Oldalak: 1 ... 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 [87] 88 89 90   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Suta és gida  (Megtekintve 229210 alkalommal)
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #1290 Dátum: 2017. Január 25. - 17:58:26 »

Tartok tőle, az őzünő nem helyesírási hiba!
Márpedig van őz ünő!
Német nyelvterületen a szarvasünő schmaltier,az első agancsú spiesser schmalspiesser( a második agancsú-rózsás- az simán spiesser),a tavalyi suta schmalreh!
Ha a rettenetesen rondára sikeredett tarvad szót elfogadod a német kahlwild fordításából,akkor fogadd el az őz ünő fordítást a schmalreh-ből!
Még mielőtt a szokásos szöveg beindul,nagyon sok foglalkozás nyelve német-magyar keverék,ilyen a vadásznyelv is! A szaknyelv ritkán azonos a magyar nyelvvel! Hogy ne mindig erőlködő németeskedésem "(Huszlavika) kerekedjen ki a mondandómból- a magyar nyelv több,mint 500 hun szavat használ,ugyanennyi szláv, ugor,valamint  török (mivel a magyar nép is török eredetű) szó él a mai magyar nyelvben. Napjainkban pedig működik a globalizáció nyelv "fejlesztő" hatása.
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
vegeza
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3060



« Új üzenet #1291 Dátum: 2017. Január 25. - 18:19:27 »

Öreg barátom mondta egyszer"gyerekek,tannujátok meg becsülni az őzet mert egyszer még annak is fogtok örülni ha egy sztár láttok majd"Ne csodálkozzunk dolgokon amíg a hivatal augasztusra kilövési kvótát ad ki őzünő lövésre.Jelenleg azt látom személyszerint az őzet is ugyanúgy lövik ahogy a szarvast ill.a többi vadfajt- ami kigyün ha farral áll az sem baj egy negy klasszikus szerint -"lűjjed ott is fáj neki"- most meg különösen ,hogy sokan tudják már ,hogy márciustól  vége dalnak .De itt ott olvasható,hogy vannak hosszú gondolom jól bírálható távlövő vadölők akik nem is hajlandók rálőni 350-400m -alatt gondolom jól bírálható ey mezei 7x50-el (ami kereszbe fordul lődd.Szóval ami nem visz el a sakál meg a rabsic annak majd pontot teszünk mi avégére.- de az egész vadászat sorsát ilyen szomorúnak látom és ebben benne van a sokszor megénekelt magyaros deülátás is de sajnos több a személyes tapasztalat nem is oly régi.
Ugye, ezt az őz előző évi nőstény szaporulatának augusztusi lövését, viccnek szántad?
 Stoel
Naplózva

"Sors bona, nihil aliud"
Az optimista angolul tanul, a pesszimista héberül.....
A realista meg lőni!
Bwana
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 770



« Új üzenet #1292 Dátum: 2017. Január 26. - 09:57:35 »

Márpedig van őz ünő!
Német nyelvterületen a szarvasünő schmaltier,az első agancsú spiesser schmalspiesser( a második agancsú-rózsás- az simán spiesser),a tavalyi suta schmalreh!
Ha a rettenetesen rondára sikeredett tarvad szót elfogadod a német kahlwild fordításából,akkor fogadd el az őz ünő fordítást a schmalreh-ből!
Még mielőtt a szokásos szöveg beindul,nagyon sok foglalkozás nyelve német-magyar keverék,ilyen a vadásznyelv is! A szaknyelv ritkán azonos a magyar nyelvvel! Hogy ne mindig erőlködő németeskedésem "(Huszlavika) kerekedjen ki a mondandómból- a magyar nyelv több,mint 500 hun szavat használ,ugyanennyi szláv, ugor,valamint  török (mivel a magyar nép is török eredetű) szó él a mai magyar nyelvben. Napjainkban pedig működik a globalizáció nyelv "fejlesztő" hatása.

Kb. annyira tudom elfogadni mint a "selejtezést".
Naplózva

Mint azt bölcs elmeprofeszorom mondogatta: "Ne siesd el a gyógyítást, néha jó a hülye a háznál"!

Minden este bánva bánják, Hogy e vadat mér' kivánják, Mért is űzik egyre, nyomba,
Tévelyítő bús vadonba.
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14839



« Új üzenet #1293 Dátum: 2017. Január 26. - 12:04:57 »

Érdekes ez a megosztottság az őz tarvad vadászatát illetően. Nekem is van olyan vadásztársam, aki remegve hajt minden trófeás vadra, a tarvadat „lelkiismereti” okból nem lövi. Úgy gondolom, ezek vadászata épen úgy  hozzátartozik a vadgazdálkodáshoz, és ad legalább akkora vadászélményt, mint egy őzbak elejtése, még ha trófeát nem is tudunk a falra akasztani.  Ha rajtam múlna, én a gidák szelektálását csak január-február hónapra korlátoznám, a suta vadászatát pedig az ellés előtti, és a párzás megelőző hónapra korlátoznám. Mielőtt levennétek a fejemet egy kissé meg is magyaráznám, hogy miért. A gidák - ha már minden áron ki kell lőni őket - januárra már elérik azt a súlyt, ami már gazdaságilag is megéri, és nem 5-6 kg jószágokat kell elejteni. Arról nem is beszélve, hogy akkorra már igen csak szembetűnő a jól fejlett, egészséges, és a nem kívánatos gidák közötti különbség!  A suta vadászatánál szvsz sokkal kevesebb hibás kilövés lenne, ha azokat a sutákat ejtenénk el amelyeken tavasszal egyértelműen látszik, hogy nem vemhesek. Igen, tudom, hogy vannak olyan évek, amikor a suta úgymond pihen, de még így is jobb lenne a téves kilövés  aránya mint a januárban, februárban elejtett már sokszor arasznyi gidát hordó sutáknál. Ezt a véleményemet már több illetékes helyen elmondtam, általában az volt a válasz, hogy ellés előtt nem kell zavarni az állományt! Kérdezem, mennyivel lenne jobban zavarva, mint azt akkor éppen folyó őzbakvadászat során? (Persze nem autóból, az egész területet végigbarmolva kell vadászni!) Az tény, hogy sokkal nagyobb hangsúlyt kell fektetni a szakszerű elbírálásra a jövőben, mert egy egész populációt tehetünk tönkre évekre. Egyébként azt tartom, hogy semmivel nem nehezebb a tarvad bírálata, mint a baké, és meg is tanulható.   Évek óta folyik a vita, hogy a bak, vagy a suta örökít e többet. Mostanában egy kicsit többet foglalkoztam az öröklés kérdésével. Érdekesség képen felteszek ide egy kutatási eredményt.

 
Érdemes egy kicsit elgondolkodni rajta. Mint a táblázatból kiderül, az utód összesen 18 % ot örököl a szülőktől. Ha feltételezzük, hogy 50-50 % a megoszlás, akkor a bak max 9 %-ban örökíti a génjeit, míg az 52 % az anyai hatástól függ!  A 30 % ismeretlen eredetnél csak gondolom itt a zavartság, a táplálkozás, az éghajlat, a talaj , stb. lehet a meghatározó tényező!
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #1294 Dátum: 2017. Január 26. - 21:53:36 »

Minap összefutottam a körzetemben (felénk mindenkinek van egy saját körzete) az erdésszel, vagy valami olyasforma emberrel. Panaszkodott a vadkár miatt (pár hónapja a szakértő valami 15 ezer Ft vadkárt állapított meg - az egész terület 150 ha asszem, nemtom a 15 ezer mekkora részre esik...) Elmondása szerint egy őz egy nap alatt egy hektár erdőt tesz gallyra...és erről "akadémiai vitát" sem volt hajlandó nyitni az "úr", mert mint mondotta, ez "TÉNY". Úgyhogy ezeket a "bégető bambikat" sajnos ki kell irtani...Sokat nem cseverésztünk. Elmondta, hogy itt meg ott lesz termelés hamarosan, és odébbálltak. Szerencsére. Két három napig úgy belémb@szta az ideget az egész jelenet, hogy csak na. Mind a mai napig, ha visszagondolok. Van baj, nem kicsi. Azon a részen én a következő ciklusban nem vadászom, eddig se nagyon emeltem puskát őz tarvadra (a korábban mások által felsorakoztatott érvek okán - vadászni meg annyi mindenre lehet még, inkább ülök egész éjjel egy "koszos" rókáért egy faágon), de így a maradék rövid időben még úgy sem fogok ezen a területrészen az tuti.
Szerencséje van a "barátodnak",hogy nem nekem tartott előadást.
Az én szememben az az erdész,aki nem szereti a vadat,az nem erdész!
Biológiai törvény,hogy a szükséges tápanyag mennyiségét a felület-tömeg aránya határozza meg. Fajlagosan tehát több a tápanyag igénye egy őznek,mint egy szarvasnak.
Egy hektár erdő vegetációs időben több mázsa ennivalót ad,aminek zöme legelhető és nem fás szárú. Téli időben egy ha tölgy erdősítésen 18 kg rügyet talál a vad,de van egy kevés legelhető anyag is.
Visszatérve az őzre- ha naponta kettő kg táplálékot vesz fel,ami még télen sem homogén rügy,akkor mit tesz tönkre egy nap alatt? A "barátod" gondolkodó képességét biztosan,mert ilyen elvakult szemlélete gondolkodóképesen nem lenne.
Erdőjáró fórumtársunkkal kiveséztük a kérdést. Elmondtam Neki is,hogy én évtizedekig a két tábor között "lebegtem". Az erdészkollégák közül néhányan nem tudták elfogadni,hogy én szeretem a vadat,pedig az tönkreteszi az erdőt és még vadász is vagyok. A vadászkollégák pedig nehezen fogadták el,hogy erdész is vagyok. Nekem mindegy volt,hogy üzemi,vagy társasági területen végeztem erdészeti feladatot,minkét helyen úgy hajtottam végre,hogy legyen ennivaló és az erdő is eltűrje a vad jelenlétét.
Egyszer egy korábban ápolatlan tölgyesnek indított,de nagy területen beakácosodott tisztításban majdnem megrovást kaptam,hogy az akácokat nem tőben vágattam ki,hanem olyan magasságban,hogy a szarvas bőgéskor ,ha neki akar állni a  ritka hálózatban álló kímélendő tölgyeken verni,akkor a hasa magasságáig hegyes végűen meghagyott akácnyársak miatt nem áll le,inkább keres másik verőfát. A nyugdíjas búcsúztatómon odajött az egyik egyébként ott vadászó kolléga és felidézte,hogy az új kolléga tisztítási módszerén Ők is hogy felháborodtak. Aztán valahogy egy százhúsz évvel korábbi Erdészeti lapokban megtalálták ezt a módszert és akkor nagyon beváltnak ítélték. Elmentek megnézni,hogy az én kerületemben hogy vált be a módszer.
-És igazad volt öregem és igazad volt!
Akkor mondtam neki,hogy én ezt kényszerűségből a vadaskertben (otthon)az irodalmi anyag ismerete nélkül találtam ki és ott is bevált.
Most már csak a "barátod" állománynevelő,gyérítésjelölő munkájára és a termelései ipari fa kihozatalára lennék kíváncsi!
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
uzbence
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2149



« Új üzenet #1295 Dátum: 2017. Január 27. - 08:32:44 »

 Igen Igen

Én nem vagyok kíváncsi erre az emberre. Ugyanakkor szomorúsággal tölt el nagyon. Azt remélem csak, hogy ebben a rövid időben nem futok vele össze már többet...Még most hétvégén hazamegyek, cserkelek egyet fent, vagy kettőt, aztán lehozom a leseimet.
Én annak idején az erdészetire készültem (egyetem), aztán eltérítettek. Nem bánom, így alakult, jó ez így is. Fájdalmas látni azonban az ilyen "jelenségeket". Az elődje is dettó ilyen nagy marha volt. Gyanítom, hogy a jó szakemberek máshol dolgoznak, netán külföldön...azért nagyon remélem, hogy az ilyenekből nem sok van. Naiv vagyok. Eleve felháborít, hogy van munkája az ilyennek.
Naplózva
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #1296 Dátum: 2017. Január 27. - 08:53:27 »

Igen Igen

Én nem vagyok kíváncsi erre az emberre. Ugyanakkor szomorúsággal tölt el nagyon. Azt remélem csak, hogy ebben a rövid időben nem futok vele össze már többet...Még most hétvégén hazamegyek, cserkelek egyet fent, vagy kettőt, aztán lehozom a leseimet.
Én annak idején az erdészetire készültem (egyetem), aztán eltérítettek. Nem bánom, így alakult, jó ez így is. Fájdalmas látni azonban az ilyen "jelenségeket". Az elődje is dettó ilyen nagy marha volt. Gyanítom, hogy a jó szakemberek máshol dolgoznak, netán külföldön...azért nagyon remélem, hogy az ilyenekből nem sok van. Naiv vagyok. Eleve felháborít, hogy van munkája az ilyennek.
Ne csüggedj! Egyre több ilyen "szakember" lesz a pályán!
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14839



« Új üzenet #1297 Dátum: 2017. Január 27. - 09:44:44 »

Ne csüggedj! Egyre több ilyen "szakember" lesz a pályán!

Még ennél is több?  Már így is telített a "piac"!   :Mosolyog Röhög
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Balkóbátya
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 11246


Lábonlőtt Akác törzsfőnök


« Új üzenet #1298 Dátum: 2017. Január 27. - 09:57:01 »

Ne csüggedj! Egyre több ilyen "szakember" lesz a pályán!
A felnövő generációk értelmi képességeiről sajnos nekem is ilyen információim vannak. A gond az,hogy az évtizedek óta pályán lévő "szakemberek" zöme hasonlóan debil.  Stoel Megfigyeléseim szerint az 50-70 éves mezőgazdasági mérnökök/erdészek/stb. jelentős része túúúkébzet... (Egyikük-már meséltem-fülem hallatára kérdezte apósomat,hogy a Lajost az ugye ly-nal kell írni.... Rííí ) Egy másikkal évekig civódtam evidenciákon...Nekem lett igazam,de az a napi stressz,amit a vele közös (kényszerű) munka okozott,sok ősz hajszálat,magas vérnyomást,idegbajt eredményezett. A művelt és széleslátókörű szakemberektől elnézést kérek,ismerek olyanokat is. A helyi erdész pl. nagyon  Igen.
Naplózva

„ Ha el tudnánk adni a tapasztalatainkat annyiért, amennyibe nekünk kerültek: milliomosok lennénk. ”

Abigail Van Buren
Fegbock
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1487


« Új üzenet #1299 Dátum: 2017. Január 29. - 13:55:37 »

Még egy téma eszembe jutott a napokban!
Régebben is volt már róla szó, hogy sok társaságnál a tagok nem lelkesednek a suta, gida elejtéséért, így ez több helyen a hivatásos vadász kötelessége. Néhány társaság pedig megpróbál bérvadászokat toborozni, de 10-15 ezer Ft/db áron! Ennyiért pedig nem sok belföldi jelentkező van, ha pedig jön valaki, az is csak egy darabot szeretne egy jó cserkelés keretében! Így a vadőr le van kötve és a keret sem nagyon apad.
Nem érné meg, hogy fogadnak mondjuk 20 ezer Ft napidíjért (+km pénz) bérvadászt és az annyit lőhet, amennyit az adott napon ideje, meg szerencséje enged?
Naplózva

Minden lövésem, amely talál, azonnal öljön! De ha nem öl, akkor ne ejtsen sebet!
HunterDave
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 591



« Új üzenet #1300 Dátum: 2017. Január 29. - 15:20:48 »

Még egy téma eszembe jutott a napokban!
Régebben is volt már róla szó, hogy sok társaságnál a tagok nem lelkesednek a suta, gida elejtéséért, így ez több helyen a hivatásos vadász kötelessége. Néhány társaság pedig megpróbál bérvadászokat toborozni, de 10-15 ezer Ft/db áron! Ennyiért pedig nem sok belföldi jelentkező van, ha pedig jön valaki, az is csak egy darabot szeretne egy jó cserkelés keretében! Így a vadőr le van kötve és a keret sem nagyon apad.
Nem érné meg, hogy fogadnak mondjuk 20 ezer Ft napidíjért (+km pénz) bérvadászt és az annyit lőhet, amennyit az adott napon ideje, meg szerencséje enged?
Abból meg az lenne, hogy a sok ügyvezető igazgató, akiknek nincs idejük, meg elkényeztetett ficsúr (gyűjtőnevükön a kiskirályok), fellázadnának, hogy egy jött-ment bérvadász egy nap több vadat ejt el, mint ők egész évben, miközben fizetik a drága tagdíjat, de 15x ha kimegy egész évben, akkor is bikára meg bakra.
Naplózva
Sanyooo
Vendég
« Új üzenet #1301 Dátum: 2017. Január 29. - 15:34:36 »

Még egy téma eszembe jutott a napokban!
Régebben is volt már róla szó, hogy sok társaságnál a tagok nem lelkesednek a suta, gida elejtéséért, így ez több helyen a hivatásos vadász kötelessége. Néhány társaság pedig megpróbál bérvadászokat toborozni, de 10-15 ezer Ft/db áron! Ennyiért pedig nem sok belföldi jelentkező van, ha pedig jön valaki, az is csak egy darabot szeretne egy jó cserkelés keretében! Így a vadőr le van kötve és a keret sem nagyon apad.
Nem érné meg, hogy fogadnak mondjuk 20 ezer Ft napidíjért (+km pénz) bérvadászt és az annyit lőhet, amennyit az adott napon ideje, meg szerencséje enged?

Erről már többször beszéltünk az elmúlt év(tized)ekben, jó lenne, eddig nemigen realizálódott.
Naplózva
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #1302 Dátum: 2017. Január 29. - 17:24:37 »

Még egy téma eszembe jutott a napokban!
Régebben is volt már róla szó, hogy sok társaságnál a tagok nem lelkesednek a suta, gida elejtéséért, így ez több helyen a hivatásos vadász kötelessége. Néhány társaság pedig megpróbál bérvadászokat toborozni, de 10-15 ezer Ft/db áron! Ennyiért pedig nem sok belföldi jelentkező van, ha pedig jön valaki, az is csak egy darabot szeretne egy jó cserkelés keretében! Így a vadőr le van kötve és a keret sem nagyon apad.
Nem érné meg, hogy fogadnak mondjuk 20 ezer Ft napidíjért (+km pénz) bérvadászt és az annyit lőhet, amennyit az adott napon ideje, meg szerencséje enged?
"Nem érné meg, hogy fogadnak mondjuk 20 ezer Ft napidíjért (+km pénz) bérvadászt és az annyit lőhet, amennyit az adott napon ideje, meg szerencséje enged?"
 Sátáni gondolat! Ez maga lenne a káosz! Ez a modernizáció lényege!
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
zerge69
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 190



« Új üzenet #1303 Dátum: 2017. November 24. - 08:28:44 »

Üdv a Vadásznak!

A héten végre kijutottam vadászni! (Kicsit húzósak voltak az utóbbi hónapjaim, összeszaladt három meló ami miatt nem volt időm kijárni.)
A hivatásos tanácsára először egy mustárral "zöldített" területre ültem ki, de órákon át semmi nem mozdult.
Előre megbeszéltük, ha úgy látom, hogy halott a terület hívjam és átmegyünk egy repce táblára.
Negyedótrányi sárdagasztás után megálltunk a repce szélében és elcserkeltünk egy füves/bokros domb tetejére, onnan szemléltük az eseményeket.
Félórányi várakozás után kiváltott az erdőből egy suta a gidájával, majd úgy 220 méterre tőlünk elkezdtek legelni.
Loptunk egy kicsit a távolságból, de így is elég messziről (180méter) kellett lőbotról lövést leadnom, (nem szeretek botról lőni, inkább a lesen feltámasztott, vagy a földön fekvős pozíciót szeretem, azt érzem stabilnak).  A lövésem mellé ment negyedórányi ellenörzés (rálövés helye, beváltás az erdőbe, egy kis nyomkövetés az erdőben) után egyetértettünk, hogy nem sebeztem.
Megkönnyebülve, bár kicsit bosszankodva a hibázásom miatt elindultunk az autó felé, amikor tőlünk úgy 400 méterre kiváltott egy suta a repcére és bicegve elindult felénk, maj legelészve megállt.
Közelebb kerülni semmi esélyünk nem volt, ezért a repce szélén egy kis árokba lekuporodtunk, a suta nem vett észre és tovább legelészett.
Becsültük a köztünk lévő távolságot, mindketten úgy láttuk ,hogy 300 méter fölött van, aztán úgy döntöttem fekvő pozícióból megpróbálom meglőni.
Kabátomat levettem abból hajtogattam támasztékot a fegyvernek, lefeküdtem és felkészültem a lövésre, még egy utolsó egyeztetés "Mennyire van? 300 fölött egy kicsivel."
A céltávcső 2. irányzójelét (az első 200 méterre van belőve/ így a második 300 méteren "nulláz") a suta lapockája mögé helyeztem, majd lőttem.
Jól hallható becsapódás után a suta helyben maradt, örömködés/gratuláció, majd elindultunk a vadhoz, mindketten szótlanul haladtunk (én közben a már többször letesztelt "méteres" lépéseimet számoltam). Odaérve 325-ig jutottam, és Ákos barátom ekkor szólalt meg "Én 320 métert számoltam."
A lövedék oda met ahova szántam a bal lapocka mögötti alig látható bemenetet és a jobb oldalon kicsit a lapockát is érő pár centis kimenetet hagyva maga mögött.
Gratuláció, töretek, fényképek, majd a vadat elrendezve elindultunk haza.
Jó vadászat volt, örülök, hogy a hibámat azonnal tudtam javítani, és így nem dolgozik bennem napokig, hogy mit rontottam el (a lőbotot, meg lehet, hogy elfelejtem örökre...)

( 243 Win, Gecco Express 5g, 320 méter)

Üdv a vadásznak.



Naplózva
Sebipeti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 333



« Új üzenet #1304 Dátum: 2017. November 25. - 01:41:28 »

Szia Zerge69,

Gratulalok!  Igen

Ha az ember tudja a fegyver/loszer/tavcso hatarait es ezt loteren kiprobalta mar nem egyszer,illetve a lopozicio is megfelelo,+ nem lehet kozelebb cserkelni,akkor azt mondom rendben,el lehet engedni a lovedeket az utjara. Vagy hazamenni es masnap kozelebb ulni. Ezt mindenkinek maganak kell eldonteni az adott szituacioban.

Jo kaliber ez a 243-as Winchester,nekem is volt (CZ 550 Lux),de elcsereltem a vegyescsovumre,mert akkor (es most is) az kellett annak a 'bogarnak...

Milyen celtavcso van a puskadon?!

Udv.  Emelem
Naplózva
Oldalak: 1 ... 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 [87] 88 89 90   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: