Oldalak: 1 ... 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 [256] 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Sörétes fegyverekről általában....  (Megtekintve 683300 alkalommal)
J.vadász
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2891


« Új üzenet #3825 Dátum: 2019. December 06. - 19:00:25 »


Engedjétek meg, hogy régi/új sörétes puskámat bemutassam nektek és egy kis történetet elmeséljek róla.





 Emelem
Szép és kedves történet!
A "régi-új" vadásztársat pedig forgasd sokszor, jó egészséggel!

 Emelem
Naplózva

" ...A megbízható embert még az ellensége is tiszteli...A többi szemét, amit elfúj a szél... " (Wass Albert)
vegeza
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3061



« Új üzenet #3826 Dátum: 2019. December 06. - 19:40:23 »

Tisztelt vadásztársak, fórumtársak.

Engedjétek meg, hogy régi/új sörétes puskámat bemutassam nektek és egy kis történetet elmeséljek róla.

A puska maga egy Belga gyártmányú, Liege-ben készült 16-os dupla. Valamikor réges régen még nagybátyám jutott hozzá valahonnan, majd amikor Apám is letette a vadászvizsgát ez lett az első és egyben legkedvesebb puskája. Sokat apróvadazott vele, és ugyan meg megcsalta időnként, mert került más sörétes is a szekrénybe, mindig visszatért hozzá és megállapította, hogy egyik sem fekszik úgy mint a kis belga.
 
Apám sose volt egy "fegyverb...zi", a puskát használati eszköznek tartotta, a tisztítását már gyerekként is inkább rám bízta, nem szeretett ilyenekkel foglalkozni. Imádtam a konyhában őszi/téli estéken letörölgetni, csövet kihúzni, bekenni. Ha ma fegyvert ápolok a fegyverolaj szagáról is mindig ezek az alkalmak ugranak be, mint a régi karácsonyok. 
Apám eltávozott, nem kis űrt hagyva maga mögött, ami azóta is ott tátong. A puska átírása se volt egyszerű művelet, mivel műszakija lejárt, sebaj, le kell műszakiztatni. De a rendőrség addig ki se adja, mert nem a nevemen van....de amúgy meg nem is tud levizsgázni annyi baja van, nembaj, tolják át valahogy, úgyis rendbe akarom tenni. Hosszú procedúra volt mire műszaki vizsgára eljutott és megfelelt és végre a nevemre kerülhetett. A rendbehozatali sorrendet a drillinggel kezdtem, aminek szintén leírtam a történetét.

Tavaly tavasszal aztán nekiindultunk a kis belgának is. Először műszakilag akartam átnézetni és rendbe rakatni, mert egyáltalán nem voltam biztos benne, hogy egy közel 100 éves puska rendbe rakható. Szerencsére tévedtem, pedig bajok voltak bőven. A csőtengely lógott, a hüvelykivonó tengelye kopott volt, billegett, ezért a hüvely peremén is átugrott, a bal cső nem sült sokszor. Zord Gábor volt aki nagyszerű munkát végzett, kijavított mindent. Halvány emlékeimben még él, hogy a baszkül fémszínű volt, csak egy fakezű fegyvermester kérdezés nélkül lebarnította műszaki vizsgára való felkészítés keretében, tudja a ...öm, hogy miért. Ezt Gábor nagyon szépen leszedte, a véseteket  is áthúzta, hogy valamikor állapotának megfelelő legyen. Ezen felül kértem még az elsütőbillentyűk aranyozását is, mert nekem tetszik.

Sajnos a puska fája is erősen használtas volt, két helyen megrepedt, a baszküllel érintkező részen  - valószínűleg az olajozás hatására - kiszálasodott, így annak cseréje is indokolt volt.
Istenes Anti barátom irányított még annak idején a drillinggel M. Attilához, akinek a munkájával nagyon meg voltam elégedve, így nem volt kérdés, hogy most is kihez fordulok a munkával. Rengeteg munkája van, így több mint fél évvel előtte jeleztem, hogy lenne majd egy ilyen feladat, úgyhogy beszorított.
A tushoz a fát én vettem/vittem. Ennek a belgának, ilyen "fél pisztolymarkolat" jellegű agyazása volt, ami ugyan eredeti, de nekem jobban tetszik az angol agyazás, így ebben az esetben megcsaltam az eredeti állapotra való visszaállítás elvét. Hogy jól tettem vagy nem, döntsétek el. A végeredmény számomra minden várakozást felülmúlt, nekem igazi szerelem lett.

Az elkészültét követően már volt kezembe párszor  vadászaton és mindig eszembe jut az a késő őszi vadászat ott a Mosós-völgy alján. Hajtó voltam még, hivatalos törzshajtó, Apa pedig szélső puskás. Ő kinn haladt az akácos, bokros szélén az úton, én pedig benn bujkáltam, amikor intett, hogy menjek oda. Gyere csak, most nem lát senki, fogd a puskát hátha jön madár. Én pedig szorítottam, hátha jön, volt már ilyen, hogy odaadta, de akkor nem akart felénk repülni kakas. De most felhangzott az oly kedves hang, amikor szárnyra kel a kakas és kakatolva közeledik, és jön a hang felénk...és tényleg jött...egy hosszú tollú igazi vad fácánkakas magasan a fák fölött. Lőjjed, jól jön mondja Apa. Vaktába odadobott lövésemre a kakas röpte megtört és gombócként huppant a földön. De ugyan ki lőtte, biztos, hogy nem én...de ki más, nem lőtt rá más... akkor mégiscsak, el se hiszem. Odarohantam és boldogan hoztam lábánál fogva, hisz másokat is láttam, hogy így hozzák azt a madarat amit ki akarnak tömetni. Mert én akkor minden első madaramat és vadamat ki akartam tömetni. Akkora vadászöröm talán azóta sem ért... és talán Apát sem... és nem mondhattam el senkinek, pedig de szerettem volna dicsekedni vele és fogadni a gratulációkat. Biz isten azt se bántam volna ha mind a 33 jelenlévő vadász elfenekel, csak végre hivatalos VADÁSZ lehessek.
Emlékek, melyek oly kedvesek, élmények melyek mélyebben élnek mint bármi ami a múlt héten vagy mondjuk tegnap történt.
Remélem majd a lányomat vagy a fiamat érdekelni fogja a vadászat és átadhatom neki/nekik a két "örökös" puskát, hogy hasonló közös élményeket tudjunk megélni.


Ilyen volt régi tussal:


És ilyen lett:









"Ősi örökség ez, amit egyik ember örököl, a másik nem."









Gratulálok a szép puskához és az irigylésre méltók az emlékeidhez is.
Forgasd eredményesen és az ősökhöz méltóan.
 Emelem

Ui: én azt a recés talpat, egy kapáslövő angol agyazásnál, lecserélném egy simára.
 Emelem
Naplózva

"Sors bona, nihil aliud"
Az optimista angolul tanul, a pesszimista héberül.....
A realista meg lőni!
kalcsob
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 667



« Új üzenet #3827 Dátum: 2019. December 09. - 09:57:53 »

Tisztelt Fórumtársak.

Köszönöm a kedves szavakat.

Egy rövid kis történettel kiegészültek a puskáról való ismereteim tegnap.
Vasárnap lenn jártam a Tisza melletti társaságnál, ahol előttem nagybátyám majd Apám is tag volt. A társaság nagyra becsült idős tagja Gabi bácsi, más néven a Doktor, aki hosszú ideig elnöke volt a társaságnak és emellett igazi jó barátja nagybátyámnak. Ők egymást csak Soványnak és Kövérnek hívták. Nem teljesen alaptalanul.  Kacsint
Szóval eligazítás előtt odasomfordáltam és kérdeztem Gabi bácsit, hogy emlékszik a kis belga 16-os a puskára, ami Kövéré, majd Apámé volt. Azt mondja: "hát persze, hogy emlékszem, amikor '73-ban felvettük a Kövért, akkor mentünk fel a Wesselényi utcai vadászboltba és ott vettük meg neki. Pár évvel később akkor adta át Apádnak, amikor én neki adtam a 12-es orosz lapátot, amit én vettem újonnan, de nem szerettem, mert a sátorvas verte a kezemet 2 doboz patron után."  Hát igen, akkor még egy szombati fácánozáson elment akár 2-3 doboz patron is.
Még egy érdekesség, hogy a 12-es orosz "lapát" volt nálam pont, amit az öreg vett anno nullkilométeresen.

 Emelem

 
Naplózva

Üdv: Bence
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #3828 Dátum: 2019. December 09. - 12:35:36 »

Szia!

Szép lett!  Emelem

A tusa milyen fából van?
Mert így a képek alapján nem diónak tűnik.  Vállat von
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
kalcsob
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 667



« Új üzenet #3829 Dátum: 2019. December 10. - 08:53:56 »

Szia!

Szép lett!  Emelem

A tusa milyen fából van?
Mert így a képek alapján nem diónak tűnik.  Vállat von

Szia Kama.

A fa török dió és az egun-on vettem.

Nyersen így nézett ki:





Én nem értek hozzá, de azt mondták, hogy ez a fa 500-700 juró körül mozog itthon.
Ettől én akciósabban jutottam hozzá.

Naplózva

Üdv: Bence
steveshepherd
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 74


« Új üzenet #3830 Dátum: 2019. December 22. - 18:37:37 »

Tisztelt fórumtársak!
Van mérhető különbség torkolati sebesség tekintetében egy fix zárolású és egy félautomata fegyver (sörétes) között?
Azonos kaliber, azonos csőhossz és azonos lőszer használata esetén.
Naplózva

Okos ember hülyéskedik, hülye ember okoskodik.
vegeza
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3061



« Új üzenet #3831 Dátum: 2019. December 22. - 18:54:40 »

Tisztelt fórumtársak!
Van mérhető különbség torkolati sebesség tekintetében egy fix zárolású és egy félautomata fegyver (sörétes) között?
Azonos kaliber, azonos csőhossz és azonos lőszer használata esetén.
Van!
Naplózva

"Sors bona, nihil aliud"
Az optimista angolul tanul, a pesszimista héberül.....
A realista meg lőni!
lacika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1241


« Új üzenet #3832 Dátum: 2019. December 22. - 19:04:22 »

Tisztelt fórumtársak!
Van mérhető különbség torkolati sebesség tekintetében egy fix zárolású és egy félautomata fegyver (sörétes) között?
Azonos kaliber, azonos csőhossz és azonos lőszer használata esetén.
Gázvisszavezetés miatt mások a nyomások.
Naplózva
steveshepherd
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 74


« Új üzenet #3833 Dátum: 2019. December 22. - 19:40:30 »

Van!
Ez m/s-ban kifejezve?
Naplózva

Okos ember hülyéskedik, hülye ember okoskodik.
vegeza
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3061



« Új üzenet #3834 Dátum: 2019. December 22. - 19:58:54 »

Ez m/s-ban kifejezve?
Néhány %. A volumetrikusan töltött, nem túl precíz lőszerek közötti eltérést, szerintem nem haladja meg.
 Emelem
Naplózva

"Sors bona, nihil aliud"
Az optimista angolul tanul, a pesszimista héberül.....
A realista meg lőni!
Snipr
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 155



« Új üzenet #3835 Dátum: 2019. December 30. - 13:39:17 »

Sziasztok!

A legutóbb ellőtt néhány doboz patronból több esetben is átszakadt a csappantyú (RC3 Caccia esetében 10ből 2, B&P F2 Classic esetében dupla ennyi). A fegyver egy néhány éves Winchester Select Sporting II. Nem tűnik vészesnek, szinte alig látható repedésen fújhat ki hátra picit (mintha valamiért elkezdett volna nagyobbat ütni a szeg), a lövésen nem veszek észre különbséget (ígye úgyse találom el a madarat  Ördög - na jó néha azért eseget, de a sörétes nem nagy barátom egyelőre).

Mennyire komoly probléma ez, kell vele foglalkozni mielőbb, vagy végigvadászható még a táras szezon?!

Köszi!
 Emelem
Naplózva
hahnbarna
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 347



WWW
« Új üzenet #3836 Dátum: 2019. December 30. - 13:51:59 »



Érdekes, ugyanezt csinálja a Bettinsolim az RC32- vel. A probléma az idei évben kezdődött.  Vállat von
Naplózva

Üdv,
Barna
uzbence
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2149



« Új üzenet #3837 Dátum: 2019. December 30. - 14:36:36 »

Sziasztok!

A legutóbb ellőtt néhány doboz patronból több esetben is átszakadt a csappantyú (RC3 Caccia esetében 10ből 2, B&P F2 Classic esetében dupla ennyi). A fegyver egy néhány éves Winchester Select Sporting II. Nem tűnik vészesnek, szinte alig látható repedésen fújhat ki hátra picit (mintha valamiért elkezdett volna nagyobbat ütni a szeg), a lövésen nem veszek észre különbséget (ígye úgyse találom el a madarat  Ördög - na jó néha azért eseget, de a sörétes nem nagy barátom egyelőre).

Mennyire komoly probléma ez, kell vele foglalkozni mielőbb, vagy végigvadászható még a táras szezon?!

Köszi!
 Emelem


Lehet érdemes az ütőszegen állítani kicsit.  Emelem
Naplózva
Snipr
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 155



« Új üzenet #3838 Dátum: 2019. December 30. - 15:45:42 »

Idézetet írta: hahnbarna
Érdekes, ugyanezt csinálja a Bettinsolim az RC32- vel. A probléma az idei évben kezdődött.  Vállat von

Volt egy kósza gondolatom, hogy esetleg valami az idei csappantyú szériával lehet, de előkaptam egy olyan dobozt, ami évek óta megvan és azzal is produkálta...

Idézetet írta: uzbence
Lehet érdemes az ütőszegen állítani kicsit.  Emelem

Azt mindenképp, csak azt nem tudom mennyire akut a probléma? (az persze nem tetszik, hogy befúj valamennyi kormot a szeg nyílásán át, de ha nagy kárt ez nem csinál, akkor a januári hétvégéket még megkockáztatnám vele)

Köszi!
 Emelem
Naplózva
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7947


Generalbakter


« Új üzenet #3839 Dátum: 2019. December 30. - 16:04:59 »

Volt egy kósza gondolatom, hogy esetleg valami az idei csappantyú szériával lehet, de előkaptam egy olyan dobozt, ami évek óta megvan és azzal is produkálta...

Azt mindenképp, csak azt nem tudom mennyire akut a probléma? (az persze nem tetszik, hogy befúj valamennyi kormot a szeg nyílásán át, de ha nagy kárt ez nem csinál, akkor a januári hétvégéket még megkockáztatnám vele)

Köszi!
 Emelem
Elmúlt évben volt ilyen szériám az RC-vel. 10-ből hatnál felnyitotta a csapit.Bajt nem csinált, csak rossz volt nèzni. Ideiek jók. Évi 500 körül lövök el 20-as Mc-20 ból.
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
Oldalak: 1 ... 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 [256] 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: