Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 ... 90   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Suta és gida  (Megtekintve 229265 alkalommal)
Karcsi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 650



« Új üzenet #285 Dátum: 2009. Február 25. - 11:27:55 »

Lehet, hogy Janék társasága tényleg a valóságnak megfelelő becslést adott be.

Az lehet,hogy Ők becsületesek,de itt az egész megyéről volt szó.

Aztán a bemutatásra kerülő trófeákból is lehet valamennyire következtetni az állományra...
90%-ban nem is látják a trófeákat,mert külföldi lövi.Annál lemérik,fizet és megy.A megyei "szakemberek" csak darabszámot tudnak.
Naplózva

A sikeres ember az, aki reggel felkel, este lefekszik, és közben azt csinálja, amihez kedve van. (Bob Dylen)
P.Zoli
Vendég
« Új üzenet #286 Dátum: 2009. Február 25. - 11:33:35 »

Az lehet,hogy Ők becsületesek,de itt az egész megyéről volt szó.90%-ban nem is látják a trófeákat,mert külföldi lövi.Annál lemérik,fizet és megy.A megyei "szakemberek" csak darabszámot tudnak.
Akkor nem tudom, hogy milyen alapon van ez így Janéknál. Biztos valaki kitalálta, hogy így kell kiírni a tervet.
Naplózva
Karcsi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 650



« Új üzenet #287 Dátum: 2009. Február 25. - 11:46:23 »

Akkor nem tudom, hogy milyen alapon van ez így Janéknál. Biztos valaki kitalálta, hogy így kell kiírni a tervet.
Ez a baj,hogy iróasztal mögül döntenek a vadgazdálkodásról.
Minden megyébe kellene legalább 10 olyan hivatásos vadász akik ki is mennek a területekre és szétnéznek.De hát kinek van erre pénze.Akkor rögtön kiderülne az is,hogy hol van alibi hivatásos.Mert tele az ország ilyenekkel.Most a szomszéd területen derült ki,hogy a télen 22 db.őzet és 4 db.dámot szedtek ki hurokból.És mennyit vihettek el?Nekik is 10 éve nincs vadőrük.Igaz,vad is csak az van ami a szomszédból átmegy.De az a lényeg,hogy tagdijat csak minimálisat fizetnek.Pedig valamikor az egyik legjobb terület volt.
Naplózva

A sikeres ember az, aki reggel felkel, este lefekszik, és közben azt csinálja, amihez kedve van. (Bob Dylen)
P.Zoli
Vendég
« Új üzenet #288 Dátum: 2009. Február 25. - 11:51:12 »

Ez a baj,hogy iróasztal mögül döntenek a vadgazdálkodásról.
Minden megyébe kellene legalább 10 olyan hivatásos vadász akik ki is mennek a területekre és szétnéznek.De hát kinek van erre pénze.Akkor rögtön kiderülne az is,hogy hol van alibi hivatásos.Mert tele az ország ilyenekkel.Most a szomszéd területen derült ki,hogy a télen 22 db.őzet és 4 db.dámot szedtek ki hurokból.És mennyit vihettek el?Nekik is 10 éve nincs vadőrük.Igaz,vad is csak az van ami a szomszédból átmegy.De az a lényeg,hogy tagdijat csak minimálisat fizetnek.Pedig valamikor az egyik legjobb terület volt.
Ezzel teljes mértékben egyet értek.
Sajnos nálunk is csak alibi vadőrök vannak. Valamelyik nap hallottuk tőle, hogy két hete kint sem volt. Meglepődött De ez még csak egy pici bűnük...
Naplózva
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3604


« Új üzenet #289 Dátum: 2009. Február 25. - 13:42:12 »

90%-ban nem is látják a trófeákat,mert külföldi lövi.Annál lemérik,fizet és megy.A megyei "szakemberek" csak darabszámot tudnak.

Bírálat???
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #290 Dátum: 2009. Február 25. - 13:46:55 »

A hatósági indoklásban a rossz ivararány szerepel (ami valós), valamint az elfiatalodott bak-állomány (ennek is van alapja).
Ami a vt vadlétszám becslését illeti, hát hmmm... ne részletezzük inkább. :Mosolyog

Egyébként a mi vt-nk csak most (2007) került Tolnához, előtte Baranyához tartoztunk, úgyhogy az itteni bak-állományról nem sok fogalma lehet a tolnai hatóságnak, de ettől függetlenül van igazságuk. Nem a bak kevés, hanem a suta rengeteg, mert a bak tervet naná hogy sikerül minden évben teljesiteni, a tarvad kilövés meg ment ahogy ment, a papír sokmindent elbírt.
Naplózva
Karcsi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 650



« Új üzenet #291 Dátum: 2009. Február 25. - 14:35:06 »

Bírálat???
Nincs birálat. :'(
Lemérik a súlyt,mondanak rá egy kort,de azt is csak az agancs alapján,mert az alsó állkapcsot nem kell vinni,felső meg ugye nincs.Még az érmes trófeákat is csak külön kérésre birálják pontszám szerint.Ha ránézésre érmes akkor adnak valamit.Nevetséges az egész.Nadler Herbert forog a sirjába.
Naplózva

A sikeres ember az, aki reggel felkel, este lefekszik, és közben azt csinálja, amihez kedve van. (Bob Dylen)
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3604


« Új üzenet #292 Dátum: 2009. Február 25. - 15:11:19 »

Nincs birálat. :'(
Lemérik a súlyt,mondanak rá egy kort,de azt is csak az agancs alapján,mert az alsó állkapcsot nem kell vinni,felső meg ugye nincs.Még az érmes trófeákat is csak külön kérésre birálják pontszám szerint.Ha ránézésre érmes akkor adnak valamit.Nevetséges az egész.Nadler Herbert forog a sirjába.

Mondjuk igazad van felénk is nagyjából ezt hívják bírálatnak...

Csak lehet, hogy embere válogatja egy kicsit, hogy hol mennyire merülnek bele.
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #293 Dátum: 2009. Február 25. - 20:19:46 »

Bocs, a késésért, de meg akartam várni a képet, és csak most volt időm feltölteni.
Szóval szombaton du. végre sikerült összeegyeztetni az időt a helyi vadőrrel, aki elkísért kilőni az ajándék gidámat. Nagyjából du. 3-ra értünk ki a terepre és először autóval tettünk egy kört, hátha látunk valami mozgást. Nem sokkal azután, hogy kiértünk, a távolban észre is vettem pár őzet, majd miután láttuk, hogy van egy gyengébb gida is köztük, össze is állt a haditerv: mivel az őzek pont a mi földünk szélén mozogtak, így a terepet én ismertem jobban.
A terep egy nagyjából sík terület, amit egy út vág ketté. Az utat kb. 300méteren keresztül kökény, feketenyár és galagonya szövevénye szegélyezi, majd 100m tiszta terep, utána pedig akác-sor. Az őzek a tiszta terep akácok felőli oldalán helyezkedtek el, ezért mi a bokrok között próbáljuk meg belopni őket. Mondanom sem kell, végig kúszva, guggolva tudtunk csak haladni, mert mint kiderült, egy kb. 30 egyedből álló rudlit fogtunk ki, amiből jó pár egyed folyamatosan figyelt, amíg a többi csipegette a hó alól kibújó rozsot.A vége az lett, hogy fél óra kúszás-mászás után sikerült olyan 100 méterre belopnunk a vadat, ki is szúrtuk a gyenge gidát, és már a rajta táncolt a szálkereszt, mire az felénk fordult.
 Puska le, várunk. Pár perc múlva a gida megint helyzetbe fordult, újra célba vettem, de ekkor már annyira égett bennem a vadászláz, hogy szégyen nem szégyen(de bevallom hősiesen, mert ez is én vagyok :Mosolyog ) de elfelejtettem kibiztosítani. Aztán mikor meghúztam a ravaszt, én lepődtem meg a legjobban, mert a durranás helyett csak ennyit hallottam: csettt! Persze az őzeknek sem kellett több, mint a villám úgy ugrottak el és már csak a porfelhőt láttuk, amit maguk után hagytak. Hát igen!Bravó Gergő!-megveregettem a vállam, hogy ekkora hibát ejtettem. Mindenre gondoltam, csak erre nem.
Ezek után úgy döntöttünk, hogy kiülünk lesre, mert az időnk már kevés volt és nem biztos, hogy a hónapban össze tudunk hozni még egy ilyen vadászatot. A vadőr srác már ki is választott egy lest, ami úgy helyezkedik el, hogy mögötte egy fenyves van,  két oldalt akác allé, elöl egy tisztás, majd egy út és az út túloldalán akácerdő. Persze a szokásos kiskunsági buckákkal megspékelve, amik között úgy jöhet be a vad, hogy már csak a tisztáson válik láthatóvá.
Nem sokkal, ahogy elhelyezkedtünk, már hallani is lehetett a lépteket. Valami közelít... aztán elkanyarodik, és most már jobbról hallani a lépteket. Pár perc és egy suta tűnik fel a tisztáson, amit egy gida követ. A gida viselkedése elég érdekes, túlságosan félénk, túlzóan óvatos(még egy őzhöz képest is). Ahogy kiérnek a tisztásra feltűnik egy másik suta is és egyből nekirohan a gidának, és legnagyobb megdöbbenésünkre az a suta is elkezdi kergetni, amit követett.  Fejvakarás
Na, ez jól elment!-gondoltam magamban, pedig jó lett volna. (a vadőr srác is bólogatott, hogy lőhető) Pár perc nyugalom következett, figyeltem a madarakat a keresőben, de aztán újra lépéseket hallottunk a hátunk a mögül. Óvatos, meg-megálló lépések. Persze egyből a gida jutott az eszembe!Csak nem visszajött? De nem: nem derült ki, hogy mi volt az, de hirtelen futásba váltott át és végig a hátunk mögött maradva elfutott és újra otthagyott minket a fenyőillatú havas szürkületben.
Sok időnk nem volt mélázni a dolgon, mert újra feltűnt egy suta. Magabiztosan jött, majd a tisztás szélén megállt, várt egy kicsit, de nem látott semmi veszélyeset, így előjött az erdőből és elkezdte csipegetni nap hatására a hó alól kibújó fűszálakat. Őt figyeltük mindketten a keresőinkben és annyira lekötött ez a békés látvány, hogy szinte zaklatásnak vettük,  mikor a semmiből előtoppant a most már magányos gida. Persze a suta rögtön felszegte a fejét, de ez elég volt a gidának, hogy újra eltűnjön és mi újra a sutának szenteltük minden figyelmünk. Vagy jó tíz percet figyeltük minden lépését, minden mozdulatát, mire egyszercsak megállt a legelészésben és úgy, leszegett fejjel figyelni kezdett előre egy bokor irányába. Én voltam a gyorsabb, én vettem először észre a rudit, ami ott lapult a bokor alatt és a sutát nézte. Térdemmel megböktem kísérőm combját, mire ő bólintott, hogy ha gondolom, akkor lőhetem. Több se kellett!Elfelejtettem én a gidát, a sutát, de még a titokzatos zajokat is, egyből célba vettem a rókát, de az észrevehetett valamit, mert beljebb húzódott a bokrok közé, így meg nem mertem lőni. Gondoltam rácincogok, és már csókoltam is a levegőt, ahogy Rókavész Petitől tanultam, de ebben a pillanatban emelte a szeméhez a keresőt a vadőr is. Több se kellett a felénk forduló ravaszdinak!Ahogy észrevette a mozdulatot, már dobott is egy hátraarcot. Persze a hirtelen mozdulatra az őz is megijedt, így ő is elugrott. "A fenébe!" Szakadt ki belőlem... ma semmi sem akar összejönni? Mivel erősen szürkült már, így rákérdeztem, hogy meddig maradunk még?Mert lassan vége a céltávcső által meghatározott lővilágnak számomra... "Még 10 perc és megyünk."-jött a válasz.
Újra belesüllyedtem a minket körbevevő csöndbe, de nem sokáig élvezhettem a társaságban is körbevevő magányomat. Újabb léptek harsogtak a hóban, most tőlünk jobbról. Vártunk egy kicsit, és ahogy kiért a tisztásra, már négy üveglencse figyelte a lépését. Szinte egyszerre suttogtuk:"Visszajött a gida." Újra elfogott a vadászláz. Remegő kézzel, de óvatosan, miliméterről-miliméterre emeltem a puskát és mikor a megfelelő pozícióban volt, óvatosan-végre hang nélkül!- kibiztosítottam. Ahogy otthon gyakoroltam-pedig a zászlós biztosítónál ez nem könnyű mutatvány Bion. A gida beljebb lépkedett a tisztásra. Most, hogy már erősen sötétedett, egyre bátrabban szedte a lábait. Már-már attól féltem, hogy nem áll meg és nem jutok lövéshez, mikor kísérőm cuppantott egyet. A gida azonnal kővé dermedt, és végre megállapodott a szálkereszt is a lapocka mögött, ahol eddig kísérte. Ahogy meghúztam a ravaszt éles durranás hallatszott. Szinte nem is hallottam egy pillanatig, de hogy látni nem láttam-vagy nem emlékszem rá- az biztos! Egyből elfogott a kétely: Istenem, csak nem hibáztam! Add, hogy ne sebezzem! De már hallottam is, ahogy kísérőm felém fordulva gratulált a szép lövéshez. Ezek szerint megvan?-kérdeztem tőle. "Persze. ott van a rálövés helyétől 10 méterre." Most már nyugodtan szorítottam magamhoz a puskám és végre felszakadt a sóhaj belőlem: Megvan a gidám.
Nem sokat vártunk ezután, lementünk a lesről, megkerestük a gidát, kísérőm pedig átadta a töretet. A telefon fényében megkerestem a találatot-ott volt, ahova szántam. Ezután fenyőgallyból törtünk neki utolsó falatot, egy kicsit álldogáltunk még fölötte csöndben, élvezve az estét és átélve az elmúlt pár percet, majd elvittük a kocsihoz. hazafelé pedig azt beszéltük meg, hogy amikor csak időnk engedi kijövünk ide-hátha puskavégre kerítjük a rudit is(amiért persze akkor is fájt a szívem, de így, hogy Diana kegyes volt hozzám, már nem is éreztem annyira rosszul magam Bion)
Mivel se lámpa nem volt nálam, sem pedig normális fényképezőgép, így már csak otthon, az udvaron fényképeztem le a gidám:


Lőszer: 7,62*54R S&B  11,7gr SP
Táv: cca. 60 méter
Zsigereléskor derült ki, hogy a lövedék a lapocka mögötti bordánál ment be, a túloldalon pedig egy közel másfél tenyérnyi részt szakított szét, miközben roncsolta a tüdő és a máj széleit, de egy darab(csont vagy lövedék, azt nem tudom) a szívet is érte, mert az is szét volt hasadva.

(
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Sziju
Vendég
« Új üzenet #294 Dátum: 2009. Február 25. - 20:51:16 »

Girgesz!
Gratulálok! Emelem
Naplózva
Sam6
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1732



WWW
« Új üzenet #295 Dátum: 2009. Február 25. - 20:53:52 »

 Emelem Gratulálok Girgesz! Emelem
Naplózva

"A vadászat számomra egy életre szóló ösztönös elhivatottság"
Voldi
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9514


Piros betűs nagyokos...


« Új üzenet #296 Dátum: 2009. Február 25. - 21:03:14 »

Bocs, a késésért, de meg akartam várni a képet, és csak most volt időm feltölteni.

Mivel se lámpa nem volt nálam, sem pedig normális fényképezőgép, így már csak otthon, az udvaron fényképeztem le a gidám:


Gratulálok Girgesz!  Emelem
Naplózva

-Voldi, ritka rusnya vagy alsógatyában...
-Levegyem?

-"Ha mindenki úgy tesz, ahogy tenni köll, akkor minden úgy lösz, ahogy lenni köll!"
Marksman
Aladdin
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4220



« Új üzenet #297 Dátum: 2009. Február 25. - 21:03:46 »

Gergő! Gratulálok!  Igen Emelem
Naplózva

"és hosszan kígyózó libasorban - útra kél a szafári"
Karcsi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 650



« Új üzenet #298 Dátum: 2009. Február 25. - 21:16:50 »

Gergő Emelem
Naplózva

A sikeres ember az, aki reggel felkel, este lefekszik, és közben azt csinálja, amihez kedve van. (Bob Dylen)
Tomek
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1497



« Új üzenet #299 Dátum: 2009. Február 25. - 21:41:16 »

Gergő, gratulálok!  Éljen Emelem
Naplózva

"... nem is a lövés a vadászat. A puska elsütése csak kicsengése, emberállati kiélése a vadászatnak.
Mert a vadászat - áhítat." (Gr. Sz.Zs.)
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 ... 90   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: