Oldalak: 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 ... 111   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Őzhívás  (Megtekintve 284917 alkalommal)
Viktor
Vendég
« Új üzenet #60 Dátum: 2008. Augusztus 07. - 17:43:07 »

Köszönjük Zoli!

Mennyire jöttek be?
Naplózva
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #61 Dátum: 2008. Augusztus 07. - 19:23:52 »

Hát én nem tudom mi van, de borzalmasan nyögve-nyelős az idei őznász...
Tavaly úgy ugráltak a bakok a sípra mint a bóhák...idén meg alig-alig, jópár napja már magányos, bak nélküli sutákat látok, ezek jönnek be a suta hívóhangra, de volt 2 ami a panaszhangra jött.
Bakok meg sehol, pontosabban elvétve és igen-igen későn mozdulnak...pedig nálunk az aug. eleje a jó.
A hétvégén még próba az erdei és környező mg.-i részeken, aztán irány a nagyhatalmas kúltúrsivatag - mg.-i területek - mert hétfőtől a terület nagyvadas része lezárva.
(a baj, hogy mg.-on sem nagy a tolongás bakéknál...)
Naplózva
Lupus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 258



« Új üzenet #62 Dátum: 2008. Augusztus 07. - 20:23:25 »

Hát, már nem írom le még egyszer, vagy négyszer írtam és mindig hibát jelez a szerver.
Naplózva

Üdvözlettel
Dances with Wolves
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #63 Dátum: 2008. Augusztus 07. - 20:30:22 »

Engedelmeddel egy kicsit nagyítottam rajta, amíg a minőség valamelyest engedi.
Naplózva
forsterh
Vendég
« Új üzenet #64 Dátum: 2008. Augusztus 08. - 06:51:17 »

Hát én nem tudom mi van, de borzalmasan nyögve-nyelős az idei őznász...
Tavaly úgy ugráltak a bakok a sípra mint a bóhák...idén meg alig-alig, jópár napja már magányos, bak nélküli sutákat látok, ezek jönnek be a suta hívóhangra, de volt 2 ami a panaszhangra jött.
Bakok meg sehol, pontosabban elvétve és igen-igen későn mozdulnak...pedig nálunk az aug. eleje a jó.
A hétvégén még próba az erdei és környező mg.-i részeken, aztán irány a nagyhatalmas kúltúrsivatag - mg.-i területek - mert hétfőtől a terület nagyvadas része lezárva.
(a baj, hogy mg.-on sem nagy a tolongás bakéknál...)
Szervusz kedves Wetzlar!

Az én véleményem is nagyon közel áll a Te általad tapasztaltakkal, amellyel az idei őzhívás folyamata jellemezhető.
Nálunk Somogyban (Marcali-löszhát) az idén eléggé későn indult be az üzekedés. Leghamarabb kergetődző őzpárokat július 25-én lehetett látni, a legelső sípra történő beugrást pedig július 28-án tudtam megejteni. Ekkortól kezdve aztán augusztus 5-ig ugrottak a bakok a sípra, de korántsem olyan vehemensen, mint az a korábbi években tapasztalható volt. Elég sok volt az óvatos középkorú őzbak, amelyek az utolsó hívássorozat befejezése után csak mint egy 10 perc múlva, szél alatt óvatosan a hangforrás helyére rácserkelve mutatták meg magukat. Tehát mozdult a bak a sípra, de igazán óvatosan, szinte azt mondanám, hogy szemérmesen. Augusztus 5-e után még láttam egy két párban lévő őzet, de a suták testnagysága majdnem csak hogy fele volt a bakokénak, ami azt mutatta, hogy a legfiatalabb női korosztály van már soron a borításban, és ezzel vége is, lecsengett az egész.
Szerintem nagyon rövid volt, eszméletlen melegek miatt a déli rekkenő hőségben fújhattad a pikulát, nem mozdultak csak a bögölyök!
Az üzekedési idő lecsökkenése okának és nem csak a rendkivűli meleget okolnám, szerintem az őzállományok belső szerkezetében, ivararány és korosztályviszonyok, de a populációs létszámban is nagymértékű változások zajlottak le az elmúlt évek vadgazdálkodási tevékenysége során.
Ahogyan tapasztaltam az őzállomány ivararánya nálunk nagyon közel áll az 1:1 -hez, mert ugyanannyi suta látható, mint amennyi bak. Azt hinné az ember, hogy most aztán milyen heves udvarlások fognak bekövetkezni és a fenét, mert ugyanakkor a korosztályviszonyok vészesen eltolódtak a fiatal bakok javára, míg a középkorú bakok korosztálya nagyon erősen túl van gyérítve. Ennek következtében a középkorú korosztályba tartozó bakok mindig sutával lehettek, nagyon óvatosan mozdultak a sípra. A fiatal bakok korosztálya sok esetben pedig olyan félénken indult meg a csábító hangok irányába, hogy lerítt a bakról, hogy nekem kellene elvennem a szüzességét, mert még nem volt sutával.
Szóval ahogy én itt a mi körzetünkben, mint kivülálló és ezáltal nem szubjektív véleményt alkotó megfigyelő látom itt eléggé megborult az őzállományok belső korosztályszerkezete. ezt a nyögvenyelős idei őzhívást erre vezetem vissza.
Lehet, hogy az Alföldön, ahol azért az őz nem osztozik az élőhelyen a szarvassal, dámmal, vaddisznóval mások voltak a tapasztalatok, mert azokon a helyeken mint egyedüli kérődző vadfaj nagyobb populációs sűrűségben tud jelen lenni.
Egyébként már sokkal többször is írtam volna, de kritikán aluli a szerveretek megbízhatósága. Szerintem értékes szakmai hozzászólásaim vesztek el, mert elszálltak a nagy semmiben, amin aztán úgy bemérgedtem, hogy nem is kíséreltem meg másik alkalommal.
Na, talán ez azért olvasható lesz.
Kíváncsian várom, hogy mások is megvonják az idei őzhívási szezon szakmai mérlegét.
Szeretettel üdvözöllek forsterh
Naplózva
forsterh
Vendég
« Új üzenet #65 Dátum: 2008. Augusztus 08. - 06:59:05 »

Szeretnék feltölteni egy-két videót a témával kapcsolatban, aztán ezekről is lehetne néhány szakmai szót váltani.






Naplózva
Steve
Vendég
« Új üzenet #66 Dátum: 2008. Augusztus 08. - 08:07:59 »

Hát, már nem írom le még egyszer, vagy négyszer írtam és mindig hibát jelez a szerver.

Megint gratula Karesz! Igen
Jól el vagy veszve tőlünk.... Vigyorog
Naplózva
Lacus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3936



« Új üzenet #67 Dátum: 2008. Augusztus 08. - 09:25:21 »


 Üdv Lupus gyozo
 
 Szik!  gyozo Szik engem nem zavarna ,ha közben fotóznál. Táncol
Naplózva

Üdv Lacus.

/ " Ifjaik majdnem mindennap vadászaton voltak; ezért aztán attól az időtől fogva mindmostanáig a magyarok jobb vadászok is, mint a többi nemzetek.  "  / Anonymus
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #68 Dátum: 2008. Augusztus 08. - 10:15:36 »

Üdv!

Néhány gondolatot én is hozzáfűznék a témához.
Nálunk (a K-i Mecsekben) idén sokkal korábban mozdultak bakok a sípra mint előző években. Már júl 15-én egyik vadásztársamnak sutahangra beugrott egy jó bak, melyet el is ejtett. Előző években jellemzően júli utolsó hetében lehetett eredményesen hívni, de idén ebben az időszakban komoly mozgás nem volt. Előtte héten, tehát 20.-a körül több vadásztársam is tapasztalta hogy ugranak a bakok, de ahogy előttem is írtátok: főleg a fiatalok. A legaktívabban hívó cimbora is csak tízegynéhányat tudott alaposan megnézni, pedig az elmúlt 2 hétben minden nap reggel-este kint volt.

A szomszédos területen eddig 15 bak esett, ebből talán 5-6 ami sípra ugrott be. Bár tegnap reggel egy kb 5 éves, mindkét száron ághiányos bak olyan lendülettel megindult a sutahangra, hogy majd fellökte a vendéget, de az ottani vadőr szerint ez már inkább a kivétel volt...

Szóval felénk is az a tapasztalat, hogy idén nem a szokott időben zajlott az üzekedés.
Naplózva
Viktor
Vendég
« Új üzenet #69 Dátum: 2008. Augusztus 08. - 10:18:53 »

Hát, már nem írom le még egyszer, vagy négyszer írtam és mindig hibát jelez a szerver.

Kareszom! Igen Igen Igen

És hová tűntél?
Naplózva
Szik
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 838


« Új üzenet #70 Dátum: 2008. Augusztus 08. - 10:25:09 »


 Üdv Lupus gyozo
 
 Szik!  gyozo Szik engem nem zavarna ,ha közben fotóznál. Táncol

Dehogynem. Ja bocs épp az élességet állítottam azért nem mondtam hogy lőhető. Elugrott. Nem baj a fotö sikerült.  Majd még hátha látunk másikat-vagy nem. Ha az első bakod közben ilyen történne biztos csuklana a kisérő még ha nyíltan nem is mondanád. Ezt csak egyedül vagy nagyon jó baráttal lehet megcsinálni.
Naplózva

"A tapasztalatot nem az évek súlyával mérik, hanem a megszerzett tudás hasznosításának a mértékével."
P.Zoli
Vendég
« Új üzenet #71 Dátum: 2008. Augusztus 08. - 12:39:08 »

Gratulálok a sikeres vadászoknak és a tapasztalt, ügyes kisérőknek! Igen
Naplózva
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #72 Dátum: 2008. Augusztus 08. - 12:56:32 »

Szervusz Zoli!

A szerverről nem tudok mit mondani, sajnos "nekem" nincs szerverem én is csak egy felhasználó vagyok, orvosolni ezt nem tudom.

Az őznászról.
Azt hiszem akkor kb. ugyanazt tapasztaltuk.
Első itteni őzhívásos hsz.-omban azt hiszem írtam is, hogy július végén amikor kezdtem járni a vendéggel a középkorúak ugrottak, szinte kizárólag csak 4-5 éves bakokat hívtam be. Sem fiatal sem öreg.
Mint ahogyan előző hsz.-omban írtam én is azt tapasztaltam, hogy nincs vehemencia, nincs agresszió az idei őznászban.
Tavaly félelmetes volt, volt olyan alkalom amikor 3 bak robbant be - köztük egy igazi zergekampós - és nagy elánnal kerestek, jöttek.
Idén ezt nem tapasztaltam, sunnyogós, szél alatt lassan és csendben közelítő bakok voltak, ami pedig a legmeglepőbb volt, hogy olyan hívóhangokra jöttek a suták, amire nem gondoltam volna.
Több alkalommal jött be suta panszhangra suta.
Volt olyan nap amikor 5 egyedüli magányos sutát láttunk egy reggeli híváson, bak mégcsak a környezetükben sem volt, holott aug. 1-2át írtunk.
Idén ellenben a gidahang volt az amire szinte alig-alig mozdult valami, egy bakot azért sikerült így lövetni, de alapvetően a gidahang idén nekem nem jött be.
Sikerült 2 jobb bakot elhívni a sutától EGYETLEN alkalommal a panaszhanggal, viszont azt nagyolta a vendég így lövés nem lett.
Érdekes azonban, hogy ugyanezt a nagyobb bakot meglestem utána.
1 azaz egyetlen egy napig volt vehemens, azon az egy napon verte el a villás kisebb bakot, után egy réten legelésztek, egymástól helyenként 50-60 m-re, nemigazán foglalkozott vele.
Mindez július 31-én volt.
Amit idén nagyon hiányoltam az öreg bakok ugrása, vehemenciája.
Egyszer már jó szürkületben mentünk haza, amikor egy lucernára kiszaladt egy suta, vele egy 5 év körüli legény.
A sarokban meg ott legelészett egy láthatóan korosabb bak, amit a keresővel ki tudtam venni, hogy az agancsa is erősebb volt, mint az 5 évesé.
Megh is álltunk, hoyg majd micsoda kaland lesz.
Hát kérem szépen az öreg bak csippentett pár falatot és elballagott, nem reagált az semmiféle hangra.
Másnap este megnéztem a bakot egy rétaljban, nem volt annak semmi baja, egészséges jószág volt, úgyhogy passzivitására nem tudtam magyarázatot.
Mint azt írtam azonban az öregebje nem nagyon erőltette idén.

Szóval összekuszálódtak a dolgok idén, a tavalyi őznász azt tudom mondani nálunk parádés volt olyan kalandokkal, hívásokkal, amiket ritkán tapasztal meg az ember.
...úgylátszik idénre egy kis böjtöt rendelt a sors az "őzhívóknak".

Üdv. w.
Naplózva
Lacus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3936



« Új üzenet #73 Dátum: 2008. Augusztus 08. - 21:37:08 »


 Üdv Szik ! Most még videózhattál volna is.Volt citera és fogyott a levegő.Az a vad ami nekem van megirva .
 Azt csak akkor és csak úgy ,ahogy megvan irva sem előbb sem később. Táncol
Naplózva

Üdv Lacus.

/ " Ifjaik majdnem mindennap vadászaton voltak; ezért aztán attól az időtől fogva mindmostanáig a magyarok jobb vadászok is, mint a többi nemzetek.  "  / Anonymus
Lacus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3936



« Új üzenet #74 Dátum: 2008. Augusztus 08. - 21:50:14 »

  Aug.07.
A pontos bak.

Harmadik alkalommal mentünk ki ,hivni egy bakot.Kétszer már láttuk is,csak elöször nagy volt az izgalom.
A lövés elmaradt.Másodszor pedig későn értünk a lucernás széléhez, a bak meg elsétált messzebb.A sipra rá se bagozott.
Megbeszéltük a vadászmesterrel,hogy legközelebb leülünk egy akác mögé ,közel ahhoz a helyhez ahol megjelenik minden nap.
Igy is történt.Elöző napokban nem nagyon törödtek a hivásra,de ma már korán megjelentek .Több helyen hivtunk a bakok meg rohangáltak össze vissza.
Nekem furcsa volt az egyik  egyszarvú bak viselkedése.Most láttam elöször,hogy mint egy vizsla úgy ment lehajtott fejjel a suta illata után.Közeledett az idő
igy gyorsan elhelyezkedtünk.Az akácfa jól takar kilátas zavartalan,leültünk a füre és várunk.Pár sipolásra előjött egy suta csipegetni,fel-fel nézett az erdő irányába .
Kisvártatva bement,de jött is vissza ,gondoltuk megnézte a gidát.Fél nyolc hirtelen megjelenik a Bak,pontos mint egy óra.Gida hangra felénk fut ,majd megáll.Újabb
strófa előjön még egy suta .Józsi a vadászmester éppen csak picit sípol erre a két őz ,hirtelen 80-van lépésre befut.Szembe állnak,puska kézbe Józsi nyutázza lőhető.
Biztosító ki ,gyorsító előre  a bak csak szemez ,nem akar oldalra fordulni.Rövid fütty kereszbe áll célkereszt rajta ,de mögötte a suta .Fogy a levegő ,végre ellép a bak
tisztán áll .Na most.Hallom a becsapodást ,de térdelő helyzetből nem látom a találat helyét.A bak megperdül félkörivben elrohan ,de meglátjuk a sebet jóhelyre ment a
lövés erősen vérzik.,hatvan méter után elesik,nem mozdul.Nem sietek egy lassú cigi szünet ,majd oda sétálok.Teríték készítés ,töret átadás és jó kivánság a Bakhoz.
Köszönöm Józsi!
 
Tatárszentgyörgy. 08.07. 19.40.

U.i.Tüdőlövés,bemeneti nyilás kb. 6cm,kimenet 10 cm-rel hátrébb 8cm. 

Naplózva

Üdv Lacus.

/ " Ifjaik majdnem mindennap vadászaton voltak; ezért aztán attól az időtől fogva mindmostanáig a magyarok jobb vadászok is, mint a többi nemzetek.  "  / Anonymus
Oldalak: 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 ... 111   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: