Szavazás
Kérdés: Egyetért-e a minuszpontos trófeabírálat újbóli bevezetésével?
igen - 138 (85.2%)
nem - 24 (14.8%)
Összes szavazó: 147

Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: A trófeabírálat fonákságai  (Megtekintve 93001 alkalommal)
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #105 Dátum: 2008. Szeptember 04. - 11:45:59 »

...
Azt, hogy a minuszpont-rendszer jól működött, azt onnan tudhatjuk, hogy zuhanórepülést vett a trófeaminőség amióta nincs. Lehet hivatkozni arra, hogy milyen nehéz a gazdálkodás, stb., stb., de a rendszerváltás óta eltelt 18 évben nem először vannak nehéz helyzetben a gazdálkodók, ilyen vészes helyzet viszont szerintem még nem alakult ki soha, csak a közelében voltunk legfeljebb. Akkor pedig tehát ugyanezek a problémák voltak, vagy hasonlók. De volt minuszpont, volt visszatartó erő. Persze a gazdálkodási nehézségek is szerepet játszanak, ezt senki nem tagadja. A világ nem fekete-fehér, hanem szürke.

Senki nem állította, hogy a minuszpont önmagában elég, gyógyír, egyedüli csodaszer. Én is azt gondolom, hogy egy intézkedéscsomag részének kéne lennie a visszaállításának, de ebben a topicban a trófeabírálatról van szó, se többről, se kevesebbről...

A bemutatott trófeák minősége nem a -pont eltörlésétől kezdett zuhanni, bár tény hogy azóta bátran bemutatnak olyan trófeát is, amit azelőtt a legsötétebb padlás legtávolabbi zugába dugtak volna. Azt tudom hogy nekem a -pontnál sokkal nagyobb visszatartó erő a saját szakmai hiúságom, másrészt pedig a velem egykorú cimborák, akikkel halálba cukkoljuk egymást, ha valaki olyasmit lő amit nem kellett volna.

Amúgy pedig a trófeabíráló bizottságok néha erősen vitatható döntéseket hoznak, a véleményük egy-egy bemutatott trófea korát illetően egyáltalán nem mérvadó. Nyilván a mérhető értékekkel nincs gond, de a -pont adásánál fő szempont a kor, arra pedig ott nincs objektív mérési lehetőség, tehát a bírálatot végzők tapasztalata alapján kell elfogadni a kormeghatározást. Namost egy szubjektiv, becsült értékre hivatkozva kiszabni százezres vagy milliós büntetést, az erősen aggályos dolog szerintem.

Amellett egyetértek azal, hogy komplett intézkedéscsomagot kellene végrehajtani, amelynek a hibás elejtések szankcionálása is része lehetne. És még sok minden más.
Naplózva
Viktor
Vendég
« Új üzenet #106 Dátum: 2008. Szeptember 04. - 12:02:16 »

"A bemutatott trófeák minősége nem a -pont eltörlésétől kezdett zuhanni"

Hanem?
Naplózva
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #107 Dátum: 2008. Szeptember 04. - 12:14:36 »

"A bemutatott trófeák minősége nem a -pont eltörlésétől kezdett zuhanni"

Hanem?
"A bemutatott trófeák minősége nem a -pont eltörlésétől kezdett zuhanni"

Hanem?

Hanem az állomány minőségének általános romlásától. A gímállomány kezelésében akkármekkora hibát követ el valaki, az nem fog 2-3 éven belül jelentkezni a trófeasúlyokban, ill a trófeák minőségében. A minőség azért romlik, mert folyamatosan, hosszabb időn keresztül hibás döntések születtek, és erre csak ráerősitett a -pont eltörlése. Meg amit előbb is írtam: bemutatásra kerülnek olyan trófeák, amiket a -pontos időszakban elejtve nem mutattak volna be.  Ez kicsit olyan mint az adó: ha csökkentik az adóterheket, javul a befizetési morál, több a bevétel.  Ha nincs szankció, bemutatják a hibás kilövések eredményét is, kevesebb a "padlásbika" viszont romlik az általános minőség.
Naplózva
Viktor
Vendég
« Új üzenet #108 Dátum: 2008. Szeptember 04. - 12:31:52 »


Hanem az állomány minőségének általános romlásától. A gímállomány kezelésében akkármekkora hibát követ el valaki, az nem fog 2-3 éven belül jelentkezni a trófeasúlyokban, ill a trófeák minőségében. A minőség azért romlik, mert folyamatosan, hosszabb időn keresztül hibás döntések születtek, és erre csak ráerősitett a -pont eltörlése. Meg amit előbb is írtam: bemutatásra kerülnek olyan trófeák, amiket a -pontos időszakban elejtve nem mutattak volna be.  Ez kicsit olyan mint az adó: ha csökkentik az adóterheket, javul a befizetési morál, több a bevétel.  Ha nincs szankció, bemutatják a hibás kilövések eredményét is, kevesebb a "padlásbika" viszont romlik az általános minőség.

Az első részében teljesen egyetértek, ennek nem mond ellent, hogy én sem mondtam azt korábban, hogy CSAK a minuszpont eltörlése a hibás.

A másik: a minuszpont valóban ráerősített a minősíthetetlen kilövésekkel kapcsolatos struccpolitikára, most azonban ha az összes kilövés rossz, akkor sincs gond, pofátlanul beküldhetik bírálatra. Mint ahogyan sokhelyütt meg is teszik. Vagy még azt sem.
Naplózva
Steve
Vendég
« Új üzenet #109 Dátum: 2008. Szeptember 04. - 12:47:57 »

Jan olvtárs véleményét támasztja alá (szerintem) a gemenci szarvasállomány állapota is! Annak romlását meg nem pár évben, hanem évtizedekben lehet mérni. Azokban az években pedig -pontnak még a sejtelme sem volt!!!!
Naplózva
Viktor
Vendég
« Új üzenet #110 Dátum: 2008. Szeptember 04. - 12:51:18 »

Jan olvtárs véleményét támasztja alá (szerintem) a gemenci szarvasállomány állapota is! Annak romlását meg nem pár évben, hanem évtizedekben lehet mérni. Azokban az években pedig -pontnak még a sejtelme sem volt!!!!

Mivel országos problémáról van szó, nem hinném hogy szerencsés elszigetelt példákra hivatkozni. Wave
Naplózva
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #111 Dátum: 2008. Szeptember 04. - 12:58:25 »


Hanem az állomány minőségének általános romlásától. A gímállomány kezelésében akkármekkora hibát követ el valaki, az nem fog 2-3 éven belül jelentkezni a trófeasúlyokban, ill a trófeák minőségében. A minőség azért romlik, mert folyamatosan, hosszabb időn keresztül hibás döntések születtek, és erre csak ráerősitett a -pont eltörlése. Meg amit előbb is írtam: bemutatásra kerülnek olyan trófeák, amiket a -pontos időszakban elejtve nem mutattak volna be.  Ez kicsit olyan mint az adó: ha csökkentik az adóterheket, javul a befizetési morál, több a bevétel.  Ha nincs szankció, bemutatják a hibás kilövések eredményét is, kevesebb a "padlásbika" viszont romlik az általános minőség.

Az első részében teljesen egyetértek, ennek nem mond ellent, hogy én sem mondtam azt korábban, hogy CSAK a minuszpont eltörlése a hibás.

A másik: a minuszpont valóban ráerősített a minősíthetetlen kilövésekkel kapcsolatos struccpolitikára, most azonban ha az összes kilövés rossz, akkor sincs gond, pofátlanul beküldhetik bírálatra. Mint ahogyan sokhelyütt meg is teszik. Vagy még azt sem.

Akkor feleslegesen irtunk ennyit, mert tul.képpen ugyanazt mondjuk mindketten. Bion

Az hogy egy területen az összes kilövés rossz, remélem csak elméleti lehetőség marad. Legalábbis a mértékadó állami területeken nem tudom elképzelni.
 
Egyébként a szarvasos területek nagyrésze ( a legjobbakat kivéve) már nem állami kézben van, és jellemzően nem az állami területeken vannak alapvető szakmai hiányosságok. Ha elrendelnék hogy a vt-k vezetőségébe csak olyan emberek kerülhessenek, akiknek legalább valami minimális képzettségük van ebben a témában, már az óriási előrelépés lenne. Fel kéne fogni végre hogy a vadgazdálkodás is egy szakma! Vannak az állami területek, ahol ennek a szakmának a gyakorlásához előírnak legalább középfokú szakirányú végzettséget. És vannak a vt-k, ahol ugyanennek a szakmának a gyakorlásához semmit sem követelnek meg, és egy pék vagy hentes (elnézést tőlük) ugyanúgy irányithat egy 3000ha-os vadgazdálkodási egységet, mint az állami szférában egy vadgazda szakmérnök.
Hát ez normális?
Naplózva
Steve
Vendég
« Új üzenet #112 Dátum: 2008. Szeptember 04. - 12:59:13 »

Ne haragudj Viktor de ez szerintem igen is a kiváló adottságú gímes területeken igazán lemérhető!Pl. az Északi-Középhegység gím állománya nem hiszem, hogy ekkora, és ilyen látványos minőségbeli változáson ment volna keresztül.
De az igazán kimagasló tájegységekek között is szerintem karakteresen eltérő okok, és okozatok miatt hanyatlott vissza a trófeák minősége. Természetesen vannak olyan tényezők az egészen közelmúltból, amelyek tájegysékektől függetlenül megállják a helyüket.
Naplózva
Viktor
Vendég
« Új üzenet #113 Dátum: 2008. Szeptember 04. - 13:02:40 »

Az hogy egy területen az összes kilövés rossz, remélem csak elméleti lehetőség marad.


Én is szívesen feltételezném az ellenkezőjét, de sajnos nincs rá okom... maradjunk ennyiben...

Úgyamúgy  Igen Igen Igen

De ez már nem ide tartozik...
Naplózva
Viktor
Vendég
« Új üzenet #114 Dátum: 2008. Szeptember 04. - 13:04:33 »

Ne haragudj Viktor de ez szerintem igen is a kiváló adottságú gímes területeken igazán lemérhető!Pl. az Északi-Középhegység gím állománya nem hiszem, hogy ekkora, és ilyen látványos minőségbeli változáson ment volna keresztül.
De az igazán kimagasló tájegységekek között is szerintem karakteresen eltérő okok, és okozatok miatt hanyatlott vissza a trófeák minősége. Természetesen vannak olyan tényezők az egészen közelmúltból, amelyek tájegysékektől függetlenül megállják a helyüket.

Áááh, Pista, nem egy hely van, ahol az elmúlt évtizedek során javultak a trófeák... és azt se felejtsd el, hogy a minuszpont kapcsán nem csak a szarvasról beszélgetünk.
Naplózva
Forend
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3728



« Új üzenet #115 Dátum: 2008. Szeptember 04. - 13:06:01 »

Akkor én még egy kicsit megkavarnám a sz@rt... Nyihi
A rosz kilövések az egyik oldala, a hanyatlásnak ezel szerintem mindenki egyetért itt közöttünk.

Én a Másik lassan érlelődő, de már jelen lévő problámának én azt tarom, hogy anyira sok kert van már az országban, mint vadászterület.
Rengeteg kicsi jobb esetbe 100 ha feletti, de nem kevés az ennél kisebb ahol van 10 dám, vagy öt gím... Fene se tudja lasan hogy honnnét, de van, aztán el is adják, meg veszik, cserélik, néhol van papír, van ahol gondolom nincs, van ahol disznó is van.
És bár biztos, hogy a gímet meg a dámot nem lehet keverni, (Vagyis ilyen helyeken) de lehet hogy éppen ezek az egyek már nem valók az álományba, de temészetesen itt életben maradnak, sőt örökítenek, ahol nem bírják lelőni ott is talán örökít és így tovább.
A disznó az még szebb: hirdetésben is szépen leírját, tisztavérű, félmangalica stb..... Fej a falba
És az ilyen kertekből egyre több van, és lesz. De néha megnézném némelyiknek a papírjait....
Naplózva

Üdv End
Steve
Vendég
« Új üzenet #116 Dátum: 2008. Szeptember 04. - 13:26:36 »

Ne haragudj Viktor de ez szerintem igen is a kiváló adottságú gímes területeken igazán lemérhető!Pl. az Északi-Középhegység gím állománya nem hiszem, hogy ekkora, és ilyen látványos minőségbeli változáson ment volna keresztül.
De az igazán kimagasló tájegységekek között is szerintem karakteresen eltérő okok, és okozatok miatt hanyatlott vissza a trófeák minősége. Természetesen vannak olyan tényezők az egészen közelmúltból, amelyek tájegysékektől függetlenül megállják a helyüket.

Áááh, Pista, nem egy hely van, ahol az elmúlt évtizedek során javultak a trófeák... és azt se felejtsd el, hogy a minuszpont kapcsán nem csak a szarvasról beszélgetünk.
Abban nagyon igazad van, hogy nem csak a gím érintett ebben,de pont Te indítottad útjára ezt a topikot a bika trófeára kihegyezve... Vállat von.
Naplózva
Steve
Vendég
« Új üzenet #117 Dátum: 2008. Szeptember 04. - 13:27:41 »

Ne haragudj Viktor de ez szerintem igen is a kiváló adottságú gímes területeken igazán lemérhető!Pl. az Északi-Középhegység gím állománya nem hiszem, hogy ekkora, és ilyen látványos minőségbeli változáson ment volna keresztül.
De az igazán kimagasló tájegységekek között is szerintem karakteresen eltérő okok, és okozatok miatt hanyatlott vissza a trófeák minősége. Természetesen vannak olyan tényezők az egészen közelmúltból, amelyek tájegysékektől függetlenül megállják a helyüket.

Áááh, Pista, nem egy hely van, ahol az elmúlt évtizedek során javultak a trófeák... és azt se felejtsd el, hogy a minuszpont kapcsán nem csak a szarvasról beszélgetünk.
Abban nagyon igazad van, hogy nem csak a gím érintett ebben,de pont Te indítottad útjára ezt a topikot a bika trófeára kihegyezve... Vállat von.
Bocsánat nem Te indítottad, de szerintem a témát Te dobtad fel. Wave
Naplózva
Viktor
Vendég
« Új üzenet #118 Dátum: 2008. Szeptember 04. - 13:37:44 »

Ne haragudj Viktor de ez szerintem igen is a kiváló adottságú gímes területeken igazán lemérhető!Pl. az Északi-Középhegység gím állománya nem hiszem, hogy ekkora, és ilyen látványos minőségbeli változáson ment volna keresztül.
De az igazán kimagasló tájegységekek között is szerintem karakteresen eltérő okok, és okozatok miatt hanyatlott vissza a trófeák minősége. Természetesen vannak olyan tényezők az egészen közelmúltból, amelyek tájegysékektől függetlenül megállják a helyüket.

Áááh, Pista, nem egy hely van, ahol az elmúlt évtizedek során javultak a trófeák... és azt se felejtsd el, hogy a minuszpont kapcsán nem csak a szarvasról beszélgetünk.
Abban nagyon igazad van, hogy nem csak a gím érintett ebben,de pont Te indítottad útjára ezt a topikot a bika trófeára kihegyezve... Vállat von.
Bocsánat nem Te indítottad, de szerintem a témát Te dobtad fel. Wave

A topicot Forsterh nyitotta. A minuszpontot én dobtam fel. Szerintem érdemes lenne áthelyezni... Vállat von
Naplózva
Viktor
Vendég
« Új üzenet #119 Dátum: 2008. Szeptember 04. - 13:39:57 »

Akkor én még egy kicsit megkavarnám a sz@rt... Nyihi
A rosz kilövések az egyik oldala, a hanyatlásnak ezel szerintem mindenki egyetért itt közöttünk.

Én a Másik lassan érlelődő, de már jelen lévő problámának én azt tarom, hogy anyira sok kert van már az országban, mint vadászterület.
Rengeteg kicsi jobb esetbe 100 ha feletti, de nem kevés az ennél kisebb ahol van 10 dám, vagy öt gím... Fene se tudja lasan hogy honnnét, de van, aztán el is adják, meg veszik, cserélik, néhol van papír, van ahol gondolom nincs, van ahol disznó is van.
És bár biztos, hogy a gímet meg a dámot nem lehet keverni, (Vagyis ilyen helyeken) de lehet hogy éppen ezek az egyek már nem valók az álományba, de temészetesen itt életben maradnak, sőt örökítenek, ahol nem bírják lelőni ott is talán örökít és így tovább.
A disznó az még szebb: hirdetésben is szépen leírját, tisztavérű, félmangalica stb..... Fej a falba
És az ilyen kertekből egyre több van, és lesz. De néha megnézném némelyiknek a papírjait....

Ez is hozzájárulhat persze... de most a bírálatról beszélünk...
Naplózva
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: