Oldalak: 1 ... 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 [86] 87 88 89 90   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Suta és gida  (Megtekintve 229202 alkalommal)
Anti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2681



« Új üzenet #1275 Dátum: 2017. Január 24. - 14:52:13 »

Sokaktól hallom ezt, hogy nem szívesen vadásznak rá, nem teljesen értem, hogy miért. Az igaz, hogy nem akkora kihívás, mint a hívó vadászat, de akkor is... H
 Emelem

 Emelem

 Igen

Én is kedvelem ennek a vadfajnak (és ivarnak) a vadászatát is. Persze semmiképpen se kocsiból "halomra lövöldözve" őket, de még lesről se annyira. Cserkelve viszont szerintem is igazi vadászélményt adhat.
És igen is kijelentem, hogy én nem selejtezni és nem is létszámcsökkenteni megyek ki, hanem Vadászni.
Persze a lövés elengedése előtt megpróbálom legjobb tudásom szerint szakmai szemmel elbírálni az elém kerülő vadat.
Azt meg már ezerszer túltárgyaltuk, hogy egy területen nincs annyi beteg, borzas, rossz kondicióju tarvad, hogy csak olyat lőjünk.
Ha pl. az általam elejtett gida valaki szerint nem volt megfelelő kilövés, mondja ki. Én nem sértődök meg rajta. Minden esetre, akkor a becserkelt rudliból ez volt a legkisebb. Ennyi...

 Wave
Naplózva

"kilenc és fölötte"
I shot the sheriff, but I did not shoot the deputy...
Janikafox
Vendég
« Új üzenet #1276 Dátum: 2017. Január 24. - 19:13:42 »

Emelem

 Igen

Én is kedvelem ennek a vadfajnak (és ivarnak) a vadászatát is. Persze semmiképpen se kocsiból "halomra lövöldözve" őket, de még lesről se annyira. Cserkelve viszont szerintem is igazi vadászélményt adhat.
És igen is kijelentem, hogy én nem selejtezni és nem is létszámcsökkenteni megyek ki, hanem Vadászni.
Persze a lövés elengedése előtt megpróbálom legjobb tudásom szerint szakmai szemmel elbírálni az elém kerülő vadat.
Azt meg már ezerszer túltárgyaltuk, hogy egy területen nincs annyi beteg, borzas, rossz kondicióju tarvad, hogy csak olyat lőjünk.
Ha pl. az általam elejtett gida valaki szerint nem volt megfelelő kilövés, mondja ki. Én nem sértődök meg rajta. Minden esetre, akkor a becserkelt rudliból ez volt a legkisebb. Ennyi...

 Wave

 Igen

 Emelem
Naplózva
Fegbock
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1487


« Új üzenet #1277 Dátum: 2017. Január 24. - 19:18:38 »

Sokaktól hallom ezt, hogy nem szívesen vadásznak rá, nem teljesen értem, hogy miért. Az igaz, hogy nem akkora kihívás, mint a hívó vadászat, de akkor is... Hétvégén volt szerencsém nekem is sutára vadásznom, a fagy és a hó miatt bizony minden úgy ropogott, mintha chipsen jártunk volna. Szeretek cserkelni, figyelni az apró részletekre, még arra is, hogy ha ropog minden, akkor egyszerre lépjünk, stb...

Nálunk is így van, hogy őzre csak a hivatásos vadász kiséretében vadászhatunk Szerintem rendben van így.

 Emelem
Van előnye is, meg hátránya is! Mondjuk a kilövési keret 150 suta és gida, van két hivatásos vadász, meg egy estére 5 tag, plusz 2 fizetős vendég és még válogatni is kellene az állományból. Ilyenkor ki kit kísér?
A legtöbb nagyvadas területen, amikor kezdődne az őz tarvad idénye, még igencsak szarvasra vadásznak, mikor lemegy a kukorica, akkor meg a disznót űzi mindenki. Februárban meg az előrehaladott vemhesség miatt már nem zavarjuk az őzet, tehát mi marad? December, január! Viszont akkor mindkét hivatásosnak -egyéb teendőik mellett- szinte minden reggel, meg este eredményt kell produkálni ahhoz, hogy a terv teljesítve legyen! Ilyenkor aztán -a legtöbb helyen- néhány eredménytelen cserkelés után kezdődik az autózgatás. (Tisztelet a kivételnek!)
Naplózva

Minden lövésem, amely talál, azonnal öljön! De ha nem öl, akkor ne ejtsen sebet!
godena
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1519



« Új üzenet #1278 Dátum: 2017. Január 24. - 19:26:13 »

... kezdődik az autózgatás. (Tisztelet a kivételnek!)

Nálunk -jaj, dehogy is- hallottam van olyan, aki azt hiszi, hogy így kell vadászni...  Stoel
Naplózva

"A VADÁSZAT számomra egy életre szóló ösztönös elhivatottság.
Alázatos szolgálata erdőnek, vadnak egyaránt" - Bornemisza Péter
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #1279 Dátum: 2017. Január 24. - 19:41:30 »

Szervusztok.

Nagyon nehéz a suta vad "selejtézése" vagy inkább létszám csökkentése. Mivel sookan nem szeretik löni (köztük én sem) de mégis elkell végezni mert a hívatal meg tervet teljesiteni kell.
De mindenki a szezon végére hadja ,igy ami be vár vagy keresztbe áll teritékre kerül. Abban igaza van wildhegernek,hogy a suta vad szelekciója mennyire befolyásolja az állomány fejletségét.
Ahogy a szarvasnál is beigazolodott,hogy a korai ehén ellövés mennyire vissza veti a bikafejlődését ez igaz az Őzrre is. Igazábol a fiatal gyenge és az öreg meddő példányokat kellene kiemelni az állománybol. Az álltalános szemlélet a gyenge borzas ,sovány egyedek lennének. De egy ilyen kemény tél pontosabban hosszú hideg időjárás nagyban le tudja rontani az állomány kondocióját (föleg ott ahol a hozzá táplálás minimális). Evvel egyidöben megindul a vehem fejlődése ami plusz terhet jelent a sutának. Vissza térve Attila sutájához látszik rajta,hogy idős az állómányt nem ismerem.Nézzétek meg alengyel képét mit láttok rajta egy szép egészséges suta és egy gömbölyü suta gida van a képen .Minden roszzindulat nélkül írom ezt .Mert még itt csak hadján de látnátok mi van a facén . Vannak olyan területek ahol csak a hívatásos kollegával lehet tarvadat is lőni (ami nem biztós,hogy hiba). Sőt ha jól tudom pl Ausztriában van nyári un Őz ünő vadászat (föleg ilyenkor vegetációs idően jönnek ki a kondicios külümbségek).

üdv:HSanyi
Mivel, Mi nagyjából nézetazonosságon vagyunk ebben a kérdésben, így Elvtársak vagyunk! De csak ilyen szinten lehetünk elvtársak,mert Hofi engem a Nem elvtárs elvtársak közé sorolt.
Továbbfűzve Elvtársam gondolatmenetét nagyon nem tudjuk,mit csinálunk a sutavad selejtezésekor, mire kényszerít Minket a statisztika.Még mindig görcsösen ragaszkodnak az uralkodó paradigma képviselői a bevett rossz módszerekhez. Pedig elég sok tanulmány bizonyította,hogy a legtökéletesebb állományfejlesztő tevékenység az élőhely fejlesztés. Azt is egyre gyakrabban bizonyítják,hogy az anya meghatározó szerepe többszöröse az apáénak az örökítésben. Uralkodó paradigma szerint a hazai szarvasállomány genetikailag homogén, ezt az őzre is mondják.  Nincs két azonos DNS-sel rendelkező ember,tehát hasonlóan nézhet ki ez a vadállománynál is. Hogy ne legyen túl egyszerű erre rárakódik az élőhely  negatív,vagy pozitív szerepe.
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #1280 Dátum: 2017. Január 24. - 19:46:03 »

Van előnye is, meg hátránya is! Mondjuk a kilövési keret 150 suta és gida, van két hivatásos vadász, meg egy estére 5 tag, plusz 2 fizetős vendég és még válogatni is kellene az állományból. Ilyenkor ki kit kísér?
A legtöbb nagyvadas területen, amikor kezdődne az őz tarvad idénye, még igencsak szarvasra vadásznak, mikor lemegy a kukorica, akkor meg a disznót űzi mindenki. Februárban meg az előrehaladott vemhesség miatt már nem zavarjuk az őzet, tehát mi marad? December, január! Viszont akkor mindkét hivatásosnak -egyéb teendőik mellett- szinte minden reggel, meg este eredményt kell produkálni ahhoz, hogy a terv teljesítve legyen! Ilyenkor aztán -a legtöbb helyen- néhány eredménytelen cserkelés után kezdődik az autózgatás. (Tisztelet a kivételnek!)

Még nem kérdőjeleztétek meg a terv megfelelőségét?
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
zajandras
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 940


« Új üzenet #1281 Dátum: 2017. Január 24. - 19:48:14 »

December, január! Viszont akkor mindkét hivatásosnak -egyéb teendőik mellett- szinte minden reggel, meg este eredményt kell produkálni ahhoz, hogy a terv teljesítve legyen!

Ez visszavezet egyrészt a szakember hiányra, ami megint csak ezer témát vet fel. De ha foglalkoznak vele és ütemezik, akkor 4 hónap jut a 150 sutára és gidára. A gond az, amikor csak dec. jan. marad, amiből kb 10 nap elment az Ünnepekre és le se vontuk az időjárás miatt kimaradó napokat.
Az autózás megint más téma -főleg abban az esetben amit te írtál. Én, mint nem hivatásos vadász, csak saját örömömre  ugyanolyan szívesen cserkelek sutára, mint bármelyik más vadra. Ezért nem értem, hogy miért szegény suta olyan kelletlen zsákmány sokaknak. Kacsának sincs agancsa... Vállat von
Naplózva

"Már az is megérte, hogy sétáltunk egy jót..."
zajandras
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 940


« Új üzenet #1282 Dátum: 2017. Január 24. - 19:50:52 »

Még nem kérdőjeleztétek meg a terv megfelelőségét?

 Igen

Ez pedig a másik dolog... Nálunk is több, mint dupláját írták elő, mint ami indokolt. Türelmetlenül
Naplózva

"Már az is megérte, hogy sétáltunk egy jót..."
molnargoreny
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 126


« Új üzenet #1283 Dátum: 2017. Január 25. - 05:54:35 »

Van előnye is, meg hátránya is! Mondjuk a kilövési keret 150 suta és gida, van két hivatásos vadász, meg egy estére 5 tag, plusz 2 fizetős vendég és még válogatni is kellene az állományból. Ilyenkor ki kit kísér?


...
Jó lenne a hasznosítani kívánt tarvad mennyiség 70%-át december vége, január közepéig meglőni, selejtezni... Itt ezer dolog van amiről lehetne írni mi van elméletben, gyakorlatban onnan kezdve, hogy még idény elején lehetne igazán selejtezni, mikor lehet látni ki kivel van, melyik suta van egyedül, nem úgy, hogy megyünk az autóval, cserkelve, kúszva, mászva akárhogy nagy nehezen elérjük a rudlit és oké jobbról a másodikat lőjjed már Jóska mert mindjárt mennek.
Külön ki lehetne térni az őszi takarásra, az időjárásra, a vendégre is, hogy hogyan szeretne vadászni, mert ugye valaki csak lesen akar, valaki csak autóval, valaki csak platóssal, valaki cserkelve, stb stb... A vendég mikor van itt, mert ha vadászat ha nem, ha több (tíz) tarvadat akar elejteni egy-két vendég rövid idő alatt, akkor megint meg lehet kérdőjelezni, hogy két nap alatt 60 tarvadba mi csúszik be.
És nem utolsó sorban arról is lehetne beszélni, hogy sajnos az a szerencsétlen gida október-novemberben még lehet, hogy csak 8 kg zsigerelve és ez kompetenciába nem elég, jó lenne ha már nagyobb lenne, vagy marad az, hogy suta kéne, de nincs hova rakni, majd januárban, meg minek akarom én megrövidíteni a vadászati idényt amikor február utolsó napjáig lehet lőni (?!), meg ugye megvannak a kiskapuk, hogy még március elejéig is hajtsuk, zavarjuk szerencsétleneket, aztán pár hét és jöhet a bakozás nyugodt (nak hitt) körülmények közt.
És talán ez a legnagyobb baj, amit nevezhetnénk vadásztársadalomnak -tisztelet a kivételnek- ha vadászati nagyhatalom voltunk,vagyunk, leszünk, vagy szeretnénk újra azok lenni...
Jó lenne a fejekben is rendet tenni, utána "szakmázni" is. A hivatásosoknak nem tudom mikor sikerül kitámolyogni ebből a szükséges rossz pozícióból, egzisztenciálisan semmibe vett kutya, lábtörlő, udvaros titulusokból.
Képekről, leírtakból nem lehet egy területet ismerni, nem is ildomos bírálni, nem tudjuk a becsült vadlétszámot, a ténylegest sem, az aktív tagok számát sem -akik jobb esetben lőni is tudnak-, a vendégkört sem, és a "bent ragadt" tarvad számot sem.
A nagyvadlétszám sok helyen alá van becsülve, pláne a területosztódás, nagyvadapasztások miatt is. Sokan nem is akarnak, nem is tudnak több tagdíjat fizetni -ugye ha nincs mit eladni, mert meglőttünk mindent, elpusztult x darab, összeomlott az állomány akkor fizetni kell(ene)-
Majd idén jönnek érdekes számok, ahol eddig x nagyságú területen lőttek 150 tarvadat és a terület kettémegy, ott mindét területen lőnek 100-100-at?!
Ez a pár sor csak egy "úgy hallottam", "állítólag" történet, senki ne vegye magára! A Jóskáknak is elnézést!

 Emelem
Naplózva
Hegedűs Sándor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1467


« Új üzenet #1284 Dátum: 2017. Január 25. - 08:56:47 »

Szervusztok.
Azért is jó ez a fórum,mert több szemszögböl is láthatja az ember a véleményeket.De válasszuk szét a "vadász" és vadgazda érdekeit.
Egyszerübb a vadász mert Ő mit akar élményt ,zsákmányt sikeres vadászatot,ha nem a saját területén vadászik akkor nem is érdekli,hogy mi van ott.
Amire ki mondják a verdiktet az ő teritékre hozza (jobb esetben).
Nincs is evvel baj mert Ő le rázza a felelőséget magáról evvel.
A Vadgazda az másképpen látja (kéne látnia ) a helyzetet.Neki fontos az állomány figyelmesen vigyázznia kéne rá.
Apróvadas területen ahol a fő bevételi forrás a Őz ( abból is a Bak ) bár a tarvad húsértéke sem elvetendő .Ott ügyelnek rá ,hogy lehetőleg a gida (suta vad) legyen és a suták ból
inkább az idős állományból ( lehetőleg meddő) legyen kiemelve az elejtendő. Itt biztos hogy lesz hívatásos kollégának ideje arra ,hogy ott legyen .De vannak olyan tagok akik biztósan
birálják a tarvadat is.
Nagyvadas területen ahol az Őz még mindig "tőltelék" vadnak számit ott már nem forditanak ekkora figyelmet rá. Ott a bika ill a hajtások hozzák a bevétel sürüjét. Itt már nem forditanak akkora hangsúlyt erre.
De majd most az új felállásban mindenki eltudja majd dönteni ,hogy mivel szeretne gazdálkodni .Az Őz hállás és meghállálja a gondoskodást ,egy jól takarmányozott területen 3 év alatt +10% trófea tömeg növekedés várható.
De kérdezek tőletek egy érdekes dolgot, az éves teriték az országosan több mint 100.000 db ebből kb 1000db elhullást jelentenek be kb 1000 db jelentet sebzés (utánkeresés van) ha csak 10% a sebzési arány akkor hol a többi. Mi müküdtetünk egy kutyás egyesületet mit mondjak minimális a suta vadhoz történö hívás. De ez igaz a többi tarvadra is.
Csak,hogy hasznositjuk az állományt?

Másik érdekes dolog,hogy van itt a fórumon jó pár Őzes szakember kínek szívesen olvasnám a véleményét de csendben vannak .

Papp István barátomék életre hívták a Magyar Őzért alapitványt a Fehován külön lesz neki egy kis bemutatója ahol szívesen várunk minden Őz íránt érdeklödöt egy szakmai beszélgetésre.

üdv:HSanyi.

Naplózva
rem223
Vadász
*****
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 215


« Új üzenet #1285 Dátum: 2017. Január 25. - 12:02:14 »

Öreg barátom mondta egyszer"gyerekek,tannujátok meg becsülni az őzet mert egyszer még annak is fogtok örülni ha egy sztár láttok majd"Ne csodálkozzunk dolgokon amíg a hivatal augasztusra kilövési kvótát ad ki őzünő lövésre.Jelenleg azt látom személyszerint az őzet is ugyanúgy lövik ahogy a szarvast ill.a többi vadfajt- ami kigyün ha farral áll az sem baj egy negy klasszikus szerint -"lűjjed ott is fáj neki"- most meg különösen ,hogy sokan tudják már ,hogy márciustól  vége dalnak .De itt ott olvasható,hogy vannak hosszú gondolom jól bírálható távlövő vadölők akik nem is hajlandók rálőni 350-400m -alatt gondolom jól bírálható ey mezei 7x50-el (ami kereszbe fordul lődd.Szóval ami nem visz el a sakál meg a rabsic annak majd pontot teszünk mi avégére.- de az egész vadászat sorsát ilyen szomorúnak látom és ebben benne van a sokszor megénekelt magyaros deülátás is de sajnos több a személyes tapasztalat nem is oly régi.
Naplózva
rem223
Vadász
*****
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 215


« Új üzenet #1286 Dátum: 2017. Január 25. - 12:10:57 »

Elnézést a helyesírási hibákért, telefonról írva nem vettem észre csak most vissza olvasva . Stoel
Naplózva
uzbence
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2149



« Új üzenet #1287 Dátum: 2017. Január 25. - 13:00:05 »

Minap összefutottam a körzetemben (felénk mindenkinek van egy saját körzete) az erdésszel, vagy valami olyasforma emberrel. Panaszkodott a vadkár miatt (pár hónapja a szakértő valami 15 ezer Ft vadkárt állapított meg - az egész terület 150 ha asszem, nemtom a 15 ezer mekkora részre esik...) Elmondása szerint egy őz egy nap alatt egy hektár erdőt tesz gallyra...és erről "akadémiai vitát" sem volt hajlandó nyitni az "úr", mert mint mondotta, ez "TÉNY". Úgyhogy ezeket a "bégető bambikat" sajnos ki kell irtani...Sokat nem cseverésztünk. Elmondta, hogy itt meg ott lesz termelés hamarosan, és odébbálltak. Szerencsére. Két három napig úgy belémb@szta az ideget az egész jelenet, hogy csak na. Mind a mai napig, ha visszagondolok. Van baj, nem kicsi. Azon a részen én a következő ciklusban nem vadászom, eddig se nagyon emeltem puskát őz tarvadra (a korábban mások által felsorakoztatott érvek okán - vadászni meg annyi mindenre lehet még, inkább ülök egész éjjel egy "koszos" rókáért egy faágon), de így a maradék rövid időben még úgy sem fogok ezen a területrészen az tuti.
Naplózva
Bwana
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 770



« Új üzenet #1288 Dátum: 2017. Január 25. - 13:59:15 »

Elnézést a helyesírási hibákért, telefonról írva nem vettem észre csak most vissza olvasva . Stoel

Tartok tőle, az őzünő nem helyesírási hiba!
Naplózva

Mint azt bölcs elmeprofeszorom mondogatta: "Ne siesd el a gyógyítást, néha jó a hülye a háznál"!

Minden este bánva bánják, Hogy e vadat mér' kivánják, Mért is űzik egyre, nyomba,
Tévelyítő bús vadonba.
rem223
Vadász
*****
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 215


« Új üzenet #1289 Dátum: 2017. Január 25. - 14:39:47 »

Kedves Bwana !-így van valóban .Ha még  kinn van a beíróknyvnel a másolat szívesen lefényképezem és elküldöm.Valóban így jelent meg a hivatolos levélben.
Naplózva
Oldalak: 1 ... 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 [86] 87 88 89 90   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: