Oldalak: 1 ... 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 [84] 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 ... 275   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Sörétes fegyverekről általában....  (Megtekintve 681034 alkalommal)
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #1245 Dátum: 2011. December 19. - 21:08:13 »

Sziasztok!

Hozzám került nagyapám régi fegyvere, tudnátok segíteni abban, hogy mit is örököltem pontosan? A műszakiján Monte Carlo van, de szerintem nem az, illetve nem olyan, mint az általam ismertek. Keresgéltem több helyen is, de nem nagyon találtam infókat. Sajna a puska kicsit ramaty állapotban van, ma kaptam kézhez és fel is szeretném majd újít(tat)ni.
Még egy kérdésem lenne: pontosan a kisagy rögzítése hogy működhet ezen a fegyveren? Van egy Victoriám is, ott ugye a kisagy elején levő kioldó egy reteszt mozgat a kisagyban, de ennél a fegyvernél nem mozgó, hanem fix retesz van a kisagyban, ami a csőhöz rögzíti. Felzárt állapotban a kisagy kisebb erőlködéssel levehető. Lehet hogy kikopott vagy nem megfelelően működik? Továbbá a kioldó gomb alapállapota az, ami a képeken látszik, olyan mintha beragadt volna.
Mindenki segítségét és a hozászólásokat amik tovább tudnak segíteni, előre is köszönöm:
Zoli

Szia!

Felső kulcsos lévén ez a Monte Carlo "őse", pontosabban akár lehet már Monte Carlo.
Ez a típus ugye Lumnitzer "hőstette" után kapta a MC nevet.
Az enyémben ugyanezek a beütések vannak (nem golyónak, FN embléma), nomeg jócskán háború előtti.
Ha jól látom 1.1-es a csöve...jó szűk, igazi nyulászpuska, úgy fog lőni mint egy ostor.
Naplózva
tilia77
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 39


« Új üzenet #1246 Dátum: 2011. December 19. - 22:17:26 »

Szia Wetzlar!
Azt ki lehet deríteni valahonnan, hogy mikori évjárat?
 A szűkítést hogy lehet értelmezni a beütött adatok alapján?
Köszi:
T.
Naplózva
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #1247 Dátum: 2011. December 20. - 21:17:39 »

Szia Wetzlar!
Azt ki lehet deríteni valahonnan, hogy mikori évjárat?
 A szűkítést hogy lehet értelmezni a beütött adatok alapján?
Köszi:
T.

Szia!

A 16-os mérete 16.8 mm, a beütés úgy nézem a puskán 15.7 mm, tehát 1.1 mm-t szűkül a csőfurathoz képest a szűkített rész.
Tehát a puska 1.1-es szűkítésű.
A másik csőnél nem tudom kivenni a beütést.
Gyári szám alapján lehetne visszakeresni.
Naplózva
tilia77
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 39


« Új üzenet #1248 Dátum: 2011. December 20. - 23:00:19 »

Szia!

A 16-os mérete 16.8 mm, a beütés úgy nézem a puskán 15.7 mm, tehát 1.1 mm-t szűkül a csőfurathoz képest a szűkített rész.
Tehát a puska 1.1-es szűkítésű.
A másik csőnél nem tudom kivenni a beütést.
Gyári szám alapján lehetne visszakeresni.

Szia!

Köszönöm, így már értem. Furcsamód a másik beütés is 15,7-es. Létezik valami adatbázis, ahol a gyártási szám alapján lehet keresgélni?
Közben a kisagy "megadta magát'", működik a kioldógomb, totálisan össze volt rozsdásodva, most minden tökéletes:-)
Naplózva
Betyár
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 65


« Új üzenet #1249 Dátum: 2011. December 20. - 23:00:49 »


      Sziasztok!
      Nem találtam itt a topikban az Olasz sabatti bockról jellemzést .
      Az lenne a kérdésem milyen különbségek vannak az izs-27 tel szemben.
      Persze azon kívül, hogy az egyik Orosz a másik Olasz



         Üdv:emerik
Kedves Emerik!

Nem tudom, hogy a Sabatti sörétes bockok közül melyik típus érdekel pontosan, nekem egy Sabatti Airone bockom van immáron húsz éve, és nagy megelégedéssel használom. A fegyver árkategóriájához képest szépen kidolgozott (48.000 Ft-ért vettem a zalaegerszegi Diána vadászboltban 1991-ben).
A felső cső teljes, az alsó feles szűkítésű, a csősin ventilált, eddig nagy vonalakban megegyezik az Izs bockokkal. Mindkét gyártmánynál ritkán előfordul a 3/4-1/4 szűkítés. Persze az Izs-t gyártják már váltó-chokkal is, ahogy a Sabatti más modelljeit is. A lényeges műszaki különbségek a Airone modell zárolásában érhetők tetten, azért emelem ki ezt a típust, mivel az Izs-nek és a Sabatti többi modelljének úgynevezett egyszeres alsó reteszelése van, míg az Airónének kétszeres felső reteszelése, vagy eredeti nevén Purdy. Ezt általában a drágább, főleg a "latin-világban" készült sörétes bockoknál alkalmazzák (Kemmen, AyA, a Beretta és a Fausti csúcsmodelljei), persze vannak kivételek, mint a Brno 501-es stb. Működése: a kulccsal egy keresztbe mozgó retesz-gerenda felülről zárja a két "Purdy-orrot"
A következő jelentős eltérés a csőpárnak a zárótesthez való kapcsolódásában nyilvánul meg! Az Izsek egy, vagy két csőkampóval kapcsolódnak, a Sabatti összes modelljének a csőpárt összefogó "mono-blokkján" kialakított két félkör alakú fészek kapcsolódik a zárótest két csapjához, ezt a megoldást alkalmazzák az előbb említett fegyvergyárak is. A megoldás előnye, hogy egyenletes nyitást és zárást biztosít, tartós, és masszív. Az előagyon kiálló csap a letörés közben egy rúdon keresztül húzza fel a két rejtett kakast, szemben az Izsek oldalt kialakított felhúzó kettős mechanizmusával. Ez a folyamat is gördülékeny, és csak egy halk csattanást lehet hallani! A felhúzott állapotú fegyvert kis gyakorlással teljes csendben meg lehet törni, csak az összecsukás jár egy kis zajjal, ez jól jön, ha egy téli éjszakán rókales közben, ha egy süldő kocog ki az ember elé a lebuktatott kukoricatarlóra és gyöngygolyót akarunk rakni az alsó csőbe. Bevallom, hogy az én Sabatti Aironém nagyon rosszul vitte a létező összes golyó fajtát (Brenecke, NIKE, S-Ball Plastik, Remington Copper Solid) 20méter felett egyszerűen értékelhetetlen volt.
Ennek ellenére olyan 24 - 26 disznó életét oltottuk ki közösen, mivel több, mint nyolc évig "csak" sörétes puskával űztem a vadat...
A következő említésre méltó különbség a biztosítása; az Airone modell biztosítása nem automatikus, tehát a kibiztosított fegyver kibiztosítva marad a fegyver újratöltése és összezárása után is! Az én fegyverem dupla elsütőbillentyűvel készült, és nincs ejektora, ami egyes Izs-ekre jellemző, de náluk is vannak különféle egybillentyűs megoldások.
Az én Airóném kb. 3000 lövést adott le, amiből 40-50 különféle golyóval történt. Tudom, hogy ez nem sok, mégis teljesen kifogástalan állapotban van, leszámítva pár karcolást. Négy évig hivatásos vadászként dolgoztam, mindennap hordtam, de vigyáztam rá. Viszont nedves, párás környezetben hajlamos a rozsdásodásra!
Ha a Hartink-féle Sörétes puskák című könyvet fellapozod, akkor megtudod belőle, hogy az Airone modellt több márkanév alatt hozták forgalomba, jelentéktelen változtatásokkal. Ma újra gyártják az Itáliai Gardónéban!
Az enyém akkor készült, amikor a Sabatti FIAS néven szerepelt a piacon (Fabrica Italiana Armi Sabatti). Ha manapság apróvadvadászaton veszek részt, sokszor előfordul, hogy a puskámat valami szuper "prémium puskának" nézik, mivel annyira szép míves kialakítású. Ehhez hozzátesz még, hogy a sörétet szépen hordja!
Többet is költhettem volna egy sörétes puskára, de azzal sem lennék eredményesebb, vagy boldogabb!  Kacsint

                                                                                      Vadászüdvözlettel: Betyár
« Utoljára szerkesztve: 2011. December 21. - 07:35:55 írta Pyrus » Naplózva
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7942


Generalbakter


« Új üzenet #1250 Dátum: 2011. December 20. - 23:55:43 »

Szia!

Köszönöm, így már értem. Furcsamód a másik beütés is 15,7-es. Létezik valami adatbázis, ahol a gyártási szám alapján lehet keresgélni?
Közben a kisagy "megadta magát'", működik a kioldógomb, totálisan össze volt rozsdásodva, most minden tökéletes:-)

No ugye, hogy megy az a kisagy.... Ördög  Egyébként az én frommeremnek ugyanaz a szűkítése. Nagyon hegyeseket lehet vele lőni! Ahogy Wetzlar mondta, nyulászpuska!
A FÉG.nél, vagy a jogutódjánál, vagy valakinél aki hazavitte  Ördög elviekben megvannak a régi adatbázisok.
Üdv,H
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14839



« Új üzenet #1251 Dátum: 2011. December 21. - 10:47:45 »

Szervusz tilia77! Emelem

Javaslom, itt érdeklődj a fegyvered után: http://www.vadaszpuskamuves.hu/kapcsolat.htm
Egy telefont megér!! Kacsint
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
BErik
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1812



« Új üzenet #1252 Dátum: 2011. December 21. - 17:09:33 »

A 16-os mérete 16.8 mm, a beütés úgy nézem a puskán 15.7 mm, tehát 1.1 mm-t szűkül a csőfurathoz képest a szűkített rész.
Tehát a puska 1.1-es szűkítésű.


16-os Simsonomon gyári beütések: bal csőnél: 17.0 jobb csőnél: 17.1  Fejvakarás
Fegyvervizsgálati jegyzőkönyvön: 1.cső, furat méret: 17; choke méret: 0.3
                                              2.cső, furat méret: 17; choke méret: 0.9

A beütéseknél ott van a jobbnál hogy 1/2, balnál 1/1 (szerintem a 0.3 közelebb van a negyedhez mint a félhez, de mindegy).
Akkor most hogy is van ez a furat?  Fejvakarás
Naplózva

"Amit csinálunk, ahhoz érteni kell. Amit mondunk, abban hinni kell. És akivel beszélünk -akit tanítunk- azt egyrészt szeretni kell, másrészt komolyan kell venni." Sz.L.
BErik
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1812



« Új üzenet #1253 Dátum: 2011. December 23. - 18:53:04 »

16-os Simsonomon gyári beütések: bal csőnél: 17.0 jobb csőnél: 17.1  Fejvakarás
Fegyvervizsgálati jegyzőkönyvön: 1.cső, furat méret: 17; choke méret: 0.3
                                              2.cső, furat méret: 17; choke méret: 0.9

A beütéseknél ott van a jobbnál hogy 1/2, balnál 1/1 (szerintem a 0.3 közelebb van a negyedhez mint a félhez, de mindegy).
Akkor most hogy is van ez a furat?  Fejvakarás

Valaki tudja?

 Ördög
Naplózva

"Amit csinálunk, ahhoz érteni kell. Amit mondunk, abban hinni kell. És akivel beszélünk -akit tanítunk- azt egyrészt szeretni kell, másrészt komolyan kell venni." Sz.L.
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #1254 Dátum: 2011. December 23. - 18:56:13 »

Valaki tudja?

 Ördög

Nem hiszem, hogy 0.2-0.3-as csövei lennének, legalábbis nagyon meglepődnék.

De nagyon egyszerű, told végig a rongykefét, vagy tekerj még rá pluszban rongyot ha nem eléggé szoros.
Ha a bal cső 0.9-es akkor sokkal erősebben kell átnyomni, mint a 0.3-ason, legalábbis azonnal kiderül, hogy Suhl-ban, avagy a MKLH-nál rontottak.
Naplózva
BErik
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1812



« Új üzenet #1255 Dátum: 2011. December 23. - 19:03:11 »

Nem hiszem, hogy 0.2-0.3-as csövei lennének, legalábbis nagyon meglepődnék.

De nagyon egyszerű, told végig a rongykefét, vagy tekerj még rá pluszban rongyot ha nem eléggé szoros.
Ha a bal cső 0.9-es akkor sokkal erősebben kell átnyomni, mint a 0.3-ason, legalábbis azonnal kiderül, hogy Suhl-ban, avagy a MKLH-nál rontottak.

Szerintem is nyilván 1/2 és 1/1, mint ahogy a beütéseken is szerepel, csak azt nem értem, hogy mi a búbánat az a 17.0 és 17.1  Fejvakarás
 Vállat von
Naplózva

"Amit csinálunk, ahhoz érteni kell. Amit mondunk, abban hinni kell. És akivel beszélünk -akit tanítunk- azt egyrészt szeretni kell, másrészt komolyan kell venni." Sz.L.
hosszupuska
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 320


« Új üzenet #1256 Dátum: 2011. December 23. - 19:11:17 »

Erik!
Nekem van,volt, pár Merkel-em, kivétel nélkül 1/2--1/1 beütés volt a csövekben.  A vizsga papírokon véletlen sem ezt írták. Fejvakarás
Naplózva
BErik
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1812



« Új üzenet #1257 Dátum: 2011. December 24. - 16:50:03 »

Erik!
Nekem van,volt, pár Merkel-em, kivétel nélkül 1/2--1/1 beütés volt a csövekben.  A vizsga papírokon véletlen sem ezt írták. Fejvakarás

Ok, ez világos, csak ezt a 17-es beütést nem értem.
Naplózva

"Amit csinálunk, ahhoz érteni kell. Amit mondunk, abban hinni kell. És akivel beszélünk -akit tanítunk- azt egyrészt szeretni kell, másrészt komolyan kell venni." Sz.L.
Szilva
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1271


M 66


« Új üzenet #1258 Dátum: 2011. December 25. - 08:54:33 »

16-os Simsonomon gyári beütések: bal csőnél: 17.0 jobb csőnél: 17.1  Fejvakarás
Fegyvervizsgálati jegyzőkönyvön: 1.cső, furat méret: 17; choke méret: 0.3
                                              2.cső, furat méret: 17; choke méret: 0.9

A beütéseknél ott van a jobbnál hogy 1/2, balnál 1/1 (szerintem a 0.3 közelebb van a negyedhez mint a félhez, de mindegy).
Akkor most hogy is van ez a furat?  Fejvakarás
Szerintem úgy van, hogy vannak az elméleti számok, csőméret, szűkítések mérete. Gyakorlatban sorozatban gyártják a csöveket és bizonyos szóráson belül lévőket megfelelőnek találják, mivel minél többet kell felhasználni mert csak ez éri meg.
Tehát szerintem a mért csőfuratok attól is függnek a gyártó hol mérte, a bevizsgáló hol mérte, mennyire volt  pontos a mérőórájuk, mennyire volt kopott és még egy csomó tényezőtől függ, az egytized eltérés mérési pontatlanság is lehet, vagy ahogy ismerem a bemérőállomást beírták a 17-et kétszer mert ez szépen néz ki, a szűkítés meg úgy van ahogy mondod, beütve fél és egy, méret szerint fél és negyed között a jobb cső, a bal teljes(jó hegyes lehet).
Mindez nem igazán számit, hanem az hogy mennyire vagy sikeres vele!!! Igen
Naplózva

Mit die Beste Waffe aller Waffen ist eine Mauser 66 !
Szilva
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1271


M 66


« Új üzenet #1259 Dátum: 2011. December 25. - 09:01:43 »

Szia!

Köszönöm, így már értem. Furcsamód a másik beütés is 15,7-es. Létezik valami adatbázis, ahol a gyártási szám alapján lehet keresgélni?
Közben a kisagy "megadta magát'", működik a kioldógomb, totálisan össze volt rozsdásodva, most minden tökéletes:-)
Mind a két cső teljes szűkítésű , szerintem az időt inkább gyakorlásra Sam6 kellene fordítani mint adatbázis keresgélésre Ördög
Naplózva

Mit die Beste Waffe aller Waffen ist eine Mauser 66 !
Oldalak: 1 ... 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 [84] 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 ... 275   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: