Szavazás
Kérdés: Egyetért-e a minuszpontos trófeabírálat újbóli bevezetésével?
igen - 138 (85.2%)
nem - 24 (14.8%)
Összes szavazó: 147

Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: A trófeabírálat fonákságai  (Megtekintve 92986 alkalommal)
Steve
Vendég
« Új üzenet #135 Dátum: 2008. Szeptember 05. - 17:39:48 »

Szia Robi!

Örülök, hogy mrgszólaltál a témában. Őszintén szólva már nagyon vártam.
Az elénk tárt véleményeddel gyakorlati szempontból teljesen egyet értek.  Igen
Naplózva
S.Peti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6027



« Új üzenet #136 Dátum: 2008. Szeptember 05. - 17:55:24 »

Tisztelt Mérnök Úr!
" 8-10 év alatt a legrosszabb adottságokkal induló területen is meg kell látszani, ha ténylegesen komoly vadgazdálkodás folyik "
Akkor most a jó adottságúakkal mi lészen...
Akiket eddig istennek imádtunk, apja és fia...akik oly naggyá tették a vadgazdálkodásunkat, az utóbbi három-négy évtizedben...akik könyveket írtak...az Ő vezetésükkel ballagunk az elmúlás felé.
A jó adottságú területeken, akár államin is, nem tudnak "rendet" tartani...
Elindultunk egy úton, ami egyirányú.
Hol szélesebb, hol keskenyebb, de egyirányú...és sajnos lejt is egy kicsit.
"Válasszunk ki olyan vadgazdálkodókat..."  Ki választja ki őket? Te? Én? Mi alapján? Rokon, barát, ismerős?
Naplózva

...forrókezű fiatal vadásztárs...
Rzoli
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1600



« Új üzenet #137 Dátum: 2008. Szeptember 05. - 18:52:19 »

Halihó ! Szerbusztok !
Elnézést , hogy belekotyogok a nagyok dolgába de !
A mínuszpontot mindíg az kapta aki bevallotta !
Az FM kimutatásaiból kitünik , hogy hiány van a vadállományból !
Ez a hiány faj , ivarra tekintet nélkül értendő . És ebben a hiányban benne van a trófeás vad mennyisége is !
Először máshol kéne rendet tenni , komoly szigorral ! " ZÉRÓ " tolerancia ?
Naplózva
Viktor
Vendég
« Új üzenet #138 Dátum: 2008. Szeptember 05. - 19:05:55 »

Jó magyar szokás szerint megmondtuk hogy mi a hiba a másik véleményében.

Ugyanakkor tisztelettel megkérdem: van valakinek KONKRÉT javaslata, hogy a trófeabírálaton keresztül hogyan lehet a minőségi vadgazdálkodás felé lódítani a szekeret?
Naplózva
Rzoli
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1600



« Új üzenet #139 Dátum: 2008. Szeptember 05. - 19:17:10 »

Szerbusz Viktor !
Isten éltessen sokáig bár ez itt OFF .Elnézést.
KB 50 000 vadász van magyarországon .
Ez egy olyan erő lene bárhol a világon ami a politikát is mozgatni tudná !
Nálunk ez egy kiszolgáltatott réteg ami pár embernek a hatalmát szolgálja !

Naplózva
Rzoli
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1600



« Új üzenet #140 Dátum: 2008. Szeptember 05. - 20:26:31 »

Szerbusz Viktor !
Átmentem a Társalkodóba , ha gondolod értekezhetünk !
Naplózva
Viktor
Vendég
« Új üzenet #141 Dátum: 2008. Szeptember 05. - 20:31:05 »

Szerbusz Viktor !
Átmentem a Társalkodóba , ha gondolod értekezhetünk !
Igen
Naplózva
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #142 Dátum: 2008. Szeptember 05. - 21:45:30 »

Mérnökhallgató!

Őszinte leszek.
Megdöbbenve olvasom egy tanult és tapasztalt hivatásos vadásztól, hogy akár lehet jó, vagy jobb az is ha egy derék nagy bika helyett lövetnek egy 7 kilóst meg "pár db" 5-6 kilóst.
Reménykedem abban, hogy te ezzel nem azonosulsz és mint példát említetted meg mindösszesen.
(A vadaskert meg vadaskert ott nem vadgazdálkodás folyik, hanem bármíly furcsa állattenyésztés.
Aki ezt nem látja be, az - hogy stílszerű legyek - nem látja a fától ez erdőt.
Voltam pár disznóskertben és a munkák 90%-a ugyanaz, mint anno amit én tenyésztés vezetőként egy sertéstelepen csináltam/csináltattam.
A maradék 10% a vadásztatás.)
Szóval számomra a fenti érv elfogadhatatlan, és cseppet sem szakmai.

Ha nincs 14 kilós nemes egyszerűséggel nem kell ilyet ígérni és kész, de ezt ne varrjuk a gímszarvas nyakába, csak azért mert a terület gazdája trehány, nem képes nagy bika megtelepedni, nevelkedni ott, vagy a pénzéhesség miatt a várományos 8 éves bika már meg van lövetve.
Már megbocsáss, de én nem akarok senkinél sem jobb lenni, nincs bennem versenyszellem, sem a bolgárokkal, sem a románokkal sem senkivel.
...csak azt szeretném ha az ország kihasználná ami ebben a gímállományban van...és ha benne van - mert azt ugye te is elismered - akkor miért elégedjen meg a 7 kilóssal, miért ne lehetne törekedni a 10-12 kilósra?
A gímet ez az ország most is kihasználja, de CSAK mennyiségi hasznosítást tapasztalok, minőségit nem nagyon.

Abban igazat adok neked, hogy én sem évek alapján bírálnék, hanem korosztály szerint.
Abban viszont cáfolnálak, hogy egységesen mindenkire rá van húzva egy sablon a bírálati kérdésekben.

Mert a megyénként lévő bíráló bizottságok azért nagyjából tisztában vannak, mely élőhelyen milyen szarvasállomány van.
Mondok egy példát.
Sok-sok éve a vendég sürgősen vitte volna a bika trófeát, de a megyében nem volt bírálat éppen, így elvitték a szomszéd megyébe. (akkor még ez ment.)
Kicsit neccesnek érezték a trófeát, de zokszó nélkül átment, mondván ott ez a bika selejt bika.
Szóval érdekes dolog ez, mert ha a saját megyei bizottság bírálja akkor nem biztos, hogy ilyen zökkenő mentes lett volna, mert ergo ismerik/ismerték az adott terület gímjeit.
Tehát valamilyen szinten X megye "másként" látta az adott trófeát, mint Y megye.
ez ugye tényleg csak minimális, de akkor is szelektív minősítés, tehát ez sem támasztja alá, hogy 100%-os bizonyossággal ki lehessen mondani a mínusz pont rendszer rossz, mert egy sablonra van alapozva az egész.
Persze ehhez igen nagy tapasztalat és szakmai tudás kell, de ennek hiányát, hiányosságát szerintem megintcsak ne varrjuk a gím nyakába.

Az általad felsorolt dolgok nagyon szépek...csak ezeket a frázisokat sokan, sokszor elpufogtatták már...és lett foganatja?
Ezért kérdeztem, hogy van-e olyan ötlet, amit gyorsan - és ami fontos - át lehetne vinni a mai "bürokratikus" útvesztőkön...és mindenkit "szakmai megnyugvással" töltene el Vállat von

...mert ha nincs akkor ismét visszatérhetünk az alapokhoz:
A mai korban a mai vadgazdálkodásban van-e más hatásos és effektíve gyorsan bevezethető/visszaállítható módszer aminek visszatartó ereje lenne a gímállomány tönkretételének?

üdv.
Naplózva
Steve
Vendég
« Új üzenet #143 Dátum: 2008. Szeptember 06. - 07:51:38 »

Wetzlar!

Amikor a -pontos renszer működött, akkor sem volt mérhetően több 10-12 urmbocsáss 14-16 kg-os bika lövetve. Viszont mikor látták, hogy milyen faszán működik az is, hogy lövök valamit, és ha necces akkor nem kell azt látni mindenkinek, sőt a suska meg megy a zsebbe- jobb esetben a pénztárba- akkor aztán a kiábrándultságot felváltotta a ""gondtalan jövöbe vetett remény"".... Zavarodott
Én annak idején is azt mondtam, hogy kár volt egyáltalán bevezetni....
Naplózva
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #144 Dátum: 2008. Szeptember 06. - 08:55:09 »

Wetzlar!

Amikor a -pontos renszer működött, akkor sem volt mérhetően több 10-12 urmbocsáss 14-16 kg-os bika lövetve. Viszont mikor látták, hogy milyen faszán működik az is, hogy lövök valamit, és ha necces akkor nem kell azt látni mindenkinek, sőt a suska meg megy a zsebbe- jobb esetben a pénztárba- akkor aztán a kiábrándultságot felváltotta a ""gondtalan jövöbe vetett remény"".... Zavarodott
Én annak idején is azt mondtam, hogy kár volt egyáltalán bevezetni....

Steve!

Írásodban válaszoltad meg a kérdést!
Azt írod nem volt mérhetően több 10 kiló feletti bika.
Nos ebben 100%-osan meg tudlak cáfolni ami a mi területünket - és a környékbelieket - illeti.
Igenis volt jóval több 10 kiló feletti bika, sőt ezelőtt 20 évvel egy tag a közgyűlésen felállt és kijelentette milyen módszer az, hogy a vadőr neki 8 kiló alatti TAGI bikát mutatott, hogy lője meg.
...és a tag CSAK selejt bikát lőhetett javabőgés után.

Azt viszont mindenki beláthatja, hogy annyi reményteljes, várományos 7-8 éves bikát nem lőttek összesen, mint amennyit az utóbbi 10 évben.
Hát Pityu, mitől legyen akkor öreg bika, hogyan öregedjen meg, ha semmi nincs ami "visszariassza" a gazdálkodót, hogy nézze a bika korát is és ne csak az agancssúlyt???
Azt írod zsebre mutyizás ment...Pityukám szerinted most nem megy???
Naplózva
Mérnökhallgató
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 125



WWW
« Új üzenet #145 Dátum: 2008. Szeptember 06. - 11:30:21 »

Szia Wetzlar!

"Reménykedem abban, hogy te ezzel nem azonosulsz és mint példát említetted meg mindösszesen."

Jól látod, én valóban nem azonosulok ezzel. De ez ma a realitás sajnos.
Naplózva

"Jó vadászatot!
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #146 Dátum: 2008. Szeptember 06. - 14:19:00 »

"... mitől legyen akkor öreg bika, hogyan öregedjen meg, ha semmi nincs ami "visszariassza" a gazdálkodót, hogy nézze a bika korát is és ne csak az agancssúlyt??"

Pont erre írtam, hogy a Tolna m.-i hatóság az őzbak vadászatnál pontosan megkövetelte a tervben előirt korosztály szerinti megoszlás betartását. Ahol komoly eltérés mutatkozott, oda igen hamar érkezett egy csekk, nagyobb öszegre előre kitöltve.

Nagyon remélem hogy a bikánál is így lesz.
Naplózva
Viktor
Vendég
« Új üzenet #147 Dátum: 2008. Szeptember 06. - 14:27:45 »

Minden megyében ezt kéne.
Naplózva
Mérnökhallgató
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 125



WWW
« Új üzenet #148 Dátum: 2008. Szeptember 07. - 08:48:40 »

Hová tűntek a tegnapi hozzászólások?
Naplózva

"Jó vadászatot!
Voldi
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9519


Piros betűs nagyokos...


« Új üzenet #149 Dátum: 2008. Szeptember 07. - 10:31:32 »

Hová tűntek a tegnapi hozzászólások?

Ami nem ide való volt, áthelyeztem a "Gondolatok a vadászatról"-ba

Voldi
Naplózva

-Voldi, ritka rusnya vagy alsógatyában...
-Levegyem?

-"Ha mindenki úgy tesz, ahogy tenni köll, akkor minden úgy lösz, ahogy lenni köll!"
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: