Oldalak: 1 ... 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 [83] 84 85 86 87 88 89 90   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Suta és gida  (Megtekintve 229209 alkalommal)
molnargoreny
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 126


« Új üzenet #1230 Dátum: 2016. Március 09. - 06:45:34 »

Minden szavad helytálló szakmai szempontból  Igen Én csak a kisarkított mennyiségi mutatók miatt morgolódom kicsit, mert azért valljuk be fejenként és naponta 30 db tarvad elejtése esetén azért az a selejt ami keresztbe áll... Meg itt akár 600 méteres lövéseket emleget a cikk írója, kiemelve, hogy 200 méterig csak a fej, illetve a nyaklövés az elfogadható... No lőttem már én is 200 m főlé, igaz nem sokszor, de a vad nem céltábla. Mozog ugye, hogy csak ezt az egy különbséget említsem. És van még néhány amit ugye itt nem szükséges sorolni... Igen, lőni nem a vadon kell megtanulni, és ezt a cikk is kiemeli, Te is említed. Pontosan így van, és az általad leírt dolog is igaz, hogy tapasztalatszerzésnek nagyon jó a tarvad vadászata is. Ezzel egyetértek. De az általam idézett cikkben szereplő mennyiség és időtartam azért nekem kicsit "rapid" élményt jelent. Bírálni meg 600 méterről, hát nem tudom... nekem is van spektívem, nem is rossz, de azért.... Szóval nekem ez olyan, mint a zöld ló. Biztosan van olyan csak én még nem láttam  Ördög
 Emelem


Talán valamelyik vadászlapban olvastam a nagyvad számának csökkentésével, teljesítendő tervek nagyvad darabszámbeli növelésével, hogy nincs annyi borzas, csökött, tényleg selejtezni való tarvad, amit selejtezési szempont miatt kell elejteni. Amibe ha belegondolunk tényleg így van -normális helyen- , de igen, igazad van, amikor 1-2 nap alatt esik 30-60 tarvad ott nem nagyon van idő selejtezni, pláne hajtásban -szarvas- , de még így is lenne esély a selejtezésre, ha tényleg időben kezdjük és minden velünk van. Az időjárás, a vad nyugalma, és nem utolsó sorban az elejtő lőkészsége, rutinossága és jó ha van egy segítség is, mert elég "kellemetlen" a szántásból egyedül kihúzni a 400 méterre lőtt őzet és haladni tovább.
A külföldi bérvadásznál az a helyzet, hogy ő csak pár napig vadászik nálunk, utána megy haza, így amit meglő és itt hagy érte pénzt, az a biztos. Én ezért is tartom előnyben a magyar vadászokat, mert ha valami közbe jön, de jól érezte magát, vagy variálni kell a vadásznapon, akkor vissza tudjon jönni egyeztetés után és akkor nincs kapkodás, tényleg nyugodtan megy a vadászat, beszélgetés, stb a borravaló, jatt meg olyan helyzet -bár nagyvadason lehet más- , hogy a márkás idő elment, Magyarországon az árak, étterem, szállás, stb is már sok helyen ütik a nyugati árakat ezért nem is kell sokra számolni. És az a vezetőség, vadásztárs is rosszul látja aki úgy gondolja, hogy: "-mert úgyis kapsz valamit". Lehet! De lehet nem! Egy pincér sem biztos, hogy kap.
Úgyhogy ezt nem kellene összekombinálni a havi járandósággal, nem arra kell apellálni, hogy ebből majd megél a paraszt.
Valamint az üzekedésben -maradjunk az őznél- sem lehet bízni, mert a kánikulában ha a vendég nem ér rá, a bakot nem látjuk vagy üzekedésre "eltűnt", vagy az üzekedés a meleg miatt inkább éjszaka zajlik, akkor hiába tartottuk a bakot július-augusztusra. Szerintem ahol 60 bak vagy e fölött lőnek egy idényben, jó ha legalább 20-30 fekszik már Áprilisban. Mert a szeptemberi bakvadászat, vadásztatás nekem már nem valami hangulatos...
A hosszú lövésekhez még annyit, hogy úgy vagyok vele, hogy tartani kell a korral a fejlődést, nem szabad leragadni. Ha a vendég hosszú lövést akar...lője, de ne sebezze!
Először nézzük meg 200 m-ig, utána távolabb, távolabb. Látni fogjuk a vendégen mire képes. Ezzel is vannak rossz és jó élményeim is, itt a vadásztatónak kell mérlegelni. Volt egy olyan vendég aki 4-600 méteres lövést akart, 630 m volt a legtávolabbi lövése őzre -tarvad- sebzés nem lett, pár hibázás volt, de az belefért. Aki már látott ilyet, amikor messziről van a lövés, sokszor a vad nem tudja mi a helyzet, egy elfeküdt közülük és a többi nézi vagy arrébb szalad, de nem lélekszakadva. Írtam, hogy nincs annyi minőségileg selejtezésre való vad, de mivel mennyiségileg is kell selejtezni, akkor 5-600 m-ről -felszerelésünkhöz mérten- is meg kell(ene) tudni ítélni melyik a suta, suta gida, vagy ki kivel van. Bár 30-as vagy e fölötti rudliban azért nehezebb. DE! Ha távolról lő a vadász, van idő nézelődni.
A bak gidát nem szoktuk bántani az őzes területeken, csak a "macskányi, csizmaszárig érőket" és ez is vita tárgya, mert már hallottam olyat is, hogy egy gombnyársas bak is többet ér -mert ugye a trófea értéke és a hús- , mint a bak gida -ott csak a 7-8 kg hús ára- . Lehet. És ha nem lesz meg a "kicsinek -agancskezdemény, csapok- ítélt bakgida, amikor puskavégre kellene kapni és a gombnyársas bak is odakerül az üzekedéshez? Akkor megérte hagyni? De ez is területfüggő, állomány és állománysűrűség függő.

És itt belekeverném egy kicsit az új törvényt, az új rendszert is, hogy jók lesznek ezek a 20 évek... Mert ahol megy a terület, vagy egy része ott szokás szerint megy a rablás is.
A 20 év alatt talán lesz ideje az vadállománynak is kicsit helyreállni, kivéve ha idő közben is veszik a területből -pl egy társaság nem tudja fizetni a haszonbéreket, vagy egyszerűen ellehetetlenül-.
A hatóság, kamra aki adná az irányt, akikre fel kellene nézni akikhez sokszor kérdésekkel viszi be az ember a bírálni való trófeát, most senkik. Szakembernek tartott "példaképek" leköphetnék magukat, ami most a kezükhöz tapad. Vagy csak persze azt csinálják amit "föntről" mondanak, de ez már politika, úgyhogy ne politizáljunk.
De azoknál a társaságoknál, ahol valami változás lesz a területhatárokban, és itt jön a törvénymódosítás is, hogy már elég lesz a 4000 ha-onkénti vadőr, és netalán ha még a társaság tényleg tartotta a fizikálisan tartandó vadőrük számát, nem papírozott, nem mutyizott... Ott most milyen lesz a munkamorál egy éven keresztül? Mert nem valami kellemes úgy dolgozni, hogy egy év múlva akkor ki megy, ki marad és ez kihat a gazdálkodásra is. Vagy a magát szembeköphető hatóság, kamara, leendő tájegyszégi fővadász atyaúristenek meg mutatják az irányt?! Hát még mindig vannak kétségeim.  Nem
Na mindegy.

Üdv!  Kacsint  Emelem
Naplózva
vadasz75
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1813


« Új üzenet #1231 Dátum: 2016. Március 09. - 08:21:37 »


A hatóság, kamra aki adná az irányt, akikre fel kellene nézni akikhez sokszor kérdésekkel viszi be az ember a bírálni való trófeát, most senkik. Szakembernek tartott "példaképek" leköphetnék magukat, ami most a kezükhöz tapad. Vagy csak persze azt csinálják amit "föntről" mondanak, de ez már politika, úgyhogy ne politizáljunk.
Vagy a magát szembeköphető hatóság, kamara, leendő tájegyszégi fővadász atyaúristenek meg mutatják az irányt?! Hát még mindig vannak kétségeim.  Nem
Na mindegy.

Üdv!  Kacsint  Emelem

Igen Igen Igen Igen Emelem
Naplózva
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3604


« Új üzenet #1232 Dátum: 2016. Március 09. - 11:29:32 »

Talán valamelyik vadászlapban olvastam a nagyvad számának csökkentésével, teljesítendő tervek nagyvad darabszámbeli növelésével, hogy nincs annyi borzas, csökött, tényleg selejtezni való tarvad, amit selejtezési szempont miatt kell elejteni. Amibe ha belegondolunk tényleg így van -normális helyen-

Szerintem külön kell választani a selejtezést a létszámcsökkentéstől.

(persze nem lehet élesen, hisz az a jó, ha a létszámcsökkentés se válogatás nélkül történik)

A létszámcsökkentést szolgálja/szolgálhatja egy-egy ilyen sokőztarvadatmesszirőllövős vendég, vagy egy-egy hajtás/terelés (mindegy minek nevezzük, a lényeg inkább a résztvevők hozzáállásán van).
Ezeken elesik a terv zöme (50-60-70%-a), a többit meg meg lehet lőni egyéni vadászatokon (tagság, hivatásosok, stb.) tényleg válogatva.
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
molnargoreny
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 126


« Új üzenet #1233 Dátum: 2016. Március 09. - 12:57:49 »


Ezeken elesik a terv zöme (50-60-70%-a), a többit meg meg lehet lőni egyéni vadászatokon (tagság, hivatásosok, stb.) tényleg válogatva.

 Igen
Így is kell(ene), és ezt a maradék 50-60-70%-ot nem februárra hagyni!

 Emelem
Naplózva
Stefi
Vendég
« Új üzenet #1234 Dátum: 2016. Március 09. - 13:10:43 »


Talán valamelyik vadászlapban olvastam a nagyvad számának csökkentésével, teljesítendő tervek nagyvad darabszámbeli növelésével, hogy nincs annyi borzas, csökött, tényleg selejtezni való tarvad, amit selejtezési szempont miatt kell elejteni. Amibe ha belegondolunk tényleg így van -normális helyen- , de igen, igazad van, amikor 1-2 nap alatt esik 30-60 tarvad ott nem nagyon van idő selejtezni, pláne hajtásban -szarvas- , de még így is lenne esély a selejtezésre, ha tényleg időben kezdjük és minden velünk van. Az időjárás, a vad nyugalma, és nem utolsó sorban az elejtő lőkészsége, rutinossága és jó ha van egy segítség is, mert elég "kellemetlen" a szántásból egyedül kihúzni a 400 méterre lőtt őzet és haladni tovább.
A külföldi bérvadásznál az a helyzet, hogy ő csak pár napig vadászik nálunk, utána megy haza, így amit meglő és itt hagy érte pénzt, az a biztos. Én ezért is tartom előnyben a magyar vadászokat, mert ha valami közbe jön, de jól érezte magát, vagy variálni kell a vadásznapon, akkor vissza tudjon jönni egyeztetés után és akkor nincs kapkodás, tényleg nyugodtan megy a vadászat, beszélgetés, stb a borravaló, jatt meg olyan helyzet -bár nagyvadason lehet más- , hogy a márkás idő elment, Magyarországon az árak, étterem, szállás, stb is már sok helyen ütik a nyugati árakat ezért nem is kell sokra számolni. És az a vezetőség, vadásztárs is rosszul látja aki úgy gondolja, hogy: "-mert úgyis kapsz valamit". Lehet! De lehet nem! Egy pincér sem biztos, hogy kap.
Úgyhogy ezt nem kellene összekombinálni a havi járandósággal, nem arra kell apellálni, hogy ebből majd megél a paraszt.
Valamint az üzekedésben -maradjunk az őznél- sem lehet bízni, mert a kánikulában ha a vendég nem ér rá, a bakot nem látjuk vagy üzekedésre "eltűnt", vagy az üzekedés a meleg miatt inkább éjszaka zajlik, akkor hiába tartottuk a bakot július-augusztusra. Szerintem ahol 60 bak vagy e fölött lőnek egy idényben, jó ha legalább 20-30 fekszik már Áprilisban. Mert a szeptemberi bakvadászat, vadásztatás nekem már nem valami hangulatos...
A hosszú lövésekhez még annyit, hogy úgy vagyok vele, hogy tartani kell a korral a fejlődést, nem szabad leragadni. Ha a vendég hosszú lövést akar...lője, de ne sebezze!
Először nézzük meg 200 m-ig, utána távolabb, távolabb. Látni fogjuk a vendégen mire képes. Ezzel is vannak rossz és jó élményeim is, itt a vadásztatónak kell mérlegelni. Volt egy olyan vendég aki 4-600 méteres lövést akart, 630 m volt a legtávolabbi lövése őzre -tarvad- sebzés nem lett, pár hibázás volt, de az belefért. Aki már látott ilyet, amikor messziről van a lövés, sokszor a vad nem tudja mi a helyzet, egy elfeküdt közülük és a többi nézi vagy arrébb szalad, de nem lélekszakadva. Írtam, hogy nincs annyi minőségileg selejtezésre való vad, de mivel mennyiségileg is kell selejtezni, akkor 5-600 m-ről -felszerelésünkhöz mérten- is meg kell(ene) tudni ítélni melyik a suta, suta gida, vagy ki kivel van. Bár 30-as vagy e fölötti rudliban azért nehezebb. DE! Ha távolról lő a vadász, van idő nézelődni.
A bak gidát nem szoktuk bántani az őzes területeken, csak a "macskányi, csizmaszárig érőket" és ez is vita tárgya, mert már hallottam olyat is, hogy egy gombnyársas bak is többet ér -mert ugye a trófea értéke és a hús- , mint a bak gida -ott csak a 7-8 kg hús ára- . Lehet. És ha nem lesz meg a "kicsinek -agancskezdemény, csapok- ítélt bakgida, amikor puskavégre kellene kapni és a gombnyársas bak is odakerül az üzekedéshez? Akkor megérte hagyni? De ez is területfüggő, állomány és állománysűrűség függő.



 Igen  Láttál már karón varjút !    Emelem
Naplózva
vadaszfun
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 197


« Új üzenet #1235 Dátum: 2016. Május 29. - 16:59:51 »

Üdv.! Egy kis segítséget szeretnék kérni, telefonált egy jó ismerős, hogy bevittek neki egy pár napos őzgidát. Van valakinek tapasztalata, hogy mivel kellene etetni, hogy ne pusztuljon el??
 Emelem
Naplózva
U.Péter
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3461



« Új üzenet #1236 Dátum: 2016. Május 29. - 17:07:44 »

Tapasztalatom nincs, de a kecsketejet javasolnám, tőgymelegen, ha hozzá lehet jutni.
Naplózva

"Az olvasás súlyosan károsíthatja a tudatlanságot!"
vadasz75
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1813


« Új üzenet #1237 Dátum: 2016. Május 29. - 17:11:04 »

Üdv.! Egy kis segítséget szeretnék kérni, telefonált egy jó ismerős, hogy bevittek neki egy pár napos őzgidát. Van valakinek tapasztalata, hogy mivel kellene etetni, hogy ne pusztuljon el??
 Emelem
Ha nem árva, minél gyorsabban vissza kell vinni a suta vissza fogadja!!
Naplózva
schpeter
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 854



« Új üzenet #1238 Dátum: 2016. Május 29. - 17:36:23 »

Üdv.! Egy kis segítséget szeretnék kérni, telefonált egy jó ismerős, hogy bevittek neki egy pár napos őzgidát. Van valakinek tapasztalata, hogy mivel kellene etetni, hogy ne pusztuljon el??
 Emelem

Pingvintej tápszerrel nagy eséllyel felnevelhető.
Naplózva

"Azt mondják, az igazi vadásznak nagyobb és jobb szíve van, mint annak az embernek, akinek a vad csak hús, az erdő csak fa, a mező csak széna, és az erdőn-mezőn való bolyongás egyszerűen: naplopás.” (F. I.)
Hegedűs Sándor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1467


« Új üzenet #1239 Dátum: 2016. Május 29. - 19:52:02 »

Üdv.! Egy kis segítséget szeretnék kérni, telefonált egy jó ismerős, hogy bevittek neki egy pár napos őzgidát. Van valakinek tapasztalata, hogy mivel kellene etetni, hogy ne pusztuljon el??
 Emelem

Szervusz .Nehéz dolog de megoldható ,ahogy Péter írta kecsketej nagyon jól müködik de kiegésziteném baba vagyis bébi tápszerrel is.
az első hét nehéz lesz de ha megmarad akkor minden ok 2-3 óránként szoptatni kell (cumisüvigből lagyos testmeleg tejjel/turmixal).
a fekheje száraz legyen (széna) kerülni kell a zaklatást lehetőleg egy ember etesse . születési súly 1,2-1,5kg között van ,ha már lábal akkor már elmúlt egy hetes 2 hetesen már rendszerint követi az anyját.
üdv: HSanyi
Naplózva
vadasz75
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1813


« Új üzenet #1240 Dátum: 2016. Május 29. - 20:44:49 »

Pingvintej tápszerrel nagy eséllyel felnevelhető.
Szervusz .Nehéz dolog de megoldható ,ahogy Péter írta kecsketej nagyon jól müködik de kiegésziteném baba vagyis bébi tápszerrel is.
az első hét nehéz lesz de ha megmarad akkor minden ok 2-3 óránként szoptatni kell (cumisüvigből lagyos testmeleg tejjel/turmixal).
a fekheje száraz legyen (széna) kerülni kell a zaklatást lehetőleg egy ember etesse . születési súly 1,2-1,5kg között van ,ha már lábal akkor már elmúlt egy hetes 2 hetesen már rendszerint követi az anyját.
üdv: HSanyi
Ami még nagyon lényeges, hogy a cumit, üveget szinte sterilen kell kezelni mert az ebből adódó fertőzések viszik el a leghamarabb!Ha hasmenéses lenne amoxicilin(Synolux RTU),
ha légzőszerv i megbetegedés (Zuprevo).
Naplózva
Anti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2681



« Új üzenet #1241 Dátum: 2017. Január 16. - 11:03:36 »

 Emelem

Más nem lő sutát, gidát?  Fejvakarás

Persze sokak szerint nem egy "nagy fegyvertény" egy őztarvad elejtése, de szerintem pl. gyalog cserkelve jókat lehet vadászni rájuk.

Szombat délelőtt nagyon hangulatos vadászatban volt részem.
Képekben:









 Wave
Naplózva

"kilenc és fölötte"
I shot the sheriff, but I did not shoot the deputy...
Balkóbátya
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 11246


Lábonlőtt Akác törzsfőnök


« Új üzenet #1242 Dátum: 2017. Január 16. - 11:19:13 »

Két ünnep közt vadásztam. Karácsonyi ajándék tarvadazásomat sikerült szép helyen,szép időben -egy részben négykézlábas  Ördög - szuper cserkeléssel teljesíteni. (két napig volt izomlázam a kaszálón settenkedéstől...46-os gumicséróban lopakodni a felfagyott hórétegen???  Röhög )

Naplózva

„ Ha el tudnánk adni a tapasztalatainkat annyiért, amennyibe nekünk kerültek: milliomosok lennénk. ”

Abigail Van Buren
Balkóbátya
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 11246


Lábonlőtt Akác törzsfőnök


« Új üzenet #1243 Dátum: 2017. Január 16. - 11:22:51 »


Naplózva

„ Ha el tudnánk adni a tapasztalatainkat annyiért, amennyibe nekünk kerültek: milliomosok lennénk. ”

Abigail Van Buren
Lorka
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1670


Koma


« Új üzenet #1244 Dátum: 2017. Január 16. - 21:09:56 »

Emelem

Más nem lő sutát, gidát?  Fejvakarás

Persze sokak szerint nem egy "nagy fegyvertény" egy őztarvad elejtése, de szerintem pl. gyalog cserkelve jókat lehet vadászni rájuk.

Szombat délelőtt nagyon hangulatos vadászatban volt részem.
Képekben:

 Wave


Gratula !

Akkor végre "kiszabadultál" újra?!

Milyen a dechatlonos csimma?
Naplózva

Nem az a lényeg, hogy mire vadászik az ember hanem hogy kivel.
Oldalak: 1 ... 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 [83] 84 85 86 87 88 89 90   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: