebár kellene egy egy igazán hatékonyan működő szakmai érdekképviselet is.

(Na' ez sem fog mindenkinek tetszeni!)

Teljességgel egyetértek Imre, de szerintem a kettő nem választható el szorosan egymástól. Ha a minuszpont Damoklész-kardja ismét ott lebegne, akkor megint rákényszerülnének a társaságok a szakmaiságra.
Naplózva
Modok Imre
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 85



« Új üzenet #53 Dátum: 2008. Szeptember 02. - 14:30:21 »

Valószínűleg sokat segítene a mínuszpontos rendszer visszaállítása, s annak következetes alkalmazása. De véleményem szerint a szakmaiság hiányzik sok vadásztársaságból. Nagyon sok társaságnál nem kellő szakmai ismerettel és tapasztalattal rendelkező vezető irányít. A környékünkön elterjedt gyakorlat, hogy tarvad helyett a spíszer bikák lövésére ösztönzik a vadászokat, s csodálkoznak, hogy egyre kevesebb középkorú, s nagyon ritkán egy-egy öreg bika kerül a vadászok elé. S mindehhez társul az a szemlélet, hogy ha mi nem lőjük meg, a szomszéd területen úgyis lelövik. Természetesen ezzel nem azt akarom mondani, hogy lőjük agyon a teheneket, ha szaporítani akarjuk az állományunkat, akkor véleményem szerint kevesebb vadat lőjünk le. Ne akarjuk mindenáron tartani az engedélyezett egyedszám lelövését a fiatal bikák rovására.
Mindez természetesen az őz állományon is ugyanígy visszatükrőződik.
Valamikor szóbakerült egy tervezet miszerint a hivatásos vadászok átkerültek volna a megyei felügyelet állományába, s nem függtek volna ennyire a társasákoktól. Nem biztos, hogy egy valamikori tsz brigádvezető, vagy egy lakatos kell gyakoroljon szakmai irányítást egy vadgazdálkodási szakember felett. Szerintem ez is segített volna, de nem mindenkinek tetszett ez a megoldás mert csírájában elfolytották a kezdeményezést.
Valószínűleg itt is meg kell éljünk egy generációváltást, hogy a régi sógor-koma-jóbarát kapcsolatokon felülkerekedjen a szakmaiság, amihez ugyebár kellene egy egy igazán hatékonyan működő szakmai érdekképviselet is.

(Na' ez sem fog mindenkinek tetszeni!)

Teljességgel egyetértek Imre, de szerintem a kettő nem választható el szorosan egymástól. Ha a minuszpont Damoklész-kardja ismét ott lebegne, akkor megint rákényszerülnének a társaságok a szakmaiságra.

Hopp! Valamit féreértelmezhetően fogalmaztam. Természetesen együtt látom én is a megoldást!
Naplózva

"Jó néha csendben maradni!"
Steve
Vendég
« Új üzenet #54 Dátum: 2008. Szeptember 02. - 14:41:52 »

De azért kibicek se legyünk.
Ne akarjunk ítélkezni egy politikai nyomásra nehéz helyzetbe kényszerített vadgazdálkodás felett. Természetesen, attól még, hogy  területhez juttattak sok érdekcsoportot, még lehetne(!) szakszerűen gazdálkodni!De ez itt nem megy, mert lehet, hogy 10 év múlva az én területem "ellobizza" egy más gazdasági érdeket szemelőtt tartó érdek csoport! Minek gazdálkodna a "derék magyar"...
Ha minusz pont akkor ellopjuk. Ez akkoriban is így ment, és nincs az a hatalom aki ezt ezeken számonkérje... Kacsint
Naplózva
Viktor
Vendég
« Új üzenet #55 Dátum: 2008. Szeptember 02. - 14:47:32 »

De azért kibicek se legyünk.
Ne akarjunk ítélkezni egy politikai nyomásra nehéz helyzetbe kényszerített vadgazdálkodás felett. Természetesen, attól még, hogy  területhez juttattak sok érdekcsoportot, még lehetne(!) szakszerűen gazdálkodni!De ez itt nem megy, mert lehet, hogy 10 év múlva az én területem "ellobizza" egy más gazdasági érdeket szemelőtt tartó érdek csoport! Minek gazdálkodna a "derék magyar"...
Ha minusz pont akkor ellopjuk. Ez akkoriban is így ment, és nincs az a hatalom aki ezt ezeken számonkérje... Kacsint

Pistám ne vigyük bele a politikát... ilyen-olyan színben, de mindenki jutott területhez akinek meg volt a rávalója - minden tekintetben.

Mellesleg az ilyesfajta "Minek gazdálkodna a "derék magyar"..."-jellegű és társai ("ennyi pénzért...", stb.) indokokat szégyenletesnek tartanám ráhúzni a vadgazdálkodásra, mert ez azt jelentené hogy aki ezt mondja, annak a vad semmit nem jelent.
Naplózva
Viktor
Vendég
« Új üzenet #56 Dátum: 2008. Szeptember 02. - 15:14:49 »

Beindítok egy szavazást, ez azt hiszem elég objektív ahhoz, hogy talán egyszer meglobogtathassuk valahol.
Naplózva
P.Zoli
Vendég
« Új üzenet #57 Dátum: 2008. Szeptember 02. - 15:17:48 »

Beindítok egy szavazást, ez azt hiszem elég objektív ahhoz, hogy talán egyszer meglobogtathassuk valahol.

Én már szavaztam is! Igen
Naplózva
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7947


Generalbakter


« Új üzenet #58 Dátum: 2008. Szeptember 02. - 15:19:12 »

Én is.
Állítólag létezik hibás lelövésnél (ex -pont)valami vadgazdálkodási bírság. Legalábbis nálunk azzal riogatnak.  Bion Erről tudtok valamit.
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
Forend
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3728



« Új üzenet #59 Dátum: 2008. Szeptember 02. - 15:23:15 »

Én is.
Állítólag létezik hibás lelövésnél (ex -pont)valami vadgazdálkodási bírság. Legalábbis nálunk azzal riogatnak.  Bion Erről tudtok valamit.

Én úgy tudom ez kb annnnyi, hogy megkérik az elejtőt ne prezentáljon ebben az évben még egy ilyet.... Fejvakarás
Naplózva

Üdv End
Oldalak: 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: